Barometr Cen Nieruchomości. Używane mieszkania dwupokojowe

10 listopada 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Joanna Puchala

Używane mieszkania dwupokojowe są najbardziej "chodliwym towarem" na rynku nieruchomości w Trójmieście. Przeanalizowaliśmy ceny takich lokali w naszym Serwisie Ogłoszeniowym, żeby sprawdzić za ile takie mieszkanie można kupić w poszczególnych częściach Trójmiasta. Praktycy rynkowi wyjaśniają z kolei jakie czynniki takie ceny kształtują.- Ze względów ekonomicznych mieszkania dwupokojowe są popularne zarówno wśród singli, jak i par. Od kilku lat rośnie także liczba osób, które inwestują w mieszkania na wynajem - mówi Ilona Majewska z Biura Nieruchomości Majewska.pl. - Mieszkania takie mogą mieć atrakcyjne ceny - jeśli wymagają remontu na pewno są tańsze niż nowe mieszkania od dewelopera w podobnych lokalizacjach. Z kolei te, które są gotowe do natychmiastowego używania, czyli są tak zwanymi gotowcami inwestycyjnymi, stanowią bardzo atrakcyjny towar, ponieważ inwestor możne zarabiać na nich od razu.
- Mieszkania dwupokojowe o powierzchni do 50 m kw. to nieruchomości najbardziej pożądane przez klientów. Zazwyczaj decydują się na nie single, pary, osoby starsze lub inwestorzy, którzy szukają mieszkania przeznaczonego na cele inwestycyjne, czyli pod wynajem. W takim przypadku stopa zwrotu jest szybsza, niż w przypadku zakupu mieszkania o znacznie większej powierzchni użytkowej - potwierdza Sandra Kukowska-Banaś, specjalista ds. obrotu nieruchomościami z Tyszkiewicz Nieruchomości. - Nabywanie mieszkania jednopokojowego, czyli tzw. "kawalerki" to dzisiaj najmniej rozwojowa i opłacana lokata kapitału.

Agencje nieruchomości: znajdź w Trójmieście pośrednika, który pomoże ci w zakupie mieszkania


Osoby, które mieszkania dwupokojowe kupują z myślą o czerpaniu dochodów z najmu, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że inwestowanie w dwupokojowe mieszkania jest opłacalne, i to niemal z każdej z trójmiejskich lokalizacji.

- Nieruchomości kilkupokojowe częściej cierpią na wady związane z niekorzystnym układem pomieszczeń, zaś każdy remont wiąże się z wysokimi kosztami. Trudniej je również dochodowo wynająć. Z naszego doświadczenia wynika, że rzeczywista kwota transakcyjna za metr kwadratowy kawalerki jest średnio o ok. 20 proc., a dwóch pokoi o 10 proc. wyższa niż za mieszkanie trzypokojowe w tej samej lokalizacji - mówi Łukasz Wydrowski z Estatic Nieruchomości.

Bardziej funkcjonalne niż kawalerkiWarto podkreślić, że mieszkania dwupokojowe wypierają kawalerki, które są często przerabiane na mieszkania dwupokojowe, ze względu na chęć posiadania osobnej sypialni.

- Kawalerki często są przerabiane na mieszkania dwupokojowe poprzez połączenie części kuchennej z pokojem dziennym. Deweloperzy również wolą na 32 m kw. zaprojektować dwa pokoje, tak by sypialnia była osobnym pomieszczeniem. Takie kompaktowe mieszkanie jest tańsze, co ma kolosalne znaczenie przy obecnych cenach i kosztach remontu. Mieszkania dwupokojowe mają wyższą cenę metra kwadratowego, ale nadal jest ona docelowo niższa niż w przypadku większego mieszkania. Wynika to przede wszystkim z większego popytu i wyższego kosztu remontu w przeliczeniu na m kw. - podkreśla Piotr Zwoliński z Pepper House.

Drożej za metr kwadratowy, ale taniej w całościMieszkania dwupokojowe są zatem stosunkowo droższe jeśli porównać ich cenę metra kwadratowego do lokali o większym metrażu. Natomiast właśnie ten niewielki metraż powoduje, że całkowita cena zakupu często jest osiągalna dla potencjalnych nabywców.

- Właściwie stało się standardem, że mieszkania dwupokojowe o metrażach od około 35 do 50 metrów kwadratowych mają wyższą cenę metra kwadratowego niż nieruchomości o większych metrażach zlokalizowane w tych samych dzielnicach. Ale poza samą ceną zakupu, także koszty eksploatacyjne utrzymania takich nieruchomości są bardzo często na niższym poziomie - zauważa Sandra Kukowska-Banaś. - Klienci są także coraz bardziej świadomi, że tego typu nieruchomości można szybciej i płynniej sprzedać niż mieszkania o dużej powierzchni, a co za tym idzie - cenie. Dawniej kupowało się nieruchomość na lata, a obecnie wielu klientów nabywa mieszkanie dwupokojowe jako nieruchomość przejściową, do czasu zakupu większego metrażu. Ten argument stał się więc istotny.

Czytaj także: ceny małych, nowych domów w Trójmieście i okolicach


Z wyżej przytoczonych powodów mieszkania dwupokojowe cieszą się dużym zainteresowaniem, ale nie brakuje także głosów wskazujących, że coraz więcej osób jednak decyduje się od razu na większy metraż.

- Coraz częściej pomagam właścicielom nieruchomości w procesie sprzedaży mieszkań trzy- i czteropokojowych. Dzięki temu obserwuję wzrost zainteresowania tego typu lokalami, nabywanymi w większości na własne cele mieszkalne. Trendem, który dostrzegam od kilku lat, jest wzrost zainteresowania kupujących mieszkaniami trzypokojowymi. W sytuacji, gdy weźmiemy pod uwagę tylko transakcje na własne cele mieszkaniowe - z pominięciem celów inwestycyjnych - klienci szukają lokali trzypokojowych - dowodzi Krystian Pankiewicz z Income House & Apartment. - Na rynku wtórnym w Gdańsku najpopularniejsze są nadal mieszkania dwupokojowe, jednakże ich przewaga nie jest już tak duża, jak chociażby przed pięcioma laty.

Gdańsk Jasień, Ujeścisko, Łostowice- Dzielnice Gdańska zdecydowanie lubią zaskakiwać tym, jak szybko się rozwijają. W dużej mierze możemy zaobserwować rozwój południowych dzielnic Gdańska, które są coraz częściej wybierane jako miejsce na pierwszą nieruchomość. Wynika to z przystępności cen, a jednocześnie z rozwijającej się infrastruktury handlowo-usługowej. Dzięki temu odległość od centrum już nie jest taka problematyczna. Wpływa też na to rozbudowa linii tramwajowych sięgających obecnie do dzielnic Łostowice oraz Jasień. Ponadto, dzielnice Jasień, Łostowice i Ujeścisko wybierane są przez osoby, którym zależy na spokojniejszej lokalizacji oddalonej od głównych dróg - mówi Agata Szopa z Tyszkiewicz Nieruchomości.
Za 1 m kw. używanego mieszkania dwupokojowego na gdańskim Ujeścisku zapłacimy od 4891 aż do 10714 zł (w tej samej dzielnicy).

- Jasień, Ujeścisko i Łostowice to stosunkowo "młode" sypialniane dzielnice Gdańska. Ale, szczególnie dwie pierwsze, to rejony dobrze skomunikowane z całym miastem, dzięki dużej dostępności komunikacji miejskiej i odpowiedniej infrastruktury drogowej. Ta zaś pomimo występujących gdzieniegdzie "wąskich gardeł", ulega ciągłej poprawie. Zdecydowana większość budynków powstała tu po 2000 roku, a dominującym typem mieszkań w tych dzielnicach są właśnie mieszkania dwu- oraz trzypokojowe - mówi Łukasz Wydrowski.

