Balkony i tarasy. Dobierz rośliny do swojego trybu życia

16 maja 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
Joanna Puchala
Najnowszy artukuł na ten temat

Odbierz za darmo cebulki kwiatowe

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka za nami, a więc czas tradycyjnego wiosennego ochłodzenia już minął. Teraz powinno być coraz cieplej. Możemy być spokojni, że rośliny wrażliwe na chłód nie ucierpią na balkonie. Czas więc wybrać rośliny do jego upiększenia. Warto przy tym brać pod uwagę nasz tryb życia.Dobierając kwiaty na balkon czy taras należy wziąć pod uwagę nie tylko wygląd rośliny czy własne upodobania. Równie istotnym argumentem jest ilość czasu, jaką możemy im poświęcić. Inaczej selekcjonuje się roślinność dla osoby zapracowanej, w odmienny sposób dla kogoś, kto ma umiarkowaną ilość czasu. W przypadku pasjonatów, poświęcających wiele uwagi kwiatom, można wybrać wymagające troski gatunki.

Najczęściej spotykaną rośliną balkonową jest pelargonia. Króluje na balkonach, bo jest łatwa w uprawie i dobrze dostosowuje się do panujących warunków. Cieszy oko obfitym kwitnieniem od maja aż do pierwszych przymrozków. Wymaga jedynie obfitego podlewania, w upalne dni nawet dwa razy dziennie, oraz nawożenia. Innymi popularnymi, mało wymagającymi roślinami balkonowymi są surfinie, petunie, begonie, lobelie oraz niecierpki waleriana.

- Ciekawym rozwiązaniem jest również posadzenie różnego rodzaju traw ozdobnych, które bardzo dobrze wytrzymują w dużych donicach i skrzyniach. Warto wziąć pod uwagę odmiany Festuca, Carex, Acorus - radzi Paweł Orzoł z FH Ogrodnik Ogrodnictwo.
Warto zwrócić także uwagę na stopień nasłonecznienia przestrzeni. Różne odmiany pelargonii doskonale sprawdzą się w przypadku słonecznych bądź bardzo słonecznych miejsc. Na balkony cieniste bardzo dobrym rozwiązaniem są begonie bulwiaste lub duże begonie Dragon.

- Dla osób zapracowanych konieczne jest wykonanie nawadniania w donicach - to bardzo ułatwia zajmowanie się roślinami. Tak naprawdę wszystko, czego potrzebują rośliny to żyzna ziemia, regularne podlewanie i nawożenie - dodaje Dagmara Berent z Aurea Garden.
Osoby, które mogą poświęcić trochę więcej czasu swoim roślinom, mogą ukwiecić swoje balkony i tarasy dużo większą gamą roślin. Do tego grona należy przykładowo Aloha Kona znana również jako Milion Dzwonków. Są to drobne kwiatki przypominające wyglądem popularną surfinię, jednak nie rozrastają się tak mocno. Występują w wielu kolorach i odcieniach. Innym gatunkiem idealnie nadającym się do takich warunków jest bacopa, czyli zwisająca o drobnych, białych, fioletowych i różowych kwiatkach. Coraz większą popularnością cieszą się także rośliny w kształcie drzewek - Margareta, Solanum, Lantana czy bardzo silnie rosnąca i pnąca się Sundevilla.

Czytaj także: Pomidory i inne rośliny jadalne na balkonie

Nieco trudniejsze w uprawie, ale nadal niezbyt kłopotliwe rośliny to gazania, fuksja czy lawenda. Warto zwrócić uwagę, że na ich pielęgnację poświęcić trzeba nieco więcej czasu, zwłaszcza w przypadku przechowywania rośliny w trakcie zimy. Chcąc uzyskać zupełnie inny efekt można zainteresować się także nowymi odmianami roślin, na przykład miniaturową odmianą znanej budlei.

- Innym, równie interesującym sposobem zagospodarowania skrzynek balkonowych jest posadzenie roślin odstraszających komary i muchy, takich jak plektrantus, bazylia, mięta lub heliotrop peruwiański - mówi Piotr Krzemiński z Gardenowy - pielęgnacja i zakładanie ogrodów.
Osoby, które mają na swoim tarasie dużo miejsca do zagospodarowania oraz chciałyby poświęcić roślinom dużo czasu i uwagi, mogą pokusić się o hodowlę roślin egzotycznych, takich jak: oleandry, hibiskusy, passiflory czy Potunia X Hybrida. Ta ostatnia kwitnie wcześnie i dość obficie. Największym atutem jest występowanie w nietypowej kolorystyce. Warto pamiętać, że powyższe gatunki wymagają bardzo częstego nawadniania.

Urządzając roślinami niewielką powierzchnię lepiej dobierać rośliny ostrożnie i stopniowo. Efektowne pnącze na ścianie lub zielona ściana określi nam nastrój i atmosferę na tarasie czy balkonie. W donicach nie zawsze trzeba sadzić rośliny ozdobne. Możemy osiągnąć niezwykły efekt sadząc niektóre warzywa lub zioła.

Ile uwagi poświęcasz roślinności na balkonie lub tarasie?
16%

nie mam roślinności na balkonie

8%

kwiaty wybieram przypadkowo i nie przywiązuję do nich szczególnej uwagi

35%

staram się wybierać najmniej wymagającą roślinność

10%

wybieram coraz ciekawsze gatunki, ale trzeba im poświęcać jeszcze więcej czasu

31%

lubię wszelkiego rodzaju roślinności i staram się poświęcać na to możliwie jak najwięcej uwagi

zakończona

łącznie głosów: 201