• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Hurtowy zakup 134 mieszkań w Gdańsku od jednego dewelopera

Ewa Budnik
6 maja 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Budynek, w którym znajdują się 134 mieszkania na wynajem w ramach państwowych czynszówek jest już częściowo wykańczany. W całości zostanie oddany do użytku pod koniec roku, a pierwsi najemcy wprowadzą się tam na początku 2016 roku. Budynek, w którym znajdują się 134 mieszkania na wynajem w ramach państwowych czynszówek jest już częściowo wykańczany. W całości zostanie oddany do użytku pod koniec roku, a pierwsi najemcy wprowadzą się tam na początku 2016 roku.

Kiedy przez media przetaczała się pierwsza fala informacji o wprowadzanym przez rząd Funduszu Mieszkań na Wynajem mowa była, że czynsz będzie w nich niższy od rynkowego może nawet o 20-30 proc. Właściciele prywatnych mieszkań na wynajem obawiali się instytucjonalnej konkurencji. Dziś, kiedy w Gdańsku Fundusz kupił pierwsze 134 mieszkania, stawka najmu stała się... rynkowa.



Czy mieszkania na wynajem oferowane przez państwo powinny być tańsze?

O Funduszu Mieszkań na Wynajem zaczęto mówić w połowie 2013 roku. W komunikatach zapowiadano wybudowanie lub zakup od deweloperów 20 tysięcy nowych mieszkań w ciągu 4 lat (2014 - 2017), za 5 miliardów złotych. Lokale mają zostać kompletnie wykończone, wyposażone i przeznaczone na wynajem. Według zapowiedzi ich powierzchnia nie miała przekraczać 50-60 m kw. W założeniu program ma być skierowany do osób, które nie posiadają zdolności kredytowej, aby kupić mieszkanie na własność oraz tych, których nie stać na najem mieszkania w cenie rynkowej. Najmujący musi jednak udokumentować zdolność do opłacania czynszu. Bez znaczenia jest wiek najmującego, umowy najmu podpisywane miały być na okres od 1 do 10 lat. Mieszkania nie można wykupić. W zapowiedziach podkreślano, że czynsz będzie w tym przypadku niższy, nawet o 20 - 30 proc., od rynkowego.

Umowę kupna pierwszego budynku podpisano w ubiegłym roku w Poznaniu. Tuż po jej podpisaniu rzecznik prasowy Banku Gospodarstwa Krajowego, który finansuje inwestycje, w rozmowie z dziennikarzem poznańskiej Gazety Wyborczej deklarowała, że ceny będą niższe od rynkowych nawet o kilkaset złotych.

Czytaj więcej o założeniach funduszu sprzed roku


Fundusz ogłosił właśnie, że kupił cały budynek w Gdańsku. 134 mieszkania przy ulicy Kilińskiego 1 zobacz na mapie Gdańska i będą mogły być zasiedlone od stycznia 2016 roku. Budynek powstaje w ramach osiedla Browar Gdański we Wrzeszczu, budowanego przez Przedsiębiorstwo Budowlane Górski.

Inwestycji nie można odmówić doskonałej lokalizacji (dostępności do handlu, usług i komunikacji), co było jednym z kryteriów wyboru nieruchomości zakupowanych przez Fundusz. Jednak konkurencyjna wysokość czynszu już przestała być wiodącą zachętą dla potencjalnych najemców.

- Fundusz Mieszkań na Wynajem jest właścicielem instytucjonalnym, oferującym najemcom liczne korzyści, a najważniejszą z nich wcale nie jest cena. Nasze przewagi to między innymi możliwość podpisania długoterminowej umowy, gwarancja niezmienności czynszu w trakcie trwania umowy, możliwość zameldowania się w wynajętym mieszkaniu, pewność, że właściciel będzie dbał o porządek i spokój na terenie całej nieruchomości oraz wsparcie w kwestiach związanych z obsługą mieszkania - tłumaczy Adam Świrski, wiceprezes Zarządu BGK, przewodniczący Rady Nadzorczej BGK Nieruchomości S.A.

Według aktualnych zapowiedzi stawki najmu w tym budynku mają być zatem zbliżone do rynkowych, a te - w tym przypadku - wynoszą według badań Funduszu około 42-45 złotych. Z analizy ogłoszeń o wynajmie w naszym serwisie ogłoszeniowym wynika, że porównano je do stawek najmu w nowych budynkach na osiedlu Garnizon (faktycznie w podobnej lokalizacji brakuje innych nowych inwestycji, nie brakuje jednak mieszkań na wynajem w dobrym standardzie).

Sprawdź w naszym serwisie ogłoszeniowym stawki najmu mieszkań w Gdańsku Wrzeszczu

Co istotne, stawka będzie tym niższa, im dłuższy będzie czas najmu. Takie kryteria przyjęto też w Poznaniu, gdzie czynsze w budynku funduszowym nie są wcale niższe niż na rynku.

Według wstępnych zapowiedzi fundusz w latach 2014 - 2017 dostarczyć miał na rynek 20 tysięcy mieszkań. Tymczasem w połowie 2015 roku wiadomo o dwóch budynkach, czyli łącznie o ok. 250 mieszkaniach - jeden budynek w Poznaniu (124 mieszkania gotowe do zasiedlenia od marca) i jeden w Gdańsku (134 mieszkania do zasiedlenia na początku 2016 roku). Prace nad podpisaniem kolejnych umów trwają. Fundusz swoje mieszkania ma mieć także w czterech innych miastach: Warszawie, Krakowie, Łodzi i Wrocławiu, na Śląsku. Jednak trudno sobie wyobrazić, aby w takim tempie do końca 2017 roku udało się dostarczyć na rynek aż 20 tys. lokali. Wynika to po części z trudności, z jakimi mierzy się Fundusz przy poszukiwaniu całych budynków spełniających kryteria lokalizacyjne, jakościowe i cenowe. Wbrew pozorom takich produktów nie ma na rynku do wzięcia od ręki, muszą powstać niejako "na zamówienie".

Te dwa argumenty nieco uspokajają osoby, które w czasie wstępnych deklaracji Funduszu podnosiły głosy o tym, że propozycja państwowych czynszówek będzie znaczącą konkurencją dla prywatnych właścicieli mieszkań na wynajem. Oczywiście: funkcjonowanie tych nieruchomości w ramach instytucji zapewnia pewne przywileje - jak możliwość zameldowania, gwarantowana wysokość czynszu czy jasny, z góry określony, okres najmu. Póki co życie zweryfikowało argument niższej ceny i wizję pojawienia się na rynku tysięcy tanich mieszkań na wynajem.

Sprawdź w naszym serwisie ogłoszeniowym ceny mieszkań na wynajem w Trójmieście

W budynku znajdą się 134 mieszkania, w tym: 16 jednopokojowych, 70 dwupokojowych, 34 trzypokojowe i 14 czteropokojowych, o powierzchni od 26 do 96 metrów kwadratowych. Wszystkie będą wykończone pod klucz, z kuchniami i łazienkami wyposażonymi w meble oraz sprzęt AGD. Zainteresowani będą mieli także możliwość wynajęcia miejsca parkingowego w garażu podziemnym i komórki lokatorskiej. Szczegółowa oferta (również cenowa) zostanie opublikowana pod koniec tego roku na stronie jakusiebie.pl, gdzie póki co znajdują się oferty jeszcze niewynajętych mieszkań z Poznania.

Fundusz Mieszkań na Wynajem to działalność inwestycyjna Banku Gospodarstwa Krajowego. Program będą nadzorowały dwie spółki - TFI BGK, która zajmie się sprawami inwestycyjnymi oraz BGK Nieruchomości, która działać będzie od strony administracyjnej. Są plany, aby docelowo fundusz sprzedany został wybranemu inwestorowi lub trafił na giełdę. To miałoby zapewnić dalsze fundusze na rozwój budownictwa czynszowego w Polsce.

Opinie (121) 2 zablokowane

  • Największy sponsor PO w regionie sprzedaje państwowemu funduszowi swoje przewartościowane mieszkania

    Dziwne?

    Nie tak bardzo jak umożenie postępowania w sprawie nieprawidłowości przy sprzedaży nowego budynku sądu na 3 Maja.

    Nie tak bardzo jak fakt, że za projekt odpowiada poprzednik Bielawskiego, były wiceprezydent Gdańsk d.s zagospodarowania przestrzennego.

    A to tylko wierzchołek góry lodowej. Aż dziw, że ktoś napisał pochlebny artykuł o Górskim, u którego pracuje żona pana Stąporka z trojmiasto.pl. Ojej kolejny przypadek?

    • 37 1

  • fundusz powinien sam budować na działkach gminnych, wynajmować i administrować

    takie rozwiązanie zoptymalizowałoby koszty powstania budynków czyli zminimalizowało nasze wydatki, a z drugiej strony pozwoliłoby na zaproponowanie czynszów niższych niż rynkowe.

    a to co zostało zrobione to zupełnie na odwrót, przekręt na maxa

    • 21 0

  • czy w Polsce wszystko musi byc inne niz w normalnym swiecie?

    Czynsz maleje, bo sie dlugo mieszka, gwarancja na rok albo 10 lat?

    • 2 1

  • A co tam

    idzmy dalej w pasie nadmorskim po 10 tysia za metr nich tam fundusz kupi ,.. Najlepiej wydaje sie nie swoje pieniążki

    • 12 2

  • katolickie państwo i hejt jak 150 (7)

    Czy większośc z Was jest naprawde taka ograniczona, że sama nie mysli tylko klepie bzdury p innych?

    Jak taki fundusz kupił 134 mieszkania to po 5tys /mkw albo i taniej.
    czyli jeżeli wynajmie to po 45PLN to metr zwróci sie po 112 miesiacach czyli po 9 latach mają 100% zwrot z zainwestowanego kapitału. Czyli oko 9% rocznie przy 100% ochronie kapitału. Wzrostu cen w tym czasie nawet nie liczę. To po prostu dobra inwestycja. A gdzie mieli kupić? Na Szadółkach? A kto tam wynajmie po 45PLN za mkw?

    • 4 24

    • Omnibus (1)

      a koszty napraw, pustostanu, inne zdarzenia losowe ,nie płacenie czynszu problem z eksmisjami to nie jest łatwy biznes i do tego spółka państwowa która tym wszystko zarządza .....

      • 7 1

      • no to na ile to podliczyłeś? masz kwotę?
        Ile to bedzie 1% całosci?
        Jakieś liczby czy hajt znowu tylko?

        • 1 1

    • skąd wiesz że kupili po 5000/m2?

      Podaj źródło albo przestań sie wymądrzać

      • 8 2

    • a podatki ? a koszt urzadzenia mieszkan? chlopie 9 lat? Jak podliczysz wyposazenie i podatki to co najmniej 15 lat (2)

      a osoby pracujace w tym funduszu to za darmo beda pracowac? a ich pensje to skad beda brane? z tych czynszow !

      • 4 0

      • Dlaczego po 5tys? bo liczysz netto i rabat - od ceny detalicznej. Spokojnie tyle wyjdzie.
        Ilu ludzi ma to obrabiać 2-3?
        zapominacie ze po 9-10 latach 134 będzie majtkiem firmy o bardzo dużej wartości.

        Chyba ze naprawdę myslicie ze robia to za ''Bóg zapłać''.....

        • 1 2

      • Fundusze inwestycyjne (a BGK założyło fundusz inwestycyjny) nie płacą podatków.

        • 0 0

    • Tyle tylko, że za 45 zł za metr to nikt tego nie będzie chciał. To wygląda ładnie tylko na papierze. 3 pokojowe mieszkanie ~60 m2 za 2700 zł/m-c albo 2 pokojowe ~45 m2 za 2025 zł/m-c. Wyobrażasz to sobie?? Z palcem w d. można od prywatnego inwestora w dobrym standardzie znaleźć za 60% tej ceny, całkowicie umeblowane, a nie to co oferuje BGK.

      • 2 0

  • przyszedł jakiś nowy prezes z warszawki

    może to POdkupił ?

    • 5 2

  • Mi ręce opadają.. jak urzędnicy idą na rękę jednemu deweloperowi...

    I właściwie zastanawiam się w czyim oni działają interesie. Gdy uchwalano plany zagospodarowania okolic Galerii Metropolia wszystkie wnioski mieszkańców zostały odrzucone, nawet te drobne. Teraz urzędnicy odkupują od dewelopera Górskiego za publiczne pieniądze mieszkania.. Jak to możliwe by jedna firma miała tak dużą przychylność urzędników?

    • 21 2

  • Redaktorce proponuje dokładnie sprawdzić zanim napisze artykuł - to nie są państwowe czynszówki (5)

    Miały być ale nie są

    • 12 1

    • doczytaj i przeproś (4)

      To są mieszkania kupowane przez BGK czyli czynszówki dla tych bez zdolności o których trąbił rząd kilka lat temu

      • 0 2

      • Miały być ale nie są. Rząd się z tego wycofał. To komercyjna inwestycja (3)

        • 1 0

        • BGK to nie jest komercyjna instytucja (2)

          • 1 0

          • To nie jest inwestycja BGK a funduszu inwestycyjnego w który Bgk zainwestowal (1)

            • 1 1

            • Bgk to nie jest komercyjny bank. To jest bank ktory realizuje programy rzadowe i rozporzadza panstwowymi srodkami praeznaczonymi na rozne programy np mdm itp. I jest to przedwsiezieci bgk realizujace rzadowy program mieszkan na wynajem. Problem w tym że niezgodnie z założeniami. Nie jest tak jak piszesz że bfk kupił akcje jakiegoś funduszu.

              • 0 0

  • Przekręt roku

    Zaraz wynajmą urzędnikom i innym oddelegowanym resortowym co będą mieli oczywiście dodatki na mieszkanie służbowe z budżetu, a za 10 lat jak już sprawa trochę przycichnie sprzedadzą te lokale "budżetowym najemcom" za 5% wartości . Promocyjna forma wykupu będzie wynikała z "dekapitalizacji "lokali.

    • 21 0

  • Na razie wygląda to na program wsparcia deweloperów

    którzy mają rozwiązany problem zbytu całego budynku.

    • 13 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane