Hurtowy zakup 134 mieszkań w Gdańsku od jednego dewelopera

6 maja 2015 (artykuł sprzed 6 lat)
Ewa Budnik
Budynek, w którym znajdują się 134 mieszkania na wynajem w ramach państwowych czynszówek jest już częściowo wykańczany. W całości zostanie oddany do użytku pod koniec roku, a pierwsi najemcy wprowadzą się tam na początku 2016 roku. Więcej zdjęć (1)

Budynek, w którym znajdują się 134 mieszkania na wynajem w ramach państwowych czynszówek jest już częściowo wykańczany. W całości zostanie oddany do użytku pod koniec roku, a pierwsi najemcy wprowadzą się tam na początku 2016 roku.

materiały prasowe

Budynek, w którym znajdują się 134 mieszkania na wynajem w ramach państwowych czynszówek jest już częściowo wykańczany. W całości zostanie oddany do użytku pod koniec roku, a pierwsi najemcy wprowadzą się tam na początku 2016 roku.

materiały prasowe

Kiedy przez media przetaczała się pierwsza fala informacji o wprowadzanym przez rząd Funduszu Mieszkań na Wynajem mowa była, że czynsz będzie w nich niższy od rynkowego może nawet o 20-30 proc. Właściciele prywatnych mieszkań na wynajem obawiali się instytucjonalnej konkurencji. Dziś, kiedy w Gdańsku Fundusz kupił pierwsze 134 mieszkania, stawka najmu stała się... rynkowa.O Funduszu Mieszkań na Wynajem zaczęto mówić w połowie 2013 roku. W komunikatach zapowiadano wybudowanie lub zakup od deweloperów 20 tysięcy nowych mieszkań w ciągu 4 lat (2014 - 2017), za 5 miliardów złotych. Lokale mają zostać kompletnie wykończone, wyposażone i przeznaczone na wynajem. Według zapowiedzi ich powierzchnia nie miała przekraczać 50-60 m kw. W założeniu program ma być skierowany do osób, które nie posiadają zdolności kredytowej, aby kupić mieszkanie na własność oraz tych, których nie stać na najem mieszkania w cenie rynkowej. Najmujący musi jednak udokumentować zdolność do opłacania czynszu. Bez znaczenia jest wiek najmującego, umowy najmu podpisywane miały być na okres od 1 do 10 lat. Mieszkania nie można wykupić. W zapowiedziach podkreślano, że czynsz będzie w tym przypadku niższy, nawet o 20 - 30 proc., od rynkowego.

Umowę kupna pierwszego budynku podpisano w ubiegłym roku w Poznaniu. Tuż po jej podpisaniu rzecznik prasowy Banku Gospodarstwa Krajowego, który finansuje inwestycje, w rozmowie z dziennikarzem poznańskiej Gazety Wyborczej deklarowała, że ceny będą niższe od rynkowych nawet o kilkaset złotych.

Czytaj więcej o założeniach funduszu sprzed roku


Fundusz ogłosił właśnie, że kupił cały budynek w Gdańsku. 134 mieszkania przy ulicy Kilińskiego 1 zobacz na mapie Gdańska i będą mogły być zasiedlone od stycznia 2016 roku. Budynek powstaje w ramach osiedla Browar Gdański we Wrzeszczu, budowanego przez Przedsiębiorstwo Budowlane Górski.

Inwestycji nie można odmówić doskonałej lokalizacji (dostępności do handlu, usług i komunikacji), co było jednym z kryteriów wyboru nieruchomości zakupowanych przez Fundusz. Jednak konkurencyjna wysokość czynszu już przestała być wiodącą zachętą dla potencjalnych najemców.

- Fundusz Mieszkań na Wynajem jest właścicielem instytucjonalnym, oferującym najemcom liczne korzyści, a najważniejszą z nich wcale nie jest cena. Nasze przewagi to między innymi możliwość podpisania długoterminowej umowy, gwarancja niezmienności czynszu w trakcie trwania umowy, możliwość zameldowania się w wynajętym mieszkaniu, pewność, że właściciel będzie dbał o porządek i spokój na terenie całej nieruchomości oraz wsparcie w kwestiach związanych z obsługą mieszkania - tłumaczy Adam Świrski, wiceprezes Zarządu BGK, przewodniczący Rady Nadzorczej BGK Nieruchomości S.A.

Według aktualnych zapowiedzi stawki najmu w tym budynku mają być zatem zbliżone do rynkowych, a te - w tym przypadku - wynoszą według badań Funduszu około 42-45 złotych. Z analizy ogłoszeń o wynajmie w naszym serwisie ogłoszeniowym wynika, że porównano je do stawek najmu w nowych budynkach na osiedlu Garnizon (faktycznie w podobnej lokalizacji brakuje innych nowych inwestycji, nie brakuje jednak mieszkań na wynajem w dobrym standardzie).

Sprawdź w naszym serwisie ogłoszeniowym stawki najmu mieszkań w Gdańsku Wrzeszczu

Co istotne, stawka będzie tym niższa, im dłuższy będzie czas najmu. Takie kryteria przyjęto też w Poznaniu, gdzie czynsze w budynku funduszowym nie są wcale niższe niż na rynku.

Według wstępnych zapowiedzi fundusz w latach 2014 - 2017 dostarczyć miał na rynek 20 tysięcy mieszkań. Tymczasem w połowie 2015 roku wiadomo o dwóch budynkach, czyli łącznie o ok. 250 mieszkaniach - jeden budynek w Poznaniu (124 mieszkania gotowe do zasiedlenia od marca) i jeden w Gdańsku (134 mieszkania do zasiedlenia na początku 2016 roku). Prace nad podpisaniem kolejnych umów trwają. Fundusz swoje mieszkania ma mieć także w czterech innych miastach: Warszawie, Krakowie, Łodzi i Wrocławiu, na Śląsku. Jednak trudno sobie wyobrazić, aby w takim tempie do końca 2017 roku udało się dostarczyć na rynek aż 20 tys. lokali. Wynika to po części z trudności, z jakimi mierzy się Fundusz przy poszukiwaniu całych budynków spełniających kryteria lokalizacyjne, jakościowe i cenowe. Wbrew pozorom takich produktów nie ma na rynku do wzięcia od ręki, muszą powstać niejako "na zamówienie".

Te dwa argumenty nieco uspokajają osoby, które w czasie wstępnych deklaracji Funduszu podnosiły głosy o tym, że propozycja państwowych czynszówek będzie znaczącą konkurencją dla prywatnych właścicieli mieszkań na wynajem. Oczywiście: funkcjonowanie tych nieruchomości w ramach instytucji zapewnia pewne przywileje - jak możliwość zameldowania, gwarantowana wysokość czynszu czy jasny, z góry określony, okres najmu. Póki co życie zweryfikowało argument niższej ceny i wizję pojawienia się na rynku tysięcy tanich mieszkań na wynajem.

Sprawdź w naszym serwisie ogłoszeniowym ceny mieszkań na wynajem w Trójmieście

W budynku znajdą się 134 mieszkania, w tym: 16 jednopokojowych, 70 dwupokojowych, 34 trzypokojowe i 14 czteropokojowych, o powierzchni od 26 do 96 metrów kwadratowych. Wszystkie będą wykończone pod klucz, z kuchniami i łazienkami wyposażonymi w meble oraz sprzęt AGD. Zainteresowani będą mieli także możliwość wynajęcia miejsca parkingowego w garażu podziemnym i komórki lokatorskiej. Szczegółowa oferta (również cenowa) zostanie opublikowana pod koniec tego roku na stronie jakusiebie.pl, gdzie póki co znajdują się oferty jeszcze niewynajętych mieszkań z Poznania.

Fundusz Mieszkań na Wynajem to działalność inwestycyjna Banku Gospodarstwa Krajowego. Program będą nadzorowały dwie spółki - TFI BGK, która zajmie się sprawami inwestycyjnymi oraz BGK Nieruchomości, która działać będzie od strony administracyjnej. Są plany, aby docelowo fundusz sprzedany został wybranemu inwestorowi lub trafił na giełdę. To miałoby zapewnić dalsze fundusze na rozwój budownictwa czynszowego w Polsce.
Czy mieszkania na wynajem oferowane przez państwo powinny być tańsze?
33%

tak, państwo nie powinno zarabiać na swoich obywatelach

25%

tak, po prostu zwrot tej inwestycji powinien być rozłożony na bardzo wiele lat

7%

nie, jeśli ktoś chce tańsze to niech takie sobie znajdzie

12%

nie, najem mieszkań to nie jest wparcie dla biednych

23%

nie, tańsze są mieszkania socjalne, przewidziane na szczególne przypadki, to wystarczy

zakończona

łącznie głosów: 631