• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ciąg w kominie

Andrzej Bogusz, GRUPA ATLAS
6 listopada 2003 (artykuł sprzed 20 lat) 
Komin, z racji swej funkcji, jest jedną z najbardziej obciążonych części domu - powinien być zatem stabilny, odporny na wysoką temperaturę, kwasy i pożar, a nade wszystko musi mieć dobry ciąg. Inaczej nie będzie spełniał swojego zadania.

W domach jednorodzinnych nadal powszechnie stosowane są tradycyjne kominy murowane. Dzieje się tak dlatego, że jest to rozwiązanie trwałe i tanie. Tradycyjny komin najczęściej murujemy z cegły ceramicznej, z pustaków ceramicznych, bądź z cegły licowej i klinkierowej. Może być wykonany jako konstrukcja samonośna, czyli oddzielona od elementów nośnych budynku, może być także częścią ścian nośnych domu. Buduje się go jednak zawsze tak samo, niezależnie od tego, jakie przewody będą się w nim znajdowały -wentylacyjne, dymowe, spalinowe, czy wszystkie razem. Właściwie zbudowany komin powinien posiadać: fundament, trzon, wlot, czapkę kominową oraz obróbki blacharskie.

Zaczynamy od fundamentu.

Stawianie komina zaczynamy od fundamentu, który możemy wymurować z kamieni lub cegieł pełnych, najczęściej jednak wykonuje się go ze zbrojonego betonu. Fundament zwykle ma kształt prostopadłościanu o wysokości nie mniejszej niż 30 cm. Długość i szerokość należy tak dobrać, aby fundament z każdej strony wystawał poza obrys komina przynajmniej 15 cm. Bardzo ważne jest wykonanie odpowiedniej otuliny zbrojenia głównego - 5 cm, gdy warstwa podkładowa jest wykonana z betonu chudego klasy B 7,5 oraz 7 cm, gdy fundament nie ma izolacji.

Murujemy trzon

Na solidnym fundamencie stawiamy trzon kominowy. Do jego murowania możemy użyć specjalnej zaprawy do cegły klinkierowej lub zaprawy cementowej, np. Zaprawy Murarskiej Atlas, która jest gotową suchą mieszanką. Przygotowuje się ją bardzo łatwo - wsypując do wody i mieszając ręcznie lub mechanicznie. Zaprawa nadaje się do użycia zaraz po wymieszaniu i zachowuje swoje właściwości przez ok. 4 godziny. Jest mrozo- i wodoodporna, odznacza się dobrą przyczepnością oraz plastycznością. Murując komin z cegły, musimy pamiętać, że minimalne wymiary przewodów powinny wynosić 14 x 14 cm, czyli 1/2 x 1/2 cegły plus spoiny. W zależności od przeznaczenia i wysokości przewodów, murowane są również kominy o większym przekroju, np. 14 x 20 cm (1/2 x 3/4 cegły plus spoiny), 20 x 27 cm (3/4 x 1 cegła plus spoiny), 20 x 20 cm. Zaleca się, aby przewody miały kształt kwadratu lub prostokąta o stosunku boków 2:3.

Murując przewody z cegieł, stosujemy zwykle wiązania pospolite. Powierzchnie przewodów powinny być gładkie, bez występów i wklęśnięć (łącznie ze spoinami), dlatego zaleca się murować je przy pomocy drewnianych lub stalowych szablonów. W przewodach, prowadzonych z odchyleniem od pionu, cegły trzeba układać prostopadle do odchylenia. Od strony zewnętrznej trzony kominowe powinny być spoinowane, rapowane lub tynkowane na całej swej wysokości, poza odcinkami przechodzącymi przez stropy ogniotrwałe. Nie powinno się tynkować wewnętrznych powierzchni przewodów dymowych.

Przegrody pomiędzy przewodami powinny mieć grubość co najmniej 1/2 cegły, czyli 12 cm. Taka sama grubość ścianki musi być zachowana do lica muru wewnętrznego. Gdy przewody są prowadzone w zewnętrznych ścianach domu oraz tam, gdzie przechodzą przez poddasze nieocieplone, zewnętrzne ściany komina należy pogrubić do 1 cegły (25 cm) lub zastosować dodatkowe ocieplenie, np. z wełny mineralnej o grubości 5 cm. Zaleca się również grupowanie przewodów dymowych i spalinowych razem z wentylacyjnymi. Pozwoli to zmniejszyć straty ciepła w kominie i zapewni lepszy ciąg.


Układ kolejnych warstw w kominie, w którym biegną przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne


Wychodzimy ponad dach

Gdy komin jest wolno stojący, czyli stanowi konstrukcję samonośną, powinien być oddylatowany od stropu. Gdy jest fragmentem ściany nośnej, można na nim opierać belki stropowe (na ściance grubości 1/2 cegły), z tym że powinno to być poprzedzone obliczeniami statycznymi. Wychodząc z kominem ponad dach, musimy to zrobić na wysokość zapewniającą właściwy ciąg. Na dachu o kącie nachylenia 12( wylot komina powinien znajdować się co najmniej 60 cm ponad poziomem kalenicy budynku lub attyką, gdy dach jest zagłębiony (rys.1).

