stat

Dodatkowe miejsce postojowe to w Trójmieście bardzo pożądany "towar"

30 stycznia 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
Joanna Puchala

Posiadanie własnego miejsca postojowego w hali garażowej pod budynkiem przekłada się na komfort codziennego życia. Coraz więcej mieszkańców nowych osiedli chciałoby mieć więcej niż jedno takie miejsce, ale deweloperzy aż tyle ich nie budują. Ceny dodatkowych miejsc dochodzą więc w Trójmieście nawet do 45 tys. zł.- Osiedla są tak projektowane, żeby zapewnić maksymalny komfort przyszłym mieszkańcom, a możliwość zakupu miejsca postojowego jest bardzo ważna i często jest jednym z głównych argumentów przy podejmowaniu decyzji o zakupie mieszkania w tej, a nie innej inwestycji - tłumaczy Anna Tuszyńska, kierownik gdyńskiego biura sprzedaży Euro Styl.
Dlatego większość oddawanych aktualnie do użytku inwestycji deweloperów uwzględnia rosnące potrzeby przyszłych klientów w zakresie miejsc parkingowych. W wielu przypadkach mają oni możliwość wyboru pomiędzy nabyciem miejsca postojowego naziemnego lub w hali garażowej, przy czym pomimo zwykle wyższej ceny miejsc podziemnych, cieszą się one większą popularnością. W części inwestycji, zwłaszcza w przypadkach, kiedy miejsc postojowych naziemnych na terenie inwestycji jest niewiele, deweloperzy nakładają na klienta obowiązek zakupu miejsca postojowego.

Czytaj także: To musisz wiedzieć zanim kupisz miejsce postojowe od dewelopera

- Biorąc pod uwagę, że rodzina ma zwykle dwa samochody, to obowiązek zakupu jednego miejsca to minimum. Klienci przy podpisaniu umowy nie zawsze dostrzegają potrzebę posiadania miejsca dla samochodu, a potem bardzo często, już po zamieszkaniu, zmieniają zdanie i zgłaszają się, by dokupić dodatkowe miejsce - mówi Anna Tuszyńska.

Dodatkowe miejsce? To nie zawsze możliweTo, czy na takim etapie zakup dodatkowego miejsca postojowego będzie możliwy, jest uzależnione od danej inwestycji i - pośrednio - jej lokalizacji. To, ile miejsc parkingowych powstanie na danym osiedlu wynika z zapisów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W Gdańsku na osiedlach położonych dalej od centrum tzw. współczynnik parkingowy wynosi 1,2, co oznacza, że na jedno mieszkanie przypadać musi średnio 1,2 miejsca postojowego. Powstaje ich zatem o 20 proc. więcej niż mieszkań. W lokalizacjach centralnych, które są lepiej obsługiwane komunikacją miejską, gdzie ziemia jest droższa, więc tworzenie miejsc postojowych jest mniej uzasadnione ekonomicznie, współczynnik jest niższy - zwykle 1,0. Jeśli plan miejscowy dla danej działki nie został uchwalony, liczba miejsc postojowych określona jest w decyzji o warunkach zabudowy.

- Czasami istnieje możliwość, by osoby decydujące się na zakup mieszkania dwu- lub trzypokojowego nabyły dwa miejsca postojowe, jednak zależy to od osiedla oraz od tego, ile miejsc zostało zaprojektowanych. Dwa miejsca postojowe staramy się zapewniać do mieszkań dużych, czyli czteropokojowych - potwierdza Anna Tuszyńska.
Serwis ogłoszeniowy: Zobacz, ile kosztują garaże i miejsca postojowe w Trójmieście

Deweloperzy coraz częściej zauważają, że rośnie grupa ludzi, którzy od razu są zainteresowani zakupem większej liczby miejsc parkingowych w hali garażowej. Starają się więc tak projektować budynki, by spełnić nie tylko wymogi narzucone prawem, ale także oczekiwania klientów.

- Zwykle budujemy więcej miejsc, niż narzucają plany miejscowe. Chcemy zaspokoić potrzeby naszych klientów. Możliwość zakupu dodatkowego miejsca postojowego zależy od standardu inwestycji oraz wielkości posiadanego mieszkania - informuje Marta Szymczak z biura prasowego firmy Invest Komfort. - Przy projektowaniu parkingów zwracamy również uwagę na to, aby mieszkańcy mieli łatwy dostęp z podziemnej hali garażowej do swoich klatek schodowych i tym samym mieszkań. Nie bez znaczenia są także rozwiązania funkcjonalne. Na przykład na osiedlu Okrzei w Sopocie podłogę w hali garażowej pomalowano specjalną farbą epoksydową, którą łatwo wyczyścić, gdy w zimie zabrudzi się błotem - dodaje Marta Szymczak.

