Domowe systemy antywłamaniowe. Jakie rozwiązanie wybrać, żeby spać spokojnie?

24 października 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
Joanna Puchala

Dobre zamki i drzwi antywłamaniowe mogą okazać się niewystarczające dla zabezpieczenia naszego mienia i co ważniejsze - zapewnienia nam poczucia bezpieczeństwa. W sytuacji, kiedy dom jest położony na uboczu albo często wyjeżdżamy, warto zainwestować w systemy alarmowe.- To, co kupują klienci prywatni do mieszkań i domów, należy do rozwiązań podstawowych. Nie oznacza to jednak, że te rozwiązania będą nieskuteczne. Poprawnie zamontowany system, złożony z markowych komponentów, doskonale spełni swoje zadanie - stwierdza Jacek Wałdoch z firmy Norel.
Na rynku jest dostępnych wiele systemów, które różnią się głównie producentem. Ich funkcja pozostaje niezmienna. Każdy z nich ma na celu bowiem wykrycie i poinformowanie o włamaniu do domu lub naruszeniu terenu własności prywatnej. Poszczególne rozwiązania dzielimy na ochronę alarmową wewnętrzną i zewnętrzną.

Systemy wewnętrzne

Ochrona wewnętrzna składa się z czujników ruchu o mniejszej lub większej czułości, manipulatorów, centrali, wewnętrznych i zewnętrznych sygnalizatorów oraz czujek. Dysponując manipulatorami do obsługi systemów, możemy uzbrajać lub rozbrajać alarm w całym domu bądź w wybranych pomieszczeniach.

- Lepsze i jednocześnie droższe manipulatory LCD mogą służyć także do sterowania roletami, bramą garażową, temperaturą lub do obsługi kamer - dodaje Sebastian Olszewski z Direct Fire & Security.
Centrala alarmowa jest wyposażona w akumulator, który podtrzymuje napięcie podczas jego zaniku. Dodatkowe elementy w postaci różnych czujek informują o zalaniu wodą, detekcji gazów, zbiciu szyby czy pojawieniu się pożaru. Sygnalizator zewnętrzny hałasem i błyskami świetlnymi zwraca uwagę sąsiadów oraz wskazuje patrolowi agencji ochrony właściwy obiekt. Często stosowany sygnalizator wewnętrzny dezorientuje intruzów i płoszy ich z miejsca włamania.

Systemy zewnętrzne

Systemy zewnętrzne dzielą się na ochronę obwodową lub zbliżeniową terenu. Ochrona obwodowa polega na zamontowaniu wzdłuż linii granicznej terenu barier, po przekroczeniu których włączy się alarm. W przypadku ochrony zbliżeniowej alarm włącza się dopiero po zbliżeniu do budynku.

W przypadku posesji domów jednorodzinnych proponujemy bariery podczerwieni lub czujniki zewnętrzne. Bariery tworzą wirtualną wiązkę, której przekroczenie wyzwoli alarm, natomiast detektor zewnętrzny ochroni określony obszar. Ze względu na skomplikowaną budowę i zastosowane algorytmy, ceny tych rozwiązań są zwykle kilka razy wyższe niż urządzeń wewnętrznych.

Kolejnym aspektem systemu alarmowego jest właściwe powiadamianie o zagrożeniu.

- W zależności od potrzeb można wybrać agencję ochrony lub prosić instalatora systemu alarmowego o zainstalowanie modułu GSM, przez który po zainstalowaniu karty SIM wybranego operatora będziemy otrzymywać powiadomienie o włamaniu - stwierdza Sebastian Olszewski.
Każdy system alarmowy można dodatkowo wyposażyć w inny rodzaj zabezpieczenia, na przykład w postaci kamer przemysłowych, które po podłączeniu do urządzenia nagrywającego można dowolnie obsługiwać i oglądać w sieci internetowej oraz w aplikacjach mobilnych.

- Najpopularniejszym systemem alarmowym w naszym województwie jest Satel. Ceny urządzeń i ich gama daje możliwość wyboru tańszych lub droższych rozwiązań. Oprócz tego można skorzystać z produktów firm zagranicznych, takich jak: DSC, Jablotron. Większe znaczenie niż wybór producenta ma odpowiednie dopasowanie do modelu do potrzeb klienta - dodaje Sebastian Olszewski.
Różnice pomiędzy poszczególnymi systemami alarmowymi wynikają z rodzaju i liczby zastosowanych czujników. Zabezpieczając mieszkanie rozpoczynamy od doboru czujników ruchu. Czujnik taki wykrywa przemieszczające się ciepło o określonej temperaturze, zbliżonej do temperatury człowieka.

- Podstawowe czujniki ruchu zapewnią wysoki poziom ochrony mieszkania, dopiero zespół poprawnie dobranych detektorów różnego rodzaju skutecznie zniechęci intruza - dodaje Jacek Wałdoch.
Warto podkreślić, że system alarmowy działa nie tylko wtedy, kiedy wyje syrena. System działa 24 godziny na dobę. Nawet rozbrojony, cały czas nadzoruje ewentualne próby otworzenia obudowy centrali, zdemontowania czujnika czy sygnalizatora. W stanie czuwania aktywne są wszystkie detektory, które przy pomocy skomplikowanych algorytmów weryfikują spływające z otoczenia dane. Rolą firmy instalacyjnej jest stosowny dobór sprzętu i poprawny montaż i konfiguracja, które wyeliminują pojawianie się fałszywych alarmów.

Konserwacja

Ważną kwestią dobrze funkcjonującego systemu jest okresowa, zazwyczaj coroczna, konserwacja systemu. W ramach konserwacji uprawniony technik sprawdza zarówno poprawność wykonanego montażu, jak i wskazuje ewentualne braki w systemie, sprawdza historię awarii i zdarzeń oraz analizuje stan akumulatora.

Koszty
Koszty systemów antywłamaniowych, w zależności od możliwości finansowych i zaawansowania technologicznego klientów, wahają się między 1500 zł przy podstawowej wersji do nawet 5000 zł przy wybraniu wszystkich dostępnych opcji producenta i możliwości rozbudowy. Do takiej instalacji należy doliczyć okablowanie systemu. Samo okablowanie średniej wielkości domku jednorodzinnego z garażem i kilkoma punktami do kontroli alarmu to koszt ok. 1000 -1500 zł. W przypadku, jeśli nie mamy możliwości położenia kabli, możemy zdecydować się na system bezprzewodowy, który będzie droższy o około 30-40 procent. Prosty, ale stabilnie działający system alarmowy, na bazie 3 czujników ruchu, z wbudowanym modułem powiadamiania na telefon komórkowy i sterowany z poziomu aplikacji w smartfonie kosztować będzie co najmniej 1500 zł z montażem i konfiguracją.
Dobrej jakości system do domu jednorodzinnego to koszt od 2500 - 3700zł z kilkoma czujnikami i jednym lub dwoma manipulatorami.


Zaawansowane rozwiązania

Bardziej zaawansowanymi rodzajami systemów są rozwiązania zintegrowane z systemami audio, instalacją ogrzewania, domofonami lub wideodomofonami czy sterowaniem elektryką. Wadą nowoczesnych systemów jest ich skomplikowanie przy zastosowaniu bardzo rozległego systemu, dlatego tego rodzaje instalacje powinny być wykonywane przez specjalistów. Rozbudowane systemy posiadają wspólną centralę i panel sterowania z systemem alarmowym, jednak koszty inteligentnego sterowania domem rozpoczynają się od 5000 zł za wersję podstawową. W pełni funkcjonalny system będzie nas kosztował nawet kilkanaście tysięcy.

- Górnej granicy ceny systemu właściwie nie ma, ponieważ coraz częściej montujemy dodatkowe detektory: dymu i płomieni, tlenku węgla, metanu, gazów usypiających lub zalania. Mamy także do czynienia z manipulatorami o podwyższonej estetyce. Coraz częściej też centrala alarmowa przestaje tylko służyć ochronie, a również poprawie komfortu mieszkańców. Tak zwane domy inteligentne tworzy się w oparciu o centralę alarmową i steruje się całym oświetleniem, roletami, ogrzewaniem, rekuperacją, bramami - podsumowuje Jacek Wałdoch.
Czy stosujesz systemy antywłamaniowe?
13%

nie odczuwam potrzeby

20%

wyłącznie zamki i drzwi antywłamaniowe

19%

nie, ale chciałbym

26%

zastosowałem podstawową wersję

8%

cały czas rozwijam zainstalowane systemy

14%

wybrałem rozszerzone opcje systemów alarmowych

zakończona

łącznie głosów: 122