Barometr Cen Nieruchomości. Popyt na działki budowlane rośnie

8 listopada 2020, 10:00
Joanna Puchala
Oferty sprzedaży działek są mało chwytliwe. Dopiero kiedy wyobrazimy sobie stojący na działce dom zaczynają być interesujące. fot. Serwis Ogłoszeniowy Trojmiasto.pl/123rf/Andy DeanPodczas pandemii wzrosło zainteresowanie działkami budowlanymi. Ludzie coraz częściej szukają możliwości budowy małego domu z ogródkiem. W naszym Serwisie Ogłoszeniowym sprawdziliśmy zatem, jak kształtują się ceny tego rodzaju nieruchomości. Najtańszą działkę w granicach Gdańska znaleźliśmy za 209 zł za m kw., a w granicach Gdyni za 181 zł za m kw.- Od czasu wprowadzania obostrzeń spowodowanych pandemią koronawirusa w marcu tego roku zauważamy rosnący popyt na domy i działki budowlane w okolicach Trójmiasta. Konieczność noszenia maseczek, kwarantanny i praca zdalna spowodowana zamknięciem biur - to wszystko przyczyniło się do tego, że coraz więcej klientów docenia posiadanie nieruchomości z prywatnym ogródkiem w kameralnej okolicy i myśli o budowie własnego domu - mówi Bartosz Bazylewicz z Obrotni Nieruchomości.
Duże zmiany w sprzedaży działek są zauważalne przede wszystkim na obrzeżach Trójmiasta.

- Wyniki sprzedażowe w ujęciu rok do roku w naszej firmie wzrosły aż o 100 proc., co oznacza, że w tym roku sprzedaliśmy dwa razy więcej działek budowlanych niż w ubiegłym roku. Już w pierwszych tygodniach wiosennego lockdownu odnotowaliśmy wzrost zainteresowania zakupem działek o charakterze budowlanym oraz rekreacyjnym, przy czym działki zlokalizowane w odległości do 20-30 km od Gdańska lub Gdyni brane były pod uwagę jako docelowe miejsce budowy domu i zamieszkania, a działki położone dalej od Trójmiasta, na Kaszubach, Kociewiu, Żuławach, jako cel weekendowych wyjazdów i wypoczynku - wyjaśnia Katarzyna Małuj z Gaudium Nieruchomości.
Oczywiście taki wzmożony popyt na działki budowlane spowodował wzrost ich cen.

- W ślad za wzrostem zainteresowania zakupem ziemi pod budowę śledzić można było również wzrost jej cen. Ale nie odstraszyło to kupujących, o czym świadczyć mogą transakcje sprzedaży takich perełek jak działki z widokiem na morze czy z bezpośrednim dostępem do linii brzegowej jeziora. Jest to tym samym potwierdzenie i dowód na to, że w tym roku koncepcja zakupu działki i budowy domu na obrzeżach Trójmiasta stała się częstszym pomysłem niż w roku ubiegłym - dodaje Katarzyna Małuj.

W cyklu Barometr Cen Nieruchomości czytaj także: Najtańsze dzielnice TrójmiastaNajwiększe zainteresowanie działkami było niedługo po wybuchu pandemii.

- Chociaż ceny transakcyjne działek budowlanych w samym Gdańsku pokazują minimalny, poniżej dwuprocentowy spadek w drugim kwartale 2020 w porównaniu do pierwszego kwartału 2020, to w całym województwie pomorskim wzrost cen w relacji do pierwszego kwartału 2020 roku wyniósł ponad siedem procent - dodaje Bartosz Bazylewicz.

Centralne dzielnice GdańskaCo zrozumiałe w centralnych lokalizacjach działek pod budowę, a zwłaszcza pod zabudowę jednorodzinną, jest najmniej i są one najdroższe.

Najtańsza działka budowlana (nasze wyszukiwanie objęło nieruchomości gruntowe o powierzchni do 3 tys. m kw.) znajduje się na Dolnym Mieście. Tam za m kw. trzeba zapłacić 677 zł, a za całą działkę 963 tys. zł. Najdrożej jest we Wrzeszczu. Tam za najbardziej kosztowną działkę trzeba zapłacić 6703 zł za m kw., a za całą działkę 4,9 mln zł. Drogo, ale znacznie taniej jest też na Przymorzu. Najdroższa działka kosztuje w tej dzielnicy 2583 zł za m kw., 3,1 mln za całość.

Ogłoszenia

ostatnia działka usługowa w centrum!
1 550 000 zł
Gdańsk Siedlce
Działka inwestycyjna w centrum Gdańska.
1 490 000 zł
Gdańsk Wzgórze Mickiewicza
Działka 901m2 pod bliźniak 3 lokalowy
1 100 000 zł
Gdańsk Wzgórze Mickiewicza

Dzielnice Gdańska w pobliżu obwodnicyNajtańsza działka budowlana w pobliżu obwodnicy znajduje się na Kokoszkach i kosztuje 209 zł za m kw., a 285 tys. zł za całość. Najdroższa znajduje się na Kowalach i kosztuje 999 zł za m kw. i 794 tys. zł za m kw.

Podobnie kształtują się ceny na Jasieniu. Tam za m kw. działki trzeba zapłacić nawet 996 zł, a za całość 594 tys. zł.


Miejscowości w okolicach GdańskaW okolicy Gdańska najtaniej można kupić działkę w Przywidzu. Tam za m kw. zapłacimy od 42 zł, a za całość 98,5 tys. zł.

Najdrożej jest w Wiślince i Chwaszczynie. W Wiślince m kw. działki kosztuje 409 zł, a 300 tys. zł za całość. Działka w Chwaszczynie jest większa, więc tam pomimo 400 zł za m kw., za całość trzeba zapłacić 805 tys. zł.


Centralne dzielnice GdyniStosunkowo blisko do centrum Gdyni i najtaniej jest na Małym Kacku. Tam najtańsza działka kosztuje 709 zł za m kw. i 780 tys. za całość. Warto podkreślić, że w tej cenie w tej lokalizacji jest zaledwie kilka działek. Najdroższe działki są natomiast na Kamiennej Górze. Tam metr kw. może kosztować nawet 7332 zł, a całość działki 7,2 mln zł.Dzielnice na obrzeżach GdyniNajtańszą działkę budowlaną w odleglejszych dzielnicach Gdyni w Serwisie Ogłoszeniowym Trojmiasto.pl znaleźliśmy, co ciekawe, na Wielkim Kacku. Trzeba za nią zapłacić 290 tys. zł i 181 zł za m kw. Nieco drożej jest na Wiczlinie. Tam ceny za m kw. zaczynają się od 210 zł. Najdroższa działka znajduje się na Witominie i kosztuje 2300 zł za m kw. oraz 4,1 mln zł za całą nieruchomość.


Miejscowości w okolicy GdyniW okolicach Gdyni najtańsza działka znajduje się w Tokarach i kosztuje 59 zł za m kw. i 65 tys. zł. Najdrożej, co naturalne przez bliskość Trójmiasta i infrastruktury, jest w Rumi. Tam za działkę trzeba zapłacić nawet 954 zł za m kw. oraz 2,5 mln. zł. Warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkie działki w Rumi charakteryzują się aż tak wysokimi cenami.


Czy zdecydował(a)byś się na budowę domu?
30%

tak, zrobiłe(a)m to i jestem zadowolony(a)

9%

tak, zrobiłe(a)m to i nigdy więcej nie chcę przez to przechodzić

29%

nie wiem, to zależy od życiowych okoliczności

24%

nie, nie mam takiej potrzeby lub możliwości

8%

nie, nie poradzę sobie z takim zadaniem

zakończona

łącznie głosów: 828