Barometr Cen Nieruchomości. Nowe domy do 125 m kw.

18 sierpnia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
JP

Małe domy lub lokale dwupoziomowe w kameralnej zabudowie to popularny na rynku nieruchomości produkt. Jest to alternatywa dla mieszkania w bloku - cena w granicach 350-500 tys. zł zachęca, chociaż pogodzić się trzeba z lokalizacją na obrzeżach Trójmiasta, a nawet całej aglomeracji. W oparciu o Serwis Ogłoszeniowy Trójmiasto.pl przeanalizowaliśmy dostępną na rynku ofertę małych domów z rynku pierwotnego.Osoby, które decydują się na zakup niewielkiego domu, nawet jeśli jest on zlokalizowany dalej od centrum, podkreślają, że dzięki takiej decyzji stają się posiadaczami większego i bardziej funkcjonalnego metrażu, a dodatkowo indywidualnego garażu i oczywiście ogródka.

- W takiej nieruchomości jest także większy spokój i cisza niż w bloku, prawie zawsze kominek i brak czynszu do wspólnoty. Atutem jest także funkcjonalny układ: pokój dzienny z kuchnią i WC na dole oraz trzy sypialnie i łazienka na piętrze. Za cenę mieszkania trzypokojowego w Gdańsku, czyli około 500 tys. zł, można kupić i wykończyć pod klucz dom o pow. 100 m kw. Takie rozwiązanie cenią sobie młode rodziny z małymi dziećmi lub pary, które planują potomstwo w niedalekiej przyszłości - mówi Piotr Zwoliński z Pepper House.
Bardzo często zakup takiego domu finansowany jest kredytem hipotecznym.

- Największą grupą kredytobiorców są obecnie osoby młode, które poszukują nieruchomości na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. W przypadku zakupu nieruchomości w oddalonych od centrum miasta lokalizacjach istotnym argumentem jest stosunek ceny nieruchomości do liczby pomieszczeń oraz metrów kwadratowych powierzchni użytkowej tego typu nieruchomości. Dodatkową zaletą, o której często wspominają, jest możliwość posiadania własnego garażu oraz ogródka - relacjonuje opinie swoich klientów Daniel Banaś, specjalista ds. kredytów hipotecznych. - Klienci, którzy nabywają taki "dom" od dewelopera lub z rynku wtórnego mogą jednocześnie zaciągnąć jeden kredyt hipoteczny na zakup wymarzonej nieruchomości, jak również na jej remont lub wykończenie od stanu deweloperskiego do stanu pod klucz.

Dom jednorodzinny czy dwulokalowy?Przeglądając ogłoszenia nabywcy spotykają się z ofertami domów np. w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej albo lokali w niewielkich budynkach. Jest to oczywiście różnica, ale nie będzie miała ona znaczenia w codziennym życiu w takiej nieruchomości.

- Prawo budowlane dopuszcza możliwość wydzielenia w każdym budynku jednorodzinnym dwóch lokali mieszkalnych, czyli przy zabudowie jednorodzinnej możemy wydzielić dwa lokale, a bliźniaczej nawet cztery - tłumaczy Piotr Zwoliński.

Czytaj także: Barometr Cen Nieruchomości. Mieszkania czteropokojowe i większe


- Różnica w konstrukcji budynku czy też w dokumentacji prawnej nie wpływa na codzienne użytkowanie tego typu nieruchomości. Dla inwestora źródłem decyzji o budowie domów w zabudowie bliźniaczej, szeregowej czy na przykład domów jednorodzinnych dwulokalowych są zwykle zapisy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w warunkach zabudowy obowiązujących dla działki, na której ma zostać wybudowana inwestycja - mówi Sandra Kukowska-Banaś, specjalista ds. sprzedaży nieruchomości z Tyszkiewicz Nieruchomości.

Kosakowo, Mechelinki, Mosty, Pierwoszyno, Pogórze, Suchy DwórNa północ od Gdyni ceny zaczynają się od 4000 zł za 1 m kw. w Mostach. Najwięcej za niewielki dom zapłacimy w Kosakowie - tam ceny sięgają nawet 6500 zł za 1 m kw. Wyższa cena, oprócz dobrej lokalizacji, może wynikać z indywidualnych cech budynku - jego wielkości czy standardu wykończenia, układu funkcjonalnego czy cen podyktowanych przez dewelopera w zależności od etapu sprzedaży.

- Najchętniej wybierane lokalizacje to Koleczkowo, Banino i Kosakowo, z tego względu, że dojazd do centrum z tych miejscowości jest w miarę dogodny - zauważa Sandra Kukowska-Banaś.

Reda, Rumia, WejherowoRozpiętość cenowa w Małym Trójmieście Kaszubskim jest równie duża: w Wejherowie za 1 m kw. domu zapłacimy nawet 2960 zł, tymczasem w Rumi aż 5290 zł. Tutaj rozkład cen jest oczywisty - im bliżej Trójmiasta i głównej arterii z nim łączącej, tym cena za 1 m kw. nieruchomości będzie wyższa.


Obrzeża GdańskaW Gdańsku niewielkich domów szukać można tylko w najdalej położonych od śródmieścia lokalizacjach. Ceny za 1 m kw. w Serwisie Ogłoszeniowym Trojmiasto.pl wahają się od 4600 na Jasieniu do 5940 zł na Karczemkach. Tutaj o różnicach cenowych decyduje głównie metraż domu, standard i sam deweloper, przy czym rozpiętość nie jest aż tak duża, jak ma to miejsce w miejscowościach położonych nieopodal Trójmiasta.


Banino, Żukowo, Borkowo, Bielkowo, Bielkówko, Leźno, Lublewo, Łapino, Otomin, Pruszcz Gdański, Rotmanka- Niewielkie domy najczęściej powstają w dzielnicach na obrzeżach Trójmiasta i za obwodnicą. Ofert warto szukać w takich dzielnicach jak Banino, Straszyn, Pępowo, Bolszewo czy Rumia - podkreśla Piotr Zwoliński.
W Baninie za tego rodzaju dom trzeba zapłacić od 2860 zł za 1 m kw. do 4990 zł za 1 m kw. w Borkowie. Tutaj wiele zależy od konkretnej lokalizacji i tego, jak skomunikowana jest ona z Trójmiastem, a także indywidualnych cech konkretnej inwestycji.


Małe domki to:
24%

kameralna alternatywa dla dużych mieszkań

40%

ciekawe rozwiązanie, ale wadą jest lokalizacja

18%

to zależy od konkretnej oferty

5%

nie mam przekonania do tego rozwiązania

13%

zdecydowanie mnie nie przekonują

zakończona

łącznie głosów: 1144

JP