Balkon. Ważny argument przy wyborze mieszkania

15 marca 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Joanna Puchala
Balkon nie jest już dodatkowym pomieszczeniem gospodarczym. Coraz częściej postrzegany jest jako dodatkowy "pokój", dlatego zwracamy uwagę na jego położenie, wielkość i wykończenie. Więcej zdjęć (4)

Balkon nie jest już dodatkowym pomieszczeniem gospodarczym. Coraz częściej postrzegany jest jako dodatkowy "pokój", dlatego zwracamy uwagę na jego położenie, wielkość i wykończenie.

mat. prasowe BMC

Balkon nie jest już dodatkowym pomieszczeniem gospodarczym. Coraz częściej postrzegany jest jako dodatkowy "pokój", dlatego zwracamy uwagę na jego położenie, wielkość i wykończenie.

mat. prasowe BMC

Postrzeganie i sposób wykorzystywania balkonów znacznie się zmienił - są one przedłużeniem mieszkania i letnią przestrzenią wypoczynku. Deweloperzy i pośrednicy przyznają, że ich klienci zwracają na ten element coraz większą uwagę, a za duży, słoneczny balkon czy taras są gotowi zapłacić więcej.- Większość z nas nie wyobraża sobie mieszkania bez balkonu, loggii czy tarasu, ponieważ pełnią one funkcję łącznika wnętrza z otoczeniem. A przecież każdy z nas lubi wyjść na powietrze, by odetchnąć, spojrzeć na miasto i pobliską zieleń, a latem usiąść na zewnątrz z książką lub wypić poranną kawę na słońcu - mówi Martyna Musiał, wiceprezes zarządu w firmie deweloperskiej BMC. - Dla mnie osobiście balkon jest azylem w mieście i moją namiastką ogrodu. Jestem zdania, że dzięki dużej ilości zieleni, ładnym donicom i eleganckim meblom nawet na niewielkiej przestrzeni można stworzyć przyjemnie miejsce.


Tego samego zdania jest wiele osób poszukujących mieszkania - chcemy mieć balkon lub taras, żeby go "urządzić", a potem spędzać tam czas. Potrzebę tę dostrzegają deweloperzy. W nowych inwestycjach przykładają coraz większą wagę do projektowania balkonów: ich wielkości i standardu wykończenia. Jest to także istotny element architektoniczny, który urozmaica bryłę budynku, nadaje mu ciekawy, a coraz częściej także charakterystyczny wygląd.

Czytaj także: Zabudowa balkonu może być estetyczna

- W każdej inwestycji mieszkaniowej balkony, loggie czy ogródki są częścią lokali, którą klienci są niezmienne zainteresowani. Ich preferencje uzależnione są oczywiście od indywidualnych potrzeb. Klienci zwracają uwagę przede wszystkim na ustawność tej przestrzeni - sprawdzają, czy można postawić tam meble balkonowe typu stolik i krzesła. Chcą, żeby przestrzeń ta była funkcjonalna i przyjazna do relaksu przy ładnej pogodzie - mówi Anna Wojciechowska, dyrektor sprzedaży i marketingu z gdańskiego oddziału Robyg.

Rodziny z dziećmi wolą ogródkiOstatnio w ofercie deweloperów pojawia się coraz więcej mieszkań z loggiami, czyli balkonami wnękowymi. Jak podkreślają przedstawiciele biur sprzedaży, takie rozwiązanie ma wielu zwolenników.

- Loggie tworzą intymne miejsce do wypoczynku chroniąc nieco przed wzrokiem sąsiadów, zapewniają także większą osłonę przed deszczem czy wiatrem. W niektórych lokalizacjach Trójmiasta takie rozwiązanie doskonale się sprawdza - mówi Martyna Musiał.
Oczywiście wśród klientów jest grupa, która interesuje się tylko i wyłącznie mieszkaniami z przylegającym ogródkiem. Są to głównie rodziny z dziećmi, pary planujące potomstwo oraz miłośnicy zwierząt. Wśród zwolenników przestronnych ogrodów i tarasów są też osoby, które wychowały się w domach jednorodzinnych i chciałyby, żeby ich mieszkanie było namiastką domu.

- Obserwujemy, że rodziny z małymi dziećmi preferują ogródki albo przestronne tarasy, gdzie dzieci zyskują dodatkową przestrzeń do zabawy "pod okiem" rodzica, tuż przy mieszkaniu. Także loggie mają wielu amatorów. To przestrzeń bardziej kameralna, osłonięta z każdej strony ścianą budynku, czasami również od strony zewnętrznej oknami - zauważa Anna Wojciechowska.

Podobnie jak preferencje nabywców, również metraże balkonów, tarasów i loggii są bardzo zróżnicowane. Oczywiście to nie metraż balkonu czy ogródka ma zwykle decydujące znaczenie przy decyzji o zakupie mieszkania, ale warto na niego zwrócić uwagę, jak również na kształt (ustawność) tej części nieruchomości.

- Klienci, którzy marzą o własnym ogródku zwykle nie rozważają w ogóle opcji mieszkania z balkonem. Biorą wówczas pod uwagę wyłącznie mieszkania na parterze, ale też często interesują się osiedlami domów, gdzie zwykle prywatne ogródki pozwalają zachować większą intymność - ocenia Iwetta Rusik, pełnomocnik zarządu Ekolan SA. - Z kolei osoby zdecydowane na zakup mieszkania na wyższej kondygnacji dopytują o balkony i loggie. Te ostatnie cieszą się zainteresowaniem, szczególnie jeśli mają całościowe przeszklenia z możliwością otwierania. Takie rozwiązanie zastosowaliśmy w apartamentach na ostatnich kondygnacjach Solvo na gdańskim Przymorzu.

Wpływ udogodnień na cenę mieszkaniaDeweloperzy mieszkania bez balkonu budują tylko w wyjątkowych sytuacjach, takiej oferty na trójmiejskim rynku właściwie nie ma. Częściej takie ogłoszenia pojawią się w przypadku rynku wtórnego. Brak balkonu ma znaczenie przy ustalaniu ceny mieszkania i ostatecznych negocjacjach. Ta zasada działa też w drugą stronę: duży balkon lub taras znacznie podnosi cenę.

Czytaj także: Zadaszenia balkonów i tarasów

- Obserwujemy coraz większe zainteresowanie mieszkaniami, które mają duże tarasy. Niestety takie oferty rzadko trafiają do sprzedaży, a jeśli już się w niej znajdą, ich cena może być wyższa nawet o 100 tys zł. - podkreśla Andrzej Gołębiewski z Dobra Oferta Pro. - Mieszkania z ogródkami również cieszą się zdecydowanie większym zainteresowaniem, niż te z balkonami. Zadbane, duże i kameralne ogródki również mogą podnieść wartość mieszkania, podobnie jak w przypadku tarasów.

Wykończenie balkonuWarto podkreślić, że trendy w wykończeniu balkonów również się zmieniają. Sposób wykończenia balkonu czy tarasu może mieć znaczenie przy ostatecznych negocjacjach cenowych.

Po pierwsze, coraz rzadziej stosuje się barierki murowane czy metalowe. W nowym budownictwie standardem są już w zasadzie tafle szkła na balkonach. Ma to znaczenie nie tylko estetyczne - takie rozwiązanie powoduje, że lepiej doświetlone jest wnętrze mieszkania.

Po drugie warto zwrócić uwagę na sposób wykończenia posadzki. Nadal znajdziemy oferty z balkonami niewykończonymi - to dodatkowy koszt i problem, bo wybrać trzeba odpowiednie - odporne na działanie warunków atmosferycznych - materiały. Zwróćmy więc uwagę czy balkon jest lub będzie wykończony choćby kaflami. W inwestycjach wyższej klasy na posadzce coraz częściej układane jest drewno. W takich przypadkach najlepiej jeśli jest to drewno egzotyczne, które charakteryzuje się trwałością i odpornością na działanie wody.

Po trzecie, jeśli balkon planujemy wykorzystywać naprawdę intensywnie warto zwrócić uwagę czy jest tam doprowadzona instalacja elektryczna. Ciekawe oświetlenie balkonu wieczorem z jednej strony pozwoli nam spędzać tam czas, z drugiej oświetlić kompozycje roślinne, by wieczorami (z wnętrza mieszkania) cieszyć się widokiem zieleni.
Czy mógł(a)byś mieszkać bez balkonu, tarasu albo ogródka?
15%

tak

72%

nie

13%

to zależy od przypadku

zakończona

łącznie głosów: 916

autor

Joanna Puchala

j.stolp@trojmiasto.pl

Opinie (180)

Wszystkie opinie

 • (17)

  Czasami jak widzę balkony czy loggie to mam wrażenie, że to niestety bardziej dodatkowy magazynek niż letnia strefa wypoczynku.

  • 87 6

  • (15)

   Dokładnie nawet w nowych blokach ludzie wykorzystują balkon jak graciarnię do trzymania uwaga ! Opon samochodowych czy słoików w szafce a na fikakowie w Gdyni parę lat temu widziałem młota który miał dwie psie budy na balkonie oczywiście nie stały puste były w nich dwa wielkie kundle owczarki czy inne ...szok co Polacy wyrabiają

   • 28 1

   • Marina na Starym Mieście (14)

    Przy niej mieszkania po 20 tys za metr i opony na balkonie

    • 23 2

    • (13)

     Opony pewnie też po parę tysięcy za sztukę :D

     Co kto lubi ...

     • 11 1

     • Krzycz Trybson! (12)

      No dokładnie, zestaw dobrych opon nierzadko kosztuje więcej niż wartość większości samochodów poruszających się po Trójmieście. Ja u siebie mam mam 18" cali na, niskim profilu i zestaw contentinentali to był koszt 4 tysięcy złotych. Ale jak ktoś ma większe auto i felgi 21 cali to może i dwa i trzy razy tyle zapłacić.

      • 4 12

      • (8)

       Co właściwie oznacza zwrot "precz dresiarstwu" ?

       • 13 0

       • Krzycz Trybson! (7)

        Wyrazenie dezaprobaty dla stylu zycia i prezentowania zachowan aspolecznych przez osobniki wspolczesnie nazywane "Sebkami". Dekade czy dwie temu na takich ludzi mowilo sie "dresiarze", ze wzgledu na umilowanie do chodzenia w miejscach publicznych w ciuchach przeznaczonych do uprawiania sportu i szeroko pojetego relaksu - potocznie dresach.

        • 2 6

       • (6)

        Ok, ale to jakoś nie po polsku.
        Np. "precz z dresiarstwem" lub "stop dresiarstwu" byłoby ok ;)

        • 11 0

       • (5)

        a co oznacza krzycz trybson???

        • 11 0

       • Krzycz Trybson! (4)

        A to taki tekst takiego właśnie "Sebka" co kilka lat temu brał udział w pewnym reality show - niech internet pamięta.

        • 1 7

       • (3)

        Ty ziomek ale Ty jesteś głupi :) szok.

        • 2 3

       • Krzycz Trybson! (2)

        Ty za to pewnie madry ziomek jestes, madry ze szok. :)

        • 5 1

       • (1)

        mądrzejszy niż Ty bo kocopoły takie wypisujesz, że ho :) kurka nie ma to jak się pochwalić jakie masz opony w swojej Maździe :)

        • 0 5

       • A gdzie "krzycz Trybson" napisał o marce swojego samochodu, bo ja jakoś nie widzę ? Czy Pan/Pani ma jakieś kompleksy względem użytkowników Mazdy (a nie Maźdy) ...

        • 3 0

      • zostaw w wulkanizacji na przechowanie za 100 zł i po kłopocie. (2)

       A nie chwal się ile dałeś za opony.

       • 5 2

       • Zgadzam się w pełni.

        • 2 0

       • Krzycz Trybson!

        Tak, zostaw, a na wiosnę kup nowe, bo na magazynie leżały na samym dole stosu 16 opon i się odkształciły, dzięki czemu nie da się wyważyć, a auto zaczyna ściągać na prostej kierowcy, już tak raz miałem. :) Wolę jednak trzymać w domu w taki sposób, żeby się jednak nie zniszczyły.

        • 0 1

  • I co chciałbyś im urządzać balkony , może i sypialnię byś im urządził?

   • 0 0

 • W czasie kwarantanny jak znalazł. (7)

  Można zaczerpnąć świeżego powietrza czy grill rozpalić...

  • 42 9

  • (2)

   Albo basen z wodą dla bombelkow postawić

   • 18 0

   • No i piaskownicę dla bombelków można postawić też,sąsiedzi piętro niżej będą zadowoleni.

    • 11 0

   • Każdy z nas był kiedyś "bombelkiem", być może inaczej nazywanym, ale jednak.

    • 11 2

  • byle elektryczny (2)

   w trosce o sasiadow by nie musieli wdychac dymu i wedzic wnetrz...

   • 5 0

   • Mój mąż kupił kilka dni temu dużo mięsa (1)

    Jest ładna pogoda, to wyciągnęłam griil troszkę szybciej niż zwykle. Jak nam podnieśli opłaty za prąd, to się przestało opłacać elektryczny...

    • 6 3

    • haha

     • 4 0

  • nie można

   • 1 2

 • Bangladesz (18)

  Ciekawe kiedy ludzie zrozumieją, że te parkany, słomkowe odgrodzenia to po prostu straaaaaaaaszny wstyd. Ludzie: widzieliście coś takiego na zachodzie? Nie! Bo to tylko Polak potrafi zrobić coś takiego:-( Liczę, że to będzie zabronione prawnie - jak te wielkie reklamy.

  • 50 59

  • (13)

   Dlaczego wstyd? Nie rozumiem. Ciekawskich niestety nie brakuje a potem płacz że coś zniknęło z mieszkania. Dla mnie wstydem jest po pierwsze: powierzchowne ocenianie wyłącznie z własnego punktu widzenia, po drugie:

   Dlaczego wstyd? Nie rozumiem. Ciekawskich niestety nie brakuje a potem płacz że coś zniknęło z mieszkania. Dla mnie wstydem jest po pierwsze: powierzchowne ocenianie wyłącznie z własnego punktu widzenia, po drugie: wścibskość i nadmierna ciekawość. Większym wstydem jest np. zajmowanie przez obcych wykupionych miejsc parkingowych.
   Co do pytania czy widzieliśmy na zachodzie - to żart, tak? Bywam często poza granicami i tak, widziałem "na zachodzie" różne rzeczy. Także na wschodzie, no i co z tego? Staromodne myślenie "a bo na zachodzie coś tam" to już nie te czasy człowieku.
   Jeśli deweloper robi przeszklone balkony a mi to nie do końca odpowiada i potrzebuję więcej prywatności to co? Mam kupić inne mieszkanie, tak? Patrząc na obecne ceny to raczej mało realne. Każdy robi to co mu się podoba, jeśli będę chciał to sobie zrobię słomkowe ogrodzenie i nic ci do tego.
   Pozdrawiam i życzę więcej obiektywizmu.

