Barometr Cen Nieruchomości. Nowe domy do 125 m kw.

18 sierpnia 2019 (artykuł sprzed 2 lat)
JP
Osiedle Fourplex w Kosakowie. Oferta dzielonych na cztery, trzypoziomowych budynków, pojawiła się na rynku w 2010 roku. Była to jedna z pierwszych inwestycji w trójmiejskiej aglomeracji, gdzie zamieszkać można było w lokalu o konstrukcji domu i metrażu dużego mieszkania. Lokale sprzedano na wiele miesięcy przed zakończeniem ich budowy. Więcej zdjęć (1)

Osiedle Fourplex w Kosakowie. Oferta dzielonych na cztery, trzypoziomowych budynków, pojawiła się na rynku w 2010 roku. Była to jedna z pierwszych inwestycji w trójmiejskiej aglomeracji, gdzie zamieszkać można było w lokalu o konstrukcji domu i metrażu dużego mieszkania. Lokale sprzedano na wiele miesięcy przed zakończeniem ich budowy.

materiały prasowe

Osiedle Fourplex w Kosakowie. Oferta dzielonych na cztery, trzypoziomowych budynków, pojawiła się na rynku w 2010 roku. Była to jedna z pierwszych inwestycji w trójmiejskiej aglomeracji, gdzie zamieszkać można było w lokalu o konstrukcji domu i metrażu dużego mieszkania. Lokale sprzedano na wiele miesięcy przed zakończeniem ich budowy.

materiały prasowe

Małe domy lub lokale dwupoziomowe w kameralnej zabudowie to popularny na rynku nieruchomości produkt. Jest to alternatywa dla mieszkania w bloku - cena w granicach 350-500 tys. zł zachęca, chociaż pogodzić się trzeba z lokalizacją na obrzeżach Trójmiasta, a nawet całej aglomeracji. W oparciu o Serwis Ogłoszeniowy Trójmiasto.pl przeanalizowaliśmy dostępną na rynku ofertę małych domów z rynku pierwotnego.Osoby, które decydują się na zakup niewielkiego domu, nawet jeśli jest on zlokalizowany dalej od centrum, podkreślają, że dzięki takiej decyzji stają się posiadaczami większego i bardziej funkcjonalnego metrażu, a dodatkowo indywidualnego garażu i oczywiście ogródka.

- W takiej nieruchomości jest także większy spokój i cisza niż w bloku, prawie zawsze kominek i brak czynszu do wspólnoty. Atutem jest także funkcjonalny układ: pokój dzienny z kuchnią i WC na dole oraz trzy sypialnie i łazienka na piętrze. Za cenę mieszkania trzypokojowego w Gdańsku, czyli około 500 tys. zł, można kupić i wykończyć pod klucz dom o pow. 100 m kw. Takie rozwiązanie cenią sobie młode rodziny z małymi dziećmi lub pary, które planują potomstwo w niedalekiej przyszłości - mówi Piotr Zwoliński z Pepper House.
Bardzo często zakup takiego domu finansowany jest kredytem hipotecznym.

- Największą grupą kredytobiorców są obecnie osoby młode, które poszukują nieruchomości na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. W przypadku zakupu nieruchomości w oddalonych od centrum miasta lokalizacjach istotnym argumentem jest stosunek ceny nieruchomości do liczby pomieszczeń oraz metrów kwadratowych powierzchni użytkowej tego typu nieruchomości. Dodatkową zaletą, o której często wspominają, jest możliwość posiadania własnego garażu oraz ogródka - relacjonuje opinie swoich klientów Daniel Banaś, specjalista ds. kredytów hipotecznych. - Klienci, którzy nabywają taki "dom" od dewelopera lub z rynku wtórnego mogą jednocześnie zaciągnąć jeden kredyt hipoteczny na zakup wymarzonej nieruchomości, jak również na jej remont lub wykończenie od stanu deweloperskiego do stanu pod klucz.

