• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak zadbać o drewno na zewnątrz domu?

Michalina Domoń
13 lipca 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Drewniana altanka, nawet jeśli wykonana będzie z drewna odpornego na działanie warunków atmosferycznych szybko zszarzeje, jeśli nie zostanie odpowiednio zabezpieczona. Drewniana altanka, nawet jeśli wykonana będzie z drewna odpornego na działanie warunków atmosferycznych szybko zszarzeje, jeśli nie zostanie odpowiednio zabezpieczona.

Drewno to materiał chętnie stosowany na zewnątrz. Niezabezpieczony niestety szybko ulega zniszczeniu. Fachowcy radzą, co zrobić, aby elewacja, ogrodzenie czy taras służyły nam przez lata.



Drewno jako element małej architektury:

Pergole, ogrodzenia, płotki, altany, podesty, tarasy czy meble ogrodowe - wszystkie te elementy najczęściej wykonane są z drewna. Ten naturalny materiał doskonale wpasowuje się w krajobraz ogrodu i materiałowo sprawdza się jako element zewnętrznej architektury, jednak aby mógł służyć nam przez lata, trzeba pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu go przed czynnikami atmosferycznymi.

Jakie gatunki drewna najlepiej sprawdzają się na zewnątrz? Wiele zależy od tego, jaką funkcję mają spełniać.

- Z zasady im twardsze drewno, tym lepsze. Na tarasy najtrwalsze są gatunki egzotyczne, na przykład bangkirai. Są najlepszą, ale też najdroższą alternatywą. Dobry stosunek jakości do ceny ma modrzew syberyjski. Najtańsze są tarasy sosnowe. W przypadku płotków wystarczające będą te tańsze, czyli sosnowe lub modrzewiowe - mówi Joanna Więcek z Gdańskich Składów Drzewnych.

Drewno bardzo żywiołowo reaguje na zmiany temperatur. Niekorzystnymi czynnikami są również słońce, mróz, wilgoć, pasożyty i grzyby.

- Pod ich wpływem drewno próchnieje lub pęka, jeśli nie jest zabezpieczone - wyjaśnia Zygmunt August, właściciel Zakładu Stolarskiego.

Jeśli drewno nie zostało zaimpregnowane fabrycznie, musimy to zrobić sami. Przy czym inaczej zabezpiecza się drewno nowe i stare.

- Jeśli chcemy zaimpregnować na przykład stary płot drewniany, pierwszym krokiem będzie jego czyszczenie. Gdy jest on pokryty farbą, musimy zedrzeć ją przy pomocy szpachelki i papieru ściernego. Pomocne mogą się okazać urządzenia, na które możemy założyć papier ścierny i usunąć starą warstwę mechanicznie. Taki płot możemy też umyć ciśnieniowo. Zabezpieczenie zaczynamy od nakładania impregnatu lub oleju, ale tylko na suchą powierzchnię - radzi Zygmunt August.

Czytaj także: drewniane zabawki do ogrodu

Drewno zabezpieczone impregnatem lub olejem możemy następnie pokryć lakierem, który dzięki transparentności pozwoli zachować rysunek słojów. Alternatywą może być farba kryjąca. Ta jednak skraca żywotność drewna, ponieważ ogranicza odprowadzanie wilgoci na zewnątrz, jeśli zdarzy się, że dostanie się ona pod farbę.

- Ryzykowne jest malowanie farbą czy lakierem drewna egzotycznego, np. meranti, ze względu na to, że nie przyjmują one takich specyfików - gatunki egzotyczne są zazwyczaj bardziej oleiste. Do tego rodzaju drewna przeznaczone są specjalne lakiery i farby, które coraz częściej pojawiają się na rynku - mówi Zygmunt August.

Co stanowi najlepszą ochronę drewna przed mrozem, światłem, a co przed szkodnikami?

