Barometr Cen Nieruchomości. Najem kawalerek w Trójmieście

9 lutego 2020, 10:00
Joanna Puchala

Kawalerki to wciąż najbardziej poszukiwany towar na rynku najmu, a rynkowi eksperci twierdzą, że czynsze najmu rosną wolno. Jak wynika z analizy ofert zamieszczonych w Serwisie Ogłoszeniowym Trojmiasto.pl, takie mieszkanie można wynająć od 900 zł (bez mebli), średnio jest to jednak koszt 1300-1600 zł za miesiąc.- Pomimo średnio prawie 10-procentowego wzrostu cen zakupu mieszkań w Trójmieście ceny czynszów najmu nie dotrzymują im kroku. Liczba nowych ofert mieszkań na wynajem rośnie wprost proporcjonalnie do liczby potencjalnych najemców, dlatego czynsze pozostają na względnie stabilnym poziomie, a ich wzrost co najwyżej jest równy wskaźnikowi inflacji - mówi Łukasz Wydrowski z Estatic.

Ryzykowna inwestycja w kawalerkę na wynajemInwestowanie w zakup nieruchomości finansowanych kredytem hipotecznym zawsze niesie za sobą ryzyko. Jednak, jak pokazują wyliczenia, w przypadku kawalerek na wynajem gra może się okazać niewarta świeczki.

- Na zakup kawalerki w popularnej dzielnicy trzeba przeznaczyć często ponad 300 tys. złotych. Przy uwzględnieniu 20 proc. wkładu własnego, aktualnym średnim oprocentowaniu kredytu na poziomie 4 proc. rocznie i 20-letnim okresie umowy miesięczna rata wynosi ok. 1,5 tys. złotych. Aby czynsz otrzymany za najem kawalerki wystarczył wyłącznie na ratę kredytu i podatek od najmu, powinien on wynosić co najmniej 1,6 tys. złotych - wyjaśnia Łukasz Wydrowski. - Ze względu na to, że wzrost czynszów nie nadąża za wzrostem cen zakupu, często okazuje się, że przychód z najmu długoterminowego wystarcza wyłącznie na spłatę rat kredytu. Dlatego wiele osób wynajmuje mieszkania w dobrych lokalizacjach w systemie mieszanym: rzeczywisty zarobek generuje wtedy okres letni, kiedy mieszkanie zajmują turyści płacący za doby. W przeciwnym razie taki wynajem pod kątem zysku byłby nieopłacalny.
Barometr Cen Nieruchomości. Ceny używanych mieszkań dwupokojowych

Ceny najmu kawalerek w Trójmieście- Porównując Gdańsk, Sopot i Gdynię, to Gdańsk dysponuje obecnie największą bazą kawalerek na wynajem i ceny ich są trochę wyższe niż w pozostałych miastach. Najmniej małych mieszkań jest w Sopocie - ocenia Hanna Nurkiewicz, główny specjalista wynajmu w Biurze Nieruchomości Zaleski.
Chociaż ceny najmu różnią się w zależności od lokalizacji oraz standardu, to kwoty miesięcznego czynszu kawalerek i pokoi dwupokojowych są do siebie bardzo zbliżone.

- Kawalerki są wciąż najbardziej pożądanymi mieszkaniami do najmu, mimo iż czynsz coraz częściej niewiele różni się od kwot, które trzeba zapłacić za najem mieszkań dwupokojowych. Prawdą jest także, że coraz częściej najemcy są gotowi zapłacić wyższy czynsz najmu za wyższy standard mieszkania i na przykład miejsce parkingowe - mówi Hanna Nurkiewicz.

Gdańsk-ŚródmieścieW Śródmieściu Gdańska wybór kawalerek do wynajmu długoterminowego nie jest duży. Większość oferty stanowią mieszkania przeznaczone na najem dobowy dla turystów. Ale jeśli uda się znaleźć taką ofertę (a w zimie jest to możliwe, bo część właścicieli woli w tym czasie mniejszy, ale stały dochód zamiast długich przestojów w najmie), to za najem kawalerki w tej dzielnicy zapłacimy od 36 do 50 zł za m kw. miesięcznie, czyli około 1300-1500 złotych.

