Pomysły deweloperów na klatki schodowe. Oprócz pomysłu liczy się jakość

24 października 2021, 11:00
JPU
Klatki schodowe w inwestycjach deweloperskich muszą przyciągać pomysłem, pomagać człowiekowi identyfikować się z jego miejscem zamieszkania, ale także muszą być wykonane z trwałych materiałów. Więcej zdjęć (15)

Klatki schodowe w inwestycjach deweloperskich muszą przyciągać pomysłem, pomagać człowiekowi identyfikować się z jego miejscem zamieszkania, ale także muszą być wykonane z trwałych materiałów.

mat. prasowe Domesta

Klatki schodowe w inwestycjach deweloperskich muszą przyciągać pomysłem, pomagać człowiekowi identyfikować się z jego miejscem zamieszkania, ale także muszą być wykonane z trwałych materiałów.

mat. prasowe Domesta

Wejście do budynku wielorodzinnego i klatka schodowa prowadzą do mieszkania. Nabywcom lokali zależy zatem, aby było tam estetycznie, ciekawie oraz aby wykończenie zapewniało trwałość użytkowania tych przestrzeni. Nie mniej ważne są walory reprezentacyjne. Deweloperzy z coraz większym zaangażowaniem nadążają za tymi potrzebami. Projekty bywają godzinami dyskutowane z architektami.Rozwijający się dynamicznie rynek mieszkaniowy w ostatnich latach pokazuje, że coraz więcej osób podczas wyboru mieszkania patrzy już nie tylko na lokalizację i rozkład przyszłych własnych czterech ścian.

- Klienci podejmując decyzję o zakupie mieszkania weryfikują projekt jako całość, zwracają uwagę na aranżacje stref wejścia, klatek schodowych, zagospodarowanie terenów zielonych czy istnienie stref rekreacji - podkreśla Magdalena Reszkowska-Ustarbowska, pełnomocnik zarządu Ekolanu.
Czytaj także: Inteligentne rozwiązania w inwestycjach deweloperskich

Co ciekawe oczekiwania przyszłych mieszkańców skupiają się już nie tylko na powierzchownym efekcie wizualnym. Zastosowane rozwiązania mają być także praktyczne i energooszczędne. Nic dziwnego, że coraz więcej osób zwraca uwagę na jakość i trwałość wybranych przez dewelopera materiałów wykończeniowych.

- Poszukujący mieszkań doceniają wnętrza bezproblemowe, czyli takie, w których ryzyko potencjalnych uszkodzeń czy usterek jest jak najmniejsze, a utrzymanie przestrzeni w czystości łatwe. Przyszłym użytkownikom można to zagwarantować przemyślanym projektem aranżacyjnym i doborem solidnych, trwałych materiałów wykończeniowych. Wymaga to zaangażowania po stronie dewelopera i architektów, ale zapewnia trwałość i estetykę części wspólnych na wiele lat - tłumaczy Paulina Sosnowska, specjalista ds. aranżacji z Domesta.

Aranżacja klatki nawiązuje do lokalizacji lub projektu budynkuOferta deweloperów w tym zakresie jest coraz bardziej zróżnicowana. Projektując klatki schodowe, korytarze czy hole częściej niż kiedyś stawiają oni na oryginalny, przemyślany projekt części wspólnych. Już nie wystarczy, by wejście do klatki było wykończone tapetą z ładnym widokiem. Jakość stosowanych materiałów czy spójny charakter wnętrz inwestycji podlega często wielomiesięcznym dyskusjom.

Przykładem takiego podejścia jest m.in. Grupa Inwestycyjna Hossa, która wychodzi z założenia, że dobrze zaaranżowane i wykonane części wspólne sprawią, że mieszkańcy poczują się "jak u siebie" nie tylko w wybranym mieszkaniu, ale i na całym osiedlu.

- Elementy dekoracyjne w częściach wspólnych zawsze mają na celu podkreślenie unikatowości i charakteru danej inwestycji. Z reguły wiążą się więc z jej kontekstem urbanistycznym lub koncepcją architektoniczną - mówi Justyna Glazar, dyrektor ds. Marketingu z Hossy.
W częściach wspólnych Garnizonu od lat etapami wznoszonego przez tego dewelopera we Wrzeszczu znajdziemy akcenty artystyczne. Każda z klatek schodowych ma inny charakter nawiązujący m.in. do klasycznej elegancji czy architektury wrzeszczańskich koszarów. Zobaczymy tu typowo domowe meble, kompozycje roślin oraz pamiątki po stacjonującej w koszarach kawalerii, grafiki i fotografie, a wszystko to okraszone naturalnym kamieniem, betonem architektonicznym, ręcznie wypalaną cegłą oraz kutymi balustradami i mniejszymi formami rzeźbiarskimi. Wszystko to ma nie tylko ładnie wyglądać, ale też pomaga mieszkańcom identyfikować się z ich miejscem zamieszkania.

