Barometr Cen Nieruchomości. Mieszkania dwupoziomowe

8 grudnia 2019, 10:00
Joanna Puchala

Mieszkania dwupoziomowe mogą być alternatywą dla domów jednorodzinnych. Nic dziwnego, że najczęściej wybierają je rodziny z dziećmi. Przeanalizowaliśmy oferty sprzedaży w Serwisie Ogłoszeniowym Trojmiasto.pl, aby sprawdzić jak kształtują się ceny takich nieruchomości w przykładowo wybranych dzielnicach Trójmiasta.- Na rynku trójmiejskim jest obecne w sprzedaży całkiem sporo mieszkań dwupoziomowych. Poza ofertami z rynku wtórnego, pojawiają się one coraz częściej w ofercie deweloperów w różnych dzielnicach. Takie lokale dość szybko się sprzedają, co świadczy o tym, że to poszukiwany przez kupujących produkt - mówi Ilona Majewska z biura nieruchomości Majewska.pl.
Najczęściej mieszkania dwupoziomowe chcą posiadać rodziny z dziećmi. Najrzadziej na tego rodzaju nieruchomości decydują się osoby starsze lub z niepełnosprawnością - schody są tu bowiem zdecydowaną barierą.

- Dużo więcej mieszkań dwupoziomowych jest dostępnych na rynku wtórnym niż na pierwotnym. Zarówno w Gdańsku, jak i w Gdyni można je znaleźć w budynkach ze spadzistymi dachami - w latach 90. i po 2000 roku deweloperzy budowali dużo domów wielorodzinnych trzypiętrowych z użytkowym poddaszem, bo to nie wymagało montowania drogiej, jak na tamte czasy, windy - wyjaśnia Kamil Estrop z Dom & House.

Zalety mieszkań dwupoziomowychZwolennicy dwupoziomowych nieruchomości podkreślają, że jedną z ich najważniejszych zalet jest... cena. Przestrzenie ze skosami mają bowiem inaczej wyliczaną cenę za 1 m kw. powierzchni.

- Warunkiem zainteresowania klienta mieszkaniem dwupoziomowym jest jego cena. W większości przypadków cena za metr powierzchni użytkowej mieszkania dwupoziomowego musi być niższa niż cena mieszkania w jednym poziomie. Dodatkową zaletą takiego mieszkania jest powierzchnia niewliczana do powierzchni użytkowej, czyli tzw. skosy, które - choć teoretycznie nie są płatne - dają wiele możliwości aranżacyjnych i wykorzystania dodatkowych metrów liczonych po podłodze - zauważa Kamil Estrop.
Liczenie powierzchni użytkowej poddasza jest ściśle powiązane z wysokością w różnych miejscach pomieszczeń na poddaszu. Granicę wyznaczają progi wysokościowe:
 • 2,2 metra - powierzchnię nad którą sufit jest na wysokości równej lub większej niż 220 cm wliczamy jako użytkową w 100 proc.,
 • 1,4 metra - jeśli wysokość pomieszczenia jest większa od 140 centymetrów, ale mniejsza niż 220 centymetrów, to powierzchnię wlicza się w 50 proc.
 • poniżej 1,4 metra - powierzchnia nad którą wysokość jest mniejsza niż 140 centymetrów nie wlicza się jej do powierzchni użytkowej.


Czytaj także: czy warto kupić mieszkanie dwupoziomowe?


Nie bez znaczenia pozostaje także układ mieszkania czy możliwość występowania skosów. Przestrzeń pod nimi może być w ciekawy sposób zaaranżowana, przykładowo na zabudowy do przechowywania lub domową biblioteczkę.

- Rozkład pomieszczeń na dwóch poziomach ma wiele zalet, między innymi pozwala łatwo wyodrębnić strefę dzienną mieszkania od strefy prywatnej, gdzie znajdują się sypialnie członków rodziny - podkreśla Ilona Majewska. - Skosy, które często towarzyszą mieszkaniom dwupoziomowym, czasem wcale nie są wliczane w metraż mieszkania, zyskujemy je więc niejako gratis lub są wliczane jedynie częściowo do określonej wysokości.
Możliwość wydzielenia stref i duży metraż sprawia, że mieszkania dwupoziomowe są często alternatywą dla domów jednorodzinnych szeregowych. Ostatnia kondygnacja budynku wiąże się też z widokami na panoramę miasta lub dodatkową powierzchnią w postaci tarasu na dachu.

- Mieszkania dwupoziomowe usytuowane są zazwyczaj na ostatnich piętrach zapewniając ich właścicielom często piękny widok i brak sąsiadów na wyższych kondygnacjach - mówi Sylwia Wróblewska z Dom Hunter.
Wśród zalet tego rodzaju nieruchomości znajdują się:
 • duża dowolność aranżacji, a przede wszystkim oddzielenie strefy prywatnej od dziennej;
 • możliwość uzyskania korzystniejszej ceny zakupu;
 • możliwość zagospodarowania przestrzeni pod skosami, np. do przechowywania;
 • widoki na panoramę miasta.


