"Dziura w ziemi" czy gotowe mieszkanie? Kiedy jest najlepszy moment na zakup?

18 czerwca 2017 (artykuł sprzed 5 lat)
Joanna Puchala
Ceny mieszkań zależą nie tylko od wyboru konkretnej lokalizacji, ale także od etapu budowy osiedla. Jeśli kupujemy tak zwaną dziurę w ziemi lub jedno z ostatnich mieszkań dostępnych w danej inwestycji, możemy liczyć na znaczne rabaty. Więcej zdjęć (1)

Ceny mieszkań zależą nie tylko od wyboru konkretnej lokalizacji, ale także od etapu budowy osiedla. Jeśli kupujemy tak zwaną dziurę w ziemi lub jedno z ostatnich mieszkań dostępnych w danej inwestycji, możemy liczyć na znaczne rabaty.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Ceny mieszkań zależą nie tylko od wyboru konkretnej lokalizacji, ale także od etapu budowy osiedla. Jeśli kupujemy tak zwaną dziurę w ziemi lub jedno z ostatnich mieszkań dostępnych w danej inwestycji, możemy liczyć na znaczne rabaty.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Zapadła decyzja: kupujemy mieszkanie od dewelopera. Jakie inwestycje lepiej brać pod uwagę? Te, których budowa jest na wczesnym etapie, czy w budynkach, które są już gotowe? Co bardziej się opłaca? Różnice są subtelne i trudne do uchwycenia, ale istnieje w tym zakresie pewna rynkowa prawidłowość.



Ceny mieszkań poszczególnych inwestycji są uzależnione od wielu czynników. Wśród nich znajdują się takie zmienne jak: lokalizacja (najważniejsza), standard budynku, zaplanowane na osiedlu udogodnienia, położenie lokalu w budynku.

Który z nich jest najważniejszy?

- Lokalizacja, lokalizacja, i jeszcze raz lokalizacja. W Trójmieście za najlepsze, a tym samym najdroższe, uważane są miejsca w pasie nadmorskim oraz w centrum. Ważnym elementem wpływającym na cenę jest standard mieszkania oraz części wspólnych: strefy wejścia, zagospodarowanie terenów zielonych czy wewnętrzne strefy rekreacji, takie jak fitness lub sala zabaw dla dzieci - mówi Julia Łaszkiewicz, członek zarządu firmy Ekolan SA.
KALKULATOR KREDYTOWY. OBLICZ SWOJĄ ZDOLNOŚĆ ORAZ RATY KREDYTU. SPRAWDŹ ILE ZAPŁACISZ ZA TRANSAKCJĘ

Oprócz tego, czynnikiem który w pewnym stopniu wpływa na cenę mieszkania jest stan realizacji inwestycji. Według danych statystycznych rośnie liczba sprzedawanych nieruchomości. Jak podaje firma doradcza REAS, w 2016 roku sprzedano o 13 proc. więcej mieszkań niż w roku ubiegłym. Taki stan rzeczy bezpośrednio przekłada się na politykę sprzedażową deweloperów - w sytuacji zwiększonego popytu, nie muszą oni zachęcać potencjalnych klientów dodatkowymi promocjami. Pomimo tego, ceny mieszkań różnią się na poszczególnych etapach budowy inwestycji.

Na początku kupujemy wizję...

Jednym z najlepszych momentów na zakup mieszkania jest początkowy etap sprzedaży. Najczęściej deweloperzy rozpoczynają sprzedaż tzw. dziury w ziemi, opierają wtedy sprzedaż na wizualizacjach lub makietach. Kupując mieszkanie na tym etapie, bazujemy w głównej mierze na obietnicach dewelopera, zwłaszcza tych dotyczących jakości i materiałów wykończeniowych. Standard wykończenia jest co prawda załącznikiem do umowy deweloperskiej, jednak nadal często zdarza się, że na etapie realizacji wprowadzane są zmiany, których nie konsultuje się z klientem. Warto więc decydować się na zakup mieszkania wyłącznie u zaufanego dewelopera. Przed dokonaniem transakcji powinniśmy też możliwie jak najdokładniej sprawdzić wiarygodność sprzedawcy lokalu.

- Trzy lata temu zdecydowaliśmy się kupić mieszkanie, opierając się na planach inwestycyjnych. Trochę się baliśmy, ale dzięki temu mogliśmy wybrać najdogodniejszy dla nas układ funkcjonalny i widok z okna - zauważa duży atut zakupu na wczesnym etapie inwestycji nasza czytelniczka Kasia, która razem z mężem kupiła mieszkanie w Gdyni.
Czytaj także: nie wszystkie banki wymagają 20 proc. wkładu własnego

Najważniejszy jest jednak argument finansowy. Na samym początku sprzedaży ceny są zazwyczaj niższe: deweloper dopiero zaczyna kampanię informacyjną, często dopiero sonduje za jaką cenę sprzeda mieszkania, bywa że ze względu na umowę z bankiem do określonego momentu musi osiągnąć umówiony poziom sprzedaży, by nie ponosić wyższych kosztów kredytu na budowę.

- Zdecydowaną większość mieszkań sprzedajemy jeszcze w trakcie budowy poszczególnych inwestycji. Klienci, którzy decydują się na zakup lokalu w inwestycji, która dopiero powstaje mogą liczyć na najbardziej korzystne warunki. Doceniamy w ten sposób klientów, którzy nam zaufali i powierzyli swoje pieniądze opierając się jedynie na planach, wizualizacjach i makietach. W początkowej fazie sprzedaży znajduje się także najwięcej mieszkań o zróżnicowanym układzie i metrażu, dlatego łatwiej jest wybrać lokal najbardziej odpowiadający indywidualnym potrzebom - mówi Rafał Zdebski, dyrektor handlowy w Inpro SA.
Zakup na początku inwestycji wydaje się być najkorzystniejszym finansowo rozwiązaniem, może jednak wiązać się z pewnymi obciążeniami. Przykładowo, finansując zakup mieszkania kredytem bankowym będziemy musieli ponieść koszty tak zwanego ubezpieczenia pomostowego. Oznacza to, że rata kredytu będzie większa niż w momencie zakupu gotowego mieszkania.

Wzrost cen

Po sprzedaniu pierwszych kilku lub kilkunastu mieszkań ceny zaczynają rosnąć. Trudniej w takim momencie otrzymać również upust na zakup garażu lub miejsca postojowego czy komórki lokatorskiej. Im bardziej zaawansowane prace budowlane, tym mieszkania (zwłaszcza te lepiej położone w budynku) są droższe. Kupując mieszkanie w momencie, kiedy można już je obejrzeć albo otrzymać klucze zaraz po wpłaceniu pieniędzy, jesteśmy w bardziej komfortowej sytuacji niż osoby bazujące na planach deweloperskich.

Ceny ostatnich mieszkań

- Osoby, które decydują się na zakup mieszkania w celach inwestycyjnych, czyli pod wynajem, często kupują lokal w późniejszym etapie sprzedaży. W sezonie targowym mogą skorzystać ze specjalnie przygotowanych promocji dotyczących miejsca parkingowego lub komórki lokatorskiej, które możemy otrzymać gratis - dodaje Rafał Zdebski.
Największe obniżki otrzymamy w momencie zakupu ostatnich mieszkań w budynku. Promocje są wtedy największe, ponieważ lokale, które zostały na koniec, najtrudniej jest sprzedać.

- Taniej można nabyć także ostatnie dostępne mieszkania w danej inwestycji. Po zakończeniu budowy w ramach poszczególnych inwestycji pozostają nieliczne lokale, najczęściej posiadające mniej popularne układy i metraże - zauważa Rafał Zdebski.
Największym minusem zakupu mieszkania na ostatnim etapie jest bardzo ograniczony wybór. Nie mamy dowolności wyboru idealnej dla nas wielkości mieszkania czy układu funkcjonalnego. Czasami też takie mieszkania są nieustawne.

Na końcowym etapie mamy jednak doskonały pogląd nie tylko na realizację budynku, ale i na zagospodarowanie terenu wokół inwestycji. Innym atutem takiej sytuacji jest możliwość wprowadzenia się do nowego lokum niedługo po finalizacji transakcji.

Czytaj także: jak bezpiecznie kupić mieszkanie od dewelopera

- Nad zakupem mieszkania zastanawiałam się od jakiegoś czasu. Nie byłam jednak pewna, czy uda mi się zmieścić w określonym budżecie. Wybierając swoje lokum nie miałam zbyt dużego wyboru co do układu, ale zaoszczędziłam całkiem sporą sumę pieniędzy - opowiada Magda, mieszkanka Gdańska, która zdecydowała się na ostatnie mieszkanie w budynku.
Decyzja o tym, który moment jest najbardziej odpowiedni na kupno mieszkania w przeważającej części zależy od naszych indywidualnych preferencji. Są bowiem osoby, które chętnie wybiorą idealnie dopasowane do nich mieszkanie wyłącznie na podstawie planów deweloperskich. Bardziej zachowawczy poczekają natomiast do końcowego etapu inwestycji.
Na którym etapie według ciebie najlepiej kupić mieszkanie?
20%

jak najszybciej, kupując tzw. dziurę w ziemi

10%

kiedy widać już pierwsze efekty na budowie

21%

pod koniec realizacji inwestycji, kiedy już wiadomo że na pewno będzie ona skończona

13%

jak najpóźniej - ostatnie mieszkania są najtańsze

27%

to zależy od indywidualnych preferencji i zdolności finansowych kupującego

9%

nie wiem, nie znam się

zakończona

łącznie głosów: 732

autor

Joanna Puchala

j.stolp@trojmiasto.pl

Opinie (154) 2 zablokowane

 • "Dziura w ziemi" daje duże możliwości wyboru. (6)

  Gotowe mieszkanie daje krótki czas do zamieszkania.
  Proszę, cały artykuł.

  • 63 6

  • (1)

   ja bym jeszcze dodał, że kupno mieszkania jest obecnie jak kupno samochodu...
   Nowy samochód już prawie na pewno nigdy nie będzie kosztował więcej niż nowy w salonie mamy sporą bańkę spekulacyjną a kłopoty nadejdą

   ja bym jeszcze dodał, że kupno mieszkania jest obecnie jak kupno samochodu...
   Nowy samochód już prawie na pewno nigdy nie będzie kosztował więcej niż nowy w salonie mamy sporą bańkę spekulacyjną a kłopoty nadejdą jak stopy procentowe wzrosną bo obecnie są bardzo niskie. Oczywiście znajdą się jakieś perełki co warte będą więcej ale znalezienie ich to jak gra hazardowa. Znacznie większe prawdopodobieństwo powtórki sytuacji jak z Waterlane czy SeaTowers czyli spadku wartości bo nikt mieszkać w "domu publicznym" mieszkać nie będzie chciał :)

   • 21 3

   • Po komentarzu widac, ze kompletnie nie znasz sie na rynku mieszkaniowym.

    Juz sam fakt porownywania rynku motoryzacyjnego do rynku nieruchomosci o tym swiadczy.

    • 11 12

  • (3)

   Czy Pani Joanna jest w fazie kupna mieszkania. Niech się tak nie spieszy. Za chwilę wszystko poleci na łeb na szyję. I kupi 50 m za 200.000 zł . Bo taka cena za mieszkania w Gdańsku jest adekwatna do materiałów + usług +

   Czy Pani Joanna jest w fazie kupna mieszkania. Niech się tak nie spieszy. Za chwilę wszystko poleci na łeb na szyję. I kupi 50 m za 200.000 zł . Bo taka cena za mieszkania w Gdańsku jest adekwatna do materiałów + usług + zakupu działki. Skoro dom w Baninie można kupić za 170.000 to trzeba być chorym żeby kupować w Gdańsku mieszkanie. Jest wielkie odejście ludzi na peryferia. Bo tam i taniej i spokojniej.

   • 1 6

   • za 170k to mozesz kupic przyzwoite

    auto lub kawalerke co najwyzej, a nie dom.

    • 7 0

   • Ale porównałeś (1)

    Banino - wyjeżdżasz o 6:00, albo wyjeżdżasz godzinę

    • 0 0

    • Ja slyszalam to 5 lat temu i jakosceny sie trzymaja, a mieszkajac tyle lat z tesciami to albo bym ich ubila albo siebie

     • 2 0

 • Kolejny art. sponsorowany przez lobby deweloperskie (9)

  Sprzedaż mieszkań siada i będzie jeszcze gorzej. Ceny napompowane do granic wytrzymałości. Za chwilę pęknie bańka i w wyborze mieszkań będzie można wybierać i przebierać. Oczywiście najlepsze lokalizacje będą nie do

  Sprzedaż mieszkań siada i będzie jeszcze gorzej. Ceny napompowane do granic wytrzymałości. Za chwilę pęknie bańka i w wyborze mieszkań będzie można wybierać i przebierać. Oczywiście najlepsze lokalizacje będą nie do kupienia ale o resztę będą prosić i błagać aby ktoś kupił.
  Co do tytułu: to tylko lokal wybudowany z księgo wieczystą i umowa notarialna ;)

  • 106 18

  • Od 2008 roku takie wypociny prawackie czytam. (5)

   • 16 17

   • trollu przeanalizuj ceny z 2008 i 2012 (4)

    Widzisz różnice? W 2012 można było kupić mieszkanie na zaspie od Górskiego za 4900zl metr, na przymorzu w Albatros Towers 4400zl metr. W 2008 ceny były o 1000-2000zl wyższe....

    • 11 3

    • Chyba odwrotnie

     • 1 1

    • Zaspa, przymorze ponizej 5k/m w 2012?

     Mogles napisac 3900 a metr, byloby bardziej spektakularnie ekspercie.

     • 8 1

    • hmm gorski na zaspie w 2013 bral ok 6k metr

     xx

     • 5 0

    • Przełom 2005-2006

     Mieszkanie 50m2 na Morenie co prawda do remontuci na 11 piętrze, ale za 90 tyś zł. Od połowy 2006 zaczął się szał i już o takich cenach mozna było pomarzyć.

     • 1 0

  • u ciebie

   w Bartoszycach owszem nikt nic nie kupuje.
   W Gdańsku wręcz przeciwnie.

   • 9 3

  • wybudowanie m2 mieszkania jest reaz tańsze niż kiedykolwiek wcześniej w nowej RP....za to ceny mieszkań rosną?

   • 4 0

  • xxx

   nie tylko beda blagac ale jeszcze doplacac.

   • 4 0

 • tylko dziura w ziemi! (4)

  nie kupuję kota w worku

  • 29 19

  • Dziura w ziemi to właśnie kot w worku ...

   Coś mądrego chciałeś napisać, ale nie wyszło ...

   • 20 6

  • no chyba wlasnie kupujesz, obejrzyj sobie film plac zbawiciela polecam

   • 7 2

  • Po ilości minusów wnioskuję, że w narodzie zanikła zdolność logicznego myślenia....

   ... i te uświadamiające komentarze....

   Pewnie dobrze się bawisz czytając...

   Pozdrawiam

   • 13 1

  • W worku nie, ale kota w dziurze tak.

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.