Ogłoszenia najmu kawalerek w Śródmieściu Gdańska

mieszkanie w centrum Gdańska
1 300 zł
Gdańsk Śródmieście
Posiadamy do wynajęcia bardzo komfortowy, nietuzin
1 800 zł
Gdańsk Śródmieście
Kawalerka 27m2
1 200 zł
Gdańsk Śródmieście
Kawalerka 27m2

Żabianka, Przymorze, ZaspaNajdroższe w najmie wciąż są kawalerki położone w pasie nadmorskim, choć tu największy wpływ na cenę ma okres, na jaki zawierana jest umowa najmu. Czynsz jest niższy w przypadku mieszkań, które wynająć można tylko poza okresem letnim, czyli od października do kwietnia. Drożej zapłacić trzeba za najem przez cały rok - opowiada Hanna Nurkiewicz. - Wysokie czynsze najmu cechują też mieszkania wzdłuż trasy Szybkiej Kolei Miejskiej oraz w sąsiedztwie wyższych uczelni i centrów biznesowych. Czynsz najmu kawalerki w tych rejonach to koszt od 1,6 tys. zł do 2 tys. zł, nie wliczając w to dodatkowych opłat.
Na Żabiance, Przymorzu i Zaspie wybór kawalerek przeznaczonych na najem, jak i ich rozpiętość cenowa są znacznie większe. W tych lokalizacjach musimy się liczyć ze średnią miesięczną opłatą od 37 aż do 75 zł za m kw. W naszym serwisie ogłoszeniowym znajdują się oferty zarówno za 1000 zł, jak i za 2290 zł miesięcznie. Takie zróżnicowanie wynika przede wszystkim ze standardu budynków i samych mieszkań.

Żabianka, Przymorze, Zaspa. Ogłoszenia o wynajmie kawalerek

Gdańsk Przymorze - pokoje w wysokim standardzie
950 zł
Gdańsk Przymorze
Kawalerka - Zaspa Rozstaje - do wynajęcia
1 200 zł
Gdańsk Zaspa
Kawalerka na Przymorzu
1 200 zł
Gdańsk Przymorze
Kawalerka na Przymorzu


- Ceny najmu komfortowych kawalerek w nowym budownictwie na Przymorzu wynoszą średnio ok. 55-60 zł za m kw. Dzielnica ta jest chętnie wybierana przez poszukujących mieszkania do wynajęcia w Gdańsku dzięki wielu udogodnieniom, które oferuje swoim mieszkańcom - mówi Krystian Pankiewicz z Income House & Apartment.

Morena i Jasień- Za wynajęcie kawalerki w Gdańsku zapłacimy średnio, bez uwzględnienia opłat za media, od 1,2 tys. zł w południowych dzielnicach oraz w starszych blokach aż do 2,2 tys. zł za mieszkanie w budynku apartamentowym. Na cenę najmu wpływ ma przede wszystkim lokalizacja, okolica, stan mieszkania, piętro oraz stan budynku. Im słabsza infrastruktura komunikacyjna czy niższy standard wnętrza, tym właściciel może liczyć na niższy czynsz - podkreśla Łukasz Wydrowski. - Do tego dochodzi coraz większa konkurencja w postaci atrakcyjnych cenowo pokoi lub mikrokawalerek o powierzchni 10-12 m kw., które wydzielane są przez inwestorów z dużych mieszkań. Te można wynająć już nawet za mniej niż 1 tys. zł miesięcznie.
Morena i Jasień są przykładami dzielnic, które w ostatnim czasie znacznie zyskują na popularności, dzięki znajdującym się w pobliżu nowym trasom tramwajowym i drogom. Otwarcie al. Pawła Adamowicza (Nowej Bulońskiej) i planowany ruch tramwajowy w tej okolicy jest jednym z czynników przyczyniających się do wzrostu zainteresowania najmem mieszkań w tej okolicy. Za najem kawalerki zapłacimy tutaj od 46 do 74 zł za m kw., co oznacza, że ceny wahają się od 1390 do 1850 zł miesięcznie.

