• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Instalacje fotowoltaiczne. Popularność rośnie, cena spada

JP
26 sierpnia 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Instalacje fotowoltaiczne cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Oprócz dotacji i dopłat, na sytuacje mają wpływ także niepewne stawki za energię elektryczną. Instalacje fotowoltaiczne cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Oprócz dotacji i dopłat, na sytuacje mają wpływ także niepewne stawki za energię elektryczną.

Instalacja fotowoltaiczna pozwala odzyskać energię ze słońca - oszczędzić środowisko i pieniądze z domowego budżetu. Na dodatek z roku na rok spadają ceny tych urządzeń, a możliwości techniczne są coraz szersze. O podstawowe informacje na ten temat zapytaliśmy ekspertów w Trójmiasta.



Fotowoltaika - dofinansowania 2022



Czy warto stosować instalacje fotowoltaiczne?

- Od początku funkcjonowania Fundacji Energii Alternatywnej, czyli od 2012 roku nie było takiego zainteresowania fotowoltaiką jak teraz. Z pewnością w dużej mierze wynika to z zapowiadanej dotacji 5 tys. zł na każdą nowo montowaną instalację. Rozpoczęcie naboru wniosków ma ruszyć na przełomie sierpnia i września i obejmować koszty poniesione po 23 lipca br. Pozostałą kwotę zapłaconą za instalację można odliczyć od podstawy opodatkowania. Na te bonusy nałożył się spadek cen paneli - opowiada Piotr Grabowski z Fundacji Energii Alternatywnej zapytany, czy ludzie interesują się fotowoltaiką. - Zainteresowanie posiadaniem własnej elektrowni było też wynikiem zamieszania wokół cen energii i obaw o jej wzrost. Ceny zostały odgórnie zablokowane, ale przecież to nie będzie trwało wiecznie.
W 2019 roku w związku z wprowadzeniem ulgi termomodernizacyjnej oraz dotacji Mój Prąd w wysokości 5 tys. zł rynek przydomowych instalacji fotowoltaicznych wzrósł trzykrotnie.

- Szacuje się, że w całym roku 2019 zostanie zainstalowanych około 100 tys. nowych instalacji. Od 2010 do 2019 roku koszt paneli fotowoltaicznych spadł o 70 proc., co wpłynęło na gwałtowny rozwój rynku, nie tylko w Polsce i Europie, ale też całym świecie. Technologia z roku na rok tanieje, ale największe spadki cen mamy już za sobą. W tym momencie firmy stawiają głównie na sprawność modułów, czyli możliwość uzyskania większej mocy z tej samej powierzchni - mówi Michał Kitkowski, prezes SunSol.

Fotowoltaika. Znajdź firmę w Trójmieście, która założy instalację



Co się dzieje z nadwyżką energii?



Energia pozyskana ze słońca, której nie zużyjemy od razu na własne potrzeby, trafia "na przechowanie" do sieci publicznej, skąd możemy ją odebrać w ciągu dwóch lat.

- Nie pobieramy jej jednak w całości, ale ilość pomniejszoną o 20 proc. Jeśli natomiast zbudujemy instalację większą niż 10 kWp [kilowatopik - red.], czyli składającą się z około 33 paneli fotowoltaicznych, stracimy na tym przechowaniu energii 30 proc. To powoduje, że 90 proc. instalacji domowych budowanych obecnie nie przekracza 10 kWp. Inwestorzy dbają też o to, by nie produkować więcej, niż wynoszą ich potrzeby - podkreśla Piotr Grabowski.
Dzieje się tak dlatego, że energia, która jest nieodebrana z sieci przez dwa lata po prostu przepada na rzecz operatora.

- Teoretycznie można wykonać instalację typu off-grid, czyli pracującą bez połączenia z siecią publiczną i nie płacić ani złotówki, a energię magazynować w akumulatorach. Jest to jednak niebywale drogie rozwiązanie i nie ma nic wspólnego z rachunkiem ekonomicznym - podkreśla Piotr Grabowski.

Energia drożeje, więc zainteresowanie rośnie



- Rynek fotowoltaiki w Polsce zmierza w kierunku wsparcia energetycznego indywidualnych właścicieli budynków oraz małych i średnich firm. To alternatywne rozwiązanie wspierane jest przez dotacje - mówi Damian Krzaczek, wiceprezes firmy Hymon. - Aktualnie na polskim rynku królują systemy podłączone do sieci, czyli tzw. on-grid. Dzięki obowiązującemu prawu nadwyżka produkcyjna energii jest przekazana do operatora sieci dystrybucyjnej, zostaje zliczona, a następnie mamy możliwości jej poboru przez okres 365 dni. Takie rozwiązanie jest znacznie korzystniejsze od systemów z magazynem energii w postaci baterii.
Damian Krzaczek zauważa także, że w związku z tym, że energię ze słońca bardzo łatwo jest pozyskać na rynek wprowadzane są coraz to inne nowości, które to umożliwiają. W ogniwa fotowoltaiczne wyposażane są już nawet rolety okienne czy ekrany akustyczne.

- W 2020 roku wygaśnie tzw. ustawa prądowa, która zamroziła ceny energii elektrycznej. Obawa przed nieuniknionym wzrostem energii oraz możliwości dofinansowania instalacji z odnawialnych źródeł energii, takie jak "Mój Prąd" czy system upustów są czynnikami, które będą powodować stały wzrost zainteresowania fotowoltaiką - wyjaśnia Radosław Ciepliński z Hymon. - Rośnie także świadomość ekologiczna. Zaczynamy doceniać nie tylko oszczędności, wynikające ze stosowania instalacji fotowoltaicznych, ale także ich walory ekologiczne. Już dziś zdarza się, że klienci pytają nie tylko o cenę, ale o ślad węglowy przy produkcji elementów takiego systemu czy w jaki sposób się go utylizuje. Swoją drogą panele można poddawać recyklingowi i odzyskiwać z nich nie tylko szkło, ale i krzem, miedź, plastik, a to również może być przyszłością dla rodzimej branży recyklingu. Jesteśmy coraz bardziej eko i to jest wspaniałe.
Energia, której nie zużyjemy od razu na własne potrzeby, trafia na przechowanie do sieci publicznej. Możemy ją stamtąd odebrać przez dwa lata. Energia, której nie zużyjemy od razu na własne potrzeby, trafia na przechowanie do sieci publicznej. Możemy ją stamtąd odebrać przez dwa lata.

Najpopularniejsze rozwiązania



- Na rynku dostępne są w tym momencie głównie moduły monokrystaliczne, które charakteryzują się większą sprawnością, wytrzymałością i żywotnością w stosunku do paneli polikrystalicznych - podkreśla Michał Kitkowski. - Na uwagę zasługuje technologia IBC, czyli z angielskiego Integrated Back Contact, którą stosuje między innymi koreański LG oraz prekursor tej technologii - amerykański SunPower. Dzięki niej sprawność najlepszych modułów przekracza 22 procent, podczas gdy standardowe moduły osiągają jedynie 17-18 procent. Przeciętny moduł posiada aktualnie moc 300W, a wysokowydajne od 360 do nawet 400W. Coraz częściej możemy spotkać także technologię optymalizacji modułów, proponowanych między innymi przez firmę SolarEdge. Pozwala ona na monitorowanie pracy poszczególnych modułów oraz minimalizuje skutki zacienienia.
W ubiegłych latach wiele osób decydowało się na panele polikrystaliczne, które teraz na rynku uważane są za tańsze, ale też mniej wydajne.

Czytaj także: Jak dofinansować termomodernizację budynku? Dopłaty


- Aktualnie zdecydowana większość montowanych instalacji złożona jest z paneli monokrystalicznych o mocach powyżej 300W na panel - potwierdza Piotr Grabowski. - Póki co, jedne i drugie schodzą dystrybutorom "na pniu". Praktycznie znikają też instalacje jednofazowe.
Panele zauważyć można coraz częściej na różnych elementach budynków, jednak nadal najczęściej wykorzystywane do ich montażu są dachy.

- Systemy dachowe są najpopularniejsze. Mamy jednak w Polsce firmy, które produkują własne rozwiązania, testują je i udoskonalają, dopasowując do specyfiki polskiego klienta. Są dostępne systemy montażu na prawie wszystkie pokrycia dachowe - od papy przez blachotrapez, po różnego rodzaju dachy na domach jednorodzinnych - dodaje Radosław Ciepliński.
Gdańsk Osowa. Montaż instalacji w coraz bardziej widoczny sposób zmienia wygląd polskich miast. Gdańsk Osowa. Montaż instalacji w coraz bardziej widoczny sposób zmienia wygląd polskich miast.

Oszczędzanie energii elektrycznej czy ciepła?



Wiele osób zastanawia się, czy przy wykorzystaniu paneli fotowoltaicznych można zaoszczędzić również na kosztach ogrzewania.

- Biorąc pod uwagę wzrost cen energii, każdy będzie myślał nad oszczędnościami w tym zakresie, bo to ogrzewanie jest najbardziej energochłonnym czynnikiem. Instalacja paneli może przynieść oszczędności w zakresie energii, jak i ogrzewania we współpracy z systemami grzewczymi, jak na przykład pompy ciepła - wyjaśnia Damian Krzaczek.
- Energia elektryczna jest na tyle uniwersalna, że można z niej pozyskać również ciepło. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie pomp ciepła z fotowoltaiką, gdyż taka kombinacja daje największe oszczędności - potwierdza Michał Kitkowski.
Radosław Ciepliński również wspomina o pompach ciepła jako instalacji, która będzie poprawiała wyniki uzyskiwane z fotowoltaiki, ale nie jest to jedyny sposób na uzyskanie ciepła do ogrzewania domu czy innego budynku:

- Coraz więcej powstaje też instalacji o większej mocy, czyli powyżej 8kWp. Obliczone są one tak, by nie tylko uwolnić klienta od dotychczasowych opłat za prąd, ale również za centralne ogrzewanie i podgrzewanie ciepłej wody - mówi. - Istniejące piece centralnego ogrzewania zastępowane są pompami ciepła - najczęściej typu powietrze-woda. Takie rozwiązania kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Cena zależy nie tylko od mocy pompy, ale też od jej producenta. Różnice bywają naprawdę duże. Nie wszędzie jednak pompa ciepła ma sens, bo sprawdza się, gdy współpracuje z ogrzewaniem podłogowym a grzejniki wymienione są na niskotemperaturowe, co w sumie jest dość kosztowne. Tańszym rozwiązaniem, zdobywającym sobie popularność, jest zastosowanie do ogrzewania promienników dalekiej podczerwieni - montowanych najczęściej na sufitach. W naprawdę dobrze izolowanych budynkach sprawdzają się też elektryczne piece centralnego ogrzewania, które są stosunkowo proste i tanie. W efekcie całkowite koszty energii do oświetlenia i ogrzewania w domu o powierzchni do 150 m kw. można obniżyć do około 250 złotych rocznie.

Najnowsze technologie



Warto podkreślić, że współcześnie oferowane systemy fotowoltaiczne stają się coraz bardziej inteligentne - możemy monitorować zużycie energii w domu. Dzięki zintegrowaniu z instalacją na przykład ładowarki do samochodów elektrycznych, można w stanie nadwyżki energii kierować ją bezpośrednio do baterii samochodowej lub zasilania pompy ciepła.

- Elementem zamieniającym prąd stały na zmienny jest inwerter. Większość inwerterów możemy teraz komunikować przy pomocy WiFi, dzięki czemu mamy podgląd, jak pracuje instalacja. Oglądać możemy dane historyczne, ile prądu oddaliśmy do sieci i wiele innych. Dodatkowe optimizery pozwalają odłączać poszczególne panele, które są w danym momencie zacienione, przy instalacjach na wielopołaciowych dachach. To wszystko dzieje się automatycznie - podkreśla Radosław Ciepliński.
Wybierając osprzęt warto zwrócić uwagę na opinie producenta i zaplecze serwisowe. Liczy się także okres istnienia na rynku zarówno producenta jak i firmy wykonawczej. Wybierając osprzęt warto zwrócić uwagę na opinie producenta i zaplecze serwisowe. Liczy się także okres istnienia na rynku zarówno producenta jak i firmy wykonawczej.

Wybór osprzętu



Wybierając osprzęt, warto zwrócić uwagę na opinie instalatora.

- Duże firmy z długoletnim doświadczeniem, które zamontowały już kilkanaście tysięcy instalacji PV z różnym osprzętem mogą oszacować, który producent falowników, modułów jest wart polecenia. Mali instalatorzy są często zachęcani przez producentów sprzętu upustami na instalację ich sprzętu, co przekłada się na nieobiektywne podejście do tematu. Nie jest to proceder nowy, ale stosowany od lat w innych branżach. Pojedynczy instalator nie będzie myślał o przyszłości, tylko o szybkim zarobku z zainstalowanych urządzeń. Duże firmy, które działają od wielu lat na rynku i planują działać jeszcze długo, nie będą patrzeć na niewielkie bonifikaty, a na niezawodność instalowanych przez siebie systemów - podkreśla Damian Krzaczek.
Liczy się także okres istnienia firmy wykonawczej i produkującej osprzęt.

- Sam osprzęt to jednak nie wszystko. Ważne, by firma instalacyjna miała doświadczenie i zaplecze serwisowo-techniczne. Z jednej strony nie będziemy musieli robić poprawek po kiepskim instalatorze, z drugiej są to instalacje wieloletnie, więc chcielibyśmy zrealizować ewentualne gwarancje u dostawcy, który nam to zakładał i który nadal istnieje - wyjaśnia Radosław Ciepliński.

Koszty instalacji



W Trójmieście ceny instalacji dla domu jednorodzinnego kształtują się na poziomie 16-35 tys. zł. Potrzeba około siedmiu lat na zwrot z takiej inwestycji, jednak przy aktualnych stawkach i wzroście cen za energię okres ten może ulec skróceniu. Przykładowo, w 2015 roku koszt najtańszej instalacji 5 kWp wynosił około 35 tys. zł brutto, a aktualnie w związku ze spadkiem cen instalacji, taki sam zestaw kosztuje około 25 tys. brutto. Uwzględniając ulgę podatkową i dofinansowanie 5 tys. zł końcowy koszt wyniesie około 16 tys. zł brutto.

- Biorąc pod uwagę długą żywotność paneli, która wynosi od 25 do 35 lat, system zwróci się w tym czasie kilkukrotnie - podsumowuje Michał Kitkowski.
JP

Miejsca

Opinie (223) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

  • Jak budowalem dom kilka lat temu, to sie zastanawialem nad takim wynalazkiem (30)

    Niestety, ale w naszej szerokosci geograficznej jest to slabo opłacalne. Z prognozowanej kalkulacji wyszlo, ze taki system zwroci sie po 20-kilku latach. Ale projektant nie wliczył koszty serwisowania. Dodatkowo dochodzi ryzyko, ze po okresie gwarancyjnym sprzęt sie popsuje. Takze bez porzadnego dofinansowania ze strony gmin nie ma sensu taka inwestycja dla osob prywatnych.

    • 51 62

    • zwraca sie po 7 latach a jak podłączych ogrzewanie to nawet 4 a potem prąd za free (18)

      biedaki zawsze będą gadały że się nie opłaca ale jak masz kasę robisz wszystko aby oszczędzać a skoro 35tys to całe twoje oszczędności to się nie dziwie

      • 18 26

      • Jak podlaczysz ogrzewanie (12)

        To instalacja 59 tysia min. Czas zwrotu 8 lat

        • 5 2

        • To ciekawe... (11)

          59/8=7375zł/ rok
          7375/12=615zł/ miesiąc
          Nie wiem jaki pałac trzeba grzać żeby taka kwota wyszła? Dla przeciętnego domu 100-140m2 roczny koszt ogrzewania (nowego domu) to max 3tys zł.
          Wiec jakie 8 lat? W dodatku liczysz ze 8 lat to bedzie działać bez serwisu? ;-)
          Słodkie ale nie realne :)
          A swoją droga 5tys zł dotacji to ponury żart.....

          • 10 7

          • (2)

            Instalacja fotowoltaiczna to instalacja elektryczna a nie sanitarna. Innymi słowy nie są to solary, z którymi często jest mylona, więc z energii w niej zgromadzonej nie będzie nikt grzać tylko raczej "świecić" :)

            • 2 1

            • No ja będę akurat grzać

              Bardziej się opłaca niż solary

              • 2 0

            • Gadasz

              Chodzi o grzejniki eke konwektoriwe po 2.4kW sztuka z 2ma grzelkami. Grzejcie. A obliczenia prosze od pana powyzej. Niech zalozy tylko jeden taki na pomieszczenie i temp 21 przy zewn minus 5. Grzej wasc.

              • 1 0

          • Liczmy (3)

            Jedna h pracy grzejnika ele 2kW to dajmy 1zl. Grzejnikiw w domu masz z 10. Czyli 10 h pracy na dobe to 100zl za prad i 200kWh. I bedzie zimno. PV zima da ci znikoma energie. Abys rozliczyl te 200kWh na dobe potrzebujesz kilkanascie kWp paneli. Koszt dziesiatki tysia. Do tego umowe przylaczeniowa na 25 do 40A czyli wyzsze abonamenty dla Eop. Nadal ci sie oplaca grzanie ele??? Latem jak odpalisz klimę to nic nie zaakumulujesz w bilansie na zime.

