Aranżacje ogrodów. Jak efektownie wykorzystać spadek terenu?

21 grudnia 2016 (artykuł sprzed 3 lat)
Agata Twaróg

Zima to czas projektowania ogrodów - najlepszy moment by zastanowić się nad kształtowaniem zielonej przestrzeni po to, by wraz z nadejściem wiosny móc ją jak najszybciej zaaranżować i korzystać z jej uroku i funkcjonalności.Tak właśnie myśli nasz czytelnik Filip, który chciałby zaaranżować swój ogród na nowo - tak, by umożliwiał komfortowe spędzanie wolnego czasu jego trzyosobowej rodzinie.

- Razem z żoną i trzyletnią córką jesteśmy aktywną rodziną, która lubi spędzać czas na świeżym powietrzu. Nasz ogród od frontu bezpośrednio sąsiaduje z drogą, która jest mocno uczęszczana. Ale za nieużytkowanymi aktualnie garażami znajduje się duża przestrzeń ogrodowa, która jest położona na skarpie. Chcemy tam stworzyć prostą i funkcjonalną przestrzeń, gdzie będziemy mogli spędzać czas wolny z rodziną i znajomymi - pisze w liście do redakcji Filip.
Właściciele planują najpierw lekko wyrównać teren. Przyszli użytkownicy chcieliby, żeby w tej części działki był fragment wyłożony płytami, a na nim swoje miejsce znalazł stół oraz krzesła.

- Ta część ogrodu ma być miejscem, gdzie dorośli będą mogli posiedzieć, a dzieci bawić się. Jeśli chodzi o stylistykę, to preferujemy proste, nowoczesne formy. Nie mamy jednoznacznie określonych upodobań, jeśli chodzi o typy roślinności do naszego ogrodu - dodaje Filip.
Dwie propozycje aranżacji ogrodu przygotowała Agata Twaróg z Zielone Kreacje.

Koncepcja pierwsza

W pierwszej wersji różnice poziomów na istniejącej skarpie wykorzystano do utworzenia trzech "progów" o odmiennych funkcjach.

Na najwyższym poziomie zlokalizowany został drewniany taras z miejscem na zestaw wypoczynkowy oraz obszar służący do spożywania posiłków. Ma on nawierzchnię z płyt. Wybrane płyty są w różnych formatach o jasnej, beżowej barwie. Plac z nawierzchnią został zaakcentowany i wydzielony zimozielonym żywopłotem z formowanego bukszpanu.

Obszary o różnych funkcjach połączyliśmy komunikacyjnie przejściem z jasnych, podłużnych płyt, wokół których zostały uwzględnione dwa odrębne trawniki. Przestrzenie trawiaste umożliwiają czynny wypoczynek całej rodzinie. Na trawniku można także umieścić piaskownicę, huśtawki, trampolinę lub inne zabawki, dzięki czemu dzieci w trakcie zabawy znajdują się pod okiem wypoczywających rodziców.

Wzdłuż budynku gospodarczego i rosnących tam winorośli zaprojektowaliśmy przejście z wielkoformatowych płyt w jasnych odcieniach, które są umieszczone w ozdobnym grysie.

Aranżacje ogrodów: reprezentacyjna strefa wejścia przed frontem domu

Przy nawierzchni ze stołem i krzesłami zaplanowane zostały schody, które prowadzą na drugi poziom pełniący funkcję komunikacyjną. Różnice poziomów zaakcentowano niewysokimi murkami z kamienia. Na granicy tych obszarów przy schodach, znajdzie miejsce nawierzchnia z dużymi donicami. Mając na celu zachowanie stylistycznej spójności ogrodu, w tym miejscu powtórzony został taki materiał jak w przestrzeni "jadalnianej". Umiejscowione tam duże donice stanowią dominantę, a ich szeregowe ustawienie podkreśla geometryczny charakter ogrodu i znacznie porządkuje przestrzeń.

Na trzecim poziomie pozostawiono istniejący trawnik.

W ogrodzie znalazło się także miejsce dla formowanych w kulę bukszpanów i licznych traw ozdobnych. Pomimo geometrycznego charakteru ogrodu zwiewne trawy wprowadzają naturalny klimat i dobrze współgrają z taflą wody widoczną z działki. W projekcie pozostawiono istniejące drzewa. Zgodnie z sugestią właściciela zrezygnowano jedynie z nieowocującej wiśni. W ogrodzie skupiono się na ciepłych, pastelowych barwach. Uwzględniono taras z drewna w ciepłej barwie, brązowe donice oraz grys w beżowych lub jasnobrązowych kolorach.


Koncepcja druga

Druga koncepcja zdecydowanie mniej ingeruje w istniejące różnice poziomów. Wprowadzono tutaj stopnie o falistym kształcie umożliwiające wypłaszczenie pewnych obszarów ogrodu. Podstopnice zostały utworzone z palisad w szarych odcieniach. Na pozostałych przestrzeniach pozostawiono trawnik. Na poziomie pośrednim zlokalizowano nawierzchnię z miejscem na stół i krzesła.

Na dole działki, na najniższym poziomie, uwzględniono miejsce na leżaki. W tej wersji nie tworzyliśmy wypoziomowanych tarasów, pozostawiając naturalny kształt skarpy. Płaskie powierzchnie zostały przewidziane jedynie w nielicznych miejscach, na przestrzeni z nawierzchnią oraz pod leżakami. Rozległe trawiaste przestrzenie urozmaicono niewielkimi grupami roślin. W tym miejscu uwzględnione zostały kwitnące krzewy, ozdobne trawy oraz niskie rośliny okrywowe. Ta koncepcja zakłada wprowadzenie odcieni beżu zestawionych z elementami szarości. Analogicznie, jak w poprzedniej wersji, pozostawiliśmy istniejące drzewa, poza wspomnianą wcześniej wiśnią.Masz problem z aranżacją części ogrodu lub tarasu?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic tej przestrzeni wraz z zaznaczeniem znajdujących się tam na stałe elementów. Napisz, jakie rośliny lubisz, jak w opisywanym miejscu operuje słońce, jakie jest tam podłoże, jakie ewentualne elementy dekoracyjne chciałbyś tam umieścić. Opisz, kto będzie korzystał z projektowanych zakątków i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy.

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Ogród.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

Agata Twaróg