Wady mieszkań dwupoziomowych- Mieszkania dwupoziomowe kojarzą się przede wszystkim w pierwszej kolejności z trzecim i czwartym piętrem bez windy. Właśnie dlatego proces sprzedaży mieszkania dwupoziomowego jest dłuższy niż w przypadku lokalu na jednym poziomie - mówi Izabela Siekierzycka, ekspert ds. sprzedaży nieruchomości z Partnerzy Nieruchomości.
Do najczęściej wymienianych wad mieszkań dwupoziomowych należą:
 • koszty wykończenia związane z zamontowaniem schodów i wykończeniem klatki schodowej lub przestrzeni obok schodów;
 • problemy z aranżacją skosów, które dla wielu osób są trudne do zagospodarowania;
 • kłopot z utrzymaniem optymalnej temperatury latem i zimą, pomimo dostępnych technologii;
 • konieczność przemieszczania się pomiędzy dwiema kondygnacjami;
 • wyższe koszty równomiernego ogrzania mieszkania.

- Często ludzie, którzy oglądają kilka mieszkań dwupoziomowych, zazwyczaj w budynku bez windy, ostatecznie decydują się na budowę domu albo zakup szeregu od dewelopera dwie dzielnice dalej, już na obrzeżach miasta. Dochodzą do wniosku, że cena jest właściwie podobna - zauważa Izabela Siekierzycka. - Najczęściej mieszkania dwupoziomowe kupują ludzie, którzy nie chcą zmieniać dzielnicy, bo ją po prostu lubią, mieszkają w niej od dawna, a dodatkowo często ich dzieci chodzą do szkoły w tej lokalizacji. Te osoby decydują się na zakup mieszkania dwupoziomowego, nawet bez windy. Zależy im na dużym metrażu - często około 130 m kw., a na jednym poziomie trudno znaleźć mieszkanie powyżej 100 m kw.

Firmy z Trójmiasta: znajdź pośrednika nieruchomości


Gdańsk Morena, JasieńCeny dwupoziomowych mieszkań na Jasieniu zaczynają się od 4607 zł za 1 m kw. i sięgają 8111 zł za 1 m kw. Na Morenie ceny tego rodzaju nieruchomości są wyższe. Tam za 1 m kw. trzeba zapłacić od 7881 do 12 242 zł.

- Gdański Jasień to jedna z dzielnic, w której mieszkania czteropokojowe występują najczęściej w układzie dwupoziomowym - mówi Kamil Estrop.
- Zakup domu na Morenie to kwoty ponad milionowe, dlatego rodziny, które chcą mieszkać w tej lokalizacji, szukają mieszkań dwupoziomowych - nawet bez windy. Oczywiście czasem zdarza się tu mieszkanie dwupoziomowe w bloku z windą, ale od razu wiąże się to z wyższą ceną. Takie oferty występują jednak niezwykle rzadko - dodaje Izabela Siekierzycka.

Ogłoszenia. Dwupoziomowe mieszkania na Morenie i Jasieniu


Kowale, Łostowice, SzadółkiNa Kowalach, Łostowicach czy Szadółkach ceny mieszkań dwupoziomowych są niższe niż na Jasieniu czy Morenie - wynika to z generalnej zasady: dzielnice te są dalej położone od centrum. Za 1 m kw. tego rodzaju nieruchomości trzeba zapłacić od 3976 zł na Kowalach do 6700 zł na Łostowicach.

Ogłoszenia. Mieszkania dwupoziomowe Kowale, Łostowice, Szadółki

Dwa słoneczne poziomy - gotowe do odbioru
490 465 zł
Gdańsk Kowale
Dwa słoneczne poziomy - gotowe do odbioru
490 465 zł
Gdańsk Kowale
Dwa słoneczne poziomy - gotowe do odbioru
490 465 zł
Gdańsk Kowale

OlszynkaW takich dzielnicach jak Olszynka oferty sprzedaży mieszkań dwupoziomowych to rzadkość. Nie mniej, właśnie teraz na Olszynce mieszkania dwupoziomowe na sprzedaż znaleźliśmy za sprawą inwestycji Forma. Z tego powodu ceny mieszkań dwupoziomowych na Olszynce są w miarę ujednolicone. Za 1 m kw. mieszkania trzeba zapłacić od 6290 do 6690 zł.

- W tym przypadku deweloper przekazał klientom namiastkę domu w niewielkiej odległości od centrum miasta z ogródkami o powierzchni przekraczającej nawet 200 m kw., każdy z własnym niezależnym wejściem. Mieszkania dwupoziomowe z odrębnym wejściem są na rynku rzadko spotykane - ocenia Izabela Siekierzycka.

Ogłoszenia. Mieszkania dwupoziomowe na Olszynce

Osiedle Forma - mieszkanie dwupoziomowe!
545 000 zł
Gdańsk Olszynka
Promocja!Dwupoziomowe , wysokość 5 metrów, do odbioru
546 168 zł
Gdańsk Olszynka
Mieszkanie dwupoziomowe w pobliżu Starówki
486 429 zł
Gdańsk Olszynka

Gdańsk ŚródmieścieW Śródmieściu Gdańska ceny mieszkań dwupoziomowych są najbardziej zróżnicowane. Ceny zaczynają się tam od 8500 zł za 1 m kw. i sięgają nawet... 34 440 zł za nowy lokal w zabudowie na Wyspie Spichrzów. Tak duże zróżnicowanie wynika przede wszystkim ze standardu i roku budowy oferowanych mieszkań, a sam trend rosnący jest ściśle związany z lokalizacją w sercu Gdańska, gdzie wiele mieszkań sprzedawanych jest na wynajem.

Ogłoszenia. Mieszkania dwupoziomowe w Śródmieściu Gdańska

Rezydencja Wintera - Apartament dwupoziomowy!
970 000 zł
Gdańsk Śródmieście
Rezydencja Wintera - Apartament dwupoziomowy!
970 000 zł
Gdańsk Śródmieście
Apartament 4 pokojowy na Starym Mieście!
970 000 zł
Gdańsk Śródmieście

Gdynia OrłowoW Gdyni Orłowie ceny dwupoziomowych mieszkań rozpoczynają się od 4357 zł za 1 m kw. i sięgają 35 800 zł za 1 m kw. Tak duża rozpiętość cenowa jest powiązana z różnym standardem w starym i nowym budownictwie w tej lokalizacji. Najdroższe mieszkania są położone w nadmorskiej części Orłowa.

Ogłoszenia. Mieszkania dwupoziomowe w Orłowie

Mieszkanie - Gdynia Orłowo
635 500 zł
Gdynia Orłowo
Mieszkanie - Gdynia Orłowo
Ostatnie trzy apartamenty! Nie zwlekaj!
636 768 zł
Gdynia Orłowo
UWAGA! Ostatnie trzy apartamenty w Orłowie.
636 768 zł
Gdynia Orłowo

Gdynia DąbrowaW Gdyni Dąbrowie ceny mieszkań dwupoziomowych oscylują w granicach 4300-6650 zł za 1 m. kw. Różnica cen wynika jedynie ze standardu wykończenia, gdyż same mieszkania znajdują się w podobnym do siebie wiekowo i architektonicznie budownictwie.

- Najwięcej mieszkań dwupoziomowych jest zdecydowanie w budynkach, które są bez windy. Takich ofert nie brakuje na Wielkim Kacku czy Dąbrowie - podkreśla Izabela Siekierzycka.

Ogłoszenia. Mieszkania dwupoziomowe na Dąbrowie

DWUPOZIOMOWE Z ANTRESOLĄ
505 792 zł
Gdynia Dąbrowa
DWUPOZIOMOWE Z ANTRESOLĄ
Mieszkanie z antresolą do własnej aranzacji
552 293 zł
Gdynia Dąbrowa
Wielki Kack. 4 pok. Nowe dwupoziomowe.
552 293 zł
Gdynia Dąbrowa

Okolice TrójmiastaNajlepiej cenowo wypadają mieszkania dwupoziomowe w okolicach Trójmiasta. Najtańsze lokale w tej formule możemy kupić w Rumi - już za 3142 zł za 1 m kw. Najdroższe mieszkanie także znajduje się w tej samej lokalizacji i kosztuje 6978 zł za 1 m kw. Cena jest w tym przypadku podyktowana standardem wykończenia wnętrza.

Ogłoszenia. Mieszkania dwupoziomowe w miejscowościach sąsiadujących z Trójmiastem

Nowa cena, mieszkanie z pięknym widokiem
359 000 zł
Rumia
MIESZKANIE 5 pok.pow.144,42m Rumia
480 000 zł
Rumia Rumia
MIESZKANIE 5 pok.pow.144,42m Rumia
490 000 zł
Rumia Rumia
Czy byłbyś zainteresowany kupnem mieszkania dwupoziomowego?
31%

tak, mieszkam w takim lub jestem na etapie poszukiwań

31%

tak, o ile potrzebowałbym tak dużej powierzchni

12%

nie wiem, trudno powiedzieć

26%

nie, nie jestem zwolennikiem mieszkań dwupoziomowych

zakończona

łącznie głosów: 850