Świece. Skład ma znaczenie dla zdrowia

5 kwietnia 2021, 9:00
Joanna Puchala
Przy wyborze świec warto czytać etykiety i kierować się składem, który nie szkodzi naszemu zdrowiu. Więcej zdjęć (3)

Przy wyborze świec warto czytać etykiety i kierować się składem, który nie szkodzi naszemu zdrowiu.

fot. 123rf.com/Daria Minaeva

Przy wyborze świec warto czytać etykiety i kierować się składem, który nie szkodzi naszemu zdrowiu.

fot. 123rf.com/Daria Minaeva

Przy wyborze świec do domowego zacisza zwykle kierujemy się ich wyglądem, zapachem i ceną. Tymczasem okazuje się, że niezmiernie ważne jest poznanie składu, z którego świece zostały wykonane. Najtańsze - parafinowe - podczas spalania wydzielają szkodliwe substancje, a niektóre - ekologiczne z nazwy - mogą być tylko mieszanką parafiny z olejami roślinnymi.Większość świec powstaje z parafiny, czyli mieszanki węglowodorów nasyconych. Parafina jest pozyskiwana w procesie rafinacji ropy naftowej, a powstające z niej świece często w trakcie produkcji są wzbogacane substancjami opóźniającymi proces spalania się. Coraz więcej mówi się więc o niekorzystnych dla zdrowia substancjach uwalnianych podczas spalania świec parafinowych (m.in. formaldehyd, toluen, benzen), podkreślając przy tym walory świec wykonywanych z naturalnych wosków.

- Od ośmiu lat wykonujemy świece z wosku sojowego, który jest w pełni roślinnym i wegańskim produktem. W ostatnich latach usłyszeliśmy wiele ciekawych zapytań od klientów, którzy nie wiedzieli, że parafina jest produktem toksycznym wydzielającym toluen i substancje ropopochodne. Klienci sami także dostrzegają, że świece parafinowe spalają się o około 50 procent szybciej niż soja. Przykładowo świeca sojowa o wadze 170 gram pali się ponad 40 godzin, a świeca z parafiny o tej samej gramaturze zaledwie 20 godzin - mówi Małgorzata Murawska z Bee Eco.

Gdzie w Trójmieście można kupić świece?Na półkach z ekologicznymi świecami możemy znaleźć też takie, które są mieszaniną parafiny z olejami roślinnymi: sojowym lub palmowym. Najzdrowsze są naturalne świece sojowe lub wykonane z innych naturalnych wosków, dlatego cieszą się one rosnącą popularnością. Wiele osób chętnie kupuje je nie tylko dla siebie, ale i w prezencie dla rodziny, przyjaciół czy klientów. Z roku na rok powstaje coraz więcej różnorodnych opakowań naturalnych świec i kompozycji zapachowych.

Ze względu na różnorodne opakowania naturalnych świec wiele osób kupuje je nie tylko dla siebie, ale i na prezent dla przyjaciół, rodziny czy współpracowników. Więcej zdjęć (3)

Ze względu na różnorodne opakowania naturalnych świec wiele osób kupuje je nie tylko dla siebie, ale i na prezent dla przyjaciół, rodziny czy współpracowników.

fot. 123rf.com/Olga Yastremska

Ze względu na różnorodne opakowania naturalnych świec wiele osób kupuje je nie tylko dla siebie, ale i na prezent dla przyjaciół, rodziny czy współpracowników.

fot. 123rf.com/Olga Yastremska

Zapach świecyŹródłem intensywnego zapachu wydzielanego w czasie spalania świecy może być wysokie stężenie olejku lub zastosowanie syntetycznego zapachu. W standardowych świecach dodaje się od 3 do 5 proc. olejku zapachowego, ale im jest go więcej, tym świeca jest bardziej tłusta.

Czytaj także: Najmodniejsze dodatki do wnętrz

- W szkle można stosować nawet od 8 do 12 proc. olejku. Zapach zależy od rodzaju olejku: eteryczny jest delikatniejszy, a syntetyczny mocniejszy. Tych naturalnych jest niewiele i mają swoją cenę, dlatego stosuje się specjalne syntetyki, chociaż wielu producentów takich świec twierdzi, że korzysta wyłącznie z naturalnych produktów. Tymczasem na przykład wanilia może być tylko zapachem syntetycznym, ale często stosowanym. Wśród jej zalet jest neutralizowanie zapachów kuchennych - mówi Zygmunt Besler z hurtowni Astrid.
Świece sojowe palą się średnio dwa razy dłużej niż parafinowe. Więcej zdjęć (3)

Świece sojowe palą się średnio dwa razy dłużej niż parafinowe.

fot. 123rf.com/Olga Yastremska

Świece sojowe palą się średnio dwa razy dłużej niż parafinowe.

fot. 123rf.com/Olga Yastremska

CenyNa cenę końcową świecy wpływa wiele czynników. Najtańsze świece produkowane są z parafiny. Te, które są mieszanką parafiny z olejem sojowym lub palmowym, są dużo droższe od parafinowych. Najdroższe są w pełni ekologiczne świece.

- Ceny wosku sojowego wzrosły w tym roku o 35 proc., co przekłada się na aktualne ceny produktów. U nas za świecę sojową w eleganckim opakowaniu z dekiem drewnianym o wadze 170 g trzeba zapłacić 60 zł, a za słoik o pojemności 120 ml - 38 zł, ale ceny na rynku różnią się - dodaje Małgorzata Murawska.
Przy zakupie świecy warto zwrócić uwagę na etykiety i widniejący na nich skład. Kluczowy jest nie tylko produkt bazowy, z którego świeca została wykonana, ale także czynnik zapachowy.

- Jeśli widzimy piękną świecę o wadze 280 g i zapachu świeżego prania w cenie 110 zł, to możemy mieć pewność, że przepłacamy. Może być nazwana sojową, ale tak naprawdę jest wykonana tylko na bazie soi. Do tego nie da się przecież w naturalny sposób stworzyć świecy o zapachu naturalnego prania, więc mamy do czynienia z ingerencją chemiczną - przestrzega Małgorzata Murawska.
Na co zwracasz uwagę podczas zakupu świec?
8%

na atrakcyjną cenę

38%

na zapach

7%

na atrakcyjny wygląd

7%

na skład

26%

biorę pod uwagę różne czynniki

14%

nie kupuję świec

zakończona

łącznie głosów: 205

autor

Joanna Puchala

j.stolp@trojmiasto.pl

Opinie wybrane


wszystkie opinie (45)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.