Dodatki mieszkaniowe. Sprawdź czy przysługują ci pieniądze

23 kwietnia 2017 (artykuł sprzed 4 lat)
Ewa Budnik
W Trójmieście wypłacane są dodatki mieszkaniowe wysokości od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Więcej zdjęć (1)

W Trójmieście wypłacane są dodatki mieszkaniowe wysokości od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

fot.fotolia/polsen

W Trójmieście wypłacane są dodatki mieszkaniowe wysokości od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

fot.fotolia/polsen

Dodatki mieszkaniowe są wpłacane osobom i rodzinom o niskim dochodzie, w małym mieszkaniu, które są w stanie udowodnić, że są właścicielem lub najemcą lokalu. Przy czym może być to mieszkanie własnościowe lub wynajmowane; nie musi być to lokal komunalny. Sprawdziliśmy w jakich przypadkach przysługuje taki dodatek i na jaką kwotę można liczyć.Zgodnie z prawem na dodatek mieszkaniowy, czyli dopłatę pomniejszającą należności mieszkaniowe, mogą liczyć osoby spełniające równocześnie trzy kryteria: dochodowe, metrażu mieszkania oraz tytułu prawnego do mieszkania - Ustawa z 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz.U. 2013 r. poz. 966 ze zm.)

Kryterium dochodowe

Dodatek mieszkaniowy przysługuje osobom samotnym, gdy ich dochody nie przekraczają 175 procent najniższej emerytury w Polsce. Najniższa emerytura to obecnie 1 tys. zł brutto (853 zł netto), więc singiel ubiegający się o dodatek nie może mieć wyższego miesięcznego dochodu niż 1750 zł brutto. Jeśli ktoś mieszka z rodziną (choćby tylko z żoną lub mężem) to uzyska dodatek, gdy dochód rodziny nie będzie przekraczał na osobę 125 proc. najniższej emerytury w Polsce, czyli 1250 zł brutto.

Kryterium powierzchniowe

Normatywna powierzchnia użytkowa lokalu lub budynku mieszkalnego w przeliczeniu na liczbę członków gospodarstwa domowego nie może przekraczać:

- 35 m kw. dla 1 osoby;
- 40 m kw. dla 2 osób;
- 45 m kw. dla 3 osób;
- 55 m kw. dla 4 osób;
- 65 m kw, dla 5 osób;
- 70 m kw. dla 6 osób - w razie zamieszkiwania w lokalu mieszkalnym większej liczby osób dla każdej kolejnej osoby zwiększa się normatywną powierzchnię tego lokalu o 5 m kw.

Dodatek mieszkaniowy przysługuje, gdy powierzchnia całego lokalu mieszkalnego nie przekracza normatywnej powierzchni o więcej niż 30 procent. Czyli w przypadku mieszkania zamieszkiwanego przez jedną osobę nie może ono być większe niż 45,5 m kw., w przypadku zamieszkiwanego przez dwie osoby nie więcej niż 52 m kw., przez trzy osoby nie więcej niż 58,5 m kw.

Normatywną powierzchnię powiększa się o 15 m kw., jeżeli w lokalu mieszkalnym zamieszkuje osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku lub osoba niepełnosprawna, jeżeli niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju, a osoba zamieszkuje w gospodarstwie wieloosobowym.

Tytuł prawny do lokalu

- O dodatek mieszkaniowy ubiegać się może każdy - niezależnie od tego, czy mieszka w mieszkaniu komunalnym, spółdzielczym, własnościowym czy nawet w domu prywatnym. Poza niskim dochodem i metrażem zajmowanego lokalu, ważny jest też tytuł prawny do lokalu. Jeśli ktoś nie ma tytułu prawnego, musi przedstawić potwierdzenie, że ma uprawnienia do lokalu socjalnego lub zamiennego. Co ważne, o dodatek mogą ubiegać się nawet osoby już czynszowo zadłużone, nie gra to roli w przyznawaniu dodatku - informuje Agnieszka Kukiełczak z Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych.
Tytuł prawny do nieruchomości będzie posiadała każda osoba, która:
- na podstawie umowy jest najemcą oraz podnajemcą lokalu mieszkalnego;
- mieszka w lokalu, do którego przysługuje jej spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego;
- mieszka w budynku lub mieszkaniu własnościowym;
- ma inny tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i ponosi wydatki związane z jego zajmowaniem;
- zajmuje lokal mieszkalny bez tytułu prawnego, ale oczekuje na przysługujący im lokal zamienny albo socjalny.

Ile można uzyskać?