O to chodziło Hossie także przy wykańczaniu części wspólnych realizowanej w Śródmieściu Gdyni inwestycji Plac Unii. Wnętrza nawiązują tu do słynnego, gdyńskiego modernizmu. Stylistykę wnętrza uzupełniają grafiki zaprojektowane przez Magdalenę Peszkowską-Bednarczyk odnoszące się do "miasta z morza i marzeń".

- Zobaczymy na nich m.in. orłowski klif, fontannę na Skwerze Kościuszki czy torpedownię. W projekcie części wspólnych Placu Unii, podobnie jak w innych realizacjach wnętrz spod znaku Hossy, dużo uwagi architekci poświęcili oświetleniu wnętrz, które nie tylko jest oszczędne, ale również tworzy wyjątkowy klimat - dodaje Justyna Glazar.
Motyw przewodni, ale w nieco innym kontekście, wykorzystała też Hossa w przypadku inwestycji Centralpark na Morenie. Tutaj części wspólne nie nawiązują jednak do bliskiego otoczenia. Zdecydowano się za to na nawiązanie do miast partnerskich Gdańska: Newcastle, Cleveland, Bremy, Rotterdamu, Gandawy i Nicei. Każdy z budynków ma motyw przewodni wybranego miasta, a dominującym elementem aranżacji holu jednego z nich jest kolaż autorstwa Olgi Woźniak, który charakterem nawiązuje do barwnej twórczości malarza Henriego Matisse'a.

Trendy eko ostatnio przeważająJedne inwestycje nawiązują do miejsca, tak jak wspomniany Garnizon, inne do kultury, sztuki czy... natury. To bardzo popularny w ostatnich miesiącach trend. Tak jest w przypadku osiedla Fort Forest tego samego dewelopera, które znajduje się w pobliżu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Pojawiają się tu motywy leśne w postaci zdjęć przyrody, drewnianych pni czy płaskorzeźby odwzorowujące przekrój pnia drzewa, wykonane w betonie architektonicznym przez artystę Adama Stachowicza.

Nie inaczej mogłoby być w aranżacji części wspólnych inwestycji Robinia dewelopera Domesta. Powstaje ono w sąsiedztwie zielonych terenów rekreacyjnych w Jarze Wilanowskim na Chełmie. Dominują tu zatem eleganckie, stonowane kolory, nawiązujące do natury i podkreślające podwyższony standard osiedla. W najnowszej inwestycji #NaSwoim na gdańskim Chełmie tego samego dewelopera zobaczymy jasne, przytulne wnętrza.

- Pastelowa kolorystyka oraz zastosowanie nowoczesnych kafli 3D pozwala stworzyć wyjątkową atmosferę przestrzeni. Bardziej niż w obecnie występujących trendach, skupiamy się na tym, by tworzyć przestrzenie ponadczasowe, zapewnić wieloletnią wysoką jakość wykończenia wnętrza oraz podkreślić charakter danej inwestycji - dodaje Paulina Sosnowska.
Artykuł na ten temat sprzed dwóch lat: Deweloperzy mają coraz ciekawsze pomysły na klatki schodowe

Dużą wagę do przestrzeni wspólnych przykłada także znany z cyzelowania każdego detalu Invest Komfort. Świadczyć mogą o tym chociażby wnętrza inwestycji Portova w Gdyni czy Botanica w Gdańsku. Szczególnie tutaj deweloper uwagę skierował w stronę obcowania z zielenią. Osiedle wypełnione jest bowiem tysiącami specjalnie wybranych roślin.

Czy podczas zakupu mieszkania zwróciłeś lub zwróciłbyś uwagę na wykończenie klatki schodowej?
30%

tak, to ma bardzo duże znaczenie

13%

tak, ale najbardziej pod kątem trwałości rozwiązań

28%

tak, zdecydowanie, ale jest to jeden z mniej ważnych argumentów

4%

nie wiem, trudno powiedzieć

25%

nie, liczy się przede wszystkim mieszkanie

zakończona

łącznie głosów: 811

JPU

Opinie wybrane


wszystkie opinie (95)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.