Enter. Kamień węgielny wmurowany

14 maja 2014 (artykuł sprzed 6 lat)
Ewa Budnik


W wykopie na podziemną halę garażową pod biurowcem Enter przy ulicy Śląskiej 47 w Gdyni zobacz na mapie Gdańska zamurowany został akt erekcyjny. Inwestor planuje, że biurowiec gotowy będzie na początku przyszłego roku.Zgodnie z tradycją inwestor świętuje rozpoczęcie budowy wmurowaniem tzw. kamienia węgielnego. Z węglem ma on niewiele wspólnego, nawiązuje natomiast do węgła, a więc styku dwóch ścian budynku. Kiedyś na znajdującym się pod nim kamieniu umieszczano imię budowniczego.

Tradycji i tym razem stało się zadość bo pod węgłem, w nierdzewnej tubie, umieszczone zostały nazwiska członków zarządu inwestora (Ekolan), wykonawcy (Bauhaus) oraz projektanta (BJK Architekci).

Budowa biurowca Enter rozpoczęła się kilka tygodni temu. Firmy będą mogły wprowadzić się tam w pierwszym kwartale 2015 roku. Na sześciu kondygnacjach powstanie 4 450 m kw. powierzchni najmu. Na parterze przewidziane są usługi, w hali garażowej oraz na zewnątrz łącznie 74 miejsca parkingowe. Komunikację zapewnią dwie windy.

- Budynek powstanie na miejskim placu. Będzie miał kształt węższego od ulicy i szerszego od tyłu trapezu. Wyróżni go to ze zwartej zabudowy Śląskiej. Od ulicy widoczne i czytelne będą jego trzy elewacje - tłumaczy Tomasz Janiszewski, szef pracowni BJK Architekci, gdzie zaprojektowany został Enter.

Dodatkowo, sięgające drugiej kondygnacji podcienie zachęcać będą, aby wejść do środka. Znajdą się one zarówno od frontu jak i od tyłu budynku. Tam powstaną również dwa rzędy naziemnych parkingów.

Przez parter budynku przejść będzie można prowadzącym na przestrzał korytarzem. Z kolei wyższe kondygnacje to wygodne do zaaranżowania przestrzenie okalające środkowy pion z windami i pomieszczeniami socjalnymi.

Na ostatniej kondygnacji, od strony ulicy, powstanie taras z którego oglądać będzie można panoramę Gdyni. Ciekawszy widok - na śródmieście Gdyni, z portem i morzem w tle podziwiać będą mieli okazję najemcy powierzchni biurowych od strony torów.

- Ta część Gdyni zawsze kojarzyła się z biznesem. A ta inwestycja ma dla Gdyni znaczenie nie tylko gospodarcze, ale też estetyczne. Budynek wpisze się w ulicę Śląską i otworzy potencjał tej przestrzeni. Być może powstawać będą tu kolejne budynki, a wraz z nimi kolejne miejsca pracy - mówił tuż przed podpisaniem aktu erekcyjnego Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Nieopodal, przy ul. Podolskiej 5 zobacz na mapie Gdańska, w przygotowaniu jest projekt kolejnego biurowca - o nazwie Red.
Czy w tym miejscu powinien powstać biurowiec?
51%

tak, to dobra lokalizacja na tego rodzaju obiekt

17%

tak, pod warunkiem, że na parterze będą lokale usługowe, np. kawiarnia

6%

nie wiem, ważniejsze jest, żeby ten budynek dobrze się prezentował

5%

nie, powinny powstać mieszkania, wokół jest dość biur

21%

szkoda, że nie powstanie tam zielony skwer, np. z placem zabaw i siłownią zewnętrzną

zakończona

łącznie głosów: 172