Ogłoszenia

Kawalerka Lawendowe Wzgórza
1 350 zł
Gdańsk Jasień
Kawalerka, Gdańsk Jasień, od 01.09.2020 r.
1 500 zł
Gdańsk Jasień
Nowa Kawalerka
1 500 zł
Gdańsk Jasień
Nowa Kawalerka

Sopot Kamienny Potok i Sopot GórnyNajmniej kawalerek na wynajem długoterminowy o tej porze roku znajduje się w Sopocie. Nic dziwnego, bo to właśnie w tej lokalizacji mieszkania cieszą się dużą popularnością: zimą wśród studentów, latem najczęściej wynajmowane są turystom. Jeśli już znajdziemy mieszkanie do wynajęcia, musimy liczyć się z ceną około 60 zł za m kw. Oznacza to, że koszt najmu takiego mieszkania w Sopocie oscyluje w granicach od 1500 do 1550 złotych.

Ogłoszenia. Kawalerki na wynajem w Sopocie

Kawalerka w Sopocie Centrum
1 000 zł
Sopot Górny Sopot
Kawalerka w Sopocie Centrum
1 250 zł
Sopot Górny Sopot
Bardzo ładna kawalerka w Sopocie Centrum
1 250 zł
Sopot Górny Sopot


Wzgórze św. Maksymiliana i Gdynia-ŚródmieścieRozpiętość cenowa mieszkań jednopokojowych w Śródmieściu Gdyni i na Wzgórzu św. Maksymiliana jest bardzo duża. Decydując się na najem długoterminowy w tej okolicy, zapłacimy od 30 do 90 zł za m kw., czyli czynsz wysokości od 900 do 2800 złotych miesięcznie. Najtańsze mieszkania są nieumeblowane lub w gorszym standardzie, a te z najwyższymi cenami znajdują się w najnowszych inwestycjach i są wykończone bardziej jak apartamenty.

Ogłoszenia. Kawalerki na wynajem w centrum Gdyni

Gdynia Śródmieście/ kawalerka
950 zł
Gdynia Śródmieście
Kawalerkę w Centrum Gdyni wynajmę
980 zł
Gdynia Śródmieście
Mieszkanie - Gdynia Śródmieście
1 150 zł
Gdynia Śródmieście

Karwiny, Wielki KackKawalerki na wynajem na gdyńskich Karwinach i Wielkim Kacku są w podobnym standardzie, bo też dzielnice te zabudowane są w większości blokami powstałymi w podobnym czasie. Ich ceny wahają się od 38 do 53 zł za m kw., co daje kwotę od 1200 do 1700 złotych.

Kawalerki na Karwinach i w Wielkim Kacku. Oferty najmu

Kawalerka z 30 m tarasem - widok na las.
1 400 zł
Gdynia Wielki Kack
Kawalerka blisko Karwiny PKM
1 400 zł
Gdynia Karwiny
Gdynia Fikakowo (Wielki Kack) kawalerka 34m2 +miejsce postojowe w hali
1 500 zł
Gdynia Wielki Kack

Gdynia Obłuże, PogórzeKawalerki na wynajem na Pogórzu i Obłużu są jednymi z najtańszych w Trójmieście. Za m kw. takiego mieszkania trzeba tu zapłacić od 36 do 39 zł za m kw., czyli czynsz wynosi od 1200 do 1400 zł. Warto też podkreślić, że znajdują się w nowszych budynkach i ich standard jest lepszy niż np. oferowanych kawalerek na Karwinach czy Wielkim Kacku.

- Najtańsze niezmiennie są kawalerki położone na obrzeżach Trójmiasta. Tu jednopokojowe mieszkania w niższym standardzie można znaleźć nawet za 1100 lub 1200 zł plus opłaty - ocenia Hanna Nurkiewicz.

Ogłoszenia o wynajmie kawalerek na Obłużu i Pogórzu

Kawalerka Gdynia Obłuże
1 200 zł
Gdynia Obłuże
Kawalerka Gdynia Obłuże
Kawalerka Gdynia Obłuże
1 200 zł
Gdynia Obłuże
Kawalerka Gdynia Obłuże
Nowoczesne i słoneczne 3 pokoje - Gdynia Obłuże
1 700 zł
Gdynia Obłuże

Kawalerka: lepiej kupić czy wynająć?
41%

zdecydowanie lepiej kupić

14%

zdecydowanie lepiej wynająć

45%

to zależy od sytuacji życiowej

zakończona

łącznie głosów: 1375