Aranżacje wnętrz. Salon inspirowany naturą

31 sierpnia 2020, 8:00
Magdalena Żochowska-Dajuk
Najnowszy artukuł na ten temat

Aranżacje wnętrz. Urządzamy kawalerkę na wynajem

Wykończenie wnętrz drewnem lub materiałami, które je imitują, jest dość częstą potrzebą osób, które urządzają dom czy mieszkanie. Naturalne materiały są nam ludziom najbliższe, bo otaczały nas od zarania dziejów. Na szczęście ze względu na ich popularność możliwości, po które można sięgnąć, jest nieskończenie wiele.Podobną potrzebę ma nasz czytelnik Arkadiusz, który pragnie "urządzić się w drewnie". List do redakcji z rzutem mieszkania, które będzie wykańczał, nie zawierało żadnych innych wskazówek, poza jedną najważniejszą:

- Szukam inspiracji w drewnie - napisał.
Projektowa porada powstała w pracowni Dizain Rum Magdaleny Żochowskiej-Dajuk, która potwierdza, że mieszkańcy miast, ze względu na szybkie tempo życia oraz intensywny rozwój metropolii, chętnie odpoczywają na łonie natury. Chętnie także angażują się w prace w przydomowych ogródkach oraz uprawiają rośliny na balkonie. W związku z tym dla architektki zauważalny jest także wzrost zainteresowania wyposażeniem mieszkań inspirowany naturą oraz powrót mody na uprawę roślin domowych.

Koncepcja pierwsza
Pokoje z dużą liczbą okien mają poważną wadę: nie ma miejsca na meble pod ścianami. Dlatego każdy dostępny fragment ściany musi zostać zagospodarowany w przemyślany sposób.

Na środku pokoju, nietypowo, stanęły dwie sofy odwrócone do siebie plecami. To pozwoliło przy pomocy bliźniaczych mebli wyznaczyć dwie funkcje strefy wypoczynkowej: jedną do czytania i oglądania widoku za oknem, drugą do oglądania tv.

Z boku pokoju wyznaczona została strefa jadalniana ze stołem, który w przypadku wizyty większej liczby gości można rozłożyć. Są tu także witryny na zastawę i szkło, na które może zabraknąć miejsca w niewielkiej zabudowie kuchennej.

W aneksie kuchennym, nad blatem, znajdują się preparowane rośliny za szkłem, które nie wymagają opieki. To w bardzo subtelny sposób, w połączeniu dużą liczbą drewnianych wykończeń, nadaje wnętrzu zbliżającą je do natury wymowę.

Wielkoformatowe obrazy, których wzory właściciel może dopasować do swojego gustu i potrzeb, mogą dodatkowo dodać wnętrzu wyraźnego charakteru, a także wpłynąć na optyczne powiększenie przestrzeni (jeśli umiejętnie wprowadzą do wnętrza dalekie perspektywy).

Układ funkcjonalny wnętrza w tej koncepcji nastawiony jest na relaks domowników. Całość jest przytulna i zapewne będzie odpowiadała zwolennikom domowej atmosfery.

Koncepcja druga
Ten wariant przeznaczony jest dla osób, które do sielskich inspiracji podchodzą z dystansem. Stylistyka jest bardziej nowoczesna i surowa, za to łatwa do utrzymania w czystości. Odwołania do natury znajdujemy tu w postaci dekoracyjnych tynków.

W tym przypadku kształt pomieszczenia został nieco skorygowany poprzez dobudowanie elementów ścianek działowych. Daje nowe możliwości aranżacyjne, a umieszczenie części wypoczynkowej z boku pokoju pozostawia we wnętrzu więcej przestrzeni. Umieszczenie rozkładanego stołu w centralnej części pomieszczenia pozwoli zorganizować spotkanie czy kolację nawet dla dużej liczby przyjaciół czy rodziny.

Zastawa stołowa nie została w tym przypadku wyeksponowana, a ukryta w znajdującej się obok stołu komodzie.

Przytulności dodają temu wnętrzu dodają zioła nad komodą w ciekawych doniczkach oraz sporych rozmiarów biokominek umieszczony w zabudowie.

Magdalena Żochowska-Dajuk