stat

Architekci podyskutują w Gdyni o modernizmie

18 października 2016 (artykuł sprzed 1 roku)
Patryk Szczerba
artykuł historyczny

Po raz piąty urbaniści i architekci z całego świata spotkają się w Gdyni, by dyskutować o modernizmie - nie tylko lokalnym. Chociaż konferencja ma charakter naukowy, tak jak w poprzednich latach, mogą wziąć w niej udział mieszkańcy.Spotkanie naukowców pod hasłem "Modernizm w Europie - modernizm w Gdyni" rozpocznie w się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym zobacz na mapie Gdyni w czwartek. Prelegenci pozostają w tematyce architektury XX wieku, tym razem kładąc nacisk na ochronę i konserwację zabytków.

Udział nobilitacją

Pierwszy dzień obrad będzie poświęcony architekturze i urbanistyce, drugi - głównemu zagadnieniu. W sobotę prelegenci i goście wsiądą w autobus i będą zwiedzali zabytki architektury modernistycznej Gdyni. Przejadą przez śródmieście, ale w planach jest też wizyta na Oksywiu.

Oprócz Polski na konferencji pojawią się goście z Czech, Izraela, Litwy, Łotwy, Portugalii, Rosji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii oraz Włoch. Razem zaplanowano 26 referatów i odczytów.

- Nasza konferencja stała się prestiżowym wydarzeniem. Otrzymuję sygnały, że dla wielu udział w niej jest nobilitacją. Zgłosiło się 40 naukowców chcących wygłosić swoje referaty. Musieliśmy wybrać 18. Reszta to specjalnie zaproszeni przez nas goście - opowiada Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni.
Wśród nich m.in. dr Jeremie Hoffmann, konserwator zabytków w Tel Awiwie, który będzie porównywał architekturę izraelską z gdyńską, i Edward Denison z Wlk. Brytanii, który zaprezentuje Asmarę jako miasto ubiegające się o wpisanie na światową listę dziedzictwa UNESCO.

Czy wykłady naukowców mogą zainteresować mieszkańców?

- To pokazują doświadczenia z poprzednich lat, gdzie mimo trudnej i skomplikowanej tematyki na sali można było zobaczyć wielu słuchaczy - pasjonatów zainteresowanych tematyką. Drzwi są dla nich otwarte - dodaje Stępa.
Udział w konferencji jest bezpłatny i nie ma obowiązku rejestracji. Organizatorzy zastrzegają, że w przypadku dużej liczby chętnych, pierwszeństwo będą miały osoby, które wcześniej elektronicznie zarejestrowały się. Dla nich także przygotowano materiały naukowe.

Przy okazji organizatorzy zapraszają do Muzeum Miasta Gdyni na wystawę "Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach", która towarzyszy konferencji.

- Zwiedzający będą mieli wyjątkową możliwość zobaczenia z bliska tego, co na co dzień niedostępne. Wystawa pozwoli im też prześledzić, jakim procesom zostają poddane dwudziestowieczne budynki, by móc odzyskać swój blask - zachęcają przedstawiciele placówki.
Z kolei w niedzielę szlakiem wspomnień dawnych mieszkańców Orłowa będzie można zwiedzić dzielnicę podczas kolejnego spaceru w ramach cyklu Mapa Sentymentalna. Start w niedzielę o godz. 13 na molo zobacz na mapie Gdyni. W czasie półtoragodzinnego oprowadzania przewodnicy opowiedzą o mało znanych albo nieznanych historiach o dzielnicy.

Szczegóły program konferencji jest dostępny na stronie internetowej.
Czy bierzesz udział w konferencjach naukowych?
26%

tak, jak tylko pozwala mi na to czas

45%

sporadycznie, tylko gdy zainteresuje mnie poważnie dziedzina

29%

nie, zagadnienia naukowe zostawiam specjalistom

łącznie głosów: 38