Aranżacje wnętrz. Pokój dziecka w nietypowym kształcie

30 września 2019, 7:00
Ilona Paleńczuk
Najnowszy artukuł na ten temat

Aranżacje wnętrz. Urządzamy pokój dla niemowlęcia

Funkcjonalność w pokoju dziecka odgrywa ważną rolę. Na niewielkiej przestrzeni musi się bowiem znaleźć miejsce zarówno do zabawy, odpoczynku i przechowywania. Kiedy dziecko wkracza w okres szkolny, zadbać trzeba też o wygospodarowanie komfortowego miejsca do nauki.Na tym etapie życia rodzinnego i związanego z tym cyklu zmian w aranżacji mieszkania znalazła się nasza czytelniczka, której córka rozpoczęła pierwszą klasę szkoły podstawowej.

- Córka wkracza w okres szkolny, dlatego zastanawiamy się, jak zmienić aranżację jej pokoju, by stał się bardziej funkcjonalny i dostosowany do potrzeb ucznia. Nie byłoby to zbyt trudne, gdyby nie nietypowy kształt pomieszczenia - pisze w liście do redakcji czytelniczka Anna.
Dwie propozycje aranżacji wnętrza przygotowała Ilona Paleńczuk z pracowni ip-design. Propozycje przedstawiają zarówno zróżnicowane rozmieszczenie poszczególnych funkcji pomieszczenia, jak i odmienną kolorystykę wnętrza.

Koncepcja pierwszaPierwsza koncepcja uwzględnia umieszczenie w najbardziej problematycznym kącie pomieszczenia regału oraz biurka. Takie sąsiedztwo jest niezwykle wygodne, gdyż w trakcie nauki wszystkie książki, zeszyty i przybory znajdą się tuż pod ręką. Zgodnie z prośbą czytelniczki, udało wygospodarować się sporo miejsca na półkach.

W tej wersji łóżko znalazło się w przeciwległym narożniku pokoju niż biurko. Takie rozlokowanie podkreśla oddzielenie poszczególnych stref, dzięki którym dziecku będzie łatwiej skupić się na nauce. Tuż obok łóżka znalazło się miejsce na szafę.

Spokojna i delikatna kolorystyka jasnego dębu, zieleni i bieli sprzyja skupieniu i pozostaje uniwersalna na wiele lat, a tapeta w gwiazdki nad łóżkiem i lampka nocna-chmurka zachowują dziecięcego ducha.


Koncepcja drugaW drugiej koncepcji szafa i łóżko zamieniły się miejscami. W plecach łóżka został zaprojektowany zagłówek, który jest zarazem dodatkowym regałem na książki. Wraz z szafą tworzą wokół łóżka przyjazną wnękę, która wzdłuż ściany oraz za głową pokryta jest tapicerowaniem. W pobliżu szafy zawisło lustro w dekoracyjnej ramie. Niebawem będzie to bardzo potrzebny element w pokoju dorastającej dziewczynki.

Podobnie jak w wersji pierwszej, tutaj również biurko i regały znalazły się w tym samym miejscu. Biurko zostało jednak obrócone o 90 stopni i ustawione na ścianie z oknem.

Druga wersja zakłada stonowaną kolorystykę pokoju w postaci bieli i szarości. Odcień miodowy stanowi ciekawy akcent wnętrza, który pojawia się głównie w dodatkach.

W obu wersjach zbyt wąski do umeblowania korytarz przy drzwiach ożywiają dziecięce obrazki.

Ilona Paleńczuk