Chcesz parkować komfortowo - płać- W przypadku rynku pierwotnego ceny miejsc postojowych mocno poszły w górę. Większe możliwości negocjacji są na rynku wtórnym, ale i tu cenę determinuje głównie lokalizacja. Niezależnie od tego, ludzie chętnie kupują dodatkowe miejsca postojowe, zwłaszcza w centrum. W wysokich budynkach, gdzie jest duża liczba mieszkań, miejsc postojowych po prostu brakuje - mówi Anna Banaszak z Tyszkiewicz Nieruchomości.
Ceny miejsc postojowych w dzielnicach położonych w pobliżu głównej arterii Trójmiasta będą wyższe niż w przypadku mieszkań, które są budowane na obrzeżach miast. Znacznie mniej zapłacimy za miejsce postojowe naziemne niż w hali garażowej.

Za miejsce postojowe na Przymorzu zapłacimy średnio 24 tys. zł, we Wrzeszczu od 20 do nawet 44 tys. zł Miejsce postojowe w hali garażowej na osiedlach powstających w Gdyni Północ to koszt około 25 tys. zł.

- Za miejsce postojowe w hali garażowej na gdańskich Kowalach zapłacimy od 15 do 18 tys. zł. W Osowej musimy się liczyć z wydatkiem rzędu 15-20 tys. zł w starym budownictwie i około 28 tys. zł w nowym budownictwie. Zakup miejsca postojowego na Zaspie, Przymorzu i we Wrzeszczu to koszt od 15 tys. zł w przypadku starszego budownictwa do maksymalnie około 40 tys. zł w przypadku nowego budownictwa - wylicza Anna Banaszak.
Powszechnie wiadomo także, że jeśli chcemy kupić miejsce postojowe, to łatwiej je znajdziemy poszukując "pocztą pantoflową", podpytując sąsiadów czy rozwieszając kartki w hali garażowej niż w ogłoszeniach w portalach z ofertami nieruchomości. Towar ten rozchodzi się bowiem jak ciepłe bułeczki.

Kupujesz miejsce - uważaj na podatki- Kupując miejsce parkingowe z rynku wtórnego musimy liczyć się z dwuprocentowym podatkiem od czynności cywilnoprawnych, natomiast w przypadku zakupu od dewelopera będzie to podatek VAT, najczęściej w wysokości 23 proc. Sprzedając miejsce parkingowe będziemy musieli odprowadzić 19 proc. podatku dochodowego - wyjaśnia notariusz Grażyna Wojtowicz, członek Izby Notarialnej w Gdańsku z siedzibą w Sopocie.
Kupując od dewelopera miejsce postojowe w hali garażowej nabywamy często osobną nieruchomość, z niezależną księgą wieczystą.

- W ramach umowy sprzedaży mamy przypisane konkretne miejsce parkingowe, z którego nie mogą korzystać inne osoby. W tym przypadku możemy sprzedać samo miejsce parkingowe, niezależnie od sprzedaży mieszkania - mówi Grażyna Wojtowicz.
Odrębnym przypadkiem jest hala garażowa, która stanowi część wspólną budynku.

- W takiej sytuacji kupując lokal mieszkalny nabywamy udział we wszystkich częściach wspólnych. W ramach tego udziału mamy prawo do wyłącznego miejsca postojowego, ale nie ma tam wpisu z imieniem i nazwiskiem właściciela. Jest natomiast wpis do działu trzeciego księgi wieczystej, tzw. macierzystej oraz numer miejsca postojowego. W takim przypadku nie możemy jednak osobno zarządzać miejscem parkingowym - dodaje Grażyna Wojtowicz.
Warto wiedzieć, że kupując garaż lub miejsce postojowe za pieniądze ze sprzedaży innej nieruchomości przed upływem pięciu lat od jej nabycia, nie będziemy mogli skorzystać z ulgi podatkowej. Nabycie miejsca parkingowego nie służy bowiem zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, nawet jeśli znajduje się w tym samym budynku, co nasze mieszkanie.
Czy zastanawiałeś się nad zakupem dodatkowego miejsca parkingowego?
31%

nawet kupiłem

15%

tak, biorę to pod uwagę

11%

tak, ale nie było takiej możliwości

7%

nie, ale nie wykluczam tego w przyszłości

15%

nie, jedno mi wystarczy

21%

nie dotyczy mnie ta kwestia

zakończona

łącznie głosów: 885