Aranżacje wnętrz. Suszarka i prysznic zamiast dużej wanny

6 lipca 2020, 7:00
Marta Meresińska

Remont łazienki wymaga odpowiedniego przygotowania, zwłaszcza jeśli dostępna przestrzeń nie jest zbyt duża. W takiej sytuacji nieraz warto wybrać kabinę prysznicową zamiast wanny, by wygospodarować dodatkową przestrzeń do przechowywania albo na suszarkę do prania.



Właśnie takie potrzeby ma nasz czytelnik, który postanowił zrobić remont niewielkiej łazienki w bloku.

- Najważniejszym elementem remontu jest rezygnacja z wanny na rzecz prysznica. Dzięki temu chcielibyśmy uzyskać trochę więcej miejsca: z uwagi na małe dziecko zależy nam, żeby w łazience znalazła się także suszarka. Prawdopodobnie oba urządzenia musiałyby być umieszczone piętrowo, w takim przypadku konieczne będzie zabudowanie obu sprzętów. Jako alternatywę rozważamy zakup pralko-suszarki - pisze w liście do redakcji Piotr.
Nasz czytelnik, o ile to możliwe, chciałby żeby misa WC została przeniesiona w inne miejsce.

- Wyobrażamy sobie, żeby w nowej łazience pralko-suszarka stanęła w miejscu wanny, a prysznic na ścianie, gdzie obecnie znajduje się WC. Podobają nam się prysznice z niewysokim brodzikiem. Po lewej stronie od umywalki rozważamy niewielką szafkę - dodaje czytelnik.
Trzy koncepcje aranżacji wnętrza przygotowała Marta Meresińska z Niebyle. Właściciele łazienki chcieliby zmienić położenie miski WC. Jest to manewr, który można wykonać z pewnymi ograniczeniami, ponieważ nie powinniśmy odchodzić od pionu kanalizacyjnego dalej niż na odległość 100-110 cm. W każdej wersji aranżacji łazienki została zachowana ta odległość.

Czytelnikom zależało również na umieszczeniu w łazience suszarki, ewentualnie pralko-suszarki. Zdecydowaliśmy się rozwiązanie w postaci dwóch osobnych sprzętów.

Koncepcja pierwsza




W pierwszej aranżacji miska WC została przesunięta w lewą stronę od wejścia, a obok niej znalazła się wysoka szafka na kosmetyki. Na wprost drzwi znalazł się prysznic. Umywalka została umieszczona naprzeciwko miski WC, a pralka razem z suszarką zabudowana przy drzwiach po prawej stronie. Pod pralką znajduje się wentylowana szuflada na brudną bieliznę.

Na ścianach znalazły się odważne, bladoróżowe, wielkoformatowe płytki połączone z gresem imitującym kamień, który również mógłby zostać położony na podłodze.

Dodatki w kolorze złotym i czarnym sprawiają, że całość nabiera bardzo modnego wyglądu.

Koncepcja druga




Druga koncepcja zakłada pozostawienie misy WC w pierwotnym ustawieniu. Prysznic znalazł się po prawej stronie od wejścia, przy słupku z pralką i suszarką. Umywalka z długim blatem znalazła się po lewej stronie.

Ta koncepcja uwzględnia aranżację w ciepłym wydaniu industrialnego stylu. W przeciwieństwie do poprzedniej wersji, charakter tej aranżacji jest znacznie bardziej wyrazisty. Użyto tu cegły i drewna oraz małych białych płytek ułożonych w cegiełkę. Na podłodze i za dużym okrągłym lustrem znalazł się gres z biało-czarnym wzorem. Dodatki i baterie są w kolorze czarnym.

Koncepcja trzecia




Trzecia koncepcja zakłada umieszczenie umywalki na wprost wejścia, a miski WC obok umywalki. Prysznic jest po prawej stronie od wejścia, a pralka i suszarka zostały ustawione tym razem obok siebie i przykryte długim blatem. Obok nich znalazło się miejsce na wysoką szafkę.

Ta wersja aranżacji uwzględnia stylistyczną awangardę. Płytki typu terrazzo to jeden z najnowszych krzyków mody, który jednak wymaga odwagi. Zielona ceramika to również niebanalne rozwiązanie, do niej zostały dopasowane małe zielone płytki ułożone nietypowo - w pionie - w cegiełkę. Przy drzwiach zostały położone wielkoformatowe płytki w kolorze beżu, do nich został dopasowany kolor wysokiej szafki.

Kolorystyka łazienki jest ciepła. Aranżacja została zachowana w odcieniach ziemi. Czarne baterie dopełniają charakteru wnętrza. Całość ociepla drewno użyte na zabudowie stelaża podtynkowego do miski WC i na szafce ponad nim.

Marta Meresińska