Aranżacje wnętrz. Schody w salonie mogą być dekoracją

1 listopada 2021, 8:00
Magdalena Żochowska-Dajuk
Najnowszy artukuł na ten temat Aranżacja wnętrz. Mieszkanie na czas emerytury
Druga koncepcja zakłada odważniejszą kolorystykę. Przestrzeń pod schodami jest w całości wykorzystana jako powierzchnia do przechowywania.  Więcej zdjęć (11)

Druga koncepcja zakłada odważniejszą kolorystykę. Przestrzeń pod schodami jest w całości wykorzystana jako powierzchnia do przechowywania.

Druga koncepcja zakłada odważniejszą kolorystykę. Przestrzeń pod schodami jest w całości wykorzystana jako powierzchnia do przechowywania.

Schody w domach jednorodzinnych i mieszkaniach dwupoziomowych zawsze pomniejszają powierzchnię życiową. Od wyboru ich konstrukcji i umiejętnego zakomponowania ich w przestrzeni zależy zwykle aranżacja całego pomieszczenia. Wbrew pozorom mogą one stać się atutem i pełnić dodatkową funkcję, np. wydzielania poszczególnych stref.Problem ze schodami ma nasza czytelniczka Anna. Od dłuższego czasu nosi się ona z zamiarem remontu i wymiany schodów, które aktualnie zajmują sporą część parteru domu i strefy dziennej. Są to wygodne schody dwubiegowe łamane (czyli zakręcające pod kątem prostym).

- Problem stwarza mi również dekoracja okienna w pokoju dziennym. Aktualnie mamy firanki w orientalne wzory, które rażą w oczy i dodatkowo pomniejszają optycznie pomieszczenie - napisała w liście do redakcji nasza czytelniczka Anna. - Kolejnym problemem są grzejniki, które zabierają nam ściany przy drzwiach balkonowych.
Dwie propozycje aranżacji wnętrza przygotowała Magdalena Żochowska-Dajuk z pracowni dizain rum Studio Projektowe. Obie koncepcje łączy funkcjonalne usytuowanie schodów, a różni kolorystyka, styl i aranżacja części dziennej. W obu przypadkach schody zamienione zostały na konstrukcję dwubiegową zwykłą.

Koncepcja pierwsza
W zestawieniu obu koncepcji możemy zauważyć, że pierwsza z nich jest bardziej przytulna. Biokominkek, dekoracyjny stojak z drewnem, odcienie szarości i drewno tworzą ciepłą w odbiorze aranżację wnętrza.

Stopnie schodów zostały w tym wariancie wykończone materiałem przypominającym rozsypane kamienie. Kuta obudowa z drewnianymi tralkami w formie dekoracji i kinkiet na półpiętrze tworzą integralną całość.

Pierwsza koncepcja zakłada umieszczenie na środku pokoju jasnej, narożnej kanapy. Na ścianie naprzeciwko niej znajduje się telewizor.

W tej wersji jest nieco mniej miejsca do przechowywania, ale wygospodarowane zostało miejsce na sofę oraz przestrzeń do odpoczynku i zabawy. W pomieszczeniu znalazły się wertykalne grzejniki i nowoczesna dekoracja okien w postaci rolet rzymskich i zasłon.

Duży stół łączy strefę wypoczynkową z kuchenną i tworzy miejsce do spędzania czasu wspólnie z rodziną. Przy wejściu do pokoju zaplanowana została grafika z widokiem miasta.

Koncepcja druga
Druga wersja aranżacji strefy dziennej jest bardziej odważna i surowa w odbiorze. Nie zabrakło tu intensywnych, niebieskich i żółtych dodatków oraz odważnych akcentów, np. w postaci flaminga w części wypoczynkowej.

W tej koncepcji przy schodach znalazło się miejsce do przechowywania, a jadalniany stół na kółkach pozwala na łatwiejszą zmianę aranżacji pokoju w przypadku większych imprez rodzinnych. Mniejsza sofa została skierowana w inną stronę, a miejsce biokominka zajął wiszący telewizor.

Grzejniki z lustrami optycznie powiększają wnętrze i nadają mu elegancji. Świetnie komponują się też z nowoczesnym dywanem oraz dwoma stolikami kawowymi. Podłoga drewniana została zastąpiona posadzką z betonu lub żywicy.

Ta wersja zakłada rezygnację z rolet rzymskich oraz grafiki przy wejściu do pokoju. Zamiast niej znalazło się miejsce na fototapetę z chmurką.

Magdalena Żochowska-Dajuk

Opinie wybrane


wszystkie opinie (27)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.