Granaria zwycięzcą konkursu we Francji

16 września 2020, 15:30
ms

Zabudowa północnego cypla Wyspy SpichrzówMapka, prowadzona przez spółkę Granaria, na podstawie projektu opracowanego m.in. przez trójmiejskie studio architektoniczne Kwadrat, zdobyła pierwsze miejsce w kategorii Urban Project w ramach imprezy MIPIM Awards we Francji.MIPIM (Le marche International des Professionnels de l'Immobilier) to od lat najbardziej znana na świecie impreza dla przedstawicieli branż nieruchomości. Podczas niej prezentowane i nagradzane są obiekty biurowe, mieszkaniowe, handlowe, przemysłowe, sportowe, opieki zdrowotnej, logistyki i przemysłu. Jest to też miejsce spotkań bardzo wpływowych graczy rynku nieruchomości.

Zwycięstwo Granarii w kategorii "Urban project"Do tegorocznej edycji MIPIM Awards zgłoszono 228 inwestycji z 45 krajów. Do finału przeszły 44 inwestycje w 11 kategoriach.

Gdański projekt rywalizował w kategorii "Urban project", czyli "projekt miejski". Konkurował w niej z inwestycjami z Brukseli - Tivoli Green City, Moskwy - przebudowa nabrzeży rzeki Moskwy - i La Cite Fertile znajdującego się na obrzeżach Paryża.

Granaria wygrała tę rywalizację. Projekt został doceniony nie tylko za koncepcję architektoniczną (autorstwa RKW Architektur i trójmiejskiej pracowni Kwadrat Studio Architektoniczne (pierwsza faza) oraz Mąka Sojka Architekci (faza druga), ale również za otwartość i wkomponowanie zabudowy w historyczne otoczenie.

Projekt zakładał zachowanie pozostałości historycznych spichlerzy, tworząc jednocześnie nową przestrzeń miejską. Znalezione w trakcie prac archeologicznych artefakty zostały wkomponowane w fasady budynków oraz w ściany w przestrzeniach wspólnych.

- Dla mnie jest to wspaniałe wyróżnienie - mówi Wojciech Ciurzyński, właściciel firmy Multibud, która wraz z firmą Immobel realizują projekt Granaria. - Granarię zawsze traktowałem jako coś szczególnego. To moje ukochane deweloperskie dziecko. Udało się. Przez ostatnich 30 lat niewiele polskich projektów wygrywało konkursy w ramach MIPIM w tej dziedzinie, więc sukces tym bardziej cieszy. Jest to również wielki sukces Gdańska - miasta, które bardzo sprzyjało i sprzyja naszej inwestycji.

Zabudowa Wyspy Spichrzów we współpracy z miastemPrzypomnijmy, że zabudowa północnego cypla Wyspy Spichrzów prowadzona jest w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego między firmami Multibud i Immobel oraz Gdańskiem. Miasto było właścicielem gruntów, które na swój koszt zabudowuje partner prywatny. Jego rolą jest także sfinansowanie obiektów celu publicznego: kładki nad Motławą, modernizacji Mostu Stągiewnego, przebudowa mariny żeglarskiej, unowocześnienie infrastruktury drogowo-spacerowej.

Kładka na Wyspę Spichrzów otwarta (1 sierpnia 2020)
Projekt konsorcjum przewidywał wybudowanie na terenie działki o pow. 18 tys. m kw. budynków mieszkalnych i handlowo-usługowych, m.in. hotelu i apartamentów o łącznej pow. użytkowej ok. 60 tys. m kw. oraz podziemnego parkingu na ok. 700 miejsc.

W ramach pierwszego etapu pomiędzy ul. Pożarniczą a północnym cyplem Wyspy powstał zespół budynków hotelowych o pow. ponad 14 tys. m kw. oraz budynek usługowo-mieszkalny o pow. ponad 9 tys. m kw. W tym drugim jest 30 lokali usługowych i 129 lokali typu aparthotel i apartamentów mieszkalnych. Wybudowano też 139 miejsc parkingowych na dwóch kondygnacjach podziemnych. Autorem projektu jest pracownia architektoniczna Kwadrat.

W drugim etapie (projekt powierzono warszawskiej pracowni Mąka i Sojka Architekci), który właśnie się rozpoczyna, najpierw powstanie wspólna część podziemna (na którą składać się będzie m.in. parking na 525 samochodów). Część naziemną będą stanowiły: drugi hotel (240 pokoi), budynki biurowe i budynki mieszkalne (500 apartamentów). Partery zostaną przeznaczone na lokale usługowe, głównie restauracje i kawiarnie. Inwestor planuje również budowę krytego pasażu, który połączy ul. Stągiewną z ul. Pożarniczej. Zadaszona przestrzeń ma być ogólnodostępna. Nad nią znajdzie się zielony dziedziniec dla mieszkańców i gości hotelowych.

Laur dla Monopolis z ŁodziGranaria nie była jedynym polskim zwycięzcą w tegorocznym konkursie MIPIM Awards. W kategorii "mixed use", czyli inwestycji łączących nieruchomości o różnym przeznaczeniu (mieszkalne, biurowe, usługowe) zwyciężył projekt Monopolis z Łodzi, którego deweloperem jest firma Virako, a architektem Rafał Grzelewski z Grupy 5 Architekci.

ms