stat

Barometr Cen Nieruchomości. Lokale użytkowe w Trójmieście

14 kwietnia 2019, 10:00
Joanna Puchala

Zakup lokalu użytkowego jest jedną z form lokowania środków finansowych w nieruchomościach. Część osób inwestuje w lokale, w których ktoś inny otworzy restaurację, sklep lub punkt usługowy. Inni natomiast wybierają ten rodzaj nieruchomości, aby samemu prowadzić biznes. Niezależnie od tego, czy kupujemy lokal na własne potrzeby czy pod wynajem, jak zawsze najważniejsza jest... lokalizacja. Ile kosztują lokale usługowe wprost od dewelopera?- Dla osoby, która prowadzi działalność gospodarczą najważniejsze przy wyborze lokalu użytkowego, jest znalezienie odpowiedniej lokalizacji i standardu budynku. Jest to jeden z kluczowych czynników z punktu widzenia wzmocnienia wizerunku firmy. Położenie lokalu handlowego lub usługowego jest istotne również ze względu na możliwość wygodnego dojazdu dla klientów - mówi Krystian Pankiewicz z Income House & Apartment.
Wybór konkretnego lokalu jest niezwykle istotny, bo może zadecydować o sukcesie lub porażce całego biznesu. Nic więc dziwnego, że osoby, które decydują się na zakup wybierają najczęściej nowoczesne i dobrze zlokalizowane nieruchomości. Największymi atutami pozostaje bowiem atrakcyjność lokalizacji, która przełoży się na opłacalność danego zakupu.

Lokal użytkowy od dewelopera. Za ile?Oczywiście zróżnicowane cen lokali użytkowych podlega takiej samej logice jak na rynku lokalizacji mieszkaniowych - im dalej od centrum, tym ceny będą niższe. Dlatego inwestorzy, którzy poszukują lokalu celem jego późniejszego najmu muszą dobrze wyważyć, czy bardziej opłaca się większy wydatek i większe dochody w centrum czy mniejszy wydatek i niższe dochody w średnich i odległych lokalizacjach.

Przeanalizowaliśmy oferty sprzedaży zupełnie nowych lokali usługowych w naszym Serwisie Ogłoszeniowym, by sprawdzić, jakie są różnice w cenach takich nieruchomości w zależności od lokalizacji. Średnio najdrożej jest w centru, ale to wcale nie tam znajdują się najdroższe w zakupie nowe lokale usługowe.


Gdańsk Śródmieście, WrzeszczWe Wrzeszczu ceny ofertowe lokali użytkowych w nowo zrealizowanych inwestycjach deweloperskich kształtują się średnio na poziomie 14 800 zł za m kw. Wyjątkiem jest ul. Grudziądzka, gdzie można kupić lokal użytkowy nawet za 12 tys. zł za m kw. W Śródmieściu ceny zaczynają się od 9 tys. zł za 1 m kw., ale rozpiętość cenowa jest znacznie większa. Wiele zależy w tym przypadku od prestiżu danej inwestycji.

- Ceny ofertowe nowych lokali użytkowych w Śródmieściu Gdańska sięgają nawet 16 000 zł za m kw. Przy ulicy Angielska Grobla ceny oscylują około 12 tys. zł za m kw., przy ulicy Stara Stocznia wahają się od 10 do 12,5 tys. zł za m kw. Najdrożej jest przy ulicy Wałowej, gdzie ceny wahają się pomiędzy 13,5 a 16 tys. zł za m kw. - dodaje Krystian Pankiewicz.

Nowe lokale użytkowe w Śródmieściu Gdańska i we Wrzeszczu

Mały apartament w centrum Gdańska w dobrej cenie
237 458 zł
Gdańsk Śródmieście
45,58 m2 apartamenty w prestiżowej lokalizacji nad Motławą!E.1.U.14
459 700 zł
Gdańsk Śródmieście
47,34m2 apartamenty w prestiżowej lokalizacji nad Motławą!E.2.U.28
477 500 zł
Gdańsk Śródmieście


Duże zapotrzebowanie na małe biurowce. Przegląd nowych inwestycjiGdynia Śródmieście, Wzgórze św. Maksymiliana, Redłowo, OrłowoRozpiętość cenowa lokali użytkowych w Gdyni jest bardzo duża. Za tego rodzaju nieruchomość w Śródmieściu zapłacimy od 6 400 do 10 900 zł za m kw. W Orłowie zakres cen jest wyższy - gdyż tam koszt lokalu użytkowego waha się od 9 900 do 15 855 zł za m kw. W budowanym aktualnie wieżowcu Modern Tower w Redłowie przy ul. Kazimierza Górskiego m kw. kosztuje 11 808 zł. Z racji tego, że wskazane lokalizacje są jednymi z najbardziej perspektywicznych, znalezienie nieruchomości o funkcji usługowej poniżej 10 tys. zł za m kw. nie jest możliwe.

Nowe lokale użytkowe w Śródmieściu Gdyni i sąsiednich dzielnicach

Uniwersalny lokal, możliwość podziału !
1 014 080 zł
Gdynia Śródmieście
Uniwersalny lokal, możliwość podziału !
902 400 zł
Gdynia Śródmieście
ELITARNA INWESTYCJA W MORSKIM ŚRÓDMIEŚCIU GDYNI
1 135 629 zł
Gdynia Śródmieście


Morena, Ujeścisko, JasieńNa Morenie, Jasieniu i Ujeścisku lokale użytkowe zlokalizowane są wyłącznie przy inwestycjach mieszkalnych. Na Morenie za taką nieruchomość zapłacimy od 4 500 do 9 840 zł za m kw., na Ujeścisku trochę więcej, bo od 6 048 do 8 100 zł za m kw., a na Jasieniu ceny oscylują około 8 850 zł za m kw.

Nowe lokale użytkowe na Morenie, Ujeścisku i JasieniuPrzymorze, Brzeźno, ZaspaPodobnie jak w przypadku Moreny, Ujeściska i Jasienia, tak i na Przymorzu, w Brzeźnie i na Zaspie nowe lokale użytkowe powstają w powiązaniu z budynkami mieszkalnymi. Największa rozpiętość cenowa jest zauważalna na Przymorzu. Tam za m kw. lokalu użytkowego zapłacimy od 8 tys. aż do.. 24 187 zł. Najdroższy lokal znajduje się w budynku Cztery Oceany przy ul. Obrońców Wybrzeża. Cena nieruchomości na Brzeźnie waha się od 8 500 do 11 750 zł za 1 m kw., a na Zaspie oscyluje ona około 17 tys. za 1 m kw. lokalu użytkowego.

Nowe lokale użytkowe na Przymorzu, Zaspie i w Brzeźnie

Lokal komercyjny - Gdańsk Przymorze
580 320 zł
Gdańsk Przymorze
Lokal usługowy - 800 metrów od plaży
411 460 zł
Gdańsk Brzeźno
Lokal komercyjny - Gdańsk Przymorze
513 750 zł
Gdańsk Przymorze


Gdynia DąbrowaGdyńska Dąbrowa charakteryzuje się dość ustabilizowaną ceną lokali użytkowych. Tam cena wynosi 8 550 zł za m kw. i w znacznej mierze jest podyktowana lokalizacją. Chociaż Dąbrowa jest prężną dzielnicą Gdyni, to jednak jest znacznie oddalona od centrum miasta. Znajdujące się tam lokale w przeważającej mierze są ukierunkowane na bieżące potrzeby mieszkańców, o czym trzeba pamiętać planując charakter prowadzonej działalności gospodarczej.

Nowe lokale użytkowe na Dąbrowie

Czy inwestowanie w nieruchomości się opłaca?
30%

tak, to pewna lokata środków i dochód

40%

na pewno, ale przeciętny człowiek nie ma pieniędzy na takie inwestycje

7%

nie wiem, nie interesowałem się tym

11%

nie wierzę w to, koszty są bardzo duże

12%

nie, to niewielki zarobek

zakończona

łącznie głosów: 678