            • 2 4

            • (2)

              Wystarczy zbudować dom energooszczędny. Koszty budowy niewiele wyższe, a koszty ogrzewania drastycznie niższe.

              • 2 2

              • Niewiele wyzsze

                Mysle ze nie masz o tym pojecia porownaj okna wełnę styropiany .... niewiele wyższe. Dobre

                • 1 0

              • Chciałabym

                ChciałabymAle jak rozumieć dom energooszczędny? Jakich materiałów użyć benim był?

                • 0 0

          • ? (3)

            W miesiącach zimowych ogrzewanie domu gazem tonjest koszt około 1000zl na miesiąc. Biorąc pod uwagę że grzejemy i na jesień i wiosnę to kwota na rok śmiało 5 tyś.

            • 1 2

            • 1000zł na miesiąc? Nie wiem jak... Chyba że 300m2 (2)

              Jeszcze nie przekroczyłem 1500zł... na dwa miesiące.
              6 osób w gospodarstwie, temperatura ustawiona na minimum 21
              Gaz podgrzewa jeszcze wodę użytkową i jest podłączony do dwóch kuchni.

              • 2 1

              • Matematycy (1)

                A ten piec gazowy zamontowałeś za darmo ?

                • 1 0

              • Kocioł gazowy

                • 1 0

      • "... jak masz kasę robisz wszystko aby oszczędzać..." (3)

        Sorry, ale tym samym już wiemy kto jest biedakiem. Z takim myśleniem nie wróżę sukcesów.

        • 7 5

        • (2)

          Ja się buduje właśnie i myślę tak, że póki mam forsę i siły chcę zbudować jak najbardziej dom samowystarczalny tzn, pompa ciepła, fotowoltanika dużej mocy, własna studnia z podziemnym zbiornikiem deszczówki oraz system pomp do nawadniania ogrodu i grządek,, żeby później w dobie kryzysu płacić jak najmniej opłat stałych. A to że teraz będzie to kosztowało kupę forsy to nic, mam zapas gotówki.

          • 12 1

          • Tak, a potem taki dom sprzedasz ledwie za połowę tej kasy (1)

            Wyrzucaj pieniądze, wyrzucaj skoro masz taki duży kredyt. Inni takimi środkami będą obracać, inwestowac i pomnażać. Twój wybór.

            • 3 6

            • Sęk w tym ze buduje bez kredytów. Jakbym miał na kredyt to wszystko stawiać to raczej bym się nie zdecydował.

              • 7 1

      • handlarze twierdzą że zwróci się po 7 latach, właśnie to przerabiam

        pytanie czy można wierzyć handlarzom. Poczytam trochę i jeżeli tak jest to kupię. Do mojego domu wyliczyli mi instalację za 55 tys. Rocznie płacę za prąd 8500 bo grzeję pompą ciepła.

        • 1 0

    • Liczył przy ówczesnych cenach prądu... weź pod uwagę że prąd będzie drożał.

      • 7 1

    • co ty za głupoty opowiadasz? (1)

      • 1 3

      • Do kogo się zwracasz?

        • 0 0

    • Błąd (2)

      W tym momencie instalacja zwraca się w 7-8 lat a na falownik jest 25 lat gwarancji :) Tam nie ma się co popsuć.

      • 1 0

      • Padaja (1)

        Kondensatory i triaki. U cjonoli jak muchy

        • 0 0

        • do tego mądrego co to sobie policzył, że mu się 20 lat będzie zwracało, bo cytuję:

          "w naszej szerokosci geograficznej jest to slabo opłacalne"

          • 0 0

    • To warto zweryfikować opłacalność jeszcze raz (1)

      Pamiętajmy, że postęp technologiczny zwłaszcza w nowych branżach jest dynamiczny. W fotowoltaice od kilku lat producenci prześcigają się w zwiększeniu wydajności swojego sprzętu i wytrzymałości. Instalacja, która jeszcze kilka lat zwracała się 20 lat teraz zwraca się 7-8. Nie jest to może krótki czas, ale sprawia, że się opłaca. Oczywiście czym więcej prądu się zużywa, tym opłaca się bardziej. Instalacja nie jest dla każdego. Odradzam komuś, kto płaci za prąd mniej nić 150 zł miesięcznie.
      Mój znajomy płacił 1500 zł miesięcznie, więc u niego okres zwrotu inwestycji był znacznie krótszy niż te 7 lat.

      Warto być na bieżąco

      • 2 0

      • tak mówią handlarze, z nimi jestem na bierząco

        potrafisz polecić jakieś wiarygodne źródło które to potwierdzi? Jestem mega zainteresowany tematem. Mam sporą działkę pod domem i mógłbym postawić sobie pole paneli, na próbę tylko takie co zasili dom.

        • 0 0

    • Nie pisz głupot. Energia z paneli jest dwa razy tańsza niż z sieci. (1)

      A różnica będzie tylko rosnąć (panele tanieją, prąd z Energa/PGE idzie w górę). Jedyny minus jest taki że trzeba wyłożyć pieniądze na start (ok 15-25 tys).

      • 0 1

      • 15-25? co to za bzdury?

        przecież to zalezy od domu i od tego ile sobie tego zamówimy. Jednemu styknie instalacja za piątala, a inny w 50 się nie zmieści

        • 0 0

    • Akurat tak się składa, że polska pogoda jest optymalna dla fotowoltaiki. Zresztą o czym tu mówić, skoro mamy klimat podobny do klimatu naszych zachodnich sąsiadów, a oni są liderem fotowoltaiki w Europie. Ryzyko jest zawsze, a jeśli w ten sposób patrzeć to nikt nigdy nie kupowałby nowych samochodów. Panele fotowoltaiczne są na tyle proste w budowie i działaniu, że niewiele może się tam zepsuć. NASA od lat stosuje panele fotowoltaiczne na naszej orbicie i niektóre z nich działają od ponad 50 lat.

      • 0 0

  • Za 5 lat te panele mogą przejść do historii bo wprowadzą nowe rozwiązania (18)

    Mój rachunek za prąd 300 zł na 2 mc = 1800 zł rocznie. Przy serwisie =0
    10 lat = 18.000 zł.
    Inwestycja żadna bo nie wiadomo czy za 5 lat nie wprowadzą czegoś lepszego, a może po prostu za 5 lat ceny tego spadną o 50%?

    • 35 34

    • Mój dziadek też tak kupował komputer. (7)

      Ciągle mówił, że nie wiadomo, czy za 5 lat nie wprowadzą czegoś nowego. I że się nie opłaca. I że ceny na pewno spadną. No i nie zdążył kupić, bo umarł.

      • 35 6

      • Maił rację. (3)

        Po 5 latach wiele się zmieniło, a ceny spadły. Umarł, cóż tak bywa, brak związku przyczynowo-skutkowego. Umarłby i tak nawet jeśli by ten komputer kupił.

        • 15 9

        • Niektórym to jednak trzeba łopatą. (2)

          Nie dlatego umarł, że nie kupił komputera, tylko nie zdążył kupić komputera, bo umarł. Tak długo się zastanawiał i odwlekał, bo czekał aż wymyślą coś lepszego, aż stanieje i aż zacznie się "opłacać".

          • 14 5

          • Wygrales dzis internety (1)

            U jakiego sprzedawcy paneli pracujesz?

            • 5 12

            • nie pitol tylko kup ten komputer, dostrzeżesz zalety

              nie muszę pracować u sprzedawcy komputerów by doceniać ich zalety

              • 0 0

      • Skoro to zwraca sie 20 lat to dziadek podjął dobra decyzję (2)

        Że nie kupił, nie że umarł

        • 2 2

        • Komputer się zwraca 20 lat?

          • 2 1

        • telewizor się w ogóle nie zwraca a ci głupi ludzie to kupują

          ehhh usięde se w kuchni i zjem kotleta co bede po restałracyjach chodził i wydawał

          • 0 0

    • Ceny nie spadna (2)

      Ceny nie spadna szybko bo produkcja jest bardzo droga... A chiny mamy dalekooo a to oni rozwijaja ta technologie

      • 2 3

      • Nie spadną bo Niemcy przeforsowali wysokie cłą na chińskie produkty fotowoltaniczne (1)

        Ponieważ akurat w strefie europejskiej Niemcy od lat mieli najlepiej rozwinietą produkcję tej branży. Teraz będą umiejętnie kontrolować ceny majac do tego jeszcze szkodliwy mechanizm dotacji w poszczególnych krajach. W ten sposób branża bedzie mogła wiele lat prosperować bez oddechu chińskiej konkurencji.

        • 7 4

        • tak czy siak, jeżeli jest tak jak mówią i się toz wróci w 7 lat to się opyla

          a to że sobie coś lepszego wynajdą za jakiś czas nie ma znaczenia bo to czym dysponujemy teraz już na siebie zarobi. Zyski trzeba maksymalizować już teraz a nie czekać. Czekając dewaluujemy swoje finanse. Stracisz więcej czekając niż już realizując nawet biorąc pod uwagę niższą stopę zwrotu. O ile oczywiście to prawda że fotowoltaika zwróci się w te 7 lat.

          • 0 0

    • Błąd (1)

      Analiza rynku wnioskuje, że ceny już nigdy nie będą niższe.

      • 0 0

      • Nigdy już nie będzie takiego lata...

        ; )

        • 0 0

    • takie myślenie jest bez sensu (3)

      To równie dobrze po co kupować teraz nowy samochód czy telefon jak wiadomo, że za tak na pewno będzie nowy model, który pewnie będzie lepszy od poprzedniego? Ceny nie spadną tylko za tą samą cenę będzie co innego. To jak z telefonami - starsze modele są wycofywane z oficjalnego rynku by ustąpić miejsca nowym modelom.

      Wyliczenia też źle są poprowadzone bo nie policzyłeś odliczenia z ulgi termomodernizacyjnej oraz aktualnie dofinansowania w wysokości 5000zł. i nagle okres zwrotu instalacji zamknął by się w ok. 5 latach.

      A warto jeszcze wziąć pod uwagę wzrost kosztów za energie elektryczną. Podwyżki będą na pewno to tylko kwestia najbliższego półrocza do roku czasu. 60% murowanej podwyżki

      • 1 0

      • oczywiście ze to myslenie bez sensu (2)

        bo ten ktoś założył że cały prąd który wyprodukuje to mu załatwi płatności na zero. A tak nie jest w proponowanym układzie i ta stopa zwrotu to dużo więcej a nawet wcale. Lepiej te 18000 wsadzić na 5 % do banku i taki sam będzie zysk bo 900 zł rocznie

        • 0 2

        • 5 procent w banku?

          w którym?

          • 6 0

        • w baśniach jest zawsze lepiej, ale nigdzie tyle nie dostaniesz

          natomiast stopa zwrotu z fotowoltaiki to około 10% a nie 5

          • 0 0

    • Albo ceny prądu wzrosną na przestrzeni tych lat o 90% i wtedy wyjdzie 34.200 zł.

      • 0 0

  • To chyba jabrudniejsza energia świata (15)

    Skutki ekologiczne wydobycia koniecznych surowców, koszt energetyczny ich przetworzenia są kosmiczne. To taki sam kit jak czysta energi z wiatraków. Za to świetny interes dzięki dojeniu dotacji

    • 46 59

    • A moze drugi Belchatow na Pomorzu ? (5)

      "Skutki ekologiczne wydobycia koniecznych surowców" - zapraszamy w okolice elektrowni i odkrywki Bełchatow aby zobaczyc "skutki ekologiczne" obecnego pozyskiwania energii

      • 27 6

      • Więc czym to się różni od węgla? (4)

        widziałeś kopalnie odkrywkowe pierwiastków potrzebnych do produkcji ogniw panelowy akwizytorze? największe są dziesiątki razy większe od twojego Bełchatowa

        • 11 10

        • Jakie to są te pierwiastki?

          Oświeć nas.

          • 9 4

        • Szukamy i sprawdzamy zanim napiszemy bzdury (1)

          Widze nie chcialo sie sprawdzic nawet w Google :) Nasza kopalnia odkrywkowa w Bełchatowie jest najwieksza w Europie i jedna z najwiekszych na Świecie. No z tego co wiem w panelach z rzadkich metali to mamy gal(pozyskiwany przy wydobyciu aluminium) oraz ind(pozyskiwany przy wydobyciu cynku i ołowiu). A z handlem panelami to niewiele mam wspólnego.

          • 6 3

          • słabo szukałeś

            największa kopalnia odkrywkowa jest w USA 2 kilomety głębokości. wrzuć do gugla "deepest quarry in the world"

            • 3 0

        • dziesiątki razy większe

          z jakiej d*py trullu wylazłeś?

          • 2 0

    • Wungiel

      Nalezy zburzyc Gdansk i odbudowac w calosci z wegla

      • 7 5

    • Ślad węglowy został dobrze wyliczony i wynosi 3 lata (4)

      więc się i tak opłaca

      • 6 3

      • (1)

        a co to jest ślad węglowy?

        • 1 5

        • No to co zostanie po nas

          Za tysiąc lat. Hehe

          • 1 1

      • może z twoich gaci (1)

        doczytaj do końca o co z tym śladem węglowym chodzi

        • 1 1

        • czego nie rozumiesz?

          3 lata pracy tych paneli pozwala zredukować emisję CO2 o tyle ile potrzeba wyemitować CO2 do ich produkcji, dystrybucji i montażu.

          • 1 0

    • Wyznawców pisu mamy bez liku

      Oni wierzą tyko w węgiel i 500minus. Taki pisowiec potrafi zatruć cała Polskę swoimi badaniami.

      • 8 3

    • Bzdury

      kompletne

      • 0 1

    • Nie pisz kłamstw

      Ślad węglowy zwraca się w 3 lata. Panele pracują mininum 25 lat (na tyle jest gwarancja producenta), w praktyce mogą wytrzymać nawet i 50-75 lat (przy zmniejszonej wydajności). Tak więc wychodzi zdecydowanie na plus. Co więcej, prawie wszyscy producenci paneli są w zrzeszeniu, które ma za cel recykling zużytych paneli. W chwili obecnej można zrecyklingować 95% panelu, w tym 100% metali rzadkich.

      • 0 0

  • zwrot inwestycji po około 20 latach - żadną inwestycja (7)

    • 43 33

    • A kto ci bajek nagadal ze po 20 latach/? (2)

      Tylko ruski troll bedzie chcial abysmy dalej wagonami przewozili wegiel z Donbasu do Polski.Polska musi dogonic Niemcy w montowaniu na dachach fotowoltaiki i solarow.Problemem jest tanie gromadzenie energi na wlasne potrzeby i monopol energi w tej kwestii.Jak rowniez cena bateri.Moze lepszym za tem kierunkiem bylo by inwestowanie w wytwarzanie wodoru,jego akumulacji a nastepnie wykorzystanie w silnikach wodorowych?energia jest przetwarzalna wiec energie kinetryczna mozna zamienic ponownie w prad a ten do ogrzewania wieczorowa pora.Gdyby dobrze pomyslec to energia wiatrowa na jesien,zime,a panele wiekszosc roku i prawie ma sie niezaleznosc energetyczna.

      • 2 2

      • Burzycie się, że dopłaca się do węgla, a tu bez dotacji taka instalacja nigdy w życiu na siebie nie zarobi.

        • 2 3

      • Zgoda co do pierwszej części. Dalej niestety już nie. Na wodów można zamieniać energię "odpadową", tzn. taką która się zmarnuje. Sprawność elektrolizy wody w celu uzyskania wodoru jest poniżej 20%. Ekonomicznie dużo lepiej wybrać operatora energetycznego jako magazyn bo tam uzyskuje się 80% i to bez żadnych nakładów na własny sprzęt do wytwarzania i magazynowania wodoru. Tym bardziej, że technicznie operatorzy nie mają problemu z odbieraniem nadwyżek energii. Mix energetyczny będzie się powoli zmieniał. Potem auta elektryczne pomogą równoważyć bilans energetyczne przez inteligentne ładowanie.

        • 1 1

    • Nie mogę czytać już o zwrocie z instalacji po 20 latach

      Skąd Państwo to biorą? Jedyna szansa jest taka, że albo Państwo tego nie sprawdzali, albo ktoś Państwu źle wyliczył i dobrał sprzęt. Jak wszędzie są różnej klasy sprzęty. Jeśli zależy Państwu tylko na cenie można wybrać rozwiązania proste i tanie. Kluczem jest odpowiednie dobranie mocy instalacji. Nie może być ani zbyt mała, ani zbyt duża. Jedno i drugie wydłuża zwrot inwestycji.

      • 1 1

    • Średni okres zwrotu to od 7 do 11 lat (1)

      Zależy od wielkości instalacji, zużycia energii w gospodarstwie domowym i wysokości wykorzystanych ulg i dotacji.

      • 0 1

      • ulgi i dotacje nie mają wpływu na społeczny zwrot instalacji

        jedynie na prywatny. Ktoś musi za to wybulić. Ale spoko, to o wiele lepsze niż wiatraki.

        • 0 0

    • Ml System

      Bardzo dobrą firmą, która zajmuje się panelami fotowoltaicznymi, zdecydowanie mogę polecić, usługi wykonywane bardzo dobrze, w dość dobrej cenie i co najważniejsze zawsze terminowo wszystko wykonywane.

      • 0 0

  • nie opłaca się (2)

    sam zwrot zakupu i instalacji zwraca się po 20 latach.
    Jednorazowo wydajesz tyle ile za prąd płacisz przez 20 kilka lat. Do tego w ciągu tych 20 lat musisz to konserwować i serwisować. Nie opłacalne i dobre tylko dla firm które chcą mieć PR eco. Dla zwykłego człowieka totalnie nie opłacalne a wręcz droższe niż prąd

    • 41 34

    • facchowcy sie nachwalili, na-ach-ali i na-och-ali ale jak zwykle zapomnieli wspomniec o istotnych (1)

      wadach tego rodzaju źródła prądu.
      Wada nr 1. Energia jest przekazywana do miejscowego monopolisty energetycznego w celu jej składowania, odebrac mozna jej tylko 80procent , bo 20 procent jest zabierane w ramach ? domniemanych ? kosztów utrzymania instalacji.
      Wada nr 2. Jak bedzie przerwa w prądzie u monopolisty to bedzie przerwa wszedzie, także u tych co magazynują prad u niego. W efekcie ty wytwarzasz prąd, ale go nie masz jak reszta okolicy.
      Teoretycznie uniezależniasz się od dostawcy pradu, w praktyce jestes uzalezniony od niego, bo to on ma Twój prąd.
      Wada nr 3. W przypadku nie dostarczenia zakontraktowanej ilosci prądu do monopolisty (z powodu usterki instalacji solarnejalbo braku słońca) zostaniesz ukarany karą za niewywiązanie się z umowy.

      -----------------
      O ile instalacja solarna faktycznie moze byc korzystna dla inwestora to napewno niekorzystnie wychodzi wspolpraca z miejscowymi dostawami prądu. Najlepszym rozwiązaniem jest modernizacja istniejacej fotowoltaiki w taki sposób by nie wprowadzac wytworzonego prądu do wspolnej sieci 240V i samemu ją magazynowac. Ale to koszt rzedu dodatkowe 10-15tys.

      Wybor jest prosty: albo sie calkowicie uniezalezniasz od innych albo uzalezniasz się pod grożbą przyszłych kmplikacji z karami włacznie.

      • 0 7

      • Co ty tupiszesz?

        Gwarancja dostaw dotyczy prosumentow a nie pani Gieni. Napisz o ty magazynowaniu bo mnie uczyli innej energetyki i wychodzi mega drozej... poza tym nie musisz wlaxzac sie do eopa mozesz ciagnac i przelaczac na brak slonca.

        • 0 1

  • Opiwiesci z drzewa sandalowego (1)

    Czas zwrotu z onwestycji 8 lat i to przy uwz bonusow i dotacji. Lepuej zalozyc lpg w aucie

    • 26 21

    • przy 5 dychach inwestycji, 5 koła dotacji (bo większych nie będzie) nic nie zmienia

      8 lat jest spoko, kupno mieszkania na wynajem się w tym czasie nie zwróci

      • 0 0

  • Co za bdura.... (6)

    ...Odebrać wyprodukowaną energię można przez rok a nie dwa! ;) A inwestycja opłacalna. Z dotacją i odpisem od podatku, inwestycja zwraca się po około 7-8 latach. Co daje jakieś 13% rocznie zysku. W tej chwili nie znajdziecie lokaty wyżej oprocentowanej.

    • 40 13

    • Policzyles (5)

      Serwis i ubezpieczenie? Inwertery chinskie padaja po kilku latach. Sprawnisc paneli tez leci w dol.

      • 5 8

      • Po siedmiu latach sprawnosc nadal 80 %..Inwentery maja 25 lat gwarancji. (3)

        • 1 2

        • Za 10 lat (2)

          Nie bedzie juz twojego instalatora. Od kogo gwarancję? Od Chinczyka? Powodzenia.

          • 1 1

          • No sory Ikea raczej będzie istnieć

            • 4 0

          • chińczyk akurat będzie istniał bo jest tańszy i wszyscy od niego biorą

            padnie producent europejski

            • 0 0

      • na chińskich komponentach zwrot inwestycji masz po 5 latach

        na tych porządnych masz 7-8

        • 0 0

  • (1)

    Przeciez zanim to sie zwroci juz trzeba wymieniac panele

    • 29 29

    • Słyszałeś takie opowieści

      Czy może już wymieniłeś panel?

      • 3 4

  • A co zrobicie jak (6)

    Ue wprowadzi to co w hiszpani niemczech itd... Dawali dotacje na instalacje a po czasie nalozyli oplaty wysokie za produkcje prądu.. Kredyt instalacji i oplaty sprawily ze wielu ludzi tam wyprzedaje instalacje bo niestac ich

    • 12 21

    • Zrobimy to co niemcy

      • 3 1

    • To nie produkuje dla innych tyko dla siebie (2)

      Nadwyżkę ładuje w samochód elektryczny. Mój i sąsiada. Polacy są kreatywni i zawsze znajdą możliwość obejścia przepisów

      • 2 1

      • A ja w produkcje bimbru (1)

        Z polskiego cukru.

        • 3 0

        • jak z polskiego, to jesteś patriotą

          • 4 0

    • będę włączał piekarnik otwarty w słoneczne dni

      • 3 0

    • własna akumulacja

      jest parę sposobów

      • 0 0

  • Mamy kopalnie pelne wegla kamiennego bardzo dobrego (19)

    Ue o tym wie dlatego nam zakazuje aby spowolnic nas bysmy nie rozwijali sie i ich nie wyprzedzili, niemcy np kopca brunatnym najgorszym weglem dlatego nakazali sypac dosypki PO aby zamknac majatek polski, i spowilnic nas! Dlatego cofa sie naukowcom polskim kase na badania by wegiel zgazowac i ta technologie patenty z braku funduszy sprzedaje sie niemcom bysmy jej nie wykorzystali... Fotowoltaika jest narazie za droga i nie ekologiczna bardzoooooo akumulatory, panele to ciezko utylizowac i naprawiac!

    • 31 73

    • Człowieku jakie akumulatory? (1)

      Mam panele na dachu i nie mam akumulatorów! ;) Inwestycja opłacalna. Instalowałem panele jeszcze sprzed nowej ustawy. Są na dachu od 6 lat i będę dokładać. Rezygnuję całkowicie z gazu na rzecz folii grzewczej ;)

      • 12 3

      • Rezygnuję z gazu!

        A ten gaz już na siebie zarobił, że z niego rezygnujesz, że tak zapytam?
        Polska idealny kraj do dojenia społeczeństwa:
        Vat
        Telefonia komórkowa.
        Ofe
        Franki
        500+
        Wiatraki

        • 0 0

    • Jasne, bardzo dobrego węgla. Którego wydobycie jest najdroższe na świecie. (1)

      Ale zawsze można przecież sprowadzać z Rosji.

      • 20 3

      • bzdury

        I co wy w ogóle z tym importem z Rosji??? W Polsce produkuje sie ok 140 mln ton a importuje raptem 8. To jest margines zużycia.

        • 2 1

    • (2)

      Mamy kopalnie pełne węgla dlatego importujemy go z Rosji,co nie?

      • 16 2

      • Przecież o to chodzi "Robertowi" z Moskwy

        • 9 1

      • Ten import to raptem 5% całości.

        podniecasz się jakims marginesem.

        • 1 1

    • 'sypac dosypki', 'spowilnic',' wegiel zgazowac i ta technologie patenty', etc....

      ... i właśnie dlatego nie mam przekonania do automatycznych tłumaczy typu google ;D

      • 9 1

    • Ogarnij się (2)

      Trochę konkretów a nie UE, Niemcy, węgiel, PO - skąd to znamy?

      • 5 2

      • właśnie to jest konkret. (1)

        Niemcy palą więcej węgla od nas. Chociaż i tak sporą część energochłonnej produkcji przenieśli zagranicę. Wspierają nowe technologie bo dużo w to inwestowali i to jest wsparcie własnej gospodarki. Jeśli mamy własne rozwiązania i własne technologie, własnych producentów, którzy zakumulują i zainwestują zyski w Polsce, to oczywiście też powinniśmy tak robić. Ale trzeba to robić z głową.
        A jak się okaże, że nam za dobrze idzie to zawsze makaron albo makrela znajdą pretekst, żeby nas zatrzymać. podobnie jak to było z transportowcami. Dokładnie pilnują żebyśmy nie zdobyli nigdzie przewagi konkurencyjnej.

        • 3 3

        • lepiej bym tego nie sprecyzował

          Niemcy - największy truciciel (jeśli chodzi o węgiel) świata do tej pory, bo niedługo wyprzedzą ich Chiny, w których co prawda Niemcy zlecają produkcję :D My Polacy nie wyemitowaliśmy nawet 1/20 czyli 5% tego. Nie dajmy się pouczać tej hołocie.

          • 0 0

    • (1)

      z tym weglem to nie dokonca jest wesolo, za komuny wysoce enrgetyczny wegiel byl plytko-niska cena.
      obecnie jest jest on glebiej, gornicy musza nizej schodzic zeby ten wegiel ktos chcial kupic.

      • 2 1

      • Niezależność to też wartość.

        Szczególnie w coraz bardziej niespokojnym świecie.

        • 0 1

    • Nie mamy (1)

      zapasów węgla mamy na 30-50 lat (wyliczenia są bardzo rozbieżne, ale generalnie mieszczą się w tych widełkach), już teraz musimy importować węgiel zza granicy (oczywiście z Rosji). Jeżeli premier Morawiecki marzy o tym "zapasie węgla na 200 lat), to powinniśmy ograniczyć jego zużycie przynajmniej pięciokrotnie. Niemcy mają stosunkowo niski % udziału węgla w miksie energetycznym - w wartościach bezwzględnych jest to więcej niż Polska, bo to duża gospodarka jest.

      • 2 2

      • tu nie chodzi o to ile oni teraz emitują, tylko ile emitowali kiedy się tak dynamicznie rozwijali

        nie dojdziemy do 5% tego nigdy, a na pewno nie kiedy nas uzależnią od swojej energii. Cwaniacy sami kopcili a teraz kreują się na obrońców środowiska. W ekonomii nie ma filantropii. Oni mają w tym interes, nie chcą konkurencji.

        • 1 0

    • Skończmy wreszcie z tym mitem o polskim węglu (2)

      Nie jest tani w wydobyciu - pokłady są na głębokości 800-2000m - porównaj to sobie z kopalniami w USA gdzie mają wysokiej jakości węgiel na powierzchni.

      Nie jest też czysty - mnóstwo siarki, nie mówiąc o samym CO2.

      Zamknąć wszystkie kopalnie a górników przekwalifikować na monterów instalacji PV.

      • 2 2

      • sam się zamknij

        • 0 2

      • najwięcej udziału w wydobyciu mają spółki skarbu państwa, prywaciarzom się opłaca wydobywać

        mamy mega dobry węgiel, ale jak zwykle w komunie nic się nie opłaca. Strukturę własności kopalni mamy jeszcze z PRLu

        • 0 0

    • Żeby język giętki powiedział to.....

      Co pomyśli głowa ;)

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane