Izolacja akustyczna. Jak poprawić komfort we własnym domu

23 maja 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
Joanna Puchala

Na problemy z akustyką narzekają mieszkańcy wszystkich rodzajów budynków wielorodzinnych. Podpowiadamy, co zrobić, żeby uciążliwe dźwięki nie zakłócały nam codziennego funkcjonowania.Mieszkanie w bloku bądź domu wielorodzinnym ma swoje zalety, ale i... wady. Za najbardziej uciążliwą, niekwestionowaną wadę budynków wielorodzinnych uważa się hałas. Odpowiednia izolacja akustyczna pomoże z jednej strony wygłuszyć mieszkanie od dźwięków pochodzących z innych mieszkań, z drugiej natomiast ograniczy hałas wydobywający się z naszego mieszkania.

Najlepszy efekt osiągniemy poprzez wygłuszenie sufitów, ścian i podłóg. Ściany powinny powstrzymywać nie tylko przepływ dźwięków powietrznych, ale przede wszystkim przepływ dźwięków uderzeniowych, takich jak drgania ze stropów, podłóg oraz sąsiednich ścian.

Sufit

Dobrym sposobem na wyciszenie pomieszczenia jest podwieszany sufit wykonany z płyt gipsowo-kartonowych, który stłumi dźwięki dobiegające z góry, pochłonie również te wewnątrz pomieszczenia. Żeby spełniał swoją funkcję, przestrzeń między sufitem właściwym a tym podwieszanym powinien wypełniać materiał izolacyjny. Im większa grubość oraz gęstość izolatora, tym lepsza skuteczność. Aktualnie dostępnych jest wiele rodzajów materiałów wygłuszających: wełny mineralne, maty, pianki czy kauczuk syntetyczny.

- Najważniejszą kwestią jest profesjonalny montaż izolacji. Dźwięki są przenoszone nie tylko bezpośrednio przez ekran izolujący, ale też obwodowo - przez miejsca zamocowania profili do ścian. Końcowy efekt zależy od odpowiednio skręconej konstrukcji i prawidłowego uszczelnienia styków. Częstym błędem przy realizacji jest stosowanie wszelkiego rodzaju zamienników lub wygłuszenie tylko jednej ściany - mówi Łukasz Jóskowski z firmy Spec Bud.
Czytaj także: ile gniazd elektrycznych potrzeba w domu

Ceny podwieszanych sufitów zależą od powierzchni pomieszczenia oraz wykorzystanych materiałów. Wiele zależy od wybranego materiału izolacyjnego, jego grubości i gęstości - cech, które bezpośrednio przekładają się na koszt finalny.

Ściany

Tę metodę można stosować także do okładania ścian. Jednak wadą w tym przypadku może okazać się zmniejszenie powierzchni użytkowej pomieszczenia. Jeżeli zależy nam na jak największej przestrzeni, można wówczas skorzystać z okładziny w nowej technologii, dzięki której wełnę mineralną pokrywają tylko dwie akustyczne powłoki o grubości 3 i 2 mm. Ciekawymi rozwiązaniami mogą się okazać także korek naturalny lub dekoracyjne panele ścienne.

Oprócz izolacji akustycznej, warto pamiętać także o samej akustyce we wnętrzu. Warto zdać sobie sprawę, że ściana z telewizorem powinna rozpraszać dźwięk w różnych kierunkach. Efekt ten osiągnąć można przewidując odpowiednie wykończenie ściny, które może także okazać się dobrym akcentem dekoracyjnym.

- W takiej sytuacji ciekawym rozwiązaniem będzie cegła, panele gipsowe 3d czy zabudowa gipsowo-kartonowa z boniowaniem. Z kolei ściana naprzeciwko telewizora powinna pochłaniać dźwięki. Można więc zamontować na niej panele akustyczne materiałowe, które pomogą stworzyć na ścianie za sofą dekoracyjną kompozycję, która jednocześnie zniweluje hałas - doradza Ilona Paleńczuk z IP-design.
- Chcąc zminimalizować dźwięk zza ściany można zastosować też miękkie obicia ścienne, jak na przykład Fluffo. Obicia z jednej strony stanowią dekorację pokoju, a drugiej wygłuszają ścianę oraz niwelują odczucie "zimna" od ściany murowanej czy żelbetowej. Występują w różnych kolorach, formatach i grubościach, dlatego możliwości aranżacyjne są nieograniczone - dodaje Dominika Batogowska-Słodkowska z Denika Pracownia Projektowa.
Czytaj także: Specjalista radzi, jak zbadać, czy w mieszkaniu nie jest za głośno

Wygłuszenie ścian za pomocą płyt gipsowo-kartonowych oraz materiału izolacyjnego może okazać się najtańszym rozwiązaniem, bo za okładzinę w nowej technologii zapłacimy więcej. Koszt paneli dekoracyjnych zależy od wybranego wzoru i materiału.

Podłogi

Istotnym elementem wnętrza, przez który przenikają dźwięki są także podłogi. Przed położeniem paneli lub wykładziny warto więc zastosować wybrany rodzaj maty. Dostępne na rynku maty mają funkcję wyciszenia odgłosów z kondygnacji poniżej naszego mieszkania, lub wyizolowania piętra poniżej tzw. dźwięku transmisyjnego, czyli dźwięku słyszanego na piętrze poniżej naszego mieszkania. Warto także zastanowić się nad podłogą z naturalnego drewna - nie odbija ona dźwięku, jednocześnie go pochłaniając.

Przy wylewaniu posadzki i układaniu podłogi należy pamiętać o dylatacji, czyli szczelinach pomiędzy podłogą a ścianą. Zachowanie jej ma niebagatelne znaczenie - zapobiega przenoszeniu drgań, a więc też dźwięków z podłogi na ściany i odwrotnie. Ten zabieg ma szczególne znaczenie w przypadku wykończenia podłogi drewnem, które się kurczy i rozszerza - dylatacja zapobiegnie pojawieniu się pęknięć, zarysowań oraz niepożądanych odkształceń.

Cena wyciszenia podłogi zależy od wybranego rodzaju maty.

Dodatki

Chcąc zapewnić komfort akustyczny we wnętrzu, warto zadbać również o to, by dźwięk nie odbijał się od ścian, podłogi i mebli. Tę kwestię z powodzeniem rozwiążą tkaniny, takie jak dywany, meble tapicerowane, poduszki czy zasłony.

Z perspektywy cenowej dodatki są najkorzystniejszym rozwiązaniem, jednak samymi tkaninami nie zniwelujemy odgłosów dobiegających z innych kondygnacji.

Jak rozwiązujesz kwestię dobiegających hałasów we wnętrzu?
16%

mieszkam w domu jednorodzinnym, nie mam tego problemu

59%

jest głośno, ale nic z tym nie robię

4%

staram się dobierać tekstylia

15%

stosuję niektóre rozwiązania izolacji akustycznej

6%

zadbałem kompleksowo o izolację akustyczną

zakończona

łącznie głosów: 146