Aranżacje wnętrz. Remont nietypowej łazienki w kamienicy

22 czerwca 2020, 7:00
JoEmi Home Aranżacja Wnętrz
Najnowszy artukuł na ten temat

Aranżacje wnętrz. Suszarka i prysznic zamiast dużej wanny

Generalny remont łazienki zawsze przyprawia właściciela mieszkania o zawrót głowy, zwłaszcza jeżeli niewielkie pomieszczenie musi pełnić jednocześnie funkcję pralni czy pomieszczenia gospodarczego. Niestety jeszcze trudniej mają mieszkańcy kamienic, gdzie łazienki są zwykle dodatkowym pomieszczeniem wykrojonym z innego pomieszczenia.Właśnie w takiej sytuacji znajduje się nasz czytelnik, pan Wiktor, którego mieszkanie i łazienka mieszczą się w przedwojennej kamienicy zlokalizowanej w Gdańsku-Wrzeszczu. Jej ostatni remont miał miejsce 15 lat temu.

- Łazienka ma niezwykle kłopotliwy układ. Z tego względu zastosowane zostały takie rozwiązania, jak kabina prysznicowa czy pralka ładowana od góry. Chciałbym, żeby nowa łazienka nawiązywała stylistycznie do odnowionych elementów wyposażenia mieszkania i pasowała do starej kamienicy. Zależy mi na połączeniu drewna z nowoczesnością, bielą i połyskiem - pisze w liście do redakcji czytelnik Wiktor.
Naszemu czytelnikowi zależy także na zaplanowaniu miejsca do przechowywania kosmetyków dla trzech użytkowników wnętrza - pary z trzymiesięcznym dzieckiem.

Dwie propozycje aranżacji wnętrza przygotowały projektantki z pracowni JoEmi Home Aranżacja Wnętrz.

Koncepcja pierwsza
W pierwszej koncepcji układ funkcjonalny pomieszczenia nie został zmieniony. Znalazł się tam prysznic z niskim brodzikiem, kabina ze skośnymi drzwiami oraz czarnymi detalami, a także biały kompakt WC. Zabudowa meblowa zaprojektowana została pod wymiar, by maksymalnie wykorzystać przestrzeń do przechowywania.

W górnych szafkach przewidziane zostały fronty lustrzane, które optycznie powiększają przestrzeń. Po prawej stronie znajduje się wnęka z pralką i piecem gazowym, która została przysłonięta ruchomym panelem ażurowym, oddzielającym ją od pozostałej strefy łazienki. Pozwala to na utrzymanie estetyki całego pomieszczenia.

Dominują tu betonowe kafle w dwóch odcieniach szarości, ocieplone drewnem i przełamane bielą.

Koncepcja druga
Druga koncepcja zakłada zmianę układu funkcjonalnego. W miejscu prysznica znalazła się miska ustępowa na podwieszanym stelażu. WC zastąpione zostało z kolei kabiną prysznicową ze składanymi drzwiami, aby powiększyć przestrzeń w czasie, kiedy mieszkańcy nie będą korzystać z prysznica.

Podobnie jak w poprzednim projekcie górna zabudowa meblowa zaprojektowana została na wymiar. Znalazły się tutaj również lustrzane fronty, które optycznie powiększą łazienkę. Wnęka gospodarcza i tu przysłonięta jest ruchomym panelem ażurowym.

Betonowe kafle w dwóch odcieniach szarości zostały przełamane szafką z drewnianym blatem i białymi tłoczonymi frontami oraz czarnymi detalami wyposażenia.

Dla przedstawienia możliwości, jakie daje wybór innych kolorów, dla tej koncepcji powstały dwie propozycje kolorystyczne. W bardziej barwnej wersji ważną rolę odgrywa intensywny granat, który podkreśla piękne płytki na podłodze i ścianie.

Całość aranżacji uzupełniają czarne akcenty grafiki, oświetlenie czy armatura łazienkowa w tym samym kolorze. Szafka pod umywalkę z tłoczonymi szarymi frontami i drewnianym blatem dodaje całości charakteru. Dwudzielne białe drzwi ażurowe zakrywają część gospodarczą pomieszczenia. Na połączeniu kafli z sufitem zastosowano listwę sufitową, która stanowi bardzo elegancki detal wykończenia wnętrza.

Koncepcja ta powstała w oparciu o dostarczony przez czytelnika do redakcji rzut i zdjęcia, bez możliwości osobistych oględzin pomieszczenia, dlatego ważne jest, by zaproponowane w tej wersji rozwiązania przed ewentualną realizacją sprawdził fachowiec wykonujący prace remontowe, by upewnić się, czy technicznie możliwe będzie wykonanie odpływu liniowego, i czy WC może zostać przeniesione.

JoEmi Home Aranżacja Wnętrz