Aranżacje wnętrz. Urządzamy kawalerkę na wynajem

19 października 2020, 7:00
IP Design

W niewielkich mieszkaniach niezmiernie istotny jest przemyślany układ funkcjonalny. Tylko dzięki temu we wnętrzu zmieszczą się wszelkie niezbędne funkcje. Warto przy tym zastosować rozwiązania, dzięki którym przestrzeń wyda się większa, niż jest w rzeczywistości.Takich rozwiązań poszukuje nasza czytelniczka Katarzyna, która chciałaby wyremontować kawalerkę przeznaczoną na wynajem.

- Mam niewielką kawalerkę o pow. 25 kw., którą chciałabym wyremontować i wynająć. Myślę, że nadaje się dla pary bez dzieci lub jednej osoby. Mieszkanie jest na parterze, wchodzi się do niego z ogólnodostępnej galerii. Okna w łazience i kuchni znajdują się wysoko, około 170 cm nad podłogą i także wychodzą na galerię - napisała w liście do redakcji nasza czytelniczka Katarzyna. - Lubię styl nowoczesny, jasne kolory, biel i szarość oraz ewentualnie elementy miedzi lub stylu loftowego.
Problemem we wnętrzu jest ciasny i niepraktyczny korytarz, który optycznie zmniejsza i tak już niewielkie mieszkanie. Dwie propozycje aranżacji wnętrza przygotował zespół z pracowni IP Design.

W obu wersjach zlikwidowany został przedpokój, a jego miejsce zajmuje otwarta przestrzeń z częścią kuchenną.

Koncepcja pierwszaW pierwszej koncepcji kuchnia znalazła się na prawo od drzwi wejściowych, a po lewej zaproponowane zostały duże szafy, które zarazem przestrzennie oddzielają strefę wejścia od strefy wypoczynku.

Po drugiej stronie szaf znalazło się miejsce na wygodną sofę, a naprzeciwko niej ściana z telewizorem oraz stołem, w pobliżu którego we wnęce zostały umieszczone dekoracyjne półki.

Ściana z drzwiami do łazienki została nieco przesunięta w stronę drzwi wejściowych, aby polepszyć ergonomię tego pomieszczenia. Dzięki temu bez problemu zmieściła się w nim pralka, długi blat z umywalką, kabina prysznicowa i misa WC.

Utrzymanie spójnej, delikatnej (ale niepozbawionej mocniejszego akcentu w postaci antracytowych drzwi szafy) kolorystyki wnętrza wpływa korzystnie na odbiór przestrzeni jako większej niż jest ona w rzeczywistości.

Koncepcja drugaKoncepcja druga zakłada zmianę rozmieszczenia kuchni. W tej wersji została ona przeniesiona do głównej strefy kawalerki (obok szachtu łazienkowego), dzięki czemu znalazła się w pobliżu stołu.

Taki układ funkcjonalny sprawia, że prawie wszystkie meble o funkcji przechowywania znalazły się przy drzwiach wejściowych. W tym miejscu zaproponowane zostały dwie szafy, z czego jedna z nich z dużymi, lustrzanymi frontami i pralką, a druga z siedziskiem tapicerowanym. Ze względu na intensywną kolorystykę stanowi ono ciekawy akcent w mieszkaniu, a dzięki otwartej formie nie przytłacza wizualnie wnętrza.

Po drugiej stronie zabudowy powstała dekoracyjna ścianka z telewizorem, naprzeciw której stanęła rozkładana sofa i fotel.

W tym przypadku łazienka także została powiększona, dzięki czemu mogła znaleźć się w niej wanna.

IP Design