Hotel w 100-letniej kamienicy na Oruni

3 grudnia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Michał Brancewicz

W przyszłym roku ma się rozpocząć modernizacja kamienicy przy Trakcie św. Wojciecha 113, w której prywatny inwestor planuje stworzyć hotel z pokojami na wynajem, ale maksymalnie do trzech miesięcy. Inwestycja przewiduje również dobudowanie nowego, wyższego skrzydła na tyłach 100-letniego budynku. Budowa potrwa dwa lata.Wybudowana w 1910 lub 1920 roku kamienica przy Trakcie św. Wojciecha 113 na Oruni ma ciekawą historię.

Sowieci, lekarze, milicjanciPo wojnie kwaterowała w niej radziecka jednostka, która miała za zadanie rekwirować samochody. Potem mieściła się tam poczta, a jeszcze później przychodnia. W połowie lat 60. ubiegłego wieku budynek zaadaptowano na mieszkania dla milicjantów. Następnie w kamienicy mieściła się bursa, która reklamowała się za pomocą hasła "Tanie noclegi dla każdego"

Należący do Agencji Mienia Wojskowego budynek przez lata stał pusty. W międzyczasie organizowanych było kilka przetargów na zbycie nieruchomości, ale nie było na nią chętnych.

Kamienica kupiona od wojska za ponad 1,4 mln złW ostatnim przetargu ogłoszonym w marcu kamienica znalazła w końcu nabywcę. Ofertę złożył deweloper Alter Investment z Gdańska.

- Nieruchomość została sprzedana za 1,414 mln zł - informuje Maciej Macios z AMW.
Nowy właściciel planuje remont kamienicy oraz dobudowanie do niej pięciopiętrowego skrzydła.

- W zeszłym tygodniu złożyliśmy koncepcję do uzgodnień z konserwatorem zabytków - mówi Damian Tomasik, prezes Alter Investmet.

Akademiki w Trójmieście: oferty


Inspiracja z AmsterdamuW odnowionym obiekcie, któremu ma zostać przywrócona dawna świetność z zachowaniem bryły, struktury i detalu, oraz w nowo wybudowanej części znajdzie się ok. 170 niewielkich pokoi wraz z częściami wspólnymi - restauracją, siłownią, saunami oraz współdzielonymi przestrzeniami do pracy. Pod dobudowaną częścią powstanie też parking.

Taka koncepcja przywodzi na myśl prywatne akademiki, których w ostatnich latach przybyło w Trójmieście.

- W naszym hotelu będzie można zamieszkać maksymalnie przez trzy miesiące - wyjaśnia Tomasik. - Zainspirowaliśmy się Amsterdamem, gdzie działa wiele tego typu obiektów, z których korzystają głównie młodzi ludzie.
Inwestor planuje rozpocząć prace w przyszłym roku.

- Początek przyszłego roku poświęcimy na załatwienie wszystkich formalności i uzyskanie pozwolenia na budowę, tak by w drugiej połowie roku móc ruszyć z budową - zapowiada prezes Alter Investmet. - Realizacja potrwa około dwóch lat.
Historia kamienicy przy Trakcie św. Wojciecha. Wideo z 2015 roku
Byłe(a)ś kiedyś w długiej delegacji?
34%

tak, ale zaledwie kilka dni

20%

tak, przez kilka tygodni

12%

tak, wiele miesięcy

34%

nie, nigdy

zakończona

łącznie głosów: 486