Budują mieszkania na wynajem zamiast biurowców

27 kwietnia 2021, 8:00
Michał Brancewicz
Budynek na wynajem przy al. Rzeczypospolitej zacznie niedługo wychodzić z ziemi. Jego budowa ma się zakończyć jeszcze w tym roku. Więcej zdjęć (5)

Budynek na wynajem przy al. Rzeczypospolitej zacznie niedługo wychodzić z ziemi. Jego budowa ma się zakończyć jeszcze w tym roku.

fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

Budynek na wynajem przy al. Rzeczypospolitej zacznie niedługo wychodzić z ziemi. Jego budowa ma się zakończyć jeszcze w tym roku.

fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

Dwaj inwestorzy, którzy do tej pory budowali w Gdańsku biurowce, obecnie skupiają się na projektach mieszkań na wynajem. Jeden budynek powstaje na ZaspieMapka, drugi - w miejscu, gdzie zapowiadany był biurowiec - powstać ma na Młodym MieścieMapka.



Rynek PRS (ang. Private Rented Sector), czyli mieszkań na wynajem długoterminowy budowanych przez prywatnych inwestorów, w Polsce dopiero raczkuje.

Jak podają eksperci z Cushman & Wakefield, w naszym kraju udział sektora mieszkań na wynajem w całym rynku inwestycyjnym wynosi niecałe 5 proc., z kolei w Danii na sektor najmu instytucjonalnego przypada prawie połowa transakcji na rynku nieruchomości.

Jednak po okresie, kiedy w Trójmieście popularne były inwestycje w apartamenty na wynajem krótkoterminowy oraz budynki z mieszkaniami studenckimi, teraz pojawiają się pierwsze inwestycje w ten segment rynku.

Budowa do końca roku



Od kilku miesięcy przy al. RzeczypospolitejMapka, w sąsiedztwie Galerii Zaspa, powstaje 5-kondygnacyjny budynek, w którym znajdą się same mieszkania na wynajem.

Inwestorem jest fundusz Tonsa, który jest również właścicielem kompleksu biurowego Olivia Business Centre.

- W budynku oferowane będą mieszkania 1-, 2- i 4-pokojowe, wyłącznie na wynajem długoterminowy - mówi Krzysztof Piotrowski z działu marketingu inwestora. - Według planu budowa ma się zakończyć w IV kwartale 2021 roku.
Inwestor będzie prowadził najem za pośrednictwem własnej platformy internetowej.

Mimo że budynek dopiero zacznie wyrastać z ziemi, wciąż prowadzone są prace projektowe.

Inwestycja za blisko 100 mln zł



Inny deweloper - Echo Investment, który w Gdańsku zrealizował biurowiec Tryton, także przymierza się do postawienia budynku z mieszkaniami na wynajem. Mają one powstać przy ul. NowomiejskiejMapka, na tyłach ECS-u, gdzie wcześniej firma zamierzała wybudować dwa 30-metrowe biurowce.

W 2018 roku inwestor otrzymał nawet pozwolenie na budowę, ale potem wojewódzki konserwator zabytków rozpoczął procedurę wpisania terenów Młodego Miasta do rejestru zabytków, co storpedowało plany dewelopera.



Teraz pojawiła się informacja, że zamiast biur powstaną tam mieszkania, choć według inwestora to nie jest jeszcze przesądzone.

- Trwają analizy co do funkcji obiektu, który powstanie na tym terenie. Naszą intencją jest dopasowanie projektu do potrzeb miasta i obecnych warunków rynkowych - mówi Weronika Ukleja, rzecznik prasowy Echo Investment.
Mimo to można już znaleźć kilka konkretów dotyczących budowy. Ma ona rozpocząć się na początku 2022 roku i potrwać dwa lata. W obiekcie znajdzie się 295 mieszkań o łącznej powierzchni 10,3 tys. m kw.

Budżet inwestycji szacowany jest na 98,9 mln zł, a planowane roczne przychody z czynszu mają wynieść 8,7 mln zł.

Mieszkania będą dostępne na platformie Resi4Rent, w której Echo Investment posiada 30 proc. udziałów. Jest on także deweloperem pozostałych budynków na wynajem, które są na niej dostępne.

Fundusz Mieszkań na Wynajem i Mieszkanie Plus



W Gdańsku są już inwestycje, w których poszczególne budynki zostały przeznaczone wyłącznie na wynajem długoterminowy.

Stało się tak za sprawą rządowego Funduszu Mieszkań na Wynajem, który kupił 134 lokale w Browarze Gdańskim przy ul. KilińskiegoMapka we Wrzeszczu i 78 na osiedlu Słoneczne Wzgórza przy ul. KołodziejaMapka na Ujeścisku.

Rząd realizował także inny program wynajmu mieszkań - Mieszkanie Plus. Do tej pory w Trójmieście powstała jedna taka inwestycja przy ul. PuszczykaMapka na Kaczych Bukach.
Był(a)byś gotów wynajmować mieszkanie przez całe życie?
26%

tak, na zachodzie Europy to normalna sprawa

14%

tylko jeśli zmusiłyby mnie okoliczności życiowe

24%

nie, i dlatego robię wszystko, by mieć własne mieszkanie

36%

nie muszę się tym martwić, bo mam swoje mieszkanie

zakończona

łącznie głosów: 1455

Opinie wybrane


wszystkie opinie (278)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.