rys.1 Dach płaski o nachyleniu 12 stopni


Jeżeli dach ma większy kąt nachylenia niż 12( i pokryty jest materiałami łatwopalnymi (strzecha, gont drewniany), wyloty przewodów powinny znajdować się minimum 60 cm powyżej poziomu kalenicy domu (rys.2).

rys.2 Dach stromy z łatwo zapalnym pokryciem

Jeżeli pokrycie dachu jest trudno palne lub niepalne (dachówka bitumiczna, blacha, dachówka ceramiczna), wyloty przewodów mogą się znajdować 30 cm ponad powierzchnią dachu. Pod warunkiem jednak, że odległość pozioma od obudowy komina do powierzchni dachu wynosi przynajmniej 1 m (rys.3).

rys.3 Dach stromy z pokryciem trudno zapalnym lub niezapalnym


Nakładamy czapę i nasadę

Na komin zakładamy czapę, która chroni go przed opadami atmosferycznymi. Najpierw na wierzchu komina układamy izolację z papy asfaltowej, a na niej czapę. Musimy pamiętać o pozostawieniu z każdej strony kilkucentymetrowych kapinosów. Czapę najczęściej wykonuje się z betonu i zbroi stalowymi prętami o średnicy 6 mm. Nie można zapomnieć o pozostawieniu w czapie otworów wylotowych przewodów dymowych i spalinowych. Aby poprawić ciąg komina, warto zamontować nasadę kominową. Do wyboru są blaszane lub betonowe. Na koniec montujemy obróbki blacharskie, które mają zapewnić szczelne połączenie z połacią dachu. Instaluje się je w miejscu przejścia komina przez połać. Wokół komina zakłada się w specjalnych bruzdach (10-15 cm powyżej pokrycia dachowego) wyprofilowane kołnierze blaszane.

Podłączamy urządzenia nowoczesne

Kominy tradycyjne nadają się jednak tylko do domów, w których znajdują się kotły opalane paliwem starym, czyli węglem lub koksem. Nie można podłączać nowoczesnych urządzeń grzewczych, takich jak kotły gazowe czy olejowe, do tego typu komina. Zazwyczaj jego przekrój jest za duży, co może spowodować zbytnie schładzanie spalin i brak tzw. ciągu, czyli ssania. Spaliny z nowoczesnych kotłów są znacznie chłodniejsze niż z kotłów na węgiel czy koks, a w niższej temperaturze wykrapla się woda, która w połączeniu ze spalinami tworzy agresywne kwasy niszczące komin. Producenci urządzeń gazowych zalecają w takich przypadkach stosowanie wkładów ze stali kwasoodpornej lub systemowych kominów z kamionki odpornej na niszczące działanie skroplin. Ponadto przewód stalowy szybko się nagrzewa, co sprawia, że w momencie rozruchu paleniska szybko powstaje ciąg. Równie szybko stygnie, przez co lepiej pracuje z nowoczesnymi urządzeniami grzewczymi niż tradycyjny komin murowany.

Pamiętajmy, że każdy system kominowy, a także użyte do jego budowy materiały, powinny mieć ważne aprobaty techniczne. Po zbudowaniu całego systemu, należy wezwać mistrza kominiarskiego, który dokona jego odbioru, sprawdzając drożność przewodów, ciąg, szczelność połączeń i sposób wyprowadzenia komina. Od kominiarza należy zażądać spisania protokołu odbioru.
Andrzej Bogusz, GRUPA ATLAS

Opinie (10)

  • WENTYLACJA (2)

    DLACZEGO POWSTAJE CIĄG WSTECZNY ?
    (ZACHWANO WSZYSTKIE ZASADY KONSTRUKCJI)

    • 0 15

    • powietrze wdmuchiwane

      • 0 0

    • odp

      ciąg wsteczny może powstać z różnych powodów; latem to normalne dla wentylacji grawitacyjnej, zimą kratkami, które są w wysokim i ciepłym kominie wyciąga, a kratkami z niskim kominem dmucha do pomieszczenia.... niestety went grawitacyjna jest niedoskonała......

      • 0 0

  • Układ cegieł w kominie

    Szukam sposobu wiązania cegieł w kominie. Ten pokazany na rysunku ma błędy: lewy kanał nie ma wymiaru 14x20 tylko 14x14, ponadto nie przedstawia on prawidłowego układu warstw - po nałożeniu otwory nie pokrywają się.

    • 0 8

  • uklad musisz przesunac o 1/4 cegly i nalozyc na siebie, wtedy kominy powinny pasowac oraz spoiny ni e powinny pokrywac sie, ale i tak moim zdaniem uklad jest zle aprojektowany:]

    • 0 1

  • wracam honor, układ jest dobrze zaprojektowany:)

    • 0 0

  • blad z ulozeniem

    jest zle zaprojektowany i sa w nim same wady i zle opisany warto bylo by samemu zrobic ten uklad

    • 0 0

  • wata

    czy w komin murowany musi być włożona wata i wkład ceramiczny

    • 15 1

  • cezar

    co do wysokości komina od dachu to w opracowaniach widziałem iz komin powienien wystawac 40cm bad kalenice dachu

    • 0 0

  • nasada

    Która nasada kominowa będzie lepsza na ciąg wsteczny tzw. hurican, o taka http://einstel.pl/nasady-kominowe czy zwykły standardowy strażak? Słyszałem, że strażak lubi się zacinać po pewnym czasie, czy da się tego uniknąć konserwując go od czasu do czasu?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane