Zegarek jak biżuteria. Przegląd trójmiejskich salonów

28 października 2015 (artykuł sprzed 5 lat)
Aleksandra Sobocińska

Niegdyś służyły jedynie do mierzenia czasu, dziś stanowią istotny element garderoby i są synonimem luksusu. Spośród niezwykle bogatej oferty trójmiejskich butików wybraliśmy te zegarki, które z powodzeniem mogą zastąpić biżuterię.Historia zegarków osobistych sięga XVI wieku, kiedy to powstała ich pierwsza, kieszonkowa wersja. Te naręczne pojawiły się dopiero z końcem XIV wieku. Choć na początku XX wieku zegarki naręczne traktowano jako sezonową modę tylko dla kobiet, podczas I wojny światowej okazało się, że są one niezbędnym wyposażeniem żołnierzy. Z biegiem lat zegarki przeszły niejedną metamorfozę. Początkowo okrągła koperta zyskała kształt kwadratu, prostokąta, owalu, a w końcu również asymetrii. Do produkcji pasków, poza skórą cielęcą, zaczęto używać skóry z krokodyli i jaszczurek.

Współcześnie, zegarek jest nie tylko przedmiotem codziennego użytku. Jest synonimem prestiżu i wyznacznikiem pozycji społecznej, istotnym elementem garderoby, ulubionym gadżetem.

- Zegarek, podobnie jak każdy inny element stroju lub akcesoriów, ma swój styl i charakter. I - choć tak mały w stosunku do całości stylizacji, jest jej przysłowiową kropką nad "i". Inne zegarki powinno nosić się do pracy i na oficjalne spotkania służbowe, a zupełnie inne np. do strojów sportowych lub wieczorowych - mówi Grażyna Paturalska, projektantka, stylistka, specjalistka ds. wizerunku.
Spośród bogatej oferty salonów i butików wybraliśmy te modele, które zachwycają bogactwem zdobienia, wyróżniają się na tle innych i z powodzeniem mogą zastąpić biżuterię. Odważne wzornictwo, diamenty (jak mawiała Marilyn Monroe - najlepsi przyjaciele kobiety), metale szlachetne, doskonałej jakości skóry. Kto decyduje się na zakup tych błyszczących dzieł sztuki?

- Takie zegarki zawsze kupują kobiety. Panowie, którzy kupują u nas prezenty dla swoich pań, wybierają bezpieczne i klasyczne modele. Zegarki biżuteryjne to wybór raczej przebojowych kobiet w naprawdę różnym wieku. Tutaj granica wieku nie istnieje - mówi Natalia Pawłowska, doradca klienta w salonie Swarovski.
Zakup biżuteryjnego zegarka jest pewną ekstrawagancją, bowiem inwestujemy w fantazyjne wzornictwo, które niestety - nie do wszystkiego pasuje. Spotkanie biznesowe, obiad z przyjaciółmi, elegancki bal - która z tych okazji jest stosowna, by go założyć?

- Zegarki wyglądające jak biżuteria, nierzadko "wtopione" w ozdobną bransoletę nadają się do noszenia do ubrań o charakterze wieczorowym (bal, koktajl) lub co najmniej eleganckich, okazjonalnych. W takim wydaniu są one bardziej biżuterią niż zwyczajnym "czasomierzem", stąd nie nadają się do noszenia do pracy, w zestawie np. z marynarką. I odwrotnie: zegarki proste, klasyczne, o dość dużej tarczy, źle komponować się będą ze zwiewną lub nawet prostą, ale wieczorową suknią. Ostatnio modne są zegarki o dość klasycznym stylu, ale z wysadzanymi wokół tarczy lub na niej cyrkoniami, a nawet brylantami. Takie zegarki nadają się do noszenia nie tylko na wieczorowe okazje, ale również - do strojów całodziennych, w których spełniają rolę biżuterii. Jednak wówczas nie powinno zakładać się już innej, bo jest nią zegarek - radzi Grażyna Paturalska.
Przepiękne zegarki biżuteryjne znajdziemy w takich salonach jak N. Nagel, Noble Place, Swarovski, Jubiler Art czy Jubikom. Fantazyjne modele znajdują się w nowej, ogólnodostępnej kolekcji Calvina Cleina i wśród propozycji luksusowej Omegi czy Boucheron. Na niektóre modele Boucheron musimy poczekać, bowiem nie wszystkie są dostępne w salonie. Czas oczekiwania wynosi nawet trzy miesiące. Zachęcamy do obejrzenia galerii najbardziej fantazyjnych zegarków z trójmiejskich salonów.


Decydując się na zakup jednego z bogato zdobionych modeli, pamiętajmy o tym, że będzie on przykuwał wzrok. Tutaj nie ma miejsca na niedociągnięcia!

- Takie zegarki pasują każdej eleganckiej i stylowej kobiecie, bez względu na jej wiek, ale tylko takiej, która ma ładne, zadbane dłonie i paznokcie. W przeciwnym razie tego typu zegarki, przyciągające wzrok, zwrócą uwagę nie na zamożność noszącej je kobiety, lecz na defekty dłoni. Biżuteria - piękna i elegancka, już w samym założeniu swojej funkcji, powinna być noszona w taki sposób, który skieruje uwagę na takie elementy naszego ciała, które są piękne i warte podkreślenia - radzi Grażyna Paturalska.
Synonim luksusu to według ciebie:
8%

luksusowy zegarek

9%

samochód z segmentu premium

21%

drogi apartament

62%

jacht

zakończona

łącznie głosów: 351