- Nie ma specjalnych preparatów chroniących drewno przed mrozem. Przed światłem chronią preparaty z filtrem UV, na przykład oleje. Natomiast ochronę przed szkodnikami zapewnia większość dostępnych na rynku impregnatów. W przypadku, gdy szkodniki już dostaną się do drewna, należy użyć specjalnego, typowo owadobójczego preparatu - tłumaczy Joanna Więcek.

Impregnaty zabezpieczają drewno przed grzybami, owadami i nadmiernym wchłanianiem wilgoci. Stosowane są jako pierwsza warstwa zabezpieczająca. Na rynku dostępne są w wersji bezbarwnej i koloryzującej. Lakiery i lakierobejce będą chronić przed wilgocią, podobnie jak oleje. Większość preparatów dostępnych jest w wersji z filtrami UV. Jeśli chcemy zabezpieczyć elementy drewniane zakopane w ziemi, najlepiej zastosować płynną masę bitumiczną. Należy jednak zachować przy tym ostrożność, ponieważ jest ona toksyczna.

Czym kierować się, wybierając preparat do zabezpieczenia drewna?

- W tym przypadku niestety zazwyczaj działa zasada, że im droższy impregnat, tym lepszy. Preparat musi wnikać w głąb drewna, aby odpowiednio zadziałał. Tańsze najczęściej działają tylko powierzchownie - mówi Zygmunt August.

Szczególnie zadbać należy o impregnację elementów drewnianych, które mają styczność z ziemią. Szczególnie zadbać należy o impregnację elementów drewnianych, które mają styczność z ziemią.

Miejsca

Opinie (9) 1 zablokowana

  • Zbudować altanę np. z aluminium, szkła i tworzywa sztucznego. (2)

    A drewna użyć tam gdzie nie ma wilgoci, zmiennych temperatur i robali, aby nie narażać się na podłe chemikalia.

    • 0 4

    • (1)

      Jakoś nie wyobrażam sobie altatny z plstiku i aluminium... cały klimat pryska.

      • 5 1

      • cały klimat pryska jak wchodzisz do drewnianej altany która jest zagrzybiona i zmurszała

        śmierdzi jak krypta cmentarna i trzeba ją w kółko malowac jakimis chemikaliami.

        Z drewna to się robi meble ogrodowe które się chowa na zimę w polskich warunkach.

        Ale kto bogatemu zabroni zrób wszystko z drewna jak masz kaprys włącznie z butami a później szpanuj :-) i lataj z pędzlami co roku i chemia na grzyby.

        • 0 2

  • Zygmunt August zastał Polskę drewnianą, a zostawił zaimpregnowaną :)

    • 11 0

  • No to doradzili...

    Wszystko, czyli nic.
    Jesli chesz zabezpieczyc drewno, to staraj sie o dokladne informacje wlasnym zakresie. Taki powinno sie wyciagnac wniosek z tego tekstu...

    • 6 0

  • Wydaje mi się że, Pan nazywa się Zdzisław August - nie Zygmunt, jest to naprawdę rewelacyjny fachowiec.

    • 1 1

  • Aleś chłopie poradził, trza było pisać, że idź do marketu i lepiej weź droższe do drewna niż tańsze. Porada pierwsza klasa. A gdzie specjalista podaje trwałość impregnowanych, olejowanych czy też lakierowanych powierzchni. Wchodzę, bo zaciekawił mnie temat i wiem tyle co na puszce w markecie mogę przeczytać. Brawo spece z Gdańskich składów drzewnych ale jedźta lepiej w bory na grzyby może się czegoś nauczycie gamonie.

    • 5 2

  • warto postawic na impregnat ochrony vidaron, ktory jest wydajny i bardzo odporny na warunki atmosferyczne

    • 0 0

  • vidaron

    co roku zarówno altanke jak i drewniany plot zabezpieczam impregnatem vidaron ktory dobrze kryje i jest odporny na czynniki atmosferyczne

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane