Inwestycje deweloperskie coraz bardziej ekologiczne

23 stycznia 2022, 10:30
Joanna Stolp
Stosowanie przez deweloperów rozwiązań sprzyjających środowisku to coraz częściej wymóg narzucony prawem. Ale nie można przy tym także deweloperom odbierać inwencji. Więcej zdjęć (5)

Stosowanie przez deweloperów rozwiązań sprzyjających środowisku to coraz częściej wymóg narzucony prawem. Ale nie można przy tym także deweloperom odbierać inwencji.

fot. 123rf.com/sunflowerey

Stosowanie przez deweloperów rozwiązań sprzyjających środowisku to coraz częściej wymóg narzucony prawem. Ale nie można przy tym także deweloperom odbierać inwencji.

fot. 123rf.com/sunflowerey

W opisach nowych inwestycji mieszkaniowych standardem stają się informacje o zastosowaniu oświetlenia LED w częściach wspólnych budynków, paneli fotowoltaicznych do jego zasilania czy przygotowaniu miejsc do ładowania samochodów elektrycznych. Przestaje to już być synonimem super ekologicznego podejścia. Ale już kiedy deweloper deklaruje wykorzystanie poddanych recyklingowi łopat elektrowni wiatrowych do urządzenia terenów zielonych przyznać trzeba, że stara się myśleć nieco szerzej.O, nadal jednak ponadstandardowej, chęci stosowania przez dewelopera wszechstronnych rozwiązań ekologicznych świadczy sięganie przez niego po możliwość certyfikowania realizowanych inwestycji w systemie BREEAM lub LEED. Jest to potwierdzenie, że inwestycja realizowana jest w duchu zrównoważonego rozwoju.

Proces certyfikacji zaczyna się na etapie projektowania inwestycji, gdzie regulowany jest wpływ, jaki budowa, a potem gotowe budynki wywierają na środowisko. Do czynników poddawanych ocenie należy m.in. oświetlenie, wentylacja, wykorzystanie terenu i wody oraz izolacja termiczna, które wpływają na zużycie zasobów.

Jako jedyny do tej pory w Trójmieście certyfikat LEED dla inwestycji mieszkaniowej uzyskał deweloper Vastint dla ukończonej w 2020 r. inwestycji Riverview. Teraz z kolei o otrzymanie certyfikacji w systemie BREEAM stara się Yareal dla inwestycji Rezydencja Plac Kaszubski w Gdyni. Część miejsc postojowych w hali garażowej tej inwestycji wyposażona będzie w ładowarki dla samochodów elektrycznych. Deweloper zaplanował tu także liczne energooszczędne rozwiązania, takie jak m.in. stosowane czujniki ruchu i zmierzchu, nowoczesne okna o podwyższonych współczynnikach przenikania ciepła czy efektywne energetycznie windy.

- Yareal jest liderem pod względem liczby budynków mieszkalnych certyfikowanych w systemie BREEAM. Zgromadziliśmy już kilkanaście certyfikatów obejmujących prawie 40 budynków wielorodzinnych i domów jednorodzinnych. W znakomitej większości otrzymały one ocenę very good, czyli najwyższą, jaką przyznano dotychczas budynkom mieszkalnym w Polsce - mówi Katarzyna Rauber, dyrektor regionu Trójmiasto Yareal Polska.
Czytaj także: Inteligentne rozwiązania wspierają ekologię

Starania o uzyskanie certyfikatu BREEAM na tym samym poziomie zapowiada także Allcon Osiedla w przypadku inwestycji Atrium Oliva. Do rozwiązań ekologicznych, które w przypadku starania się o taki certyfikat muszą w inwestycji się znaleźć należą m.in. ładowarki do aut elektrycznych, panele fotowoltaiczne oraz oświetlenie LED.

Mieszkańcy mogą oszczędzać - media i dobra naturalneO ekologiczne rozwiązania zarówno wewnątrz budynku, jak i na terenie inwestycji dba także na przykład deweloper Dekpol. Pozwala to na oszczędności mediów, a więc także zasobów naturalnych) nie tylko na poziomie całego budynku, ale także w każdym pojedynczym mieszkaniu. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych systemów przestaje to być wymagające dla użytkowników.

- Przy projektowaniu nowych inwestycji tworzymy energooszczędne i ekologiczne budynki z rozwiązaniami smart takimi jak: czujniki wilgotności, systemy umożliwiające kontrolę temperatury, sterowanie oświetleniem czy klimatyzacją - wymienia Natalia Zachalska, specjalista ds. marketingu z Dekpol. - Dodatkowo stosowanie tych rozwiązań pozwala podnieść bezpieczeństwo, bo taki jest efekt działań wchodzących w skład inteligentnych systemów czujników dymu czy zdalnej kontroli mechanizmów antywłamaniowych.
W budynkach inwestycji Neo Jasień i Osiedla Pastelowe zostały uwzględnione: windy z systemem stand by, oświetlenie LED z sensorami ruchu i czujnikiem zmierzchu, a także panele fotowoltaiczne na dachu zasilające części wspólne.

Panele fotowoltaiczne, powietrzne pompy ciepła i popularne wśród wielu deweloperów energooszczędne oświetlenie znajdują się także w inwestycjach dewelopera Atal. Jednym z pionierów w zastosowaniu w tzw. segmencie popularnym budownictwa mieszkaniowego paneli fotowoltaicznych i systemów inteligentnego sterowania zużyciem mediów i bezpieczeństwem był natomiast Robyg.

Nietypowe rozwiązaniaNowość w trendach ekologicznych w budownictwie mieszkaniowym pojawiła się u dewelopera Yareal. Planuje on wyposażanie inwestycji mieszkaniowych w elementy wykonane z poddanych recyklingowi łopat elektrowni wiatrowych.

Do tej pory deweloper zapowiedział wprowadzenie tego pomysłu w przypadku ręcznego wyprodukowania mebli ze śmigieł likwidowanych wiatraków w jednym ze swoich warszawskich osiedli. Docelowo również przestrzenie wspólne osiedla mają zostać wyposażone w małą architekturę powstałą z przetworzonych śmigieł wykonanych z trwałego kompozytu, który nie wchodzi w reakcję ze środowiskiem.

Czytaj także: Inteligentne rozwiązania w inwestycjach deweloperskich

Nie tylko budynek, ale także jego otoczenieDeweloperzy coraz większą wagę przywiązują do przyjaznych środowisku terenów zielonych. Powstają miejsca postojowe dla rowerów ze stacjami ich napraw, co ma zachęcać do korzystania z jednośladów oraz miejsca postojowe ze stacjami ładowania pojazdów elektrycznych.

Niezmiennie deweloperzy chętnie decydują się na tworzenie ogrodów deszczowych. Przykładem takiej inwestycji jest Bursztynowa Zatoka w Gdańsku dewelopera Atal, która uwzględnia ogólnodostępne tarasy zielone wraz z ogrodami deszczowymi wyposażonymi w instalację do retencji wody.

- Projektując nasze inwestycje zwracamy uwagę na to, by nowe osiedla były przyjazne nie tylko mieszkańcom, ale również środowisku. Podchodzimy świadomie do realizacji projektów deweloperskich i zdajemy sobie sprawę z tego, jak istotne jest wzbogacanie przestrzeni o tereny zielone, by rozwijać zdrowy ekosystem miast - mówi Adam Sikora z biura prasowego Atal S.A.
W wybranych inwestycjach tego dewelopera powstały też łąki kwietne z domkami dla owadów.

Na brak terenów zielonych nie będą mogli narzekać także przyszli mieszkańcy osiedla Leszczynowy Park gdańskiego dewelopera Domesta, gdzie łącznie tereny zielone zajmą 16 tys. m kw. Znajdzie się tam m.in. ogród ekologiczny.

7 tys. m kw. zieleni znajdzie się z kolei w inwestycji Linea dewelopera Allcon. Ogrody deszczowe uwzględniające zastosowanie zbiorników retencyjnych, nasadzenia z roślin przyciągających ptaki i owady oraz budki dla owadów są także w planach powstającej inwestycji Atrium Oliva tego samego dewelopera.

Deweloper Dekpol na zewnątrz swoich inwestycji Neo Jasień i Osiedla Pastelowe zaplanował system gromadzenia wody deszczowej do podlewania roślin, a także posadzenie roślin o właściwościach antysmogowych.

Czy przywiązujesz wagę do rozwiązań ekologicznych w inwestycjach deweloperów przy zakupie nieruchomości?
26%

tak, jest to dla mnie istotne

30%

tak, jeśli faktycznie wpływa to na komfort życia i koszty

31%

nie, nie ma to dla mnie znaczenia, jeśli inwestycja jest ciekawa

13%

nie, bo mieszkam w domu

zakończona

łącznie głosów: 410

Opinie wybrane


wszystkie opinie (136)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.