Jak przygotować mieszkanie na przyjęcie psa lub kota?

20 lipca 2015 (artykuł sprzed 6 lat)
Ilona Raczyńska
Architekci wnętrz coraz częściej projektują specjalne wnęki dla zwierzęcia w zabudowie meblowej. Zwiększa to szansę na polubienie tej przestrzeni przez psa lub kota. Więcej zdjęć (3)

Architekci wnętrz coraz częściej projektują specjalne wnęki dla zwierzęcia w zabudowie meblowej. Zwiększa to szansę na polubienie tej przestrzeni przez psa lub kota.

mat. prasowe Studio Forma

Architekci wnętrz coraz częściej projektują specjalne wnęki dla zwierzęcia w zabudowie meblowej. Zwiększa to szansę na polubienie tej przestrzeni przez psa lub kota.

mat. prasowe Studio Forma

Niezależnie od tego, czy zdecydowaliśmy się zamieszkać z psem lub kotem powinniśmy wcześniej zadbać o niezbędne gadżety dla czworonoga oraz o to, by nowy domownik czuł się w domu bezpiecznie i miał swoje miejsce.Przede wszystkim należy zabezpieczyć kable oraz elementy, które mogą zostać pogryzione i rozbite, by nie kusiły naszego pupila. W bezpiecznym miejscu należy schować lekarstwa i ustawić domowe rośliny, tak by nie stały na drodze nowego domownika.

- Polecam zrezygnowanie z wolnostojących śmietników, gdyż szczeniaki mają często tendencję do ich rozgrzebywania. Warto też uczulić dzieci, by nie zostawiały na podłodze zabawek czy gumek do włosów. Dlaczego? Bardzo często trafiają do nas zwierzaczki, którym takie przedmioty wyciągamy z jelit - mówi Aleksandra Lewandowska, weterynarz ze Szpitala Weterynaryjnego Krzemińskiego. - Jeśli decydujemy się na kota, to warto zamontować w oknach siatki, gdyż ciekawe świata kociaki potrafią zawisnąć w oknie, a taki stres ani właścicielowi, ani kotu nie jest potrzebny.

Na kocią lub psią jadalnię należy wybrać miejsce, do którego zwierzak będzie miał nieograniczony dostęp. Najlepiej zacienione, z dala od drzwi i szafek.

- Projektując kuchnię lub łazienkę, warto pomyśleć o tym, że niewykorzystaną przestrzeń pod szafkami można zaaranżować w formie szuflad na puszki z pokarmem, miski, zabawki itp. - radzi Mariusz Kachnowicz, architekt wnętrz ze Studio Forma. - Wysuwając taką szufladę, łatwo można wysypać pokarm do pobliskiej miski.

Jeśli wprowadza się do nas kot, koniecznie musimy przygotować dla niego: kuwetę, stabilne miski, drapak i kilka zabawek.

- Można także zaopatrzyć się w feromony do kontaktu, które uspokajają zwierzaka, bo roztaczają woń podobną do tej pochodzącej z gruczołów policzkowych kota - dodaje Aleksandra Lewandowska.

Kocia toaleta w postaci kuwety wypełnionej żwirkiem, piaskiem lub granulatem znajduje miejsce najczęściej w łazience. Ale jeśli nie mamy na nią wystarczającej przestrzeni, może również stanąć w przedpokoju. Ważne, by była regularnie czyszczona i nie sąsiadowała z jedzeniem. Kuwetę dobrze ustawić w cichym i spokojnym miejscu, którego nie należy zbyt często zmieniać.

- Jeśli kuweta znajduje się w łazience, wówczas w drzwiach można zamontować specjalne małe drzwiczki dla kota. Klienci coraz częściej pytają o taką możliwość - mówi Piotr Gołąb z Doors.com.pl.

Koszt takiego rozwiązania, które w dużych domach popularne jest także w tylnych drzwiach kuchennych, wynosi już od 50 do 250 zł plus montaż.

Koty domowe uwielbiają sypialnie gospodarzy - wskakują często na wyższe półki lub parapety Więcej zdjęć (3)

Koty domowe uwielbiają sypialnie gospodarzy - wskakują często na wyższe półki lub parapety

mat. prasowe Studio Forma

Koty domowe uwielbiają sypialnie gospodarzy - wskakują często na wyższe półki lub parapety

mat. prasowe Studio Forma

Legowisko dla kota może mieć formę budy, kosza, hamaka czy leżanki montowanej np. na parapecie czy kaloryferze.

- Koty domowe uwielbiają sypialnie gospodarzy - wskakują często na wyższe półki, parapety, a jeśli forma okna w takim pomieszczeniu jest wzbogacona o wygodny parapet i na dodatek dobrze nasłoneczniony, to możemy mieć pewność, że to będzie najwygodniejsze miejsce na wypoczynek kota - mówi Mariusz Kachnowicz.

By koty spędzające całe dnie w domu nie ostrzyły pazurów o meble, bezapelacyjnie trzeba im zapewnić drapak i kilka zabawek. W sklepach zoologicznych w Trójmieście znajdziemy ogromny wybór tego typu asortymentu.

- Na meble wypoczynkowe najlepiej zastosować gładkie tkaniny o mocnym, gęstym splocie, które będą bardziej odporne na zaciąganie kocimi pazurami. Niewskazane są też pokrycia skórzane i skóropodobne, ponieważ trudno je naprawić po uszkodzeniu - dodaje Mariusz Kachnowicz.

Jeśli nowym domownikiem ma zostać pies, to przede wszystkim należy przygotować dla niego legowisko lub kojec.

- Warto, by piesek już od pierwszych dni znał swoje miejsce i wiedział, że jeśli nie może spać z właścicielami w łóżku, to ma do tego swoje legowisko. Nie bójmy się też klatek dla psów. Jeśli zwierzę jest wybiegane, to gdy nie ma nas w domu, może spędzać czas w kojcu. Ważne, by miało dostęp do wody i karmy - dodaje Aleksandra Lewandowska.

Architekci coraz częściej projektując mieszkania planują także miejsca dla zwierzaków. Najczęściej w kuchni lub jej pobliżu.

- Projektując specjalną wnękę dla zwierzęcia w zabudowie meblowej, zwiększamy szansę na polubienie tej przestrzeni przez psa, który uwielbia wnęki, zakryte, wyodrębnione przestrzenie, najlepiej z nadbudową nad ich głową - mówi Mariusz Kachnowicz.

Większe psy lubią przestrzeń i doceniają chłodniejsze zakamarki mieszkania czy domu, dlatego na swoje ulubione miejsca często wybierają chłodną podłogę gdzieś w holu lub pod schodami.

Większe psy na swoje ulubione miejsca często wybierają chłodną podłogę gdzieś w holu lub pod schodami. Więcej zdjęć (3)

Większe psy na swoje ulubione miejsca często wybierają chłodną podłogę gdzieś w holu lub pod schodami.

mat. prasowe Studio Forma

Większe psy na swoje ulubione miejsca często wybierają chłodną podłogę gdzieś w holu lub pod schodami.

mat. prasowe Studio Forma


- Wówczas już na etapie projektowania ogrzewania podłogowego można pomyśleć o tym, by nie wykonywać na przeznaczonej dla psa przestrzeni ogrzewania i zastosować chłodną posadzkę z glazury lub kamienia - dodaje Mariusz Kachnowicz.

Wybierając materiał na podłogę, pamiętajmy też o tym, że przy zwierzaku jest ona bardziej eksploatowana. Eksperci polecają podłogi z drewna szczotkowanego z olejowaną powierzchnią, którą łatwo samodzielnie odnowić miejscowo w razie szybszego zużycia lub płytki gresowe przynajmniej z minimalnym stopniem antypoślizgowości, np. R9.

Jeśli chcielibyśmy, aby domowe zwierzaki mogły dostać się na piętro domu, w którym mają mieszkać powinniśmy unikać ażurowych, śliskich lub szklanych konstrukcji schodów, na których zwierzęta czują się niepewnie.

- Powinny to być raczej solidne bezpieczne schody z podstopniami bez widocznych przestrzeni pomiędzy stopniami, co spowoduje, że pies poczuje, że może się bezpiecznie przedostać na górę domu - mówi Mariusz Kachnowicz.

W przypadku kotów i psów gubiących sierść warto zaopatrzyć się w furminator, czyli specjalną szczotkę do wyczesywania sierści.

- Pomocna na pewno będzie też turbo szczotka w odkurzaczu oraz nawilżacz powietrza - dodaje Aleksandra Lewandowska.
Twoje ulubione zwierzę domowe to?
45%

kot

41%

pies

2%

rybki

6%

inne

6%

nie lubię zwierząt

zakończona

łącznie głosów: 305

Opinie (48) 2 zablokowane

 • Napisać "witamy w domu psie" (3)

  Na pewno się ucieszy...

  • 25 4

  • A jak nie jestesmy pewni, to:

   "witamy w domu psie albo kocie"

   • 10 0

  • a gdzie ma s*ac?

   grunt by sprzątnąć!

   • 11 0

  • nie lej w bramie

   • 3 1

 • Wszedłem tu licząc na ankietę i się nie zawiodłem :)

  • 18 1

 • No cóż... sezon ogórkowy w pełni ;]

  • 11 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.