Fotowoltaika. Dotacje "Mój Prąd" zachętą do inwestycji

25 maja 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Joanna Puchala
Panele na budynkach widać coraz częściej. A będzie ich coraz więcej, bo do inwestycji zachęcają odliczenia od podatku oraz program dotacji "Mój Prąd". Więcej zdjęć (3)

Panele na budynkach widać coraz częściej. A będzie ich coraz więcej, bo do inwestycji zachęcają odliczenia od podatku oraz program dotacji "Mój Prąd".

mat. prasowe EcoAG

Panele na budynkach widać coraz częściej. A będzie ich coraz więcej, bo do inwestycji zachęcają odliczenia od podatku oraz program dotacji "Mój Prąd".

mat. prasowe EcoAG

Instalacje fotowoltaiczne z roku na rok zyskują na popularności. Ale nie brakuje także sceptyków, którzy posługując się wyłącznie ekonomicznymi argumentami, nie są przekonani do takiej inwestycji. Zapytaliśmy zatem ekspertów z Trójmiasta czy montaż fotowoltaiki się opłaca. Warto przy tym zwrócić uwagę na odliczenia od podatków oraz możliwość skorzystania z dotacji.

- Inwestycja we własną elektrownię fotowoltaiczną bardzo się opłaca. Uwzględniając dotację "Mój Prąd" oraz ulgę termomodernizacyjną, inwestycja zwraca się po niecałych sześciu latach, a trwałość instalacji to co najmniej 25 lat - zaczyna argumentować Marta Chromiec, koordynator projektów OZE z Gromar Energy Sp. z o.o.

5 tys. dopłaty z programu "Mój Prąd"W ramach programu "Mój Prąd" każda osoba fizyczna, która zbuduje instalację do 10 kW na cele prywatne oraz ma zawartą umowę z zakładem energetycznym, może uzyskać wsparcie finansowe. Przy wypełnianiu wniosków zwykle pomagają firmy, które zajmują się fotowoltaiką. Kwota dotacji wynosi maksymalnie 5 tys. zł i jest wypłacana po zakupie i montażu instalacji, a także po wymianie licznika na dwukierunkowy.

- Jeśli chcemy dostać dotację w pełnej kwocie 5 tys. zł, ale na założenie fotowoltaiki chcemy wydać jak najmniej, to koszt inwestycji powinien wynosić co najmniej 10 tys. zł, ponieważ dotacja pokrywa 50 proc. kosztów, ale nie więcej niż 5 tys. zł. Oczywiście nie ma pewności czy taka inwestycja pokryje zapotrzebowanie odbiorcy energii - wyjaśnia Tomasz Krupski, prezes firmy Sunny Roof.
Jeśli moc instalacji fotowoltaicznej zostanie odpowiednio obliczona możemy pokryć zapotrzebowanie domu na energię elektryczną w całości. Będziemy jednak ponosić koszty stałe na rzecz operatora energetycznego. W zależności od umowy wynoszą pomiędzy 15 a 30 zł miesięcznie.

- Zakładając instalację fotowoltaiczną warto zmienić taryfę na tę podstawową: G11, gdyż ma ona najniższe opłaty stałe, a do tego sprowadzą się nasze rachunki za energię - podkreśla Marta Chromiec.

Instalacja dla domu kosztuje przeciętnie 20 tys. zł- Żeby założyć fotowoltaikę wystarczy nawet kilka tysięcy złotych, natomiast żeby pokryć rachunki za prąd i nie płacić za zużycie energii, kwoty inwestycji będą bardzo zróżnicowane. Trzeba wziąć pod uwagę rzeczywiste, indywidualne zużycie, dlatego zawsze prosimy naszych klientów, żeby przed wyborem konkretnego rozwiązania pokazali nam swoje rachunki - mówi Tomasz Krupski. - Koszt instalacji fotowoltaicznej dla przeciętnego domu jednorodzinnego to mniej więcej 20 tys. zł.
Do określenia potrzebnej mocy instalacji nie wystarczy metraż domu. Jego powierzchnia nie będzie odzwierciedlać rzeczywistego zużycia energii, bo zapotrzebowanie jest w znacznej mierze zależne od liczby mieszkańców.

- Koszty instalacji wahają się od 4 tys. do 5,5 tys. za 1 kW, w zależności od tego z jakich elementów lub jakiej topografii będzie się składała instalacja. Instalacje fotowoltaiczne między sobą różnią się. Możemy spotkać się z rozwiązaniem klasycznym, w którym występuje pętla paneli i jedno urządzenie do przetwarzania, jak i instalacją, w której każdy panel jest oddzielnie podpinany do urządzenia. Z tego wynika różnica ceny montażu za 1 kW - tłumaczy Arkadiusz Czarnecki z firmy EcoAG.

Znajdź firmę, która zaprojektuje i zamontuje instalację fotowoltaicznąTo ile kW jest potrzebne zależy od indywidualnych potrzeb, które możemy określić sprawdzając rachunki za prąd. Operatorzy zwykle podają zużycie w ciągu 12 miesięcy. Określając moc instalacji fotowoltaicznej powinniśmy właśnie uwzględnić ostatni rok.

- Instalacja musi wyprodukować konkretną ilość energii w skali roku. W niektórych miesiącach będziemy ją "oddawać na przechowanie", a w zimie odbierać kilowaty - potwierdza Arkadiusz Czarnecki. - Warto podkreślić, że zimą produkujemy zaledwie kilka procent, największa produktywność jest latem kiedy dzień jest znacznie dłuższy. Panele fotowoltaiczne montowane na dachu produkują najwięcej energii kiedy jest zimno i słonecznie, na przykład podczas słonecznego dnia w lutym.
Panele fotowoltaiczne najczęściej są montowane na dachach. Możliwe są także instalacje na ścianach lub na gruncie. Więcej zdjęć (3)

Panele fotowoltaiczne najczęściej są montowane na dachach. Możliwe są także instalacje na ścianach lub na gruncie.

mat. prasowe EcoAG

Panele fotowoltaiczne najczęściej są montowane na dachach. Możliwe są także instalacje na ścianach lub na gruncie.

mat. prasowe EcoAG


Przykładowa kalkulacjaDom jednorodzinny 150 m kw., zamieszkały przez rodzinę czteroosobową, który nie ma ogrzewania elektrycznego lub pompy ciepła, generuje koszt energii elektrycznej w wysokości około 500 zł co dwa miesiące - w oparciu o takie teoretyczne założenia Gromar Energy przygotowało symulację czasu zwrotu inwestycji w instalację.

Koszt instalacji, która pokryje 100 proc. zapotrzebowania na energię to 25 tys. zł. Inwestor otrzyma dotację "Mój Prąd" w kwocie 5 tys. zł. Pozostałe 20 tys. zł zostanie od podstawy opodatkowania PIT, co da zwrot podatku w kwocie co najmniej 3 400 zł. Zatem realny koszt instalacji to 16 600 zł. Zwrot z takiej inwestycji następuje w czasie poniżej sześciu lat. Kolejne lata użytkowania fotowoltaiki oznaczają zysk dla właściciela. Jeżeli inwestor płaci podatek według stawki 32 proc., kwota odliczenia będzie wyższa.

Zwrot inwestycji w fotowoltaikę, gdy wydatek wspomagany jest dotacją z programu "Mój prąd" oraz odliczeniem od podatku następuje po sześciu latach. Więcej zdjęć (3)

Zwrot inwestycji w fotowoltaikę, gdy wydatek wspomagany jest dotacją z programu "Mój prąd" oraz odliczeniem od podatku następuje po sześciu latach.

mat. prasowe Gromar Energy

Zwrot inwestycji w fotowoltaikę, gdy wydatek wspomagany jest dotacją z programu "Mój prąd" oraz odliczeniem od podatku następuje po sześciu latach.

mat. prasowe Gromar Energy

Dlaczego warto montować instalacje fotwoltaiczne?
19%

z powodu oszczędności w wydatkach na prąd

10%

ze względów ekologicznych

46%

z jednego i drugiego powodu

1%

nie wiem co jest ważniejsze

24%

nie opłaca się ich montować

zakończona

łącznie głosów: 694