• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak zabezpieczyć ogród na zimę

Joanna Puchala
31 października 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Przed mrozami ważne jest właściwe nawodnienie gleby - wiele (zwłaszcza zimozielonych) roślin zimą nie zamarza, a usycha. Korzenie ochroni warstwa kory drzewnej, torfu, trocin czy zrębki igliwa, które - kiedy nie ma śniegu - mogą być też dekoracją.  Przed mrozami ważne jest właściwe nawodnienie gleby - wiele (zwłaszcza zimozielonych) roślin zimą nie zamarza, a usycha. Korzenie ochroni warstwa kory drzewnej, torfu, trocin czy zrębki igliwa, które - kiedy nie ma śniegu - mogą być też dekoracją.

Niskie temperatury i lodowaty wiatr negatywnie wpływają na kondycję nawet niezbyt wrażliwych gatunków roślin. Odpowiednie zabezpieczenie pomoże im przetrwać trudne dni. Niebawem przyjdą mrozy, nie zapomnijmy zająć się ogrodem czy roślinami na balkonie.



W jaki sposób chronisz ogród przed zimą?

Jak przygotować ogród na zimę? - sprzątanie



Zanim rozpoczniemy zabiegi pielęgnujące poszczególne rośliny, trzeba usunąć zalegające na trawniku liście, inaczej znajdująca się pod nimi darń będzie żółknąć, zamierać i gnić. Na przełomie października i listopada możemy jeszcze raz skosić trawę. Krótsze źdźbła zminimalizują ryzyko rozwoju pleśni śniegowej, a w nowym sezonie będą miały lepszą kondycję.

Trawy można zasilić dodatkowo specjalnym wieloskładnikowym nawozem, dzięki któremu lepiej zniosą niskie temperatury i zalegający śnieg, a także rozpoczną wegetację w dobrej kondycji.

Jak zadbać o ogród przed zimą? - rośliny zimozielone



Bardzo ważną kwestią jest odpowiednie zabezpieczenie systemu korzeniowego roślin zimozielonych. Te gatunki nie przerywają transpiracji na zimę. Oznacza to, że wyparowują wodę, podczas gdy ich korzenie nie mogą jej pobrać z zamarzniętej gleby.

- To deficyt wody, a nie mróz, jest często przyczyną zamierania roślin. Mówimy w takim przypadku o wysychaniu, a nie o zamarzaniu okazów - zauważa Jarosław Darłak z firmy Rose.

Żeby dobrze znieść okresowy niedostatek wody, rośliny powinny zgromadzić w tkankach jak największy jej zapas. Warto zadbać o odpowiednie nawodnienie jesienią, podlewając ogród, jeśli pogoda nie jest zbyt deszczowa. Dzięki temu gleba zostanie głęboko nawilżona, a rośliny będą miały skąd czerpać wodę.

Czytaj także: drzewa i krzewy, które szybko rosną, jakie gatunki można posadzić jesienią

Oprócz tego zaleca się przykrywanie gleby wokół rośliny warstwą kory, torfu, trocin czy zrębków różnego rodzaju igliwia. W zależności od warunków klimatycznych warstwa powinna mieć 10-25 centymetrów.

- Przy srogich zimach powinniśmy położyć grubszą warstwę ochronną wokół korzeni, pnia czy pędu. Decydując się na rodzaj warstwy powinniśmy raczej unikać ochrony z liści, chociaż lepszy będzie taki sposób ochrony niż żaden - doradza Wojciech Szufel z Ekolas.

Jak przygotować róże do zimy?



Rośliny same w sobie mają "system obronny", który nie zawsze okaże się wystarczający. Jedną z oznak jest składanie się (czyli zamykanie) liści. Takie ułożenie ma na celu zatrzymanie wody.

- Róże przycinamy na wysokość 50-60 centymetrów i okrywamy 2/3 rośliny. Co ważne, tworząc kopczyki nie powinniśmy brać ziemi z okolicy rośliny. Takie działanie powoduje obniżanie poziomu gleby i sprawia, że mróz szybciej dociera do korzenia. Chcąc temu zapobiec, lepiej dosypać dodatkową ziemię. Jeśli temperatura nie spada poniżej -10 stopni Celsjusza możemy opryskać rośliny na zimę lub bardzo wczesną wiosną specyfikami, które niejako "zastąpią mróz" i uchronią je przed szkodnikami. Służy do tego na przykład Treol - mówi Jarosław Darłak.
Czytaj także: choroby roślin doniczkowych

Młode, niedawno sadzone rośliny powinniśmy delikatnie przygiąć do ziemi i zakopczykować. Szczególnie ważne jest odpowiednie zabezpieczenie szczepienia. Innym rozwiązaniem będzie stworzenie chochołów, na przykład ze słomy lub włókniny, które osłonią każdą roślinę. Warto przy tym jednak wiedzieć, że rośliny gubiące liście przechodzą na zimę w stan hibernacji. Oznacza to, że zatrzymują procesy pobierania wody i nie wymagają dodatkowego okrycia.

Przygotowanie ogrodu do zimy - gatunki z innych stref klimatycznych



- Poszczególne gatunki zostały usystematyzowane według wrażliwości na mróz. Polska znajduje się w szóstej krainie mrozoodporności, co czyni ją dość korzystną dla roślin - zauważa Wojciech Szufel.
Wiele roślin uprawianych w polskich ogrodach pochodzi jednak z miejsc, w których panuje cieplejszy klimat.

- Najlepszym rozwiązaniem jest sadzenie takich gatunków, które doskonale radzą sobie w naszej strefie klimatycznej. Oczywiście, wszystkie rośliny możemy kopczykować zgrabionymi wcześniej liśćmi, które nie tylko odpowiednio zabezpieczą bryłę korzeniową każdego okazu, ale i będą naturalnym nawozem - mówi Justyna Szóstek z Viridarium.
Sposób okrywania zależy od wymagań rośliny, jednak należy zrobić to dopiero wtedy, gdy temperatura w nocy spadnie poniżej -5 stopni. Jeżeli będzie im zbyt ciepło, okrycie pobudzi do wzrostu lub przyczyni się do ich gnicia. Poza tym może stwarzać doskonałe kryjówki dla aktywnych jeszcze gryzoni.

- Do zabezpieczania takich roślin świetnie nadają się między innymi: słoma, kora, trociny, suche liście, świerkowe gałęzie, włóknina oraz tektura. Jeżeli nie mamy zbyt dużo czasu na szczególną dbałość o takie gatunki, to wystarczy, że owiniemy je dwukrotnie złożoną włókniną - dodaje Jarosław Derlak.
Odpowiednie przygotowanie ogrodu do zimy to nie tylko zgrabienie liści i uprzątnięcie sezonowego wyposażenia, ale przede wszystkim zadbanie o odpowiednią kondycję roślin. Jeśli nie możemy wrażliwych roślin osłonić świerkiem czy słomą, można owinąć je podwójnie złożoną agrowłókniną. Możliwe jest też tworzenie tuneli z argowłókniny - jak na tym zdjęciu, w tle. Odpowiednie przygotowanie ogrodu do zimy to nie tylko zgrabienie liści i uprzątnięcie sezonowego wyposażenia, ale przede wszystkim zadbanie o odpowiednią kondycję roślin. Jeśli nie możemy wrażliwych roślin osłonić świerkiem czy słomą, można owinąć je podwójnie złożoną agrowłókniną. Możliwe jest też tworzenie tuneli z argowłókniny - jak na tym zdjęciu, w tle.

Miejsca

Opinie (13) 2 zablokowane

  • zrzucić napalm

    • 1 7

  • (2)

    Po co pajacowac i coś chronić jak w naturze dają sobie rośliny radę?

    • 6 13

    • ale ogród to nie jest natura

      • 0 2

    • do (2) - małe masz pojęcie o przyrodzie

      Małe masz pojęcie o przyrodzie. Lepiej nie zabieraj głosu, bo się ośmieszasz.

      • 0 0

  • Mi przemarzły dwie rośliny - i dałam sobie spokój - kupuje już te w pełni mrozoodporne, Natomiast mam teraz na jesieni problem z 3 żywotnikami szmaragdami. Mają sporo zaschniętych zbrązowiałych pędów z dołu. Kot ani pies to nie jest - jak sika kot to pędy usychają i czernieją. I się zastanawiam czy nie za mokro im bo pod warstwą dobrej ziemi około 30-40cm - jest dość zbita glina a ostatnio sporo padało... Latem też pojedyncze się pokazywały - wypryskałam specyfikiem na brązowienie łusek. Ale na zimię już pryskać nie chcę.

    • 1 1

  • Nie lubie ogrodow. (1)

    Ogrod ogranicza wolnosc. Sam mieszkalem w domu gdzie wlasciciele mieli bardzo urozmaicony ogrod. Nie zbyt wielki ale wystarczy aby kazdego dnia i cale weekendy spedzali w nim wiecznie cos robiac. Nigdy nigdzie nie wychodzili tylko stale tam w nim cos grzebali. To koliduje z moja natura. Ja w kazdy wolny dzien znikam na caly dzien i wracam pozno w nocy. Czesto mowilem im ze zycie istniejace poza domem jest o wiele ciekawsze niz stale siedzenie na swoim podworku. Ale to trafialo w nich jak grochem o sciane. Zawsze w kwietniu pielili wszystko na nowo a w listopadzie wszystko sprzatali. Nudne to w moim wyobrazeniu. Ale jak widac nie mieli zadnych innych zainteresowan. Owszem, ogrody wygladaja pieknie na zdjeciach i filmach ale trzeba wiedziec ze tam maja platne sluzby ktore opiekuja sie tym dzien w dzien. Podczas gdy wlasciciele nie musza o nic sie martwic. Ale robic to samemu??? Dziekuje serdecznie ale nie kupuje tego......

    • 5 19

    • w pelni sie zgadzam

      Mysle ze w Polsce bedzie normalniej jak znikna ogrodzenia miedzy ludzmi ktore uwazam samie w sobie za oznake jak sobie ufamy.

      Czy tuje lub krzewy nie wystarcza, musza byc jeszcze ogrodzenia z drutu, alarmy, psy i inne zasieki. Chore ale taki mamy klimat.

      Co do ogrodu to podobaja mi sie najprostsze bo sa najwygodniejsze a dla tych co lubia sie dlubac to niech robia nawet i wybieg dla lemurow.

      • 1 0

  • (1)

    nie dajcie się nabrać te "piękne" tujopodobne chwasty zawsze sobie dadzą radę i naprawę nie musicie nabijać komuś kabzy na ich podsypywanie

    • 1 2

    • Ale o co chodzi? Ze tuje ok czy że nie ?

      • 0 0

  • Roze (2)

    Roze obcina sie na wiosne.

    • 4 1

    • Zalalem betonem i mam spokoj (1)

      • 0 1

      • dzięki takim jak ty, woda po ulewach zalewa ulice

        • 0 0

  • Róży się nigdy nie podcina jesienią, a jedynie na wiosnę, po co w błąd wprowadzacie ludzi

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Odea Park | Dzień Otwarty na budowie osiedla kameralnych domów apartamentowych

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: Dom - Mieszkanie - Wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35800 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24100 zł/m2
Gdynia Orłowo
24050 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
24000 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29500 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
18100 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16150 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15850 zł/m2
Gdynia Orłowo
15450 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane