Coraz więcej nowych mieszkań komunalnych w Trójmieście

30 września 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Ewa Budnik
Najnowszy artukuł na ten temat

Gdańsk: nowe mieszkania komunalne przekazane najemcom

W Gdyni nowy budynek z mieszkaniami komunalnymi powstanie przy ulicy Dickmana zobacz na mapie Gdyni. W Sopocie realizacja kolejnego obiektu planowana jest przy ulicy Niepodległości 652 - 654. zobacz na mapie Sopotu W Gdańsku właśnie oddano mieszkania przy ulicy prof. Kieturakisa na Dolnym Mieście zobacz na mapie Gdańska, a kolejne są w budowie. Chociaż nowe lokale stale powstają, to i tak po mieszkanie komunalne czy w TBS trzeba poczekać w kolejce.GdyniaW ciągu ostatnich lat to Gdynia była tą częścią Trójmiasta, gdzie mieszkań komunalnych nie budowano. Teraz się to zmienia, bo nowy budynek powstać ma przy ulicy Dickmana na Oksywiu. zobacz na mapie Gdyni

- Jesteśmy w zaawansowanej fazie tej inwestycji. Przesiedliliśmy już większość mieszkańców ze znajdujących się przy tej ulicy baraków, co pozwoli je niedługo wyburzyć i zastąpić nowym budynkiem. Oprócz tego planujemy na 2019 rok kolejną inwestycję, która poszerzy ofertę mieszkaniową - informuje Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowy w Urzędzie Miasta w Gdyni.
Od nowego roku wprowadzać będzie się można także do mieszkań, które na terenie Gdyni powstały w ramach programu Mieszkanie Plus. Czynsze nie będą jednak tak niskie jak zapowiadano - płacić trzeba będzie zaledwie około 15-20 procent mniej niż za wynajem mieszkania od osoby prywatnej. Osoby, których nie stać na płacenie tak wysokich czynszów mogą jednak liczyć na dopłaty z rządowych środków. Zasady naboru najemców ustaliło samo miasto w przyjętej 26 września uchwale. Większe szanse na podpisanie umowy najmu będą miały m.in. rodziny z dziećmi, osoby po 65 roku życia oraz mieszkańcy Gdyni. Zapowiadane jest powstanie większej ilości takich lokali.

Czytaj także: nabór wniosków na mieszkania z programu Mieszkanie plus ruszy 19 października

- Budynki, w których znajdują się lokale komunalne są także termomodernizowane. Z jednej strony pozwala to lokatorom obniżyć rachunki za ogrzewanie i poprawia jakość powietrza w Gdyni, a z drugiej poprawia estetykę budynków. Staramy się też w jak największej liczbie lokali likwidować piecyki gazowe i podłączać całe budynki do miejskiej sieci centralnego ogrzewania - mówi Agata Grzegorczk. - Kompleksowo remontujemy też wszystkie mieszkania, które wracają do naszych zasobów, zanim trafią do kolejnego najemcy.

SopotWidoczna dla wszystkich przemieszczających się pomiędzy Gdańskiem a Gdynią inwestycja komunalna ma powstać w Sopocie, przy al. Niepodległości - pomiędzy ulicą Smolną i Świemirowską zobacz na mapie Sopotu. Umowę na dofinansowanie tej inwestycji kwotą 3 mln złotych (całość kosztować ma 12 mln) władze Sopotu podpisały jeszcze w lipcu. Start budowy zapowiadany był na wrzesień, jednak miasto ma problem z wyłonieniem wykonawcy tego przedsięwzięcia.

W ramach inwestycji powstać ma 48 mieszkań w dwóch budynkach pięciokondygnacyjnych. Trzeci, stojący pomiędzy nimi (Niepodległości 652 A zobacz na mapie Sopotu), decyzją miejskiego konserwatora zabytków, zostanie wyremontowany. Realizacja inwestycji pociągnie za sobą konieczność wyburzenia domu stojącego przy al. Niepodległości 645.zobacz na mapie Sopotu Poza mieszkaniami w jednym z budynków powstanie także tzw. gniazdo dla wychowanków domu dziecka.

Planowana inwestycja to kolejna informacja na temat mieszkań komunalnych w Sopocie w tym roku. W czerwcu odbyło się bowiem losowanie w sumie 52 mieszkań dla sopockich rodzin - oddany został cały budynek z mieszkaniami komunalnymi przy ul. Malczewskiego.zobacz na mapie Sopotu

- Program nowego budownictwa komunalnego, finansowanego głównie z budżetu miasta, ale też przy wsparciu Banku Gospodarstwa Krajowego, realizowany jest w Sopocie od 2004 roku. Ma on na celu między innymi przyciągnięcie do Sopotu nowych mieszkańców, w szczególności młode rodziny z dziećmi - wyjaśnia Anna Dyksińska z biura prasowego Urzędu Miasta w Sopocie. - W tym czasie za kwotę prawie 43 milionów złotych miasto wybudowało dla sopockich rodzin 240 mieszkań.

Gdańsk
We wrześniu pierwsi lokatorzy odebrali klucze do mieszkań przy ul. Kieturakisa 8 zobacz na mapie Gdańska na Dolnym Mieście. W trzypiętrowym budynku znajdują się 22 mieszkania w standardzie "pod klucz" oraz miejsca postojowe w podziemnej hali garażowej. Prace inwestycyjne rozpoczęły się w sierpniu 2017 r. i zakończyły rok później. Mieszkania mają powierzchnię od 33 do 63 m kw.

Całkowity koszt robót budowlanych wyniósł około 5,35 mln zł, z czego udział miasta to 2,9 mln zł. Również w tym przypadku budynek został wybudowany dzięki preferencyjnemu kredytowi udzielonemu przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Budowa kolejnego domu z 35 mieszkaniami (ul. Kieturakisa 6) już trwa - 35 lokali gotowych będzie w sierpniu 2019 roku.

Budynek powstał za sprawą Towarzystwa Budownictwa Mieszkalnego (TBS) Motława w dzielnicy, która od kilku lat przechodzi gruntowną rewitalizację. Jak zapowiadają władze Gdańska w ciągu najbliższej dekady powstanie na tym terenie kilka tysięcy mieszkań.

TBS Motława to jedna z trzech miejskich spółek, które w Gdańsku zajmują się budową mieszkań na potrzeby komunalne. Dwie pozostałe to Gdańska Infrastruktura Społeczna (GIS) i Gdańskie TBS (GTBS). Ich siłami aktualnie wznoszone są także budynki przy ul. Piotrkowskiej zobacz na mapie Gdańska z 124 mieszkaniami oraz przy ul. Madalińskiego 2 zobacz na mapie Gdańska z 12 lokalami. Rozpoczęły się również prace inwestycyjne wspomnianych spółek przy budowie kolejnych budynków z 144 nowymi mieszkaniami, które będą ukończone w 2019 r. (ul. Piotrkowska 43a, 36 mieszkań). 2 budynki łącznie z 19 mieszkaniami realizowane mają być także przez GTBS przy ul. Michny 8 zobacz na mapie Gdańska i Niecałej 10 zobacz na mapie Gdańska w Letnicy.

- Inwestycje zostały zakwalifikowane do wsparcia finansowego ze środków Funduszu Dopłat. Rozpoczęcie budowy planowane jest na listopad 2018 roku, a jej zakończenie na październik 2019 roku - informuje Alicja Bittner z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Trwają również prace nad dokumentacją projektową kolejnych inwestycji mieszkaniowych GTBS przy ulicy Piotrkowskiej. Powstać mają cztery wielorodzinne budynki z łącznie 127 mieszkaniami na wynajem. Przy tej okazji powstaną fragmenty miejskich dróg - ulicy Piotrkowskiej i Wieżyckiej oraz koncepcja połączenia ulicy Piotrkowskiej z Nową Jabłoniową.
Czytaj także: nowe zasady przydzielania mieszkań socjalnych w Gdańsku

W sumie w latach 2014-2018 pozyskano w Gdańsku 1010 mieszkań (w tym w latach 2015-2018 spółki GTBS i TBS "Motława" wybudowały łącznie 589 mieszkań). Oprócz budowania mieszkań w nowym budownictwie, miasto Gdańsk przeznacza środki na remonty mieszkań. W ciągu tych czterech lat wyremontowanych zostanie łącznie 1000 mieszkań.

Miasto wybudowało także dom ekologiczny z mieszkaniami ze wsparciem przy ul. Dolne Młyny 4 zobacz na mapie Gdańska dla osób i rodzin, które nie są w stanie samodzielnie zapewnić sobie mieszkania. Mieszkańcy mogą liczyć na wsparcie opiekunów oraz kształtowanie ich umiejętności do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie.

MIESZKANIA KOMUNALNE I SOCJALNE
GdańskGdynia
Mieszkania komunalne ok. 16 436 4681
W tym mieszkania socjalneok. 1290 542 (w tym 18 tymczasowych, 11 kryzysowych, 31 w zarządzie przymusowym
Oczekujących na lokal komunalny280 i 566 na TBS 166
Oczekujących na lokal socjalnyok. 1610 792
Czynsz za m kw.komunalne: od 4 (w przypadku zastosowania obniżek technicznych i dochodowych) do 10,20 zł; socjalne: 2 zł komunalne: 2,01- 5,99 zł w zależności od punktacji przyznanej lokalowi; socjalne: 1 zł
Źródło: UM w Gdańsku i Gdyni
Czy miasta powinny realizować budynki komunalne?
29%

tak, w każdym mieście powinna być pewna pula takich mieszkań

41%

tak, pod warunkiem że rzeczywiście trafiają one do osób, które ich potrzebują

3%

nie wiem, to skomplikowany problem

4%

nie, miasto ma zbyt mało środków by przeznaczać je na potrzeby wybranych osób

23%

nie, każdy powinien sam zadbać o mieszkanie dla siebie

zakończona

łącznie głosów: 1829