Jak dobrze urządzić dziecku miejsce do nauki?

25 sierpnia 2014 (artykuł sprzed 5 lat)
Michalina Domoń

Miejsce do nauki dla dziecka powinno być zaaranżowane zgodnie z jego upodobaniami, ale nie moda i kolory są tu najważniejsze... . Na pierwszym miejscu, w trosce o zdrowy kręgosłup dziecka, warto postawić ergonomię.W sierpniu sklepy z meblami przeżywają prawdziwe oblężenie. Rodzice gorączkowo poszukują mebli odpowiednich do nauki. Jak wybrać rozsądnie?

- Dobre biurko to takie, przy którym młodemu człowiekowi dobrze się siedzi i ma wszystko pod ręką, powinien więc zawsze uczestniczyć w zakupie - mówi Małgorzata Łempicka z Ikea.

Choć dla ceniących estetykę rodziców i ich pociech kolor i forma są bardzo ważne, warto uwzględnić też wygodę. Siedząca pozycja, w której dzieci przebywają przez większość dnia, sprzyja rozwojowi schorzeń kręgosłupa.

- Problem polega na tym, że po kilku godzinach siedzenia w szkole, dzieci wracają do domu i znów muszą znaleźć się w pozycji siedzącej. Każda pozycja, jeśli przebywa się w niej zbyt długo, jest męcząca - mówi Jacek Rafało, specjalista od chorób kręgosłupa, z Centrum Medyczno- Rehabilitacyjnego Revimed.

Dzieci najczęściej zgłaszają się do lekarza ze skoliozami i problemami z kręgosłupem szyjnym. Objawem tych drugich są częste bóle głowy. Ale problemom tym można zapobiec, zaczynając od prawidłowej pozycji siedzącej. Jak powinna wyglądać?

- Powinna być trochę taka, jaką mamy, siedząc na koniu. Tak, żebyśmy mogli spuścić kolana, wtedy mamy właściwie ustawione lędźwie - w fizjologicznej lordozie. Jeśli dziecko usiądzie na krześle, powinno mieć lekko zgięte kolana, a pięty powinny znaleźć się pod pośladkami, trochę tak jak w pozycji klęczącej. Wtedy nasze lędźwie się rozprostowują. Zwróćmy uwagę, czy dziecko nie ma nawyku podkładania jednej łydki pod pośladek w czasie siedzenia, to może być pierwszy sygnał o skrzywianiu się miednicy - wyjaśnia Jacek Rafało.

Czytaj także: Aranżacja pokoju z miejscami do nauki dla dwojga nastolatków

Dobrze zaprojektowane stanowisko do nauki jest zgodne z zasadami ergonomii.

- Wymiary mebli muszą odpowiadać wzrostowi dziecka. Mamy do wyboru biurka z regulowaną wysokością blatu oraz krzesła z regulowaną wysokością siedziska. Osoba siedząca powinna mieć łokcie mniej więcej na wysokości blatu. Daje to większy komfort pracy i wpływa na lepszą pozycję dziecka. Biurko powinno być możliwie duże i pozwalać na swobodne rozłożenie książek oraz pracę. Dziecko musi mieć możliwość swobodnego poruszania się na krześle w obrębie biurka. Nie może być zablokowane przez szafki. Rodzice często pomagają przy odrabianiu lekcji. Powinniśmy więc pamiętać o umożliwieniu im dostawienia krzesła lub o takim zaprojektowaniu mebli sąsiadujących, aby miały siedzisko obok biurka. Dodatkowym udogodnieniem jest umiejscowienie tablicy magnetycznej lub korkowej przy biurku, co pozwala na personalizację miejsca pracy. Często stosujemy farbę magnetyczną na ścianę przy biurku. Daje takie same możliwości, ale wizualnie nie wpływa na wygląd miejsca pracy - mówi Marta Raca, architekt z Raca Architekci.


Kupując krzesło warto pamiętać nie tylko o tym, żeby miało regulowaną wysokość.

- Rodzice bardzo często kupują krzesła z regulowaną wysokością, jednak należy zwrócić uwagę na poprawne ustawienie tej wysokości oraz kontrolowanie co jakiś czas czy ta wysokość nie uległa zmianie - zauważa architekt.

Zwróćmy również uwagę na oparcie dla rąk.

- Dla niższych uczniów wybierajmy krzesła bez podłokietników, by dziecko mogło się bliżej przysunąć do stołu, unikniemy w ten sposób garbienia się. Warto również pamiętać o podnóżku, tak by nogi miały stałe oparcie w czasie siedzenia. Polecamy również krzesła obrotowe z dziurkami lub siatkowanym oparciem, są bardziej przewiewne dla pleców dziecka - tłumaczy Małgorzata Łempicka.

Niektórzy rodzice decydują się np. na "meble do podstawówki" mniejsze, czy "meble do liceum", większych rozmiarów.

- Pamiętajmy, że meble dla dziecka kupujemy do wzrostu. Najlepszym rozwiązaniem będą meble z regulacją wysokości - potwierdza lekarz, specjalista od chorób kręgosłupa.

Czytaj także: Pokój z miejscem do nauki pod skosami

Zwróćmy również uwagę, żeby w czasie nauki dziecko nie przebywało cały czas w tej samej pozycji.

- Korzystniej dla kręgosłupa będzie, jeśli od czasu do czasu znajdzie się on w pozycji niestabilnej, wymuszającej pracę mięśni stabilizatorów. Dobrze jest trochę posiedzieć na piłce czy podkładce gumowej. To mobilizuje mięśnie do pracy. Budowa naszego kręgosłupa zależy od równowagi mięśni przeciwstawnych. Jeśli damy za dużą przewagę jednym, to drugie przegrywają. Dlatego długotrwale siedzenie wzmacnia mięśnie zginacze i utrwala garbienie się. Ważne jest też robienie przerw od siedzenia - tłumaczy Jacek Rafało.

Dobrze zorganizowane miejsce do nauki to element codziennego dbania o zdrowie. Jak jeszcze dbać o kręgosłup dziecka?

- Należy przypominać mu o porannym przeciąganiu. To pomaga ustawić kręgosłup w odpowiedniej pozycji. Ważny jest również ruch. Nie zwalniajmy dzieci z W-F-u - mówi Jacek Rafało.
Aranżując miejsce do nauki dla dziecka weźmiesz pod uwagę:
18%

dobre oświetlenie

6%

wygodne krzesło

5%

wygodne biurko

4%

wygląd mebli i dodatków

67%

wszystkie wymienione czynniki

zakończona

łącznie głosów: 125