Aranżacje wnętrz. Przestrzeń dzienna w małym mieszkaniu

21 września 2020, 7:00
Design Atelier

Zwolenników łączenia kuchni ze strefą dzienną jest tak samo dużo jak przeciwników. Jednak w niektórych mieszkaniach przestrzeni jest na tyle mało, że takie rozwiązanie nasuwa się samo.Decyzję o połączeniu kuchni z pokojem dziennym podjęła nasza czytelniczka Asia, która razem ze swoim partnerem Bartkiem wykańcza nowe mieszkanie.

- Zależy nam na tym, aby uzyskać funkcjonalną, otwartą przestrzeń, która łączy strefę wypoczynkową z częścią jadalnianą i pojemną kuchnią. Na co dzień dużo gotujemy w domu, mamy sporo sprzętów kuchennych, dlatego zależy nam na jak najbardziej funkcjonalnej kuchni i pojemnej strefie przechowywania. W naszej kuchni nie może zabraknąć dużej lodówki, zmywarki oraz piekarnika z płytą grzewczą, a także miejsca, gdzie można razem zjeść posiłek - pisze w liście do redakcji czytelniczka Asia. - Mamy problem z zaprojektowaniem tego wszystkiego na małej przestrzeni. Do tego w pomieszczeniu powinna znaleźć się strefa wypoczynku, czyli wygodna kanapa i telewizor.
Nasza czytelniczka zaznacza, że połączenie kuchni z pokojem dziennym pozwoli nie tylko pomieścić wszelkie niezbędne funkcje, ale i umożliwi spędzanie czasu z przyjaciółmi i wspólne gotowanie.

- Jeśli chodzi o kolorystykę, to lubimy szary i niebieski, ciepłe drewno i preferujemy raczej styl minimalistyczny. Mamy dwa koty, chętnie zobaczylibyśmy w projekcie jakieś elementy specjalnie dla nich, np. półki czy hamaki - dodaje czytelniczka.
Całe mieszkanie ma 45 m kw. W jego skład wchodzą: niewielki korytarz, mała łazienka, kuchnia i trzy pokoje, w tym jeden z balkonem. Dwie wersje aranżacji wnętrza powstały w pracowni Design Atelier.

Po wyburzeniu ściany i połączeniu pokoju z kuchnią powstała przestrzeń o powierzchni 16,63 m kw. Stworzenie stylowego, nowoczesnego i minimalistycznego wnętrza dla pary było wyzwaniem. Kluczem okazało się uwolnienie wnętrza od wszystkiego, co zbędne, i uzyskanie jak najwięcej miejsca na tak małej powierzchni.

Ze względu na układ i rozmiar pomieszczenia w obu wersjach zaproponowano ten sam rozkład funkcjonalny, wersje różnią się od siebie aranżacją.

Część pomieszczenia przeznaczona na kuchnię jest wąska, dlatego szafki usytuowane są jednostronnie na prawie całej ścianie. Na ścianie sąsiadującej z korytarzem zaprojektowano płytką witrynę. Blat roboczy płynnie przechodzi w część jadalnianą i tworzy półwysep o szerokości 40 centymetrów. Od strony pokoju dziennego umieszczone zostały tam trzy wysokie krzesła. Atmosfera pokoju jest tworzona dodatkami i detalami, a przede wszystkim doborem kolorystyki.

Koncepcja pierwsza
Aranżacja wnętrza w pierwszej koncepcji jest utrzymana w jasnych barwach. Głównym założeniem projektu było skupienie się na funkcjonalności połączenia pokoju dziennego z kącikiem kuchennym oraz zapewnieniu wygody wspólnego gotowania.

Pomieszczenie ma trzy strefy funkcjonalne, które tworzą spójną całość. We wnętrzu znajdują się meble w kolorze białym, proste, lakierowane, bez uchwytów, ocieplone drewnianym blatem. Akcentem kolorystycznym jest fragment ściany pomalowany na intensywny niebieski kolor.

Kuchnia zakłada dużą przestrzeń roboczą i szafki, zawiera także cały sprzęt niezbędny w codziennym użytkowaniu. Zlew został umieszczony naprzeciwko okna, wyposażony został w składany kran, aby ułatwić otwieranie okna. W związku z tym można jednocześnie zmywać naczynia oraz cieszyć się widokiem i świeżym powietrzem.

Front półwyspu kuchennego został wykończony panelami powtarzającymi wzór na podłodze.

W strefie wypoczynkowej znajduje się niewielka sofa w białym kolorze, na której można się zrelaksować przed telewizorem z kubkiem kawy lub usiąść i poczytać książkę. W tej wersji uwzględniono też dużo podwieszanych półek dla kotów, które sprawią radość pupilom, jednocześnie nie przeszkadzając ich właścicielem w wygodnym użytkowaniu przestrzeni.

Koncepcja druga
W tej wersji projektu dominują szare odcienie z dodatkami głębokiego niebieskiego. Na podłodze i blacie kuchennym znalazło się ciepłe, ciemne drewno. Mocnymi akcentami są niebieskie fronty oraz ciemne marmurowe płytki.

Ta wersja zaprojektowana została z płytą gazową. Z tego względu dolne szafki mają głębokość 70 centymetrów, aby zmieścić instalację do podłączenia płyty, jednocześnie nie tracąc miejsca na przechowywanie.

Dzięki połączeniu różnych stylów: nowoczesne lampy, tapeta z wzorem betonu, rustykalne drewno, elegancki marmur - wnętrze nabrało eklektycznego i wyrazistego charakteru.

Design Atelier