Aranżacje ogrodów. Ogródek przy mieszkaniu w bloku

20 marca 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Agata Twaróg

Ogródek przy lokalu na parterze w lecie często staje się częścią mieszkania. Jednak samo posianie trawy i ustawienie leżaka zazwyczaj nie wystarczy, by wykorzystać ogródek w pełni. Jak urządzić taką przestrzeń?Nasza czytelniczka - Monika - od trzech lat jest szczęśliwą posiadaczką niewielkiego ogródka przy parterowym mieszkaniu w budynku wielorodzinnym. Wraz z pierwszymi dniami wiosny chciałaby na nowo zorganizować przestrzeń, która latem jest "przedłużeniem" jej mieszkania.

- Teren jet niewielki, całość ogródka zajmuje zaledwie 70 m kw., a fragment ogrodu posiada duży spadek terenu. Rożnica wysokości wynosi na końcu nawet 60 cm - pisze w liście do redakcji Monika.
Najistotniejsze jest stworzenie funkcjonalnej przestrzeni, która latem będzie pełniła funkcję dodatkowej strefy wypoczynkowej. W tym momencie tuż przy wyjściu z mieszkania znajduje się trawnik, co sprawia, że korzystanie z ogrodu jest dość uciążliwe.

- Po skoszeniu trawy zawsze pewna część przedostaje się do wnętrza mieszkania. Utrzymanie porządku w domu jest przez to trudniejsze - dodaje Monika.

Dwie koncepcje zagospodarowania ogrodu przygotowała Agata Twaróg z pracowni Zielone Kreacje. Obie wersje zakładają rezygnację z trawnika przy wejściu do mieszkania.

Koncepcja pierwsza

Wariant ten zakłada zastąpienie większości trawnika utwardzoną nawierzchnią z jasnej, pastelowej kostki oraz z dużych, beżowych płyt. Kontynuację obszaru znajdującego się przy wyjściu z mieszkania stanowi powtórzenie wielkoformatowych płyt w dalszej części ogrodu. Prowadzą one do strefy wypoczynkowej na drewnianym tarasie. Ścieżka została obsadzona ozdobnymi trawami, a przed istniejącym rzędem żywotników (które docelowo będą zielonym tłem) zaproponowaliśmy żywopłot z bukszpanu.

W strefie wypoczynkowej bliżej wyjścia z mieszkania znalazło się miejsce na sofę, fotele oraz niewielki stolik kawowy. Umieszczenie w tej części otaczającej taras pergoli da poczucie intymności. Zamontowanie na niej markizy (w postaci rolety poziomej) ochroni wypoczywające tu osoby nie tylko przed widokiem z okien sąsiedniego bloku, ale także przed promieniami słonecznymi.

Przy tarasie postanowiliśmy zostawić trawnik. Jego obszar wprawdzie nie jest zbyt duży, ale wystarczy na rozłożenie leżaków czy koca. Za trawnikiem znajduje się pergola, pod którą przechodzi się na ścieżkę prowadzącą do drugiego drewnianego tarasu. Na tarasie na końcu działki umieszczono drewnianą huśtawkę.

Na ścieżce powtórzone zostały jasne, wielkoformatowe płyty. Z jednej strony ciągu komunikacyjnego, w pobliżu elewacji, zaplanowaliśmy duże donice z roślinami. Z drugiej strony natomiast wykorzystaliśmy różaneczniki wielkokwiatowe, które wcześniej rosły w za małych donicach oraz kwitnące w sezonie rośliny okrywowe. Całość urozmaicają szczepione na pniu drzewa o pokroju kulistym. Zapewnią one większe poczucie prywatności w ogrodzie.


Koncepcja druga

W drugim wariancie zamiast trawnika przy drzwiach przewidziana została nawierzchnia z dużych, płaskich kamieni ścieżkowych. Na wprost wejścia, przed rzędem żywotników, znalazła się donica z bujnymi roślinami sezonowymi. Bezpośrednio za nawierzchnią pozostawiliśmy trawnik o płynnym, łukowym kształcie, który optycznie poszerzy wąską i długą działkę. Trawnik w tym przypadku pełni także funkcję komunikacji do dalszej części ogrodu. Połączono go z roślinami: zimozielonymi różanecznikami, kwitnącymi bylinami oraz formowanymi drzewami. Na trawniku ulokowaliśmy także drewnianą pergolę, której wyraźny, pionowy kształt zrównoważy wysokie ściany budynków.

W dalszej części ogrodu został wydzielony obszar wypoczynkowy. Mimo niewielkich rozmiarów ogrodu znalazło się tutaj miejsce zarówno na meble ogrodowe ze stolikiem, jak i stół do spożywania posiłków. Takie rozwiązanie umożliwi spędzanie latem znacznej ilości czasu na świeżym powietrzu. Sofa i fotele ogrodowe wraz ze stolikiem umieszczone zostały na nawierzchni z dużych płyt, natomiast stół z krzesłami umieszczono na tarasie. Nad tarasem zaproponowaliśmy pergolę z możliwością zamontowania płótna żeglarskiego, które ochroni przed słońcem.

Druga koncepcja projektu zakłada umieszczenie na nawierzchni z płyt, za meblami ogrodowymi, drewnianego, ozdobnego panelu z wyciętym wzorem. Interesujący wygląd panelu urozmaici długi i jednolity żywopłot z żywotników.


Masz problem z aranżacją części ogrodu lub tarasu?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic tej przestrzeni wraz z zaznaczeniem znajdujących się tam na stałe elementów. Napisz, jakie rośliny lubisz, jak w opisywanym miejscu operuje słońce, jakie jest tam podłoże, jakie ewentualne elementy dekoracyjne chciałbyś tam umieścić. Opisz, kto będzie korzystał z projektowanych zakątków i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy.

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Ogród.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij na adres: aranzacje@trojmiasto.pl

Agata Twaróg