Inwestycje mieszkaniowe 2016. Co nowego powstaje?

29 grudnia 2016 (artykuł sprzed 5 lat)
Ewa Budnik

O tym, które inwestycje mieszkaniowe oddane do użytku w 2016 roku były najciekawsze zdecydują nasi czytelnicy w plebiscycie, który tradycyjnie ogłosimy w pierwszych miesiącach 2017 roku. Warto jednak zrobić krótki przegląd tego, co nadal powstaje lub dopiero zaczyna powstawać. Na brak różnorodności w budownictwie mieszkaniowym Trójmiasta narzekać nie można.Aktywność dużych deweloperów, jak i małych firm, które realizują jedną lub dwie inwestycje na obrzeżach Trójmiasta jest bardzo duża, ale - zgodnie z zamiarami miejskich planistów, którzy za uzasadniony uznają rozwój miasta "do wewnątrz" - coraz śmielej zapełniają się działki w centralnych i "średnich" lokalizacjach. W większości przypadków coraz większa jest też dbałość o architekturę. W organizowanym przez Trojmiasto.pl Plebiscycie na najciekawszą inwestycję mieszkaniową 2015 roku, który właśnie architekturę ocenia zwyciężył Silver House w Gdyni, przy ulicy Zygmunta Augusta zobacz na mapie Gdańska.

Budynki wysokie
W Trójmieście wciąż nie ma takiego rynku, by deweloperzy budowali wysokościowce z prawdziwego zdarzenia, a więc budynki wysokie to w standardzie Trójmiasta 17 pięter, nie więcej niż 55 metrów.

Najbardziej kontrowersyjnym projektem tej wysokości, który zaczął powstawać w tym roku jest Bastion Wałowa przy ulicy Wałowej zobacz na mapie Gdańska. Już po wydaniu pozwolenia na budowę przez media przetoczyła się krytyka architektury budynków, które są początkiem zabudowy mistycznego Młodego Miasta - nowej części Śródmieścia Gdańska. W rezultacie deweloper - LC Corp - obiecał drobne zmiany w projekcie, które wprowadza. Szybkie tempo sprzedaży mieszkań w Bastionie pokazuje jednak starą prawdę: po pierwsze lokalizacja, po drugie lokalizacja, po trzecie lokalizacja, a o architekturze można pogadać. Deweloper nawet nie za bardzo etapuje budowę - dwie wieże będą gotowe w I kwartale 2018 roku, a cała inwestycja (czyli cztery wieże) do końca 2018.

Na Wyspie Piecewskiej zobacz na mapie Gdańska na Morenie wyrosły dwie kolejne wieże CentralParku, który wznosi tu Grupa Inwestycyjna Hossa, a przy Piekarniczej zobacz na mapie Gdańska, gdzie od lat zapowiadane są wysokie budynki w ramach osiedla Słoneczna Morena deweloper Robyg zaczyna budowę dwóch siedemastopiętrowych wież połączonych wspólnym handlowo-usługowym parterem.

Zagłębiem wysokich budynków od lat jest Przymorze. Tu, przy ulicy Obrońców Wybrzeża zobacz na mapie Gdańska, kończy się budowa ostatniej wieży Czterech Oceanów, ale lokalizacja ta nie powiedziała jeszcze swojego ostatniego słowa, bo obok budować równie wysoko zaczął Euro Styl, który docelowo postawi tu cztery wieże inwestycji Spektrum - oglądać można już niemal połowę pierwszej wieży. Ma ona być gotowa w III kwartale 2018 roku.
Także na Przymorzu, u zbiegu al. Rzeczpospolitej i ul. Kołobrzeskiej zobacz na mapie Gdańska, niedawno zakończyła się ostatecznie realizacja projektu Albatross Towers, mieszkania zostały już sprzedane. Nieopodal w zapowiedziach są budynki dewelopera Budimex Nieruchomości przy al. Jana Pawła II zobacz na mapie Gdańska. Na rozpoczęcie budowy trzeba jeszcze poczekać, bo inwestor jest w trakcie uzyskiwania pozwolenia na budowę. Okoliczni mieszkańcy nie są zadowoleni z powstania tej inwestycji.

Warto zwrócić uwagę, że pierwszy wysoki budynek powstanie w Redzie. Aktywny głównie w Redzie i Gdyni deweloper Semeko odkrył potencjał Małego Trójmiasta i można powiedzieć, że od lat po kawałku je buduje. Tutaj też realizuje inwestycję Aquatower. Klucze do mieszkań z widokiem na okolicę będzie można odebrać w listopadzie 2018 roku.

W 2017 roku budynki wysokie zaczną też powstawać w Śródmieściu Gdyni, ale deweloperzy swoje premiery trzymają póki co w tajemnicy.

Osiedle - dzielnica - miasto

Kilkanaście lat temu pierwszym osiedlem, które powstawało w myśl idei "miasto w mieście" były Wiszące Ogrody. Dziś, po latach kiedy powstało wiele inwestycji (a nawet całe części dzielnic) bez odpowiedniej infrastruktury, każdy deweloper, który ma większą działkę do zabudowania wie, że buduje dla swoich klientów nie tylko mieszkania, ale też miejsce do życia. Dlatego warto skupić uwagę na większych realizacjach, całych osiedlach, które w Trójmieście w sposób mniej lub bardziej udany pełnią rolę miastotwórczą.

Przykładem numer jeden jest Garnizon we Wrzeszczu zobacz na mapie Gdańska realizowany przez Hossę. Sukces wielofunkcyjnej zabudowy wypełnionej przestrzeniami dla ludzi i ich codziennym życiem dowodzi, że można stworzyć nową część miasta, która wystarcza nie tylko dla mieszkańców, ale też przyciąga tych, którzy tam nie mieszkają. Prace trwają w Browarze Gdańskim przy ulicy Kilińskiego zobacz na mapie Gdańska. Tam na budowę nowych obiektów przemieszanych z tymi restaurowanymi porwało się PB Górski. Z zapowiedzi wynika, że inwestycja ta (choć w powierzchniowo mniejszej skali) powtórzy sukces Garnizonu.

Na granicy Oliwy i Przymorza zobacz na mapie Gdańska w szybkim tempie powstaje Idea Euro Stylu. Budowa trwa, więc trudno już zachwycić się przestrzeniami osiedla, ale według zamierzenia mają to być przestrzenie wypełnione zielenią i sztuką. Podobny klimat panował będzie na dużym osiedlu Harmonia Oliwska, które Inpro buduje w sąsiedztwie Parku Oliwskiego. Parkowy klimat ma przenikać do wnętrza osiedla. Póki co budowa trwa, więc pozostaje trzymać kciuki za dewelopera, by niebawem spacerowicze chętnie zaglądali także w przestrzeń tego osiedla.

Dużą obietnicą wydają się być dwa projekty ogłoszone w tym roku przez Robyg. Realizacja pierwszego - Zajezdni Wrzeszcz - rozpoczęła się już przy ulicy Grudziądzkiej zobacz na mapie Gdańska. Skala inwestycji powstającej przecież na obrzeżu Zaspy nie obiecuje kameralnej atmosfery, jaka może panować na osiedlach o niższej zabudowie, ale wystarczy tylko trochę zaangażowania, by powstała tu służąca człowiekowi żyjącemu między plażą a centrum miasta przestrzeń. Drobne udogodnienia, jakie proponuje deweloper pozwalają wierzyć, że tak się stanie. Lokalizacja, w kontekście powstawania nowego kawałka miasta, wiele obiecuje, bo planowana jest sprzedaż zajezdni autobusowej (przedtem uchwalony zostanie nowy plan zagospodarowania przestrzennego), więc idea ulegnie rozszerzeniu. Kilku deweloperów przymierza się do udziału w tym przetargu. Drugi projekt to Nowa Letnica w lokalizacji, która dla deweloperów mieszkaniowych jest "nową ziemią". Od tego jak rozpocznie się jej zagospodarowywanie pod inwestycje mieszkaniowe zależy czy powstanie tu interesująca część miasta czy sypialnia w Letnicy. W ramach tej inwestycji również powstać może wysokościowiec, jednak deweloper nie podjął jeszcze decyzji jak wysokie będą budynki.

W Gdyni ideę miasta w mieście od lat sukcesywnie realizuje Hossa rozbudowując kolejne osiedla (Sokółka Zielenisz, Wiczlino Ogród, Patio Róży) składające się na Gdynię Zachód. Przybywa kolejnych budynków, a między nimi powstają nie tylko punkty handlowe i usługowe, ale też strefy rekreacji i przestrzenie wspólne. Z kolei przy głównej trasie komunikacyjnej Trójmiasta zobacz na mapie Gdańska do wewnątrz zaprasza reprezentacyjnym placem z restauracją Nowe Orłowo.

Śródmieście Gdańska. Śródmieście Gdyni

Śródmieście Gdyni od lat ma szczęście do lokalnych inwestorów, którzy oddają tu do użytkowania kolejne budynki wysokiej jakości. A i w tym roku ogłoszonych zostało kilka projektów, które tą część miasta wzbogacą. Pozwolenie na budowę otrzymał właśnie Yacht Park, którego pięć budynków i marina powstaną na Molo Rybackim zobacz na mapie Gdańska. To bardzo "eksponowana" inwestycja.
Niedaleko od tego miejsca AB Inwestor - po rozpisanym konkursie - ogłosiło budowę apartamentowca Awanport przy ulicy Żermoskiego zobacz na mapie Gdańska. Jeśli znajdzie się kupiec na taki towar, powstać tu może apartament o powierzchni 800 m kw. za 16 mln złotych. Trwają dwie budowy przy ulicy Batorego, powstaje druga część apartamentowca Art Deco przy I Armii Wojska Polskiego zobacz na mapie Gdańska oraz osiedla Silva, które administracyjnie znajduje się co prawda w dzielnicy Działki Leśne zobacz na mapie Gdańska, ale bardzo blisko Śródmieścia.

Duże ożywienie nastąpiło natomiast w Śródmieściu Gdańska, i to już nie tylko na Wyspie Spichrzów. Tu od kilku lat prace bardzo intensywnie trwają w południowej części wyspy, gdzie aktualnie powstaje drugi etap inwestycji Aura Gdańsk, osiedle Chmielna Park (zakończone w tym roku), Nowa Motława Dekpolu oraz apartamentowiec Waterlane Island przy Chmielnej 64 zobacz na mapie Gdańska.

Po latach oczekiwań i dramatycznych zwrotów akcji żurawie stanęły też wreszcie na północnym cyplu wyspy. Jako pierwsza inwestycja mieszkaniowa zaczęła powstawać tu Deo Plaza. Budowa nie jest etapowana, efekt końcowy zobaczymy w III kwartale 2018 roku. Za kilka tygodni prace rozpoczną się także tuż obok, przy wielofunkcyjnej inwestycji Granaria. Klucze do mieszkania będzie tu można odebrać na początku 2019 roku.

Po latach przypominania o "dziurze wstydu" obok budynku NOT i tutaj powróciło ogrodzenie budowlane. Tym razem na okoliczność trwającej budowy. Ci, którzy zdecydują się na zakup mieszkania pod adresem Rajska 8 klucze odbiorą w 2018 roku. Przy Wałowej, przy której dzieje się coraz więcej, wchodzący na trójmiejski rynek deweloper Portfel Inwestycyjny przygotowuje się do budowy wkomponowanego w łuk ulicy budynku Navalia, który swoją architekturą nieco "rozjaśni" tą ulicę. Nad samą Motławą, na zakończeniu Wałowej zobacz na mapie Gdańska, Invest Komfort zakończył budowę pierwszego etapu Brabanku. Nieopodal Budimex Nieruchomości ogłosił budowę inwestycji Oldnova (kwartał Zamkowa, Osiek, Panieńska, Browarna zobacz na mapie Gdańska).

Warto też zwrócić uwagę na ciekawą inwestycję, którą w Gdańsku zaczyna realizować Moderna Investment. Ciekawą nie tylko ze względu na architekturę, ale też lokalizację. Front Park niemalże będzie przeglądał się w wodach Opływu Motławy zobacz na mapie Gdańska. W siedmiu kameralnych budynkach powstanie w sumie 136 mieszkań. Dotychczasowe gdyńskie realizacje Moderny pozwalają ufać, że jakość realizacji będzie wysoka. Prace na budowie wystartowały.

O poziomach sprzedaży mieszkań nowych i używanych, cenach, sytuacji na rynku kredytowym oraz zmianach w prawie czytaj w Serwisie Dom i Nieruchomości w sobotę.

Jak oceniasz współczesne budownictwo mieszkaniowe?
14%

jest na wysokim poziomie, wreszcie powstają naprawdę ciekawe, funkcjonalne projekty

18%

to, co powstaje ma dobrą architekturę, gorzej z jakością

5%

mieszkam w starszych budynkach, mało mnie to obchodzi

27%

budynki i ich otoczenie są w porządku, tylko ceny są zbyt wysokie na nasze kieszenie

11%

to, co budują bliżej centrum jakoś wygląda, ale inwestycje z obrzeży miasta są okropne

25%

większość z tego, co teraz powstaje wygląda okropnie i ma niską jakość

zakończona

łącznie głosów: 531

Opinie (129) 1 zablokowana

 • (3)

  "mistycznego Młodego Miasta" :)))))))))
  to chyba dobrzę, że gimnazja likwidują

  • 60 4

  • São Paulo... (1)

   Jak tak dalej pójdzie to będziemy mieli drugie São Paulo same wieże a w około dziurawe drogi, brudne chodniki i szare elewacje starych kamienic w podwórkach zapach moczu. Proponuje zagospodarować Biskupia Górkę i forty kilka favel można w ten krajobraz wkomponować. Jak Brasil to Brasil ...

   • 6 1

   • Dlatego coraz bardziej rozumiem tych, którzy mieszkają trochę dalej od centrum

    południowy Gdańsk nie jest wybitnie dobrze skomponowany ale przynajmniej tutaj nie trzeba się bać jakichś 10 piętrowych potworków.

    • 4 1

  • A co to

   Ojciec Pio to młode miasto. Mistyczna to jest przychodnia obok i gazownia. A i w ryja można dostać szybciuchno

   • 0 0

 • Sopotowi gratuluje !! (4)

  Nowego bloku mieszkalnego na 23 Marca 98. Mieszkania od 1mln zł

  • 56 3

  • (3)

   A ile wg Ciebie powinny kosztować mieszkania w Sopocie? 4tys za metr?

   • 10 17

   • 3 tys. max (1)

    • 15 8

    • 3 tys. to możesz szukać w Kościerzynie, a nie w Trójmieście

     • 18 1

   • Powinni ludziom dopłacać. Kto normalny chciałby tam mieszkać?

    • 18 13

 • Cały artykuł to inwestycje w Gdańsku. (9)

  O Gdyni na siłę napisano w czterech linijkach.
  Za każdym razem jak jestem w Gdyni nie mogę się nadziwić jak to miasto jest z jednej strony brzydkie a z drugiej bardzo zaniedbane. Po przyjeździe z Gdańska do Gdyni mam wrażenie, że trafiłem do kraju trzeciego świata.

  • 62 54

  • (3)

   może za często jeździsz na Meksyk? Przyjedź do centrum Gdyni.
   Ilekroć przyjeźdżam do Gdańska do centrum to mam wrażenie że to jakieś zapyziała dziura. Nawet kawy po 19 nigdzie się nie napijesz- chyba że w jakiejś mordowni

   • 20 35

   • to może przyjedź do tego Gdańska na południe od Gdyni, a nie do jakiegoś innego...

    zmienisz zdanie

    • 22 6

   • Po 19 kawy się nie napijesz - hahaha
    Nie ma to jak kłamstwa dla poprawienia własnego samopoczucia

    • 20 4

   • Zgadzam się,Gdańsk jest tragiczny,brzydki i zaniedbany

    • 4 9

  • Jestem Gdańszczaniniem, ale chyba ostatnią rzeczą jaka moge powiedziec o Gdyni (1)

   to że jest brzydkie. Głupota

   • 23 12

   • Spoko jest Śródmieście, Orłowo i Wzgórze. Nad resztą nie ma w czym się zachwycić.

    • 6 0

  • zawsze to powtarzam, miasta siebie warte, wystarczy przejść (nie przejechać) kilka metrów z centrum i ma się wrażenie albo albańskiej wioski albo blokowiska z północnej Rosji... i żeby nie było, tak też bywa w bogatszych miastach UE

   • 13 0

  • tania zawiść jest twoim motorem

   Owszem Gdynia do najpiękniejszych nie nalezy, szczególnie dzielnice sypialne, bo miasto portowe itd. Ale pisac ze centrum jest brzydkie i zaniedbane jest odważnym komentarzem LOL

   • 2 0

  • Znowu troll wychwalający Gdańsk i piętnujący Gdynię. Ile jeszcze będziesz pisał tych komentarzy na jedną nutę?

   Nudzisz już totalnie, a ludzie czytając ciebie wiedzą, że jesteś niewiarygodny w swoich opiniach.

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.