Do końca roku najemcy zapełnią przebudowany biurowiec w Redłowie

29 lipca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Patryk Szczerba

Popadający przez lata w ruinę budynek przy al. Zwycięstwa 173 zobacz na mapie Gdyni w Gdyni uzyskał właśnie pozwolenie na użytkowanie. Tym samym oficjalnie zakończyła się jego przebudowa. Do końca roku ma zostać zapełniony przez najemców. Na parterze przewidziano część usługową - niewykluczone, że powstanie tam restauracja.Planów na adaptację budynku, który przez lata pozostawał niechlubnym symbolem Redłowa było kilka. Ten najbardziej prawdopodobny dotyczył przeznaczenia obiektu na usługi medyczne. Na powierzchni 2 tys. m kw. miała powstać klinika.

Ostatecznie budynek niemal w całości będzie pełnił funkcje biurowe. Ma on cztery kondygnacje nadziemne oraz piwnicę z garażami. Na parterze znajdą się pomieszczenia przeznaczone na usługi i handel. Jedno skrzydło może zostać przeznaczone na restaurację.

Jak feniks z popiołówKonstrukcja przez lata wyglądała jak ruina. Ostatecznie zamieniła się w komponujący się z otoczeniem biurowiec. Nic więc dziwnego, że obiekt oficjalnie nazywa się Fenix.

- W zeszłym tygodniu zakończyły się odbiory budynku i można go bez przeszkód normalnie użytkować. Pierwsi najemcy wprowadzą się niebawem. Prowadzimy rozmowy z kolejnymi firmami, między innymi z branży logistycznej. Planujemy do końca roku zapełnić budynek. Informacja, że udało się przebrnąć bariery administracyjne i można budynek użytkować, zwiększyła zainteresowanie najemców - opowiada Jerzy Jankowski, właściciel obiektu i prezes firmy Princess Yachts Polska.

Przy wsparciu rodzinyInwestor przyznaje, że początkowo do inwestycji podchodził z wielkim entuzjazmem, ale ogrom pracy związanej z przygotowaniem dokumentacji pochłonął dużo czasu i energii. W ostatnim etapie prac - przez 1,5 roku - Jerzy Jankowski zmagał się z chorobą, wtedy wsparciem okazała się jego córka, która zawodowo zajmuje się projektowaniem wnętrz. Bez jej pomocy mogłoby się nie udać zakończyć budowy.- Cieszę się, że udało się zakończyć ten projekt. Z czasem przestałem traktować to tylko jako biznes. Doprowadzenie do zakończenia budowy stało się dla mnie misją. Teraz chcemy zasiedlić budynek, by był jak najmniej uciążliwy dla sąsiadów. W ten sposób chcielibyśmy zatrzeć złe wrażenie z przeszłości - dodaje.

Fenix - biurowiec w Orłowie: historiaPrzypomnijmy, że budowa obiektu przy al. Zwycięstwa rozpoczęła w latach 90. Początkowo prowadziła ją firma Lammex, która zbankrutowała. Później obiekt przeszedł w ręce spółki Hard Inwestment z Sopotu. Po kilku latach i to przedsiębiorstwo nie poradziło sobie na rynku, a nieruchomość trafiła w ręce komornika, który bezskutecznie próbował ją sprzedać.

Kolejne nieudane licytacje trwały, a budynek zamieniał się w tym czasie w ruinę. W 2011 roku został ponownie przejęty przez prywatnego inwestora i stał się... miejscem reklamowym.

W 2012 roku, Jerzy Jankowski, właściciel obiektu zapewniał o gotowości do zmian. Planowano postawić nowy biurowiec o łącznej powierzchni 2 tys. m kw.

Problemem w wydaniu pozwolenia na budowę okazała się m.in. lokalizacja budynku. Chodziło o dojazd do obiektu z prawoskrętem z al. Zwycięstwa. Do sprawy włączyła się wspólnota mieszkaniowa zrzeszająca mieszkańców z ul. Kombatantów, a realizacja inwestycji musiała poczekać na pokonanie przeszkód formalnych.

Początek prac przy przebudowie budynku. Film z października 2015 roku

W tym czasie pomysłem na ukrycie wstydliwego widoku stały się banery reklamowe. Kilka lat temu reklamy wieszali tam nawet przedstawiciele miasta. Urzędnicy nie ukrywali, że zrujnowany obiekt na wjeździe do centrum szpeci i kompromituje Gdynię. Dodatkowo zbierali się tam bezdomni i amatorzy alkoholu. W niezabezpieczonym przez dłuższy czas budynku zdarzały się też m.in. pożary.

Sprawę drogi udało się rozwiązać, gdy spółka Vectra zaczęła budować w sąsiedztwie swój biurowiec. Wykonano dojazdy, które prowadziły także do drugiego biurowca. Firmy podzieliły się kosztami wykonania infrastruktury drogowej i - wiosną 2015 roku - zostało wydane wyczekiwane pozwolenie na budowę nowego obiektu. Przebudowa obiektu rozpoczęła się jesienią.

Mieszkania w Redłowie: wynajem sprzedaż

Znałe(a)ś historię przebudowy tego budynku?
27%

tak, dokładnie śledziłe(a)m informacje

56%

pobieżnie, wiedziałe(a)m o problemach, pamietam ruinę

17%

nie, pierwszy raz o tym słyszę

zakończona

łącznie głosów: 332