Wysokość dodatku mieszkaniowego obliczana jest indywidualnie na podstawie wydatków mieszkaniowych, dochodu gospodarstwa i metrażu mieszkania. Jak informuje Sebastian Drausal z biura prasowego w Urzędzie Miejskim w Gdyni, specjalny wzór na podstawie którego wyliczana jest wysokość dodatku znajduje się w ustawie o dodatkach mieszkaniowych.

- O dodatek występuje się raz na pół roku, ale można go otrzymać dowolną ilość razy - tak długo jak jest potrzebny. Decyzja o jego przyznaniu zależy od dochodu rodziny i wysokości opłat w zajmowanym lokalu. W Gdańsku wypłacane są dodatki po kilkadziesiąt złotych, ale są też takie po 800-900 złotych na rodzinę - informuje Agnieszka Kukiełczak.
- Średnia wysokość przyznanego dodatku mieszkaniowego w mieszkaniach komunalnych w Sopocie wynosi około 280 zł miesięcznie - informuje Anna Dyksińska z biura prasowego Urzędu Miasta w Sopocie.
Gdzie wystąpić o dodatek mieszkaniowy?
W Sopocie dodatkami mieszkaniowymi zajmuje się Referat Mieszkaniowy (pok.13 na parterze Urzędu Miejskiego). W Gdyni wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego złożyć można w Wydziale Spraw Społecznych Urzędu Miasta przy ul. 10 Lutego 24 (pokój nr 223 na II piętrze, w poniedziałki i czwartki od godz. 8.30 do 15.30). W Gdańsku dodatkami mieszkaniowymi zajmuje się Gdańskie Centrum Świadczeń. Wniosek o przyznanie dodatku złożyć można w Dziale Obsługi Mieszkańców przy ul. 3-go Maja 9.

Ile metrów kwadratowych przypada w twoim mieszkaniu na jedną osobę?
14%

mniej niż 10 m kw.

40%

mniej niż 20 m kw.

21%

między 20 a 30 m kw.

12%

między 30 a 40 m kw.

13%

powyżej 40 m kw. na osobę

zakończona

łącznie głosów: 1105

Opinie (60) 2 zablokowane

 • ILU ludzi obsługuje (3)

  te żenujące dodatki???To szkoda skórki za wyprawke

  • 59 6

  • (2)

   żenująca to jest wypłata 1750 zł brutto :D jak można tyle mieć?

   • 2 2

   • (1)

    A jeśli ma męża/żonę to 1250 brutto na łeb. Ktoś jeszcze tyle zarabia? No chyba, że na 1/3 etatu...

    • 3 4

    • niestety ale tak

     • 0 0

 • Sprawdź czy ci coś przysługuje. Zobacz gdzie coś dostaniesz. Dowiedz się ile możesz otrzymać. Przeczytaj ile ci się należy. (4)

  Tylko pracować nie ma komu.

  • 108 20

  • taka prawda:(

   • 16 4

  • (2)

   raczej płacić za pracę nie ma komu

   • 16 7

   • (1)

    Jeśli połowę zarobków trzeba oddać na nierobów, no to nie ma komu.

    • 22 6

    • A gdyby nie trzeba bylo to wyzyskiwacz i tak zatrzymalby kase w swojej kieszeni. Chyba ze ktos jest tak naiwny i wierzy w hojnosc oraz milosierdzie polskich Januszy biznesu.

     • 8 4

 • A potem wszyscy zdziwieni że podatki i koszty pracy wysokie (2)

  Temu daj, tym się należy, urzędnika który to obsługuje trzeba opłacić itp

  • 66 9

  • macie co chcieliście (1)

   Widzę, że większość opinii negatywna i słusznie. Niestety jak tylko dochodzi do wyborów w kraju to głosujecie na partie, które tego nigdy nie zmienią czyli pis, po, nowoczesna, psl, niedługo kod itp. Będzie socjal,

   Widzę, że większość opinii negatywna i słusznie. Niestety jak tylko dochodzi do wyborów w kraju to głosujecie na partie, które tego nigdy nie zmienią czyli pis, po, nowoczesna, psl, niedługo kod itp. Będzie socjal, wysokie podatki, uprzywilejowane grupy typu górnicy i nauczyciele, biurokracja a Ty głupku pracuj na to wszystko. Ludzie mają roszczeniowe podejście, to wszystko efekt wielu lat komuny Za dużo TVN i Wyborczej. Nie wiem czy w tym kraju będzie jeszcze NORMALNIE. Ludzie zacznijcie MYŚLEĆ. Na razie od lat rządzą nami oszuści i złodzieje!!!

   • 19 8

   • Masz rację i aferzyści. Telegraf, Srebrna,AR-B,Ruch, SKOKI . A oni rządzili 8 lat.

    • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.