Używane mieszkania dwupokojowe: Jasień, Ujeścisko, Łostowice

OKAZYJNA cena - Inwestycja do własnej aranżacji
355 000 zł
Gdańsk Ujeścisko
OSTATNIE TAKIE MIESZKANIE, skorzystaj z okazji.
329 000 zł
Gdańsk Łostowice
Mieszkanie 2-pok z możliwością wydzielenia 3 pok.
378 000 zł
Gdańsk Łostowice

Gdańsk Chełm, Morena, Suchanino- Chełm, Morena i Suchanino są bardzo popularne wśród poszukujących nieruchomości z uwagi na doskonałą infrastrukturę usługowo-transportową oraz bliskość głównych punktów Gdańska. Mieszkania w tych lokalizacjach są często jednym z głównych celów zakupowych dla inwestorów. Można je dochodowo wynająć, zaś zakup wciąż jest możliwy w akceptowalnych cenach. Szczególnie na Morenie w ostatnich latach widać dużą aktywność deweloperów, co przełożyło się na wzrost zainteresowania tą dzielnicą - ocenia Łukasz Wydrowski.
Decydując się na mieszkanie dwupokojowe w tych dzielnicach musimy się liczyć z wydatkiem rzędu od 6650 zł za 1 m kw. na Chełmie do 13095 zł za 1 m kw. na Morenie.

- Jeśli ktoś ceni sobie bardzo dobre połączenie komunikacją miejską, a jednocześnie chce mieszkać bliżej centrum, zdecydowanie możemy polecić Morenę, Suchanino i Chełm, bo skąd dojazd do Gdańska Głównego zajmuje około 15 minut. W związku z tym, ceny za metr kwadratowy potrafią być tutaj zbliżone do Śródmieścia, Zaspy czy Przymorza - zauważa Agata Szopa.

Używane mieszkania dwupokojowe: Chełm, Morena, Suchanino


Gdańsk Śródmieście- W pasie nadmorskim i Śródmieściu w większości przypadków mieszkania kupowane są inwestycyjnie, a koszt metra kwadratowego często przekracza 15 tysięcy złotych. Mając na uwadze wzrost cen za metr kwadratowy we wszystkich dzielnicach Gdańska, mieszkania dwupokojowe są najbardziej pożądane ze względu na przystępność cen oraz świadomość możliwości szybkiej sprzedaży lub wynajmu, nawet jeśli w ogólnym rozrachunku zakup mieszkania trzypokojowego lub większego w przeliczeniu na metr kwadratowy byłby tańszy - dodaje Agata Szopa.
W gdańskim Śródmieściu ceny są najwyższe. Najtańsze dwupokojowe mieszkanie kosztuje tam 6890 zł za 1 m kw., a najdroższe zaś 34440 zł za 1 m kw. i jest ono położone na Wyspie Spichrzów, przy ul. Chmielnej.

- Gdańsk Śródmieście jest dzielnicą bogatą w zabytkowe budynki o unikatowej architekturze. Corocznie odwiedza ją miliony turystów. Od kilku lat transakcje zdominowane są zatem przez inwestorów kupujących mieszkania w celach najmu krótkoterminowego. Jest to jedna z najdroższych lokalizacji w Trójmieście. W ostatniej dekadzie na jej terenie powstało wiele inwestycji apartamentowych oraz hotelowych. Śródmieście rzadko jest zatem wskazywane jako cel przez poszukujących nieruchomości na własne cele mieszkaniowe - podkreśla Łukasz Wydrowski.

Używane mieszkania dwupokojowe: Gdańsk Śródmieście

Nowa cena! 2 pokoje do wejścia, Siedlce!
356 000 zł
Gdańsk Śródmieście
Inwestycyjne mieszkanie Stare Miasto!
600 000 zł
Gdańsk Śródmieście
Mieszkanie przy starówce-wysoka stopa zwrotu
429 900 zł
Gdańsk Śródmieście

BrodwinoW Sopocie mieszkania dwupokojowe znajdują się m.in. na Brodwinie. Tam ceny rozpoczynają się od 7830 zł za 1 m kw. i sięgają 11290 zł za 1 m kw. Ze względu na rodzaj zabudowy i rok budowy, mieszkania w podobnej cenie znaleźć można w Sopocie na osiedlach Mickiewicza i 23 Marca. W naszym serwisie ogłoszeniowym znajduje się 30 ofert sprzedaży mieszkań w dwupokojowych w tej dzielnicy.

Mieszkania używane dwupokojowe: Brodwino

Przestronne mieszkanie w bardzo cichej okolicy!
339 000 zł
Sopot Brodwino
Okazja! Dwa pokoje 42m w zielonej części Sopotu!
359 000 zł
Sopot Brodwino
2 niezależne pokoje - balkon
369 000 zł
Sopot Brodwino

Gdynia Wielki Kack, KarwinyW Gdyni w dzielnicach Wielki Kack i Karwiny ceny mieszkań dwupokojowych rozpoczynają się od 5291 i sięgają aż 9122 zł za 1 m kw. Cena najdroższego mieszkania wynika z widoku na las i Zatokę Gdańską.

- Lokale mieszkalne w dzielnicach Wielki Kack, Karwiny oraz Dąbrowa cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Średnia cena to tutaj około 8 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Dzielnice te słyną z doskonałej lokalizacji pod względem komunikacyjnym oraz z dostępu do bogatego zaplecza handlowo-usługowego, medycznego i edukacyjnego - mówi Sandra Kukawska-Banaś.

Dwupokojowe mieszkania używane: Wielki Kack, Karwiny

Mieszkanie 2-pokojowe Gdynia Karwiny 50 m2
310 000 zł
Gdynia Karwiny
Słoneczne mieszkanie Gdynia Karwiny
330 000 zł
Gdynia Karwiny
2 pokoje na Karwinach - idealnie skomunikowane!
330 000 zł
Gdynia Karwiny

Gdynia Śródmieście- Cena ofertowa nieruchomości wystawionych na sprzedaż nie jest tożsama z ceną ofertową przy jakiej nabywcy są skłonni nieruchomość zakupić. Z blisko 200 ofert sprzedanych w Śródmieściu Gdyni w bieżącym roku, ceny metra kwadratowego wahały się w zakresie od niespełna 8 tys. zł aż do 29 tys. zł za 1 m kw., natomiast najczęściej były to ceny w przedziale od 9 tys. do 13 tys. zł za 1 m kw., a największy wpływ na cenę miał standard budynku, piętro, widok, otoczenie, oraz standard mieszkania - dodaje Ilona Majewska.
Najwyższe ceny w Gdyni odnotowywane są w Śródmieściu oraz Orłowie. Ceny dwupokojowych mieszkań w Śródmieściu wahają się od 7865 zł do 32488 zł za 1 m kw. Duża rozpiętość cenowa wynika ze standardu wnętrza. Najdroższe mieszkania zlokalizowane są w apartamentowcu Sea Towers.

- W Śródmieściu Gdyni oraz Orłowie cena urządzonych apartamentów może sięgać nawet do 15-20 tysięcy za metr kwadratowy. Najczęściej klientami są tu inwestorzy, którzy nabywają apartament jako drugą nieruchomość, do której przyjeżdżają na wakacje, a w międzyczasie oddają ją do wynajmu krótkoterminowego - podkreśla Sandra Kukowska-Banaś.

Mieszkania dwupokojowe używane: Gdynia Śródmieście

Mieszkanie Gdynia Śródmieście Morska 46.2 m2
369 000 zł
Gdynia Śródmieście
Mieszkanie - Gdynia Śródmieście
499 000 zł
Gdynia Śródmieście
2 pokoje Gdynia Śródmieście 300 m do PKP
329 000 zł
Gdynia Śródmieście

Gdynia Pogórze, Obłuże, Port, OksywieCeny na Pogórzu, Obłużu, Porcie czy Oksywiu są znacznie niższe niż w centralnych częściach Gdyni. Tam za mieszkanie dwupokojowe trzeba zapłacić od 5287 do 8732 zł za 1 m kw.

Do najtańszych dzielnic Gdyni możemy zaliczyć m.in. Chylonię, Pogórze, Obłuże oraz Oksywie, gdzie klienci mogą nabyć dwupokojowe mieszkanie średnio za 7 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Dzielnice te są dobrze rozwinięte pod względem infrastruktury, ale oddalone od ścisłego centrum Gdyni, co zawsze będzie skutkować odpowiednio niższą ceną - wyjaśnia Sandra Kukowska-Banaś.

Mieszkania używane dwupokojowe w północnych dzielnicach Gdyni


Kuchnia w mieszkaniu dwupokojowym:
24%

lepiej, jeśli jest połączona z pokojem dziennym

52%

lepiej, jeśli jest osobnym pomieszczeniem

24%

każdy powinien sam zdecydować jak woli

zakończona

łącznie głosów: 1426