   • 39 10

   • (9)

    Polacy nie znają słowa estetyka co pokazuje np jak malowane są bloki wiaty stacje szyldy sklepy ,nowe bloki po wprowadzeniu się ludzi z prowincji -bez urazy wyglądają jak wiesniackie slumsy,kupują mieszkanie za 400 tys a na balustradę dają kawał zielonej szmaty z allegro za 20zl

    • 27 17

    • (2)

     Zacząłbym od deweloperki - to tutaj jest problem. Gdyby balkony spełniały jakieś sensowne standardy a nie były tylko kawałkiem przeszklonej części nie wiadomo czego to nie byłoby problemu. Teraz buduje się byle szybciej

     Zacząłbym od deweloperki - to tutaj jest problem. Gdyby balkony spełniały jakieś sensowne standardy a nie były tylko kawałkiem przeszklonej części nie wiadomo czego to nie byłoby problemu. Teraz buduje się byle szybciej i taniej, nie patrzy się na względy praktyczne.
     Jeśli ci tak przeszkadza że ludzie chcą mieć odrobinę prywatności to się przeprowadź na zachód i nie zazdrość innym tego, że mają własny mózg.

     • 25 2

     • W punkt. (1)

      Deweloperzy powinni używać mlecznych szyb i byłoby estetycznej. W końcu każdy z nas czasem suszy pranie na balkonie itp i nie wiem co gorsze- czy wiklinowe osłona czy powiewajace na wietrze gacie....

      • 20 4

      • Każdy z nas nosi jakieś gacie, Jedni za 10 zł, inni za 500. Ale wciąż są to tylko gacie. Normalna rzecz.

       • 18 0

    • (4)

     dokładnie. kupuja i montują jakies wieśniackie osłony z trzciny albo ceratowe szmaty z lidla. A potem zdziwko że budynek wygląda jak u cyganów. A wystarczy na te szklane balustrady kupić mleczne folie które skutecznie chronią przed wzrokiem wścibskich, sa do kupienia za grosze np w castoramie.

     • 21 11

     • A na balustrady metalowe, z prętów? (3)

      • 10 0

      • (2)

       Podpinam sie pod pytanie, bo mam taki problem z tymi metalowymi...

       • 2 0

       • normalnie dykta albo koc

        • 7 0

       • Pergole kratki pomalowane w kolorze balustrady

        • 0 1

    • Niemcy za to znają

     • 4 0

   • Dokladnie! Europą będą nas straszyć... (1)

    Ja mężowi również kazałam ogrodzić się na balkonie w pierwszej kolejności. Kupiłam elegancką tkaninę w Lidlu na wyprzedaży i świetnie osłania nas od wścibskich sąsiadów, którzy zazdroszczą nam grilla na balkonie. Jak się

    Ja mężowi również kazałam ogrodzić się na balkonie w pierwszej kolejności. Kupiłam elegancką tkaninę w Lidlu na wyprzedaży i świetnie osłania nas od wścibskich sąsiadów, którzy zazdroszczą nam grilla na balkonie. Jak się robi cieplej to zawsze jeździmy nad morze i tak samo rozkładamy elegancki parawan, bo potrzebujemy więcej prywatności z moim misiem.

    • 11 7

    • Tia

     • 4 0

   • Zrób sobie to słomkowe ogrodzenie, w razie czego słoma się dobrze pali.

    • 3 1

  • tak widzialem (1)

   10la temu w hiszpanii, w grecji, w turcji...nawet sztuczna trawe maja. A ty jesteś burak, bo innych krytykujesz,a pewnie na wynajętym siedzisz i nie możesz nawet trawki posiać

   • 16 7

   • No i elegancko, pół świata zwiedzileś jak kozak...

    Nie wiem o jakiej trawce mówisz..., ale jeśli na balkonie na posadce wysiewasz zieloną naturalną trawę, to gratuluję odwagi, kreatywności i pomysłów. Wśród takich ludzi czuję się zawsze bezpiecznie i pewnie.

    • 6 8

  • Widziałem tego mnóstwo na Zachodzie, we Francji, we Włoszech, w Hiszpanii, w Niemczech.
   Ech ci Polacy, wszędzie są :D

   • 6 0

  • zachód to synonim zidiocenia

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.