Aranżacje wnętrz. Dodatkowy pokój w miejscu kuchni

31 maja 2020, 10:00
Magdalena Żochowska-Dajuk
Najnowszy artukuł na ten temat

Aranżacje wnętrz. Urządzamy kawalerkę na wynajem

Wydzielenie w mieszkaniu dodatkowego pokoju wymaga szczegółowej analizy, która dotyczy głównie doświetlenia i umiejscowienia instalacji. Bardzo często właściciele rozważają zatem, czy ich marzenia o wygospodarowaniu osobnego pomieszczenia są w ogóle możliwe do zrealizowania.W podobnej sytuacji znalazła się nasza czytelniczka Paulina, która chciałaby w swoim mieszkaniu zmienić położenie kuchni.

- Zastanawiamy się nad możliwością wygospodarowania dodatkowego pokoju. Pierwsza myśl, to przeniesienie kuchni i połączenie jej z pokojem dziennym. Wtedy pomieszczenie, które dotychczas pełni funkcję kuchni, zmieniłoby się w nową sypialnię. Nie wiemy jednak, czy takie rozwiązanie jest możliwe napisała w liście do redakcji nasza czytelniczka Paulina. - Jesteśmy bardzo otwarci na style, lubimy kolory. Naszym hobby są planszówki, więc chcielibyśmy, aby w strefie dziennej znalazło się miejsce dla naszej kolekcji. Gramy w gry konsolowe, więc przydałoby nam się wygodne miejsce przed telewizorem. Mamy też dwa koty, które większość czasu spędzają na legowiskach na drapaku.
Dwie propozycje aranżacji wnętrza przygotowała Magdalena Żochowska-Dajuk z Dizain Rum. Głównym założeniem obu wersji projektu jest zmiana układu funkcjonalnego całego mieszkania i wygospodarowanie dodatkowego pokoju.

Koncepcja pierwsza
Pierwsza wersja zakłada umieszczenie sypialni w miejscu dawnej kuchni. Drzwi przesuwne z naturalnego drewna pozwalają na oddzielenie się od części dziennej. Przy łóżku stoi rattanowy stolik nocny. Stylistycznie cała koncepcja opiera się na połączeniu drewna i tropikalnego klimatu wnętrza, który został podkreślony czarnymi dodatkami.

Przenosząc kuchnię o sporą odległość od komina i wentylacji nie ma sensu podłączać okapu, bo prawdopodobnie nie będzie i tak dobrze spełniać swojej funkcji. Lepiej zrobić okap z filtrem węglowym, a samą płytę umieścić w pobliżu okna.

Coraz częściej odchodzi się od jednolitych zabudów kuchennych na poczet zabudowy skompletowanej z kilku różnych typów mebli, które razem tworzą funkcjonalny zestaw. Takie rozwiązanie to także pomysł na zatarcie jasnej granicy pomiędzy częścią dzienną a kuchenną pokoju.

Ważnym elementem projektu było hobby właścicieli - planszówki. Najlepiej gra się w nie siedząc w swobodnej pozycji, np. na podłodze, gdzie mamy dużo miejsca i wszystko może być pod ręką. W tej koncepcji udało się wygospodarować przestrzeń do wspólnej zabawy z rodziną i przyjaciółmi na wygodnych i niskich siedziskach z dopasowanym do ich wysokości stolikiem.

Obok niskich siedzisk wisi rolka do zapisywania wyników rozgrywek. Czytelnicy potrzebują więcej miejsca w pokoju, aby grać w gry wymagające więcej przestrzeni. Na podłodze zaplanowano więc miękki dywan. W części dziennej znalazł się też telewizor do gier na konsoli.

Przy wejściu do pokoju znalazł się drapak dla kotów.

Koncepcja druga
Druga koncepcja stanowi odważniejszą propozycję, która sprawdzi się dla osób, które wolą kuchnię z większą liczbą miejsc do przechowywania i lubią gotować na tyle, że potrzebują dodatkowego blatu do działania.

Większa powierzchnia pokoju dziennego daje większe możliwości aranżacyjne. Nietuzinkowa strefa kuchenna może spodobać się nawet tym, którzy nie są zwolennikami połączenia pokoju dziennego z kuchnią.

Ta wersja pokazuje także, że wyspa kuchenna może być nie tylko dodatkowym blatem roboczym, ale także dobrym miejscem na plansze do gry dla całej rodziny. Nad wyspą wisi belka z żarówkami, które dodatkowo odwracają uwagę patrzących w stronę kuchni od zabudowy kuchennej na końcu pokoju.

Drapak dla kotów znalazł się przy wejściu. W rogu pokoju znalazła się sofa z funkcją spania oraz stolik kawowy z drewna, a także dywan w abstrakcyjny wzór i pleciony puf.

Ciekawym pomysłem aranżacyjnym dla fanów gier planszowych jest oprawienie i umieszczenie jej jako obraz na ścianie. Na granicy wyspy i części dziennej stanął regał, który może służyć obsłudze obu stref. Takie przesunięcie mebla sugestywnie podpowiada nam, że brak tu wyraźnego podziału.

Magdalena Żochowska-Dajuk