stat

Dom Development kupuje Euro Styl

31 stycznia 2017, 14:30
Ewa Budnik

Na trójmiejskim rynku deweloperskim trwają przygotowania do precedensowej transakcji. Dom Development, jeden z największych warszawskich, notowanych na giełdzie deweloperów, zamierza kupić trójmiejską firmę deweloperską Euro Styl.Przez wiele lat trójmiejski rynek deweloperski był dość hermetyczny - działały na nim głównie firmy mające swoją siedzibę w Trójmieście. Analitycy przyznają też, że rządził się swoimi prawami, obecne na nim firmy bardzo dobrze wyczuwały zmieniające się potrzeby nabywców i koniunkturę.

Kilka lat temu drzwi wyważył Robyg, który wszedł z szeroką ofertą sprawnie promowanych mieszkań segmentu popularnego. Jeszcze wcześniej obecne było J.W. Construction, które na mniejszą skalę kolejne inwestycje realizowało i realizuje w Gdyni. Obecny jest także Murapol, który w Trójmieście powiększa bank ziemi i planuje kolejne inwestycje. Pierwszą inwestycję na Długiej Grobli zobacz na mapie Gdańska realizuje Atal, kolejną przygotowuje w Brzeźnie. Budimex Nieruchomości przygotowuje dwie inwestycje, trzecią już realizuje w Śródmieściu. LC Corp również jest obecny od lat - w południowym Gdańsku, zrealizował inwestycję na Zaspie, buduje Bastion Wałowa. Polnord był obecny "od zawsze", bo z Trójmiasta się wywodzi. Z grona największych polskich firm deweloperskich w Trójmieście brakowało tylko Dom Development. Firma przyjęła jednak nieco inną strategię wejścia do Trójmiasta.

5 stycznia 2017 roku Dom Development S.A. uzyskał wyłączność na prowadzenie negocjacji dotyczących nabycia części Grupy Kapitałowej Euro Styl. Termin zakończenia negocjacji oznaczony został na 30 czerwca tego roku.

- Euro Styl ma silną pozycję wśród deweloperów działających na terenie Trójmiasta. Naszym celem jest wejście na ten perspektywiczny rynek poprzez akwizycję i kontynuację działalności podmiotu będącego jednym z liderów trójmiejskiego rynku mieszkaniowego - informuje Jarosław Szanajca, prezes Dom Development S.A.
Na pytania dotyczące szczegółów przedstawiciele Dom Development ucinają krótko.

- Na tym etapie negocjacji nie możemy ujawniać więcej informacji.
Z nieoficjalnych informacji wynika, że decyzja o zrealizowaniu tej transakcji już zapadła, ustalona została cena, w tej chwili trwają już tylko przygotowania do finalizacji. Marka Euro Styl ma zostać jednak zachowana.

- Zdecydowaliśmy się pozyskać inwestora branżowego, który umożliwiłby dynamiczny rozwój marki Euro Styl i uzyskanie pozycji lidera trójmiejskiego rynku mieszkaniowego. Podpisaliśmy z Dom Development S.A. list intencyjny nie tylko ze względu na zbieżność segmentu oraz oferowaną jakość, ale również wartości, które zarówno nam, jak i Dom Development przyświecają w codziennej pracy - mówi Mikołaj Konopka, wiceprezes zarządu Grupy Kapitałowej Euro Styl.
Euro Styl Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa prowadzi działalność deweloperską od 2007 roku. Dzięki dużemu kapitałowi (pochodzącemu z majątku firmy produkującej meble Black Red White) spółka w krótkim czasie osiągnęła pozycję jednego z liderów na trójmiejskim rynku mieszkaniowym. Największym projektem mieszkaniowym zrealizowanym w formule nowej, kompletnej dzielnicy miasta jest Nowy Horyzont, który od 2007 roku powstaje na granicy Gdańska i Borkowa. Kontynuacją projektu jest powstające po sąsiedzku Osiedle Cytrusowe. Deweloper zrealizował inwestycje w Gdańsku i Gdyni - są to głównie budynki wielorodzinne w segmencie popularnym i premium, ale także osiedla domów jednorodzinnych i budownictwo wysokie (na Przymorzu właśnie powstaje kompleks czterech domów siedemnastopiętrowych Spectrum).

Zobacz pełne portfolio inwestycji mieszkaniowych Euro Styl

Od 2011 roku firma działa również na rynku nieruchomości komercyjnych. Zrealizowała kameralny biurowiec Opera Office, kompleks BPH Office Park i Tensor w Gdyni. Zmodernizowała też biurowiec C200 Office przy ul. Marynarki Polskiej 169, a w planach ma zbudowanie obok budynku C-300.

Zobacz portfolio inwestycji biurowych zrealizowanych przez Euro Styl

Najnowszym "dzieckiem" Euro Stylu jest powstający w Olsztynie wielofunkcyjny kompleks Centaurus - w ramach projektu poza 172 mieszkaniami i apartamentami powstać ma także biurowiec, hotel oraz lokale usługowe. Projekt inwestycji powstał w pracowni Andrzeja Kapuścika.

Dom Development Spółka Akcyjna jest jednym z największych deweloperów w Polsce i od wielu lat liderem warszawskiego rynku mieszkaniowego. Spółka stale utrzymuje się w czołówce firm o najwyższej sprzedaży w Polsce. Firma 2016 rok zamknęła wynikiem 2735 sprzedanych mieszkań. Dom Development istnieje od 1996 roku, realizuje projekty głównie w Warszawie, a od 2008 roku także we Wrocławiu (w tej chwili w sprzedaży są tam dwie inwestycje tej firmy). Dom Development specjalizuje się z budownictwie wielorodzinnym. Firma jest członkiem założycielem Polskiego Związku Firm Deweloperskich, którego wieloletnim prezesem (do dzisiaj jest prezesem honorowym) był Jarosław Szanajca - prezes zarządu firmy Dom Development.

Akcje Dom Development S.A. notowane są na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych od października 2006 roku.
Czy marka dewelopera ma dla ciebie znaczenie przy zakupie mieszkania lub domu?
49%

oczywiście, mniej więcej orientuję się, jaką opinię mają poszczególne firmy

16%

tak, wolę firmy z Trójmiasta

9%

nie mam bieżącej wiedzy, ale przy okazji zakupu robię rozeznanie

16%

dużo ważniejszym argumentem jest dla mnie cena i lokalizacja

3%

nie, jakość budownictwa i obsługi jest podobna

7%

nigdy nie kupiłbym mieszkania ani domu od dewelopera

łącznie głosów: 578