Jak często prać kołdrę i poduszki?

6 września 2021, 8:00
Joanna Puchala
Regularne pranie pościeli pozwala pozbyć się drobnoustrojów i zapobiega wielu problemom zdrowotnym, które są przez nie spowodowane. Więcej zdjęć (3)

Regularne pranie pościeli pozwala pozbyć się drobnoustrojów i zapobiega wielu problemom zdrowotnym, które są przez nie spowodowane.

fot. 123rf.com/kpoppie

Regularne pranie pościeli pozwala pozbyć się drobnoustrojów i zapobiega wielu problemom zdrowotnym, które są przez nie spowodowane.

fot. 123rf.com/kpoppie

Od tego, w jakich warunkach śpimy, zależy nasze samopoczucie. I nie chodzi tu tylko o wygodny materac, ale także czystą, regularnie praną pościel. Materac, kołdra, poduszki i poszewki to siedliska roztoczy, bakterii oraz grzybów. Jeśli pozwolimy im się na dobre zadomowić w naszej sypialni, możemy mieć problemy ze zdrowiem.Wysoka wilgotność i temperatura przekraczająca 20 stopni Celsjusza sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów. Jeśli mamy katar, kaszel, problemy ze skórą, alergią lub astmą, to trzeba w pierwszej kolejności zadbać o regularną zmianę pościeli oraz pranie kołdry i poduszek.

Jak prać kurtkę puchową?- Wszystkie te organizmy oddziałują na nasze zdrowie i mogą być przyczyną wielu schorzeń i chorób. Należy pamiętać, że podczas snu nasze ciało wydziela substancje takie jak pot i ślina, a skóra ulega złuszczaniu. To wszystko osiada na pościeli i wnika w głąb kołder i poduszek - mówi Paweł Zieliński z Pralnia Do Domu.pl.

Pralnie w TrójmieścieCzęstotliwość prania kołder i poduszek jest kwestią bardzo indywidualną. Powinniśmy na bieżąco obserwować, czy nie pojawiają się na nich zabrudzenia lub nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu. Przyjmuje się jednak, że kołdry i poduszki powinniśmy prać nie rzadziej niż raz na kwartał.

- Każdy poci się z inną intensywnością. Przykładowo, ktoś z nadpotliwością będzie czuł potrzebę częstszego prania niż osoba, która nie ma takich problemów - mówi Dominika Zygmunt, specjalista ds. marketingu z Senpo.
Czytaj także: Jak żyć z alergią na roztocza?

Pranie pościeli w 30 lub 40 st. Celsjusza wystarczy do pozbycia się drobnoustrojów. Każdy z produktów ma jednak odpowiednie oznaczenia na metkach, które określają sposób prania.

Wypełnienie syntetyczne: pranie w domu wystarczyWarto podkreślić, że nie wszystkie kołdry i poduszki można prać. Najlepszym przykładem na to są poduszki z pianką lub profilowane, w przypadku których można prać tylko pokrowiec. Kołdry i poduszki z gęsim pierzem również nie powinny być prane.

- Szczegółowe informacje o temperaturze prania w warunkach domowych, o zalecanych środkach do czyszczenia, sposobie suszenia zawsze znajdują się na metkach produktowych w postaci piktogramów lub opisu - wyjaśnia Dominika Zygmunt.
Niektóre rodzaje kołder i poduszek możemy z powodzeniem prać w warunkach domowych, inne powinny być oddawane do pralni. Wszystko zależy od zaleceń producenta, które znajdziemy na metce. Więcej zdjęć (3)

Niektóre rodzaje kołder i poduszek możemy z powodzeniem prać w warunkach domowych, inne powinny być oddawane do pralni. Wszystko zależy od zaleceń producenta, które znajdziemy na metce.

fot. 123rf.com/ olganikiforova

Niektóre rodzaje kołder i poduszek możemy z powodzeniem prać w warunkach domowych, inne powinny być oddawane do pralni. Wszystko zależy od zaleceń producenta, które znajdziemy na metce.

fot. 123rf.com/ olganikiforova

Niektórzy producenci i salony sprzedaży tak dobierają produkty, by nadawały się one do prania w warunkach domowych. Dla wielu osób jest to duże ułatwienie.

- Tak wyselekcjonowaliśmy produkty, by nadawały się do prania, i to w warunkach domowych. Wszystko, co należy zrobić, to zapoznać się z etykietą produktu. Nie zalecamy natomiast prania kołder i poduszek w silnych detergentach, jako że mają one bliski kontakt z naszą skórą, często też w miejscach wrażliwych - przestrzega Paweł Kamiński, ekspert z Fabryki Sypialni.
Na wszywce producenta znajdziemy przede wszystkim informacje dotyczące temperatury prania oraz sposobu suszenia. Kołdry i poduszki po wyjęciu z pralki trzeba dobrze roztrzepać i jeśli to możliwe - dosuszyć na powietrzu bez kontaktu ze słońcem.

Pierze i puch: lepiej skorzystać z pralni- O ile kołdry i poduszki syntetyczne możemy prać w domowej pralce zgodnie z zaleceniami producenta, to przy praniu tych z naturalnym pierzem lepiej skorzystać z profesjonalnej pralni. Niewłaściwy sposób prania i suszenia może doprowadzić do uszkodzenia, czego najczęstszym efektem jest pozlepiany puch - wyjaśnia Paweł Zieliński.
Co ciekawe, pozbywanie się drobnoustrojów to niejedyne zalety regularnego prania. Przedłuża to także trwałość poduszek, co wpływa na dłuższy czas ich użytkowania, ponieważ naturalne pierze i puch po pewnym czasie stają się spłaszczone i nawet optycznie wydają się znacznie cieńsze.

- Pranie i suszenie może poruszyć wsad i ponownie równomiernie rozłożyć go w poszyciu. Dozowane w naszej pralni profesjonalne detergenty, takie jak środek wybielający na bazie aktywnego tlenu czy specjalny odplamiacz, usuwają także wszelkiego rodzaju zabrudzenia organiczne - mówi Marzena Karczewska z MyLaundry.
Czytaj także: Pralnie samoobsługowe w Trójmieście. Co i w jakiej cenie można tam wyprać?

Koszt wyprania w pralni kołdry lub poduszki w zależności od wielkości wsadu zaczyna się od 20 zł i sięga 44 zł, a w przypadku kołdry puchowej lub wełnianej może wynieść do 60 zł. W cenę wliczone są środki piorące. Jeśli chodzi o suszenie, to cena waha się od 5 do 9 zł za 15 minut.

Pranie i suszenie pomaga także poruszyć wsad kołder i poduszek, co z kolei przedłuża ich żywotność. Więcej zdjęć (3)

Pranie i suszenie pomaga także poruszyć wsad kołder i poduszek, co z kolei przedłuża ich żywotność.

mat. prasowe My Laundry

Pranie i suszenie pomaga także poruszyć wsad kołder i poduszek, co z kolei przedłuża ich żywotność.

mat. prasowe My Laundry

Wietrzenie i ochrona przed kurzemOprócz prania warto pamiętać o regularnym wietrzeniu pościeli, dzięki czemu możemy obniżyć poziom zawilgocenia i temperaturę, a w konsekwencji utrudnić roztoczom rozwój.

- Jeśli mamy taką możliwość, wietrzmy kołdrę i poduszki na zewnątrz, ponieważ promienie słoneczne również szkodzą roztoczom. Na co dzień warto przykrywać łóżko kapą czy nawet kocem, co pozwoli nam ograniczyć kurzowi dostęp do pościeli - mówi Agata Zadrożna z HH Solutions w Gdyni.
Dobrym rozwiązaniem jest także zakup pokrowca na materac, który stworzy kolejną barierę przed zabrudzeniami. Przy wyborze konkretnego modelu trzeba zwracać uwagę nie tylko na odpowiednie wymiary, ale i na ścisły splot, który tę barierę stworzy.
Jak często pierzesz kołdrę i poduszki?
14%

dość często - zawsze, gdy czuję taką potrzebę

8%

średnio raz na kwartał

12%

średnio raz na pół roku

16%

raz na rok

9%

rzadziej niż raz na rok

8%

nie wiem, nie przywiązuję do tego wagi

33%

w ogóle nie piorę

zakończona

łącznie głosów: 795

autor

Joanna Puchala

j.stolp@trojmiasto.pl

Opinie wybrane


wszystkie opinie (58)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.