stat

Barometr Cen Nieruchomości. Ceny wynajmu dwóch pokoi

12 maja 2019, 10:00
Joanna Puchala

Dwa pokoje to wciąż najchętniej kupowane, ale też wynajmowane lokale. Ceny najmu zależą przede wszystkim od lokalizacji, standardu nieruchomości czy liczby pokoi. Sprawdziliśmy, ile w poszczególnych dzielnicach Trójmiasta zapłacić trzeba za wynajem mieszkania dwupokojowego - z analizy ofert najmu wynika, że od 1100 do 6900 zł za miesiąc.- W związku z rozwojem naszego regionu i napływem do Trójmiasta nowych mieszkańców, którzy pojawiają się tu w celach zawodowych, widoczne jest rosnące zapotrzebowanie na mieszkania do wynajęcia - mówi Krystian Pankiewicz z Income House & Apartment.
Pośrednicy i właściciele mieszkań na wynajem zgodnie przyznają, że mieszkanie w dzielnicach, z których łatwo dojechać do centrum czy biznesowego zagłębia w Oliwie znajdzie najemcę bardzo szybko. Przy optymalnej cenie najmu, niskich kosztach eksploatacyjnych i współczesnej aranżacji spodziewać się można nawet kilku chętnych na jedno mieszkanie.

Mieszkanie szybko znajdzie najemcę (a tym samym właściciel nie będzie musiał ponosić finansowych konsekwencji okresów bezczynszowych), jeśli uda się zadbać o kilka istotnych szczegółów.

Bezpieczny najem. Poradnik dla najemców- Trzeba podjąć działania na różnych płaszczyznach. Ważna jest właściwa aranżacja i wystrój wnętrza, dostosowanie lokalu do preferencji danego segmentu klientów, do których kierowana jest oferta najmu, usunięcie usterek technicznych, zadbanie o sprawność instalacji, które w przypadku awarii mogą generować znaczne straty. Choć wydaje się to banalne, to jednak wysoki poziom czystości i brak nieprzyjemnych zapachów w mieszkaniu jest bardzo ważny, bo większość najemców nie chciałaby zamieszkać w mieszkaniu, które sprawia wrażenie takiego, o które nie dbał właściciel lub poprzedni najemca - podkreśla Krystian Pankiewicz. - To, jak szybko mieszkanie zostanie wynajęte, zależy także od odpowiednio skalkulowanej ceny najmu. W wielu przypadkach okazuje się, że lepiej uzyskać o 100-200 zł niższy miesięczny przychód z najmu i szybko wynająć mieszkanie solidnemu najemcy niż czekać miesiąc czy dwa dłużej na wynajęcie i nie mieć przez ten czas żadnych zysków, a nawet stratę, związaną z koniecznością uiszczania opłat eksploatacyjnych za czas, w którym mieszkanie będzie pustostanem.

Pomoc przy wynajemie: pośrednicy z TrójmiastaPośrednicy podkreślają także, że wciąż na rynku zdarzają się sytuacje, kiedy najem kończy się nieprzyjemnościami - zarówno dla właścicieli nieruchomości, którzy narażeni są na straty, jak i dla najemców, którzy trafiają na różne wymagania właścicieli.

- Najistotniejszymi działaniami w kwestii ograniczania ryzyka nierzetelnych najemców jest m.in. selekcja i weryfikacja najemców, starannie skonstruowana umowa najmu, precyzyjny protokół zdawczo-odbiorczy, pobranie kaucji zwrotnej, bieżące monitorowanie płatności oraz stanu powierzonego mieszkania. Najlepiej też utrzymywać z najemcą relację wyłącznie na stopie biznesowej, gdyż zbytnie zaprzyjaźnianie się z najemcą może skutkować początkowo przymykaniem oka na opóźnienia w płatnościach, a później może nawet doprowadzić do zaprzestania regulowania płatności za najem - przestrzega Krystian Pankiewicz.

Śródmieście GdańskaRozpiętość cen wynajmu mieszkań dwupokojowych w gdańskim Śródmieściu jest bardzo duża. Ceny najtańszych mieszkań zaczynają się od 1600 złotych miesięcznie. Za najdroższe musimy zapłacić nawet 4500 złotych. Warto podkreślić, że tak duże zróżnicowanie cen z jednej strony wynika z bliskości atrakcji turystycznych i walorów historycznych.

- Śródmieście Gdańska znalazło się w rankingu najbardziej dochodowych dzielnic w Polsce w 2018 roku. Właściciele lokali w tej dzielnicy w 2018 r. mogli zarobić nawet 7,46 proc. brutto rocznie - mówi Krystian Pankiewicz.


Gdańsk Morena, Suchanino, SiedlceZa mieszkanie na wynajem na Morenie, Suchaninie czy Siedlcach zapłacimy od 1300 do 3500 złotych miesięcznie. Tutaj zróżnicowanie cenowe wiąże się głównie z metrażem i standardem oferowanych nieruchomości czy ich odległością od środków komunikacji. Dostępność dużych węzłów komunikacyjnych sprawia automatycznie, że czynsz jest od razu wyższy.

- Rynek wynajmu mieszkań w Gdańsku nieustannie pracuje na bardzo wysokich obrotach. Dwupokojowe mieszkanie w rynkowej cenie schodzi z rynku praktycznie od ręki. Nie ma tu znaczenia, czy jest to centrum miasta, czy przedmieście - podkreśla Łukasz Browarczyk z Big Property.


Gdańsk Szadółki, Kowale, ŁostowicePomimo większej odległości od centrum Gdańska wynajem mieszkań na Szadółkach, Kowalach czy Łostowicach również cieszy się dużym zainteresowaniem. Najemcy decydujący się na mieszkania w tych lokalizacjach należą do innej grupy niż ci poszukujący lokum w centrum miasta. Ceny wynajmu w tych dzielnicach wahają się od 1300 do 2800 złotych miesięcznie.

- Najemcy mieszkań poza centrum i na przedmieściach to często rodziny z dziećmi, dla których kluczowa jest bliskość szkół i spokojniejszy tryb życia. Należy również pamiętać, że Gdańsk to duży ośrodek akademicki. Mimo licznie powstających tak zwanych prywatnych akademików, studenci nadal chętnie wybierają mieszkania od osób prywatnych. Spektrum potencjalnych najemców jest w Gdańsku i Trójmieście szerokie - są to pracownicy dynamicznie rozwijających się biurowców, studenci, turyści oraz lokalni mieszkańcy - zaznacza Łukasz Browarczyk.


Sopot Górny, Dolny, Wyścigi, ŚwiemirowoZa wynajem mieszkania w Sopocie trzeba zapłacić od 1200 do 5500 złotych miesięcznie. Mieszkania w tym mieście charakteryzują się dużą rozpiętością zarówno pod względem cen, jak i wielkości czy standardu nieruchomości. Wiele zależy też od lokalizacji danego mieszkania. Te położone najbliżej słynnego deptaka przy ul. Bohaterów Monte Cassino i w pobliżu plaży odznaczają się najwyższymi cenami.

- W lokalizacjach nadmorskich i centralnych Trójmiasta mimo wysokich stawek czynszu najmu chętnych klientów nie brakuje. Najemcy cenią sobie bardzo dobrą komunikację, bliskość plaży i terenów spacerowych oraz dostęp do strefy rozrywkowej i kulturalnej - mówi Łukasz Browarczyk.


Śródmieście Gdyni, Orłowo, RedłowoPodobnie jak w przypadku centrum Gdańska czy Sopotu, ceny w Śródmieściu Gdyni, w Orłowie i Redłowie mogą być najwyższe. Wynajem w tych lokalizacjach wiąże się z dużą rozpiętością cen uzależnioną od standardu mieszkania i odległości od plaży. Najdroższe mieszkania znajdują się w pobliżu orłowskiego Klifu i molo w Orłowie. Za dwupokojowe mieszkanie zapłacimy tu od 1350 do 6900 złotych miesięcznie.Gdynia Chylonia, Leszczynki, GrabówekGdynia Chylonia, Leszczynki i Grabówek charakteryzują się znacznie mniejszą różnorodnością cen niż Redłowo, Orłowo i Śródmieście. Nie znajdziemy tu także apartamentów i lokali urządzonych w standardzie premium. Za wynajem dwupokojowego mieszkania trzeba tu zapłacić od 1100 do 2900 złotych miesięcznie.Gdynia Pogórze, Obłuże, OksywieCeny na gdyńskim Pogórzu, Obłużu i Oksywiu są porównywalne z tymi na Chyloni, Leszczynkach i Grabówku. Koszt wynajmu dwupokojowego mieszkania waha się tu pomiędzy 1300 do 2700 złotych miesięcznie. Podobnie jak w przypadku bardziej oddalonych od centrum dzielnic Gdańska, kluczowa jest dostępność szkół i przedszkoli, gdyż te lokalizacje są preferowane przez rodziny z dziećmi.

Ceny najmu mieszkań w Trójmieście:
52%

są stanowczo za wysokie

16%

wiele zależy od lokalizacji, ceny w najpopularniejszych dzielnicach są zbyt wygórowane

9%

ceny są wysokie, ale wystarczy dobrze poszukać, by nie przepłacać

7%

to zależy od wielu czynników

13%

nie są wysokie, to duża aglomeracja więc najem musi mieć swoją cenę

3%

nie wiem, nie znam się

zakończona

łącznie głosów: 1682