Aranżacje wnętrz. Mały pokój dla dwójki dzieci

22 lipca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Magdalena Żochowska-Dajuk
Najnowszy artukuł na ten temat

Aranżacje wnętrz. Urządzamy pokój dla niemowlęcia

Urządzenie ładnego i funkcjonalnego pokoju dla dwójki dzieci to problem wielu rodziców, którzy nie mają możliwości zapewnienia im osobnych pokoi. Zastosowanie piętrowego łóżka i indywidualnych rozwiązań pozwala urządzić nawet bardzo małą przestrzeń.Z takim problemem do redakcji zwrócili się Weronika i Paweł, którzy chcą na nowo urządzić pokój dla dwóch córek. Pomieszczenie ma około 11 m kw.

- Jesteśmy czterdziestolatkami z trójką dzieci. Nina ma 10 lat, Wanda i Antek są 6-letnimi bliźniętami. Mieszkanie kupowaliśmy 11 lat temu, kiedy nie mieliśmy jeszcze dzieci. A teraz, po czasie, wyzwaniem dla każdego nas jest odnalezienie prywatności w naszym trzypokojowym mieszkaniu - opisują w liście do redakcji Weronika i Paweł.
Ich dzieci potrzebują przestrzeni do nauki, spania i zabawy. Syn Antek ma swój pokój, a dwie córki dzielą jedno pomieszczenie. Rodzicom marzy się, aby ten pokój podzielić na dwa albo chociaż wydzielić indywidualną przestrzeń dla każdego z dzieci.

- Lubimy biel, szarości, odcienie niebieskiego. Preferujemy styl nowoczesny, ale skromny, prosty - napisali rodzice.- Dzieci, oprócz zabaw na podłodze, uwielbiają malować i czytać. Wszyscy lubimy czytać, dlatego nie chcemy, żeby dzieci miały telewizory.
Projektową odpowiedź na list Weroniki i Pawła przygotowała Magdalena Żochowska-Dajuk z pracowni Dizain Rum. W dwóch różniących się od siebie koncepcjach przedstawiono, jak może wyglądać pokój dziewczynek.

Mały pokój często równie trudno zorganizować co sporą przestrzeń. Często okazuje się, że idealna przestrzeń do podziału to względnie średniej wielkości pomieszczenie. Zbyt duże pomieszczenia po podziale mają często niewykorzystane centrum pokoju. W przypadku pokoju dla dwójki dzieci dobrze sprawdzają się łóżka piętrowe. Dodatkowy materac nie zabiera wtedy miejsca.

W sytuacji, gdy stajemy przed zadaniem dzielenia pokoju dziecięcego czasami warto przyjrzeć się mieszkaniu w szerszym kontekście i np. dodać kilka centymetrów kwadratowych do pokoju kosztem węższego korytarza lub zabrać kawałek sąsiadującego pokoju. Czasami pomocne bywa również przesunięcie otworu drzwiowego. Nie warto bać się bardziej radykalnych zmian w przestrzeni, bo mogą one wyjść na dobre.

Wyposażenie mniejszego pomieszczenia często bywa też droższe, choćby ze względu na konieczność zamówienia mebli na wymiar i skorzystania z indywidualnej oferty stolarskiej. Jednak takie wydatki zwykle zwracają się bardzo dobrym wykorzystaniem przestrzeni.

Koncepcja pierwsza w stylu boho
Piętrowe łóżko znajduje się przy wejściu do pokoju. Po drugiej stronie stoi solidna wysoka zabudowa meblowa na książki i ubrania. Po przeciwnych stronach okna stoją biurka dla młodszej i starszej córki.

Nad biurkiem młodszej córki wiszą dekoracyjne półki na książki. Na suficie wisi wiklinowa lampa w stylu boho. Ciemniejszy odcień paneli podłogowych, szare drzwi i półka w szafie równoważy odważny wzór i cukierkowe barwy tapety.

Biały futrzany dywanik sprzyja zabawom na podłodze i ociepla wnętrze.

Koncepcja druga w stylu ombre
Koncepcja z żółto-białą tapetą w stylu ombre to cieplejsza propozycja kolorystyczna. Taki modny efekt dekoracyjny możemy uzyskać również malując ściany natryskowo.

Pokój oświetla umieszczony na suficie plafon oraz niezależne lampy wiszące nad biurkiem i nad siedziskiem do czytania.

Nad biurkami wisi tablica do zapisywania ważnych informacji, która wspólnie z półeczkami w biurku pomaga w organizacji przyborów do rysowania i nauki.

W pokoju dziecięcym warto wygospodarować choćby niewielkie miejsce do siedzenia niezależne od łóżka i krzesła przy biurku. Odwiedzający goście mogą wtedy zająć takie miejsce. Przyjemnie jest też poczytać książkę w bardziej komfortowej pozycji.

Magdalena Żochowska-Dajuk