Dom jednorodzinny czy dwulokalowy?Przeglądając ogłoszenia nabywcy spotykają się z ofertami domów np. w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej albo lokali w niewielkich budynkach. Jest to oczywiście różnica, ale nie będzie miała ona znaczenia w codziennym życiu w takiej nieruchomości.

- Prawo budowlane dopuszcza możliwość wydzielenia w każdym budynku jednorodzinnym dwóch lokali mieszkalnych, czyli przy zabudowie jednorodzinnej możemy wydzielić dwa lokale, a bliźniaczej nawet cztery - tłumaczy Piotr Zwoliński.

Czytaj także: Barometr Cen Nieruchomości. Mieszkania czteropokojowe i większe


- Różnica w konstrukcji budynku czy też w dokumentacji prawnej nie wpływa na codzienne użytkowanie tego typu nieruchomości. Dla inwestora źródłem decyzji o budowie domów w zabudowie bliźniaczej, szeregowej czy na przykład domów jednorodzinnych dwulokalowych są zwykle zapisy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w warunkach zabudowy obowiązujących dla działki, na której ma zostać wybudowana inwestycja - mówi Sandra Kukowska-Banaś, specjalista ds. sprzedaży nieruchomości z Tyszkiewicz Nieruchomości.

Kosakowo, Mechelinki, Mosty, Pierwoszyno, Pogórze, Suchy DwórNa północ od Gdyni ceny zaczynają się od 4000 zł za 1 m kw. w Mostach. Najwięcej za niewielki dom zapłacimy w Kosakowie - tam ceny sięgają nawet 6500 zł za 1 m kw. Wyższa cena, oprócz dobrej lokalizacji, może wynikać z indywidualnych cech budynku - jego wielkości czy standardu wykończenia, układu funkcjonalnego czy cen podyktowanych przez dewelopera w zależności od etapu sprzedaży.

- Najchętniej wybierane lokalizacje to Koleczkowo, Banino i Kosakowo, z tego względu, że dojazd do centrum z tych miejscowości jest w miarę dogodny - zauważa Sandra Kukowska-Banaś.

Reda, Rumia, WejherowoRozpiętość cenowa w Małym Trójmieście Kaszubskim jest równie duża: w Wejherowie za 1 m kw. domu zapłacimy nawet 2960 zł, tymczasem w Rumi aż 5290 zł. Tutaj rozkład cen jest oczywisty - im bliżej Trójmiasta i głównej arterii z nim łączącej, tym cena za 1 m kw. nieruchomości będzie wyższa.


Obrzeża GdańskaW Gdańsku niewielkich domów szukać można tylko w najdalej położonych od śródmieścia lokalizacjach. Ceny za 1 m kw. w Serwisie Ogłoszeniowym Trojmiasto.pl wahają się od 4600 na Jasieniu do 5940 zł na Karczemkach. Tutaj o różnicach cenowych decyduje głównie metraż domu, standard i sam deweloper, przy czym rozpiętość nie jest aż tak duża, jak ma to miejsce w miejscowościach położonych nieopodal Trójmiasta.


Banino, Żukowo, Borkowo, Bielkowo, Bielkówko, Leźno, Lublewo, Łapino, Otomin, Pruszcz Gdański, Rotmanka- Niewielkie domy najczęściej powstają w dzielnicach na obrzeżach Trójmiasta i za obwodnicą. Ofert warto szukać w takich dzielnicach jak Banino, Straszyn, Pępowo, Bolszewo czy Rumia - podkreśla Piotr Zwoliński.
W Baninie za tego rodzaju dom trzeba zapłacić od 2860 zł za 1 m kw. do 4990 zł za 1 m kw. w Borkowie. Tutaj wiele zależy od konkretnej lokalizacji i tego, jak skomunikowana jest ona z Trójmiastem, a także indywidualnych cech konkretnej inwestycji.


Małe domki to:
24%

kameralna alternatywa dla dużych mieszkań

40%

ciekawe rozwiązanie, ale wadą jest lokalizacja

18%

to zależy od konkretnej oferty

5%

nie mam przekonania do tego rozwiązania

13%

zdecydowanie mnie nie przekonują

zakończona

łącznie głosów: 1144

JP

Opinie (196) 1 zablokowana

 • Wiele do życzenia pozostawia też architektura (4)

  i jakość wykonania. Wiele tych wynalazków przypomina stajnie lub obory a szkoda.
  Lokalizacja dobra na emeryturze lub gdy ktoś pracuje z domu. Jedynie może być to sensowne w pobliżu SkM, PKM. Brak jakiejkolwiek

  i jakość wykonania. Wiele tych wynalazków przypomina stajnie lub obory a szkoda.
  Lokalizacja dobra na emeryturze lub gdy ktoś pracuje z domu. Jedynie może być to sensowne w pobliżu SkM, PKM. Brak jakiejkolwiek infrastruktury to też częsty problem.
  Trzeba też wziąć pod uwagę plany budowy dróg, aby nie skończyć na zad*piu ale przy obwodnicy, w smrodzie i hałasie.

  • 115 4

  • szkoda ze nic nie ma o szeregach w dzielnicach blizej centrum (1)

   szeregi z wtornego to lepsze rozwiazanie niz szereg na zad*piu...no ale kto co tma lubi

   • 8 2

   • szereg to w ogole pomyłka

    wszystkie wady mieszkania w domu i wszystkie wady mieszkania w bloku.

    • 12 0

  • Na emeryturze to ja muszę mieć lekarzy pod nosem i karetkę w razie czego

   • 8 1

  • Zastanawiałem się

   Mieszkanie gdzieś w Gdyni, czy dom pod Gdynią.
   Jak sprawdziłem ceny najtańszych mieszkań w średnich lokalizacjach a koszt działki + budowy domu, to wybór był prosty. Jeszcze 5-10 lat temu dom na obrzeżach to był

   Mieszkanie gdzieś w Gdyni, czy dom pod Gdynią.
   Jak sprawdziłem ceny najtańszych mieszkań w średnich lokalizacjach a koszt działki + budowy domu, to wybór był prosty. Jeszcze 5-10 lat temu dom na obrzeżach to był luksus, teraz to poprostu wychodzi taniej, no i świadomość posiadania swojego skrawka ziemii też dodaje komfortu. A dojazdy? Obecnie zajmuje mi to 20 minut. Więc nie ma tragedii. Posiadanie działki 1000 m kw. z domem rekompensuje to w 100 procentach. Płacić za tak nampomowane ceny mieszkań to nawet jak nie z mieszkaniowego, to z inwestycyjnego punktu widzenia jest po prostu nieopłacalne.

   • 0 0

 • (23)

  obecnie ceny mieszkań 3 pokojowych w Gdańsku porównywalne są z ceną domku na obrzeżach. Wiem bo przeglądam i to jest fenomen. Rozumiem lokalizacja, ale bez przesady.

  A i tak najlepsze są w reklamach apartamenty 30m2.

  • 103 20

  • zbudujcie nowe drogi????????? (1)

   a kto ma je zbudować???

   • 10 9

   • Daj jeszcze

    Tryliard znakow zapytania, moze wtedy dotrze do nas, ze zadano pytanie

    • 28 1

  • za co minus? (15)

   ceny mieszkań są bardzo wysokie, w wielu przypadkach nie adekwatne do oferty. Obok buduja za 10k za metr to i Mirek wystawia swoje za 10k za m2.

   • 25 4

   • Mirek nie jest głupi, podąża za trendem, wystawi za 10k a sprzeda za 8k i tak będzie do przodu... (14)

    A skoro twierdzisz że cena 10k za metr w atrakcyjnych lokalizacjach i podwyższonym standardzie to dużo - kup działkę obok, postaw budynek i sprzedawaj po 5k, kto ci broni ?
    Będziesz wtedy wyjątkowo adekwatny...

    • 27 14

    • (12)

     może sprzedać i za 20k nikt mu nie broni. Skoro są chętni na zakup niech płacą.

     A po ile były domki w Baninie 5 lat temu? 10 lat temu? 15 lat temu? Ceny też rosną prawda.

     • 21 0

     • Lepiej mieć mieszkanie na Suchaninie niż kupić pół bliźniaka w Baninie ! (11)

      • 39 12

      • (10)

       haha co Ty ćpiesz? Dom w Baninie 90m2 + ogród, podjazd za 300tys, a mieszkanie na Suchaninie z takim samym czasem dojazdu do pracy za 450tys, 55m2 i wiecznym szukaniem miejsca parkingowego :D
       Wszystkie

       haha co Ty ćpiesz? Dom w Baninie 90m2 + ogród, podjazd za 300tys, a mieszkanie na Suchaninie z takim samym czasem dojazdu do pracy za 450tys, 55m2 i wiecznym szukaniem miejsca parkingowego :D
       Wszystkie mieszczuchy, z którymi rozmawiam wybierają taką opcję bo wygoda w bloku, a tak na prawdę zazdroszczą, że ktoś się odważył wybrać kawałek poza miastem domek, ma tam własny ogród i święty spokój.
       Kredyt 300 tysi, rata po 1300-1400zł i cisza. Mieszkanie 1500-1600zł rata + czynsz 300zł. Cena dojazdu PKM 88 zł, taka sama jak miesięczny na ZTM. Pozdro!

       • 12 31

       • W mieszkaniach własnościowych nie ma czynszu, a ogrzanie domu kosztuje więcej niż mieszkania... (5)

        • 10 20

       • We własnościowych średnio płacisz 8-10zl za m2

        • 7 2

       • (1)

        nie ma czynszu?

        to ciekawe spostrzeżenie :) masz takich więcej? :)

        • 7 1

       • Tak, mam własnościowe mieszkanie i nie płacę czynszu, no bo komu miałbym go płacić, sobie ? Opłaty eksploatacyjne to nie czynsz. Masz jeszcze jakieś pytania ?

        • 1 3

       • (1)

        Ogrzanie psiej budy jest tańsze niż mieszkania w bloku...pytanie kto jakie ma aspiracje.

        • 0 3

       • psia buda i mieszkanie to to samo

        • 0 0

       • Banino i święty spokój...

        Dobre sobie. Z lotniskiem za miedzą.

        • 16 3

       • PKM nie dojeżdża wszędzie.

        • 7 0

       • Co ty masz z glowa, ze porownujesz banino do suchanina? (1)

        Po co komu dom w baninie, skoro w tej cenie moze miec mieszkanie w miescie i swiety spokoj. Dom za miastem to problem. Nie do sprzedazy, nie do wynajecia do tego problem z utrzymaniem, koszty za ogrzewanie i dojazdy. Mieszkanie to luksus w obecnych czasach. Luksus swietego spokoju i czasu. Zrozumie ten, kto mieszkal w domu.

        • 6 8

       • sprzedaż to kwestia ceny

        gdyby nią nie była, to nie byłoby tylu chętnych. Tam nie ma jednego domu/plomby w szeregu kupionego przez szaleńca, tylko tysiące więc popyt jest. Relatywny do ceny oczywiście. Co do wynajmu to się zgodzę, ale wynajmujący nie szuka przestrzeni tylko tymczasowej lokalizacji za rozsądną cenę.

        • 0 0

    • Pani Janino odpisze Pani jak to wyglądało kilka, kilkanaście lat temu?

     • 4 0

  • na cenę nieruchomości mają wpływ 3 czynniki: (1)

   1. lokalizacja

   2. lokalizacja

   i najważniejsze 3. lokalizacja

   • 19 3

   • ale bzdura, wszystko zależy od proporcji

    z dowolną przewagą każdego z czynników, lokalizacja, wielkość działki, wielkość domu/mieszkania, wyposażenie i wykończenie

    • 0 0

  • (1)

   Cena 3 pok. (ok. 60m2) mieszkania na dolnym tarasie (Zaspa, Przymorze):
   - rynek wtórny to ok 500-550 tys. zł
   - rynek pierwotny 550+ tys. zł
   + wykończenie/kapitalny remont ok. 80-100 tys. zł
   Cena

   Cena 3 pok. (ok. 60m2) mieszkania na dolnym tarasie (Zaspa, Przymorze):
   - rynek wtórny to ok 500-550 tys. zł
   - rynek pierwotny 550+ tys. zł
   + wykończenie/kapitalny remont ok. 80-100 tys. zł
   Cena 4-5pok. (100-125m2) domku (bliźniak/szereg) na obrzeżach miasta:
   - rynek wtórny 600-800 tys. zł
   - rynek pierwotny 500-700 tys. zł
   + wykończenie/kapitalny remont ok. 100-150 tys. zł
   Cena 4-5pok. (100-125m2) domku (bliźniak/szereg) na przedmieściach:
   - rynek wtórny 450-500 tys. zł
   - rynek pierwotny 300-500 tys. zł
   + wykończenie/kapitalny remont ok. 100-150 tys. zł
   Cena domku wolnostojącego kilkanaście za miastem:
   - rynek wtórny 350k+ zł
   - rynek pierwotny 200k+ zł
   + działka do pierwotnego 60-150 tys.
   + wykończenie pierwotnego 150-250tys. zł z podjazdem

   Z domkiem poza miastem liczyć się trzeba z większymi wydatkami na dojazdy do pracy, amortyzacją samochodu i większą ilością czasu na to poświęconą, w zamian mamy więcej swobody, przestrzeni i spokoju. Koszta mieszkania w domku do 150m2 są porównywalne do wydatków w mieszkaniu 3 pokojowym

   • 6 2

   • Mądrze napisane

    • 1 0

  • tak za minimum 9,5 kafla za metr z widokiem na blok

   niektórzy to maja fantazję

   • 1 0

 • Droga (5)

  Osiedla sie caly czas buduja w Mostach Kosakowie.a ze by tam dojechać estakada to jest koszmar.zbudujcie nowa droge!!!

  • 56 12

  • trzeba bylo myslec przy zakupie

   to by teraz takiej roszczeniowej gadki nie bylo

   • 27 7

  • Ty zbuduj

   Ja mieszkam w mieście, mam gdzieś drogi na zad*pie.

   • 19 6

  • Zbudują nową droge tu, to koszmar będzie w centrum, na obwodnicy czy gdzieś po drodze :)

   • 3 0

  • Dlatego wolę wynajmować blisko pracy (1)

   Inaczej dzieci widziałyby tatę tylko w niedzielę. Pół życia w aucie? Dziękuję! A koszty? Kto mi zapłaci za stanie w korkach? Nie dość, że wtedy nie zarabiam to jeszcze spalam paliwo (dwa tankowania w miesiącu to ponad

   Inaczej dzieci widziałyby tatę tylko w niedzielę. Pół życia w aucie? Dziękuję! A koszty? Kto mi zapłaci za stanie w korkach? Nie dość, że wtedy nie zarabiam to jeszcze spalam paliwo (dwa tankowania w miesiącu to ponad 500 PLN na samo paliwo, jak mieszkam blisko pracy to tankuje raz w miesiącu). A jak trzeba coś załatwić, wyskoczyć do domu, dziecko chore itp. itd. etc? Męczyłem się tak jakiś czas i dziękuję bardzo, to nie dla mnie. Na emeryturze może to i dobre, albo jak ktoś pracuje w większości zdalnie czy ma własną firmę.

   • 4 3

   • taa zaraz pół zycia

    mieszkam na "Maćkach", dojeżdżam na lotnisko, spędzam 20 minut w jedną stronę w aucie. Akurat obciążenie ruchem jest odwrotne więc stoją w korkach w druga stronę. Ja może 2 razy na rok. Nawet w wakacje dojazd zajmuje mi

    mieszkam na "Maćkach", dojeżdżam na lotnisko, spędzam 20 minut w jedną stronę w aucie. Akurat obciążenie ruchem jest odwrotne więc stoją w korkach w druga stronę. Ja może 2 razy na rok. Nawet w wakacje dojazd zajmuje mi max 30 minut i to w porze szczytu. Jak wyjeżdżam o 7 to zawsze 20 minut. Odległość od centrum nie jest wyznacznikiem długości dojazdu do roboty.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.