stat

Architektura Trójmiasta w TVP Kultura

3 marca 2017, 13:30
EBu

Zwiastun cyklu Księga Przestrzeni 2

TVP Kultura przygotowała drugi sezon dokumentalnego cyklu "Księga Przestrzeni". Prezentowane w nim będą najwybitniejsze realizacje polskiej architektury współczesnej, bliżej poznać będzie można także realizacje z Trójmiasta i ich autorów. Emisja w piątki o 19.20, powtórka w soboty ok. 12.40.Od 3 marca 2017 na antenie TVP Kultura emitowany będzie drugi sezon dokumentalnego cyklu "Księga Przestrzeni" prezentującego najwybitniejsze realizacje polskiej architektury współczesnej. W 10 odcinkach pokazanych zostanie 50 najciekawszych budynków zbudowanych w ostatnich latach. W programach sporo dowiedzieć będzie się można o najgłośniejszych realizacjach ostatnich lat z Trójmiasta, ujęte zostały: Gdański Teatr Szekspirowski, Europejskie Centrum Kultury, Szpital Kliniczny UCK, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni, zespół mieszkaniowy Nowe Orłowo. O swojej pracy będą opowiadać architekci z gdańskiej pracowni Arch Deco.

W kolejnych odcinkach programu zaprezentowane i omówione zostaną zarówno rzadziej realizowane budynki użyteczności publicznej - teatry, muzea czy filharmonie, jak i budynki mieszkalne, biurowe, związane ze służbą zdrowia czy administracją. Poznać będzie można obiekty okryte sławą ze względu na zdobyty rozgłos i nagrody, jak te znane głównie specjalistom. Prezentowana ma być architektura współczesna nie tylko wielkich miast, ale także mniejszych miejscowości.

W programach wypowiadać się będą architekci z uznanych pracowni (m.in. JEMS, KWK Promes, Maćków, Konior, Bulanda i Mucha, Arch-Deco, HS99) oraz młode zespoły (m.in. Ultra, FAAB, Vostok). Celem cyklu jest pokazywanie piękna architektury i objaśnianie widzom jej form.

Producentem wykonawczym cyklu jest Studio Filmowe "Autograf".
Tematy kolejnych odcinków
1. Filharmonie, sale koncertowe
2. Apartamenty i zespoły apartamentów
3. Muzea
4. Biurowce
5. Teatry, obiekty związane z teatrem, centra kongresowe
6. Budynki związane z medycyną, opieką i hotelarstwem
7. Ratusze, sądy, siedziby spółek Skarbu Państwa
8. Domy mieszkalne i zespoły mieszkaniowe
9. Budynki akademickie
10. Budynki i przestrzenie publiczne małych miast
Emisja w piątki o godz. 19.20, powtórka w soboty ok. godz. 12.40.
Czy w popularnych mediach powinno być więcej informacji na temat architektury?
54%

tak, ta tematyka jest zdecydowanie pomijana

41%

tak, powinno to być połączone z edukacją w tym zakresie, bo brakuje jej w szkołach

1%

nie wiem, czy można mówić o tym w interesujący sposób

4%

nie, mało kogo to obchodzi

łącznie głosów: 143

EBu