Dom z drewna. W jakiej technologii go zbudować?

7 marca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Ewa Budnik

W trójmiejskim kalendarzu imprez poświęconych budownictwu pojawiło się właśnie nowe wydarzenie: Dni Drewna. Dla osób, które planują lub choćby tylko rozważają budowę domu z drewna to okazja do zasięgnięcia porcji informacji na temat budownictwa drewnianego.Spotkanie poświęcone budownictwu drewnianemu odbyło się 6 marca w gmachu głównym Politechniki Gdańskiej po raz pierwszy. Organizatorzy zapowiadają, że będzie to wydarzenie cykliczne.

Współorganizatorem wydarzenia jest Politechnika Gdańska, dlatego udział w nim wzięli także studenci zainteresowani projektowaniem budynków z tego ekologicznego materiału.

Pojawiło się także kilku producentów technologii, jakie wykorzystywane są przy budowie takich budynków oraz wykonawcy domów z drewna. Wykładom przysłuchiwały się osoby zainteresowane zamieszkaniem we własnym domu o konstrukcji drewnianej.

Ekologiczny dom z niezwykłym klimatem- Każdy, kto już raz mieszkał w domu drewnianym, nie będzie chciał nigdy więcej przeprowadzić się do żadnego bloku czy domu murowanego. Domy z drewna już na etapie budowy są ekologiczne, nie jest wytwarzany w czasie ich budowy dwutlenek węgla. Powstają także znacznie szybciej niż te realizowane w technologii tradycyjnej - wyjaśnia Wojciech Nitka, prezes Stowarzyszenia Dom Drewniany, które jest współorganizatorem Dni Drewna. - Poza tym taki budynek - w zależności od wybranej technologii - powstaje zaledwie w kilka tygodni lub miesięcy, a zaraz po zakończeniu prac można się do niego wprowadzić.
Wojciech Nitka podkreśla, że budowa domu z drewna nie jest bardzo tania, jeśli taki dom ma być zbudowany dobrze i służyć przez dziesiątki lat. Surowce wysokiej jakości i wykonawstwo, które zagwarantuje, że dom wytrzyma wiele lat i będzie dobrze ocieplony, muszą kosztować.

- Gdyby zbudować ten sam dom: o tej samej wielkości po obrysie i o takiej samej bryle w technologii murowanej i drewnianej, to za te same pieniądze dom drewniany budowany w technologii szkieletowej będzie miał około 10-12 procent powierzchni więcej. A to ze względu na grubość ścian, które w przypadku budynku drewnianego są cieńsze. Dzięki temu metr kwadratowy budowy domu z drewna jest niższy - mówi Wojciech Nitka.

Firmy z Trójmiasta. Budownictwo z drewnaDom drewniany w Polsce zbudować można na różne sposoby: w technologii lekkiego szkieletu drewnianego, czyli w tzw. technologii kanadyjskiej. Mogą być to domy z elementów prefabrykowanych (z fabryki wyjeżdżają wtedy całe gotowe elementy już z oknami, a nawet częścią wyposażenia; montuje się na placu budowy w kilka dni). Dom można zbudować także z bali drewnianych. Wchodzą także nowe technologie.

Stereotypowe myślenie o budownictwie drewnianymZ budową domu drewnianego wiąże się stereotypowa obawa o jego trwałość.

- Nie raz przysłowiowy Pan Kowalski marzy o tym, by zamieszkać w domu drewnianym, ale od razu myśli też, że ten dom mu się spali, a jak przyjdzie wichura, to mu go zwieje, obawia się, że nie będzie on trwały ze względu na warunki atmosferyczne i inne czynniki. Chcemy te mity jeden po drugim obalać, walczyć z takim niestety trochę zaściankowym myśleniem, jakie jest obecne w naszym społeczeństwie. Dlatego też uczelnia wychodzi z fachową wiedzą naprzeciw potrzebom mieszkańców Trójmiasta i okolic; chce informować o wartościach związanych z budownictwem drewnianym - mówi Marcin Szczepański, wykładowca PG, projektant i współorganizator Dni Drewna.
Dylematów i podejrzeń, jakie mają mieszkańcy północy Polski, nie mają z kolei mieszkańcy południowej części kraju, Śląska, Małopolski, gdzie takich budynków powstaje znacznie więcej. Wcześniejsze pokolenia również budowały z drewna, a takie domy stoją nawet po kilkaset lat. Najdłużej stoją kościoły, bo o te budynki dba się w ponadstandardowy sposób.

- Dobra trwałość zależy od dobrej jakości. Najstarszy dom drewniany stoi w Szwajcarii. Ma 750 lat. Wszystko zależy od tego, jak ten dom zostanie wybudowany, czy ocieplenie zostanie fachowo wykonane, czy paroizolacja będzie szczelna. Wiele czynników ma na to wpływ - podkreślał Wojciech Nitka.
Andrzej Noskowiak z Instytutu Technologii Drewna w Poznaniu w swoim wykładzie dowodził, że by drewno było trwałe potrzebny jest dobry projekt, dobry wykonawca, a także odpowiedzialni użytkownicy, którzy będą dbali o budynek drewniany. Potrzebne jest także trochę szczęścia, bo jeśli będzie powódź albo jakiś kataklizm, to żaden budynek nie będzie stał wiecznie.

- Drewno ma trzech wrogów: ogień, wodę i człowieka. Przy czym ten ostatni może z wroga stać się przyjacielem, jeśli będzie drewno konserwował i nie dopuszczał do jego zawilgocenia - podkreślał.
Dom z drewna:
13%

mieszkam w takim i gorąco polecam

29%

to moje wielkie marzenie

27%

gdybym budował dom, mógłbym wziąć pod uwagę

14%

nie jestem przekonany do tej technologii

11%

na pewno bym się nie zdecydował na taki budynek

6%

nie mam zdania

zakończona